WEERBERICHT. Thermometerstand AGENDA. Langs den Weg. MEOEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 16 Maart 1910- Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Horta laagste 737.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 Maart 1910. Toenemende later matige tot krachtige Wes telijke wind. Gesteldheid van de luchtToenemende bewolking, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 55 Middenstan dsbedrij vod. Maandrekeningen. De voorzitter deelt mede,dat de zaak in de bestuursvergadering is besproken, naar aanleiding van de mededeeling van den heer Fontein, dat in Nijmegen op de nota's een étiquet wordt geplakt, dat de Midden standsver. besloten heeft per maand te disponeeren. Het Bestuur vindt het het best ook hier Maandrekeningen in te voeren. De secretaris betreurt hit, dat zoo'n ernstig punt zoo weinig belangstelling trekt. Kort en goed ge redeneerd zou hy zeggen, laten we het punt van de agenda voeren, want de Middenstand schijnt er geen be lang bjj te hebbeD. Waarom zou de ver. er zich dan druk voor maken. Als de Midden stand zijn belang inzag had de zaal te klein moeten zijn om de leden te bevatten. Waar nu zoo weinig be langstelling wordt getoond, stelt hij voor het punt van de agenda te voeren. De heer Nieuwendyk ziet in Maandrekening een soort dwang maatregel, waardoor weinig zal wor den bereikt. Meer verwacht hij van samenwerking tusschen verkooper en kooper. Het meest zal men bereiken door de consumenten op te zoeken, om ze te overreden aan dien maat- ïegel gevolg te nemen. De voorzitter meeot ook dat Amersfoort nog niet rijp is voor een zoodanigen maatregel. Meer zou hij verwachten van kwartaalrekeningen. De heer van Zalingen vindt het inzenden van een rekening nog geen pressie oefenen. Er hoeft niet op te staan, wanneer het bedrag aan het eind der maand niet is beiaald, zal over het bedrag gedisponeerd worden. Dan is van pressie geen sprake, men herinnert er echter den kooper aan. De heer van Nieuwendjjk zegt, als de wil goed is, behoeft dat niet gedaan te wordeD. De voorzitter wijst er op, dat het de bedoeling is te laten voelen, dat de vereeniging dien maatregel voorstaat. Een verandering in eens zal natuurlijk niet gaan, maar daarom moet het facultatief worden gesteld. De heer v. d. M e i d e n herin nert er aan, dat in de vorige verga dering door den heer Luycx duidelijk er op gewezen is, dat het publiek er wel degelijk op gesteld is. Spr. vraagt steeds maandrekeningen en dat bs- vait hem, zoowel als zijn leveranciers uitstekend. Laat men het nu over aan de winkeliers, dan is deze ver gadering feitelijk overbodig. Dau blijft de winkelier zitten op het eind van het jaar met zijn dikke boek om de rekeningen uit te zoeken, en een leege kas. Energisch aangepakt zal de zaak zeker slagen. Wanneer de winkeliers vreezen dat zij er klanten door zul len verliezen, laat de vereeniging dan aan het publiek vragen, wat het ver langt, contante betaling of niet, en daarna kan de vereeniging besluiten tot doorvoering of niet. De heer van Schaik gelooft dat het voorstel—van der Wal het meest praktisch is. Uit het wegblijven van de meest belanghebbenden blijkt wel, dat men het nut er niet van inziet. Het zal voor menigeen afhangen van zjjn clientele. Bij ambtenaren zal het mogelijk nog gaan, maar bij ande ren zal het niet zoo gemakkelijk gaan. Zelfs bij jaarrekenningen moet men nog voorzichtig zjjn ora niet te vroeg te komen. Het beste zal zijn de men- schen langzamerhand er aan te ge wennen. De heer Stöcker is er zeer voor om zich te wenden tot het pu bliek 6d te onderzoeken wat dat er van denkt. De heer v. d. Meiden wijst er op, dat de schuld maar steeds op het publiek wordt geworpen, maar de oor zaak ligt ook bij de zaken menschen waaronder er zijn, die er maar liever op kalken. Het publiek is heuscb zoo onwillig niet en menigeen zal het zeker met plezier doen. Spr. staat er verstomd van dat voor een dergelijk idee niet meer enthousiasme bestaat. Elk fatsoenlijk man zal er prijs op stellen tijdig te betalen. De heer v. d. Wal is het vol komen eens met den heer v. d Mei den en beschouwt het als een klein heid, dat de winkelier vreest con tante betaling in te voeren. Iedere zaak zal verbeterd worden bjj een geregelde betaling. Nu de menschen, die er belang bij hebben, echter niet ter vergadering verschijnen, is Spr. er voor, het punt van de agenda te voeren. De voorzitter de discussies samenvattend, oordeelt dat men con tante betaling wenschelyk acht, maar men vreest dat het niet in den smaak valt van het publiek. Daarom lijkt, bet hem niet ongeschikt het publiek er a. h. w. aan te gewennen. De heer Luycx deelt nog uit de praktijk mede, dat het hem uit stekend bevalt en dat het instemming viüdt bij zijn klaDten. Van het voor stel v. d. Meiden verwacht hij niets, wel van dat van den heer v. d. Wal, maar onder die voorwaarde, dat het alleen voor heden van de agenda wordt gevoerd. De voorzitter voegt daaraan toe, om het voor 3 maanden van de agenda at te voeren. De secretaris wil niet te lang wachteo, maar het volgend maal weer behandelen. Aldus wordt besloten. 2. Ingekomen stukken. Ingekomen is bericht, dat de R. K. Handelsver. te Alkmaar zich aange sloten heeft bij het Incasso- en In formatie-bureau en een bulletin \an mr. Elink Schuurman over onder linge brandverzekering. Verder verschillende berichten en maandbladen en de praeadviezen van de beeren Josephus Jitta, Tute'n Nolthenius en mr. Aalberse voor bet a. s. congres te Arnhem. Een schrijven van de Ned. Bell. Tel. Maatschappij dat zal worden overgegaan tot oprichting van een spreekcel op het station. Verder het biljet van den heer Melchior over de staking en het stenografisch verslag van het congres in 1909. Ofschoon het punt niet op de agenda staat, stelt de voorzitter voor de commissie tot nazien der rekening en verantwoording te benoemen. Be noemd worden de heereDW. van Schaik, J. Th. Nieuwendyk en A. Stöcker. In de volgende vergadering zal de bestuursverkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van de heeren J. v. d. Wal, J, v. de Mei den en A. Wagenaar. Maar er zal nog een vierde bestuurslid moeten gekozen worden, daar de voorzitter tevens zjjn mandaat wenscht neer te leggen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. In een der volzslogementen in de Hellestraat werd gisterenavond een logeergast, die 's middags gezond en wel was aangekomen, onwel. Aan stonds werd geneeskundige hulp in geroepen, maar arts Jorissen, die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Maart. Brieven. Schneiders, Amsterdam. Blom, Eemnes. C. Hillen, Delft. Mul ders, Haag. Boots, Leeuwarden. For- mijne Post, Tiel. A. Vis, Duitschland. Briefkaarten. H. v. Wess, Amster dam. R. Mulder, Haag. J. von Hof, Harderwijk, v. d. Wal, Renshuizen. E. Bakker, Haag 2 zonder adres. (Hieronder worden gratis opgenomon aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 19 Maart. Feestelijke bijeenkomst Ned. Ver. iu het Vonduhuis. 21 Maart. Openb. verg. Gcmeentewerkl. in het Valkjo. 24 Maart. Bond v. Vrouwenkiesrecht. „Ons Huis" 's nam. 25-28 Maart. Tentoonstelling Ambachtsschool. 7 April. Ver. voor Vrouwenkiesrecht Openb. Verg. in de Arend. 13—16 April. Huisvlijttentoon8telling in Ami- citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). XXXI. Amersfoort heeft in de vorige dagen de emoties van eene staking doorleefd. Deze staking was van een bijzonderen aard, vooral hierom, omdat zij uitbrak juist bij een patroon, die steeds in goede harmonie met zyn werknemers leefde, bij wien de loonen het hoogst waren en die steeds uit eigen bewe ging, of op eerste aanvraag die loonen verhoogde. Waarom dan juist daar, zal men vragen. Omdat onder de typo grafen, die in zijn inrichting werken, de organisatie het sterkst is. Hij heeft er nooit aan gedacht het recht van vereeniging der arbeiders in de practyk te ontkennen en heeft steeds leden van den Ned. Typografenbond aan genomen. Anderen zyn er, die eenvoudig weg weigeren leden van dien bond in dienst te nemen. Deden allen ,zoo, dan zou het vereenigen eene onmogelijkheid worden, en daarom is het immoreel als iemand den eisch stelt, dat zij n arbeiders geen lid van een organisatie mogen zyn. Want dau slaat men hen het eenige wapen, dat zij bezitten, en dat in vereeniging bestaat, uit de hand. Verder bestaat er op de drukkery, waar de staking is uitgebroken, eene goede verhouding in aantal wat be treft volwassenen en jongens, terwijl op enkele andere drukkeryen die ver houding zoo is, dat men terecht van jongens-exploitatie kan spreken. Deze drukkerijen, kunnen, doordatzy jongens exploiteeren goedkooper, al is het dan ook veelal slechter, werk leveren. En het publiek gaat nu vaak, ook al zou bet best iets meer kunnen betalen, daar, waar het een paar centen kan uitwinnen. En de gemeente doet helaas evenzoo. De duitenquaestie gaat by velen boven alles en men geeft er zich geen rekenschap van, dat men hier door moreel vaak te kort schiet. Want zoo wordt de concurrentie voor heD, die behoorlijke loonen be talen, steeds moeilijker en eindelyk komt voor hen het oogenblik, dat zjj, met het oog op hun winst, meenen de loonen niet meer te kunnen verhoogen, ook al zouden zy zulks gaarne willen. Dit laatste schijnt nu het geval te zyn by de firma waar gestaakt is. Een commissie van drie personen, een aan te wijzen door den chef der be trokken firma, een door het personeel en een derde door deze beiden zal nu onderzoeken of een loonsverhooging met 1 September a.s. mogel jk zal zyn blijkt dit het geval te zijn, dan zal de firma hiertoe overgaan. Men moet sympathie gevoelen, het kan niet anders dunkt me, met den chef, die van zooveel g06den wil blijk geeft, met het personoel, dat de quaestie niet tot het uiterste heeft gedreven en in goed vertrouwen den arbeid weer heeft opgevat en niet het minst met hem, die aan onze ge- meebte een dienst heeft bewezeD, door zijn bemiddeling in deze zaak. Daar door is veel ellende, die altyd van een staking het gevolg is, voorkomen. Na een winter, die eer een voort gezet najaar scheen, zijn we dus dé lentemaand weer ingetreden. Onder de lenteboden reken ik ook de automo bielen, die thans weer in grooter ge tal langs onze wegen tuffen. Gelukkig is de verordening op het rijden dezer machines er, en zullen ze niet meer met sneltreinvaart langs onze wegen en straten mogen snellen. De bewuste groene en roode schijven zjjn op ver schillende punten in onze stad op gesteld aan den Utrechtschen weg nog slechts sedert enkele dagen. Kinderen die vrageD, krijgen het laatst. De bewoners van den Utrecht schen weg hebben de campagne voor het verkrijgen van scherpere bepa lingen op het rijden geopend en requestranten worden nog wel eens gelijk gesteld met „opposanten". Op zichzelf is er niets tegen een automobiel. Het is het vervoermiddel der toekomst, zegt men en ik geloof bet gaarne. Wil men met automo bielen rijden, zóo dat men niet-auto- mobie isten geen overlast aandoet, niemand die er iets op tegen kan hebben. Maar men heeft niet het recht ons, wandelaars, fietsers, rytuigryders, met deze voertuigen in hooge mato te hinderen. En dat doet men toch in derdaad. Men werpt geweldig veel stof op en men doet ook op andere wijze gevaar voor leven ontstaan. En waarom? Omdat men er een speciaal plezier in heeft om treinsnelheden te bereiken op gewone wegen. Van de honderd auto's, die men tegenkomt, is men by vijfennegentig zeker, dat zij slechts dienen voor dit zonderling vermaak, EDlin, we hebben nu de verscherpte bepalingenals nu de politie maar eens wil controleeren en procesverbaal opmaken, dan zal het spoedig genoeg bekend zyn, dat men in de kom van Amersfoort bezadigd behoort te rijden. Mijn medelijden met „die arme wandelaars", die als slachtoffers wor den voorgesteld vaD fietsers, auto-ry- ders en straks van luchtschepen, is anders veel verminderd, sedert ik voortdurend de opmerking moet ma ken dat zij den wielrijders ontzettend blijven hinderen op het rijwielpad dat nu dien naam al niet meer ver dient, zoo is het bedorven langs den nieuwen weg naar Birkhoven. Heeft nu werkelijk niemand de macht, daartegen eens iets te doen. Een bordje „verboden voor wandelaars" zal ook wel niet geven. Op een mijner wandelingen langs den Stationsweg, ter hoogte waar deze in den Soesterweg uitloopt, maakte iemand mij opmerkzaam op de massa's oude potten, ketels, pan nen endie men daar ter zyde van den weg schijnt te mogen deponeeren. Dat is niet fraai, en geeft den vreem deling, die langs dien weg de stad binnenkomt, geen hoogen dunk van onze netheid, 'k Heb hem, die er mij opmerkzaam op maakte, beloofd het mijr.e te zullen doen, dat die vergun ning worde ingetrokken. FLANOR.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2