WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt veorm. 10.60 uur. De Bildt, 23 Maart 1910 Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Valentia laagste 750.6 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 Maart 1810. Zwakke tot matige N.W.-lijke tot Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amorsfoort. Hoogst* gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 46 met de verschillende monnikenorden gevoerd heeft, blykt boe langer hoe meer, welk een vriendschappelijke verhouding er heerschte tusschen den man die van de congregaties „ge roofde" goederen moest verkoopen en de „beroofden" zelve. In Bretagne, het land, waar de ver koop van congregatie-goederen de ern stigste troebelen onder de geloovige bevolking verwekten, waren de leden der congregatiën in het geheim bezig om het Duez by de verkoopingen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en alle hinderpalen voor hem uit den weg te ruimen. Daarvoor getuigen b.v. briefjes als deze, op 9 November 1905 door den kloosterbroeder Boural te St. Brieuc aan Duez geschreven „Is u van plan met de notarissen naar de verschil lende plaatsen te gaan om er te in ventariseeren, of kuut u goed vinden eenvou'ig de stukken te teekeneD, zooals ze door de notarissen opge maakt zijn Duez antwoordde, dat hij met dit laatste genoegen neemt en dat hij de stukken zal teekenen, die hem wor den voorgelegd. En hij voegt er bij „de inlichtingen welke gij mij geven zult, zullen aan de notarissen medegedeeld worden." Hoezeer men er van clericale zijde op bedacht is, zich zooveel mogelijk van alle verdenking te zuiveren, blijkt wel uit een bericht uit Rome aan de Temps, waarin wordt gemeld, dat kardinaal Mery del Val heeft ver klaard, dat er geen enkele onderhan deling van welken aard ook is ge voerd tusschen het Vaticaan en de liquidateurs. Noch Duez noch een van zijn collega's zijn ooit door den Paus ontvangen. Dit laatste kan natuurlijk volkomen waar zijn. Maar het is natuurlijk volstrekt niet noodig, dat de liquida teurs rechtstreeks met het Vaticaan onderhandelden. Wat de sommen betreft, die Duez door middel van mevrouw Varinet aau sommige bladen zou hebben uit betaald, om deze om te koopen, heeft mevrouw Varinet tbans aan een redacteur der „Libre Parole" ver klaard, dat Duez haar nimmer geld ter hand heeft gesteld en dat ze dit dus ook nimmer aan bladen kan heb ben uitgedeeld. Maar zooals wij gisteren mededeel den zou het, volgens een .Parijsch blad juist aan een tbaos overleden redacteur der „Libre Parole" zijn geweest, dat mevrouw Varinet de 140.000 francs van Deuz had afge dragen. Aan den minister van openbare werken is nu het eerste ontwerp van bepalingen betrrffende de luchtvaart voorgelegd. Volgens die bepalingen mag het werken door de lucht niet geschieden op een hoogte van minder dan 50 meter en mogen de lucht schepen niet stilhouden op eene hoogte vau minder d -,n 500 meter boven gebouwen en omheiDde gron den. Om de steden moet worden heengevaren. Alle gebouwen van meer dan 50 meter hoogte moeten 's avoDds en 's nachts voorzien zijn van lichten, welke hunne hoogte aangeveti. De Damen van dorpen moeten met groote letters worden geschilderd op de daken van spoorwegstations. QRIEKSNLAND. Al leest men er niet meer eiken dag over, toch is de toestand in Grie kenland nog altijd hachelijk. De span ning tusschen regeering en Militairen Bond blijft aanhouden de Bond blijft staan op inwilliging van zijn eischen en de regeering geeft slechts schoor voetend, punt na punt, toe. De grootste zorg biedt de agrarische quaestie in Thessaliëin den tijd der Turksche overheeisching bestond er in Tbessalië grootgrondbezit en het gebied dat aan de Turksche heeren toebehoorde is na dien tijd zoo slecht beheerd, dat het nu raeerendeels braak ligt en den Staat aan wieu het toebehoort niets opbrengt. De kleine pachters dringen er nu siuds lang op aan dat men hun dit gebied zal af staan, maar daarvan is nog nooit iets gekomen. Nu hebben de boeren hulp gezocht bij den Militairen Bond en bovendien zijn ze zelf onrust gaan stoken, 't Is zelfs zoo erg geworden, dat gisteren 500 boeren een trein na bij Larissa hebben aangehouden, om hem te plunderen. Zij werden echter daarin verhinderd door soldaten. ZWEDEN. Het in de troonrede aangekondigde wetsontwerp betreffende de arbeids contracten tusschen werkgevers en werknemers werd heden in den Rijks dag ingediend. Het ontwerp bepaalt, dat collectieve overeenkomsten niet voor langer dan voor 5 jaar gesloten kunnen worden. Wanneer deze contracten gesloten zijn, kunnen nöch door werkgevers, nóch door werknemers uitsluitingen of stakingen uit sympathie op uitslui tingen uit sympathie plaats viDden. Verder wordt voorgesteld te Stock holm een arbeids-scbeidsgerecht in te stellen. De werkgevers moeten den werk nemers vrijheid verleenen tothetdeel- nemon aan verkiezingen. Ten slotte bevat het ontwerp strafbepalingen voor hen, die stakingen organiseeren, die zwaarlijk zijn voor het welzijn van den staat. Eerste en Tweede Ka mer. De leden van de Eerste Kamer worden opgeroepen om op 4 April bij een te komen tot hervatting der werk zaamheden. Als datum van beëindiging van het reces der Tweede Kamer wordt ge noemd Dinsdag 3 Mei. Mr. P. J. T r o e 1 s t r a. Het Volk meldt nog, dat mr. P. J. Troel stra niet als feestredenaar op het Leeuwarder Congres zal optreden. De heer Troeistra heeft van zijn reis naar de Friesche overstrooraingen een luchtpijp ontsteking meegebracht. De pati -nt is vooruitgaande. Het ontslag van d r. De Gelder. Ten gevolge van de ver schillende aan den Raad gerichte stukken in zake het aan dr. G. de Gelder gegeven ontslag als ingenieur onder-directeur der gemeentelijke elec- triciteitswerken, zal, schrijft het Hbid., de ontslag-quaestie een punt van be spreking in de eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad uilmaken, bij het aan de orde stellen van de in gekomen stukken. Wy vernemen, dat B. en W. de Commissie van Bystand in het beheer der Gemeentebedrijven niet over het ontslagbesluit gehoord hebben. Dit heeft der Bystandscommissie aanlei ding gegeven een door alle leden ge- teekend schrijven tot B. en W. te richten, waarin verwondering uit gesproken werd over het feit, dat voor het ontslagbesluit niet het gevoelen der Commissie ingewonnen is. Voorts werden volledige inlichtingen in de eerstvolgende commissie-vergaderiDg gevraagd. Maandagmiddag j.l. heeft de Bijstandscommissie ten Stadhuize ver gaderd en toen zijn haar door den wethouder van bedrijven inlichtingen verschaft. In de Zaterdag 2 April te hou den ledenvergadering van de onderoff. Sociëteit „Eensgezindheid" komen o.a. in behandeling voorstellen omtrent de wijze waarop men het 25-jarig bestaan der Vereeniging wenscht te vieren. We vestigen de aandacht op do in dit nummer voorkomende adver tentie omtrent de opvoering van Chan- tecler door het gezelschap van Nap de la Mar. Het zal zeker aan te be velen zijn zich bijtijds van toegangs kaarten to voorzieD, daar zeker een heel druk bezoek verwacht mag wor den. De S.D.A.P. houdt Donderdag avond een openbare vergadering waar als spreker zal optreden, niet de heer van Vorst van Maastricht, die we gens huiselijke omstandigheden ver hinderd is te komen, doch de heer Hoejenbos, lid van den Haagschon Gemeenteraad. Door de politie zijn alhier aan gehouden twee gesignaleerden, waar van de een nog 6 dagen en de ander 3 dagen te goed had. Zy zijn naar Utrecht overgebracht, ten eiQde hun straf te ondergaan. Op den openbaren weg is ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerd een beurs met zilveren knip. Ds. A. Wartena, te Gouda, die van 1879 tot 1890 predikant te Amers foort was, heeftemeritaat aangevraagd tegen 1 Mei a.s. Voor de tuberculose-lyderes, die thans te PutteD wordt verpleegd is aau ons blad nog in dank ontvangen van mevr. v. K. f 2. RAADSSTUKKEN. De heer W. J. Roll, Directeur der Artsenschool in Indië, thans met ver lof bier ter stede, beeft der Gemeente, ten behoeve van bet natuur-historisch kabinet der Hoogere Burgerschool, eeDe collectie voorwerpen aangeboden. Aangezien deze voorwerpen een aanwinst voor het onderwijs aau de schoei zijn, stellen B. en W. den Raad voor, het aangebodene te aanvaarden en den ge.er dank te betuigen. Voor de genoemde voorwerpen be staat voldoende bergruimte in de kas ten en laden, thans aanwezig in het natuur historisch kabiuet. Naar aanleiding van een schrij ven van de commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek, tot het aanbrengen van een betere straatver lichting iin de Utrecbtscbe straat en de Langestraat, stellen B. en W. den Raad voor, nieuwe verlichting bij wijze van proef te doen aanbrengen in de Utrechtschestraat en hen te machtigen deze verlichting eveneens in de Langestraat toe te passen, indien de proef gunstige resultaten oplevert. De kosten van het aanbrengen van 30 reginalampen, 3 vlams invert- licbt, met overspanningen, bedragen f J878. De jaariyksche kosten worden geraamd op f 1188.23, terwijl de jaar iyksche kosten van de verlichting van de Utrechtschestraat en de Langestraat tbans bedragen f 379.91. Terwijl de genoemde straten nu verlicht worden door 19 éen pits gasgloeilicbtbranders, ter sterkte van 1330 kaarsen, zal de voorgestelde verlichting 9000 kaarsen sterk zyn. Uit deze cijfers blykt, dat eene zeer belangrijke verbetering ver kregen kan worden. De jaarlijksche kosten kunnen uit de exploitatie der gasfabriek worden betaald, terwijl de installatie-kosten zeer waarschijnlijk uit het saldo over 1909 betaald kunnen worden. (Hioronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 24 Maart. Jaarverg. Groene Kruis in .Ons Huis". 24 Maart. Bond v. Vrouwenkiesrecht. „Ons Huis" 's nam. 25-28 Maart. Tentoonstelling Ambachtsschool. 2 April. Weldadigheidsuitvoering in Ami- citia. 2 April. Ledenvergadering Onderoff. Socië teit „Eensgezindheid in de Arend. 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb. Verg. in de Arend. 13—16 April. Huis vlij ttentoonstelling in Ami- citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. Mollen. Nu iu Friesland vele boeren geen toestemming meer geven tot 't wegvangen van de mollen, be proeven de mollenvangers hun geluk elders, met name in Twente. Een paar weken geleden zijn daar vier van deze mannen gekomen, die nu eiken mor gen, vergezeld van een hondje en voor zien van een langwerpige schop, de weilanden in trekken, Da vooraf ver lof daartoe van den eigenaar gevraagd en verkregen te hebben. Wjjl de mol- lenvelletjes tegenwoordig 15 4 17 cent opbrengen, kunnen zy by een eenigs- zins goede vangst een flink dagloon maken. Intusschen worden reeds van ver schillende zyden de Twentsche land bouwers gewaarschuwd om deze voor den landbouw nuttige dieren niet te laten wegvaDgen. De vergiftiging te Ges tel. Omtrent bet geval met de zieke maréchaussees wordt aan de 's-H. Ct. gemeld, dat dezen weer geheel her steld zijn. Het onderzoek heeft uit gemaakt, dat niet de minste verden kingen berusten op de hospita en baar man. Deze, die slachter is, laat trouwens geregeld zyn vee keuren door den keurmeester uit Eindhoven. De maréchaussees hebben dan ook hun oude kosthuis weer opgezocht. Gevaarlijk goedje. Dezer dagen werd door den kok van de Kon. Mil. Academie te Breda een voorwerp tusschen de steenkolen ge vonden, hetwelk zijn aandacht trok en bij onderzoek een dynamietpatroon bleek te zijn. Dank zij zijn voorzich tigheid werden ernstige gevolgen voor komen. Brutale diefstal. Een buitengewoon stoutmoedige diefstal is gepleegd te Brussel, in de Nieuwstraat, op eenige stappen van de Rogierplaats, waar zelfs 's nachts beweging is. Die ven, van wie men met het minste spoor heeft, hebben den juweelenwin kel van den heer Leon Rosseels, Nieuw straat 165, in den nacht van Zaterdag op Zondag geheel leeggeplunderd. De dieven zyn langs een thans ledig staand huis over daken en kroonlijsten laugs het zoldei venster in het huis van den heer Rosseels gedrongen. Het zoldervenster was langs binnen met een grendel dicht, dien zij wegschoven door een opening in de paneelen te maken. Zy wierp;D een slaapdrank in de kamer van den broeder van den

De Eemlander | 1910 | | pagina 2