DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 71. ZATERDAG 26 MAART 1910. 7e JAARGANG Paschen. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur E. ïtUKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertantiSn en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is ^uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Paschen ie het lentefeest; tevens het feest vaD de blyde hoop. Een heerlijk ontwaken ia overal zichtbaar. De gouden zon beschrült eiken dag een wyderen kringloop langs het blauwe gewelf. Het verstorven leven wekt zü op, het doode geraamte wordt weer bekleed met vleesch en spieren. Een nieuwe geest des levens wordt er in geblazen. Weldra ver schijnt voor aller oog in verrukking een levende uit de dooden. Dit levende is de schoone natuur in de Lente. Zü is de tijd van bruidstooi en brui loftszang. Zü is ook de tijd van ver wachting. Een hopend uitzien ligt in ieders oog, een onuitgesproken ver langen op den bodem van elks hart. Ja, deze stonde in het jaar rukt ons wel een oogenblik af van het mate- rieële des levens. Het zwoegende hoofd richt zich op, het doffe oog schittert, in de borst wordt een lied wakker. Wü menschen stellen ons dikwüla buiten de natuur. Wü slaan haar gade; vre beschouwen ons als een soort van hoogere wezens, die behooren tot een andere wereld. Maar wij behooreD tot deze wereld en maken een deel uit van het ge schapene en hetzelfde leven, dat den boom nieuwe bladeren schenkt, drijft het bloed door onze aderen. Wij zien VAN GUY BOOTHBY. 21) Ik was machteloos. Mün vijanden hadden mij in hun klauwen en ik was hulpeloos. Kortom, dien nacht ver liet ik het huis van mün oom om er nooit weer terug te keeren. Ik besloot müzelf in de stad mün weg te banen en niet te rusten voor ik mün onschuld bewezen had. On- gelukkigerwys is dit in deze groote stad gemakkelüker gezegd dan ge daan. Als u daarvan bewyzen wilt hebben, behoeft u slechts naar mij te küken. Beter getuigenis kan u nergens vinden. Dat is mijn geschiedenis. Kan u mü nu nog uw vertrouwen schenken Ja, antwoordde hü. Ik doe dat zelfs nog liever dan eerst. Als ik in uw plaats was zou ik met Feversham quitte willen spelen. Intusschen zul len wü nu naar huis gaan. voor onze oogen, dat het zich telkens hernieuwt, nooit geheel rusten altüd getuigt van een wonderbare macht. Züo wij ziende blind heeft het wee van deze aarde ons hart gesloten en onze ziel gedood Het is Paschen. Dat vertelt ons het jonge groen der boomeu, dat zin gen de vogels, dat klatert de stroom. Alles ontwaakt en getuigt van een nieuwen tüd. Als wij in deze Paaschdagen naar buiten gaan, hoe treft ons deze ver nieuwing, deze herschepping 1 De natuur zwijgt nietzij getuigt van het onvergankelüke leven. En wü miskennen het dikwijls en veronacht zamen het vele malen en lasteren het somtyds. Het lentefeest, dat wü gaan vieren, geeft ons de les van levenskracht, en levensvreugde. Er is geen ondergaan, maar een al tijd doorgaan van het scheppingswerk en altüd ontwaakt het leven. Daarom ook zyn deze lentedagen gewüd tot een feestreeds van ouds. De Joden vieren het feest der bevrij ding uit de slavernü, het feest van de verlossing. En de Christenheid viert een barer schoonste feestdagen. Ook zij spreekt, in andere taal, zeker, maar toch ook van een hoop, een v rlangen, een blüvend zijn van wat leeft, van wat schoon en goed is. Er trilt ook door hare leden een schok „Staat op uit de dooden I" Zoo gaat de stroom onzer gedachten HOOFDSTUK IV. Na de restauratie verlaten te heb ben, waarin wü gedineerd hadden en die na dien tüd altijd nauw verbon den was met een der gedenkwaar digste oogenblikken uit mijn leven, gingen wij de Royal Mintsstraat door naar Tower Hill, waar wü zoo ge lukkig waren een rütuigje op te pikken. Mün aanstaande chef gaf den man zün orders en wy reden weg. Ik had niet gedacht ooit weer in een rü tuigje te zullen rüden. Maar enkele uren geleden was ik in den grootsten wanhoop geweest, nu was ik een welgesteld man met een salaris van honderd pond per jaar, waarvan ik niet eens müzelf behoefde te onder houden. Ik koesterde mün teenen in het stroo op den vloer van de cab, en drukte mijzelf denkbeeldig de hand over zooveel geluk. Het eerste wat mü nu te doen stond was mü het vertrouwen, dat in mij gesteld werd waardig te ma ken, en dat was ik vastbesloten te doen. Ik was zoo in mijn eigen gedach ten verdiept, dat ik er beelemaal niet op lette, in welke richting wü zich wel een oogenblik richten naar iets anders, dan wat zoo dagelüks onze belangstelling gaande houdt, de strijd om het korte levensbestaan. En die pauze hebben wy dubbel noodig. In den afmattenden kamp is deze wyle rust een lafenis voor den moeden strüder. Hü voelt een hemel rein eu blauw zich teederlük welven over zün hoofd er gaat een lente adem der verkwikking door zün ziel. FRANKRIJK. Gisteren zün in de Kamer behan deld de supplementaire Marokkocrt- dieten op de begrooting 1909. Pichon, de Minister van Buitenl md- sche Zaken, verklaarde, dat de kosten van de campagne .die gevoerd werd om de eer van het land te handha ven, door Marokko terugbetaald zul len worden. Wü hebben, aldus de Minister, met Marokko een contract gesloten, dat alle moeilükheden regelt. En het be- teekent iets de rechten van Frank- ryk in Marokko te hebben doen eer biedigen, de Franschen te hebben ge wroken, die in 1907 gedood zün, van alle mogendheden instemming te heb ben verworven met de geheele poli tiek van Frankrük, Duitschland er toe gebracht te hebben zich niet meer te verzetten tegen de vrüheid onzer bewegingen in Frankrijk, de veilig heid van Algerije gewaarborgd te heb ben en de nationale eer gewroken te hebben. De Marokkocredieten werden met 262 tegen 74 stemmen aangenomen. reden. Eindebjk evenwel, toen de eerste opwinding over de verandering in mün fortuin voorby was, begon ik om mü heen te küken. Ik kon zien, dat wü Eastcheap waren door gereden en nu in de Cannonstraat reden in de richting van de St. Paul. Zoo glibberig was de weg ten ge volge van den mist dat wü, toen wü Ludgate Hill afreden, aan een groot gevaar ontsnapten, ons paard gleed ongeveer dertig voet gaans uit, kwam toen op zijn zyde te vallen, maar wist eindelük weer overeind te krab belen zonder eenig ander letsel te hebben bekomen, dan dat wat by kreeg van zijn voerman, toen bü weer goed en wel op zijn pooten stond. Een eigenaardige karaktertrek, vriend Arraitage, zei münheer Quiti- nion. Waarscbijniük heb je wel op gemerkt, dat het paard geslagen is, omdat het viel en zonder letsel aan zichzelf of aan de cab weer overeind wist te komen. Had het ons daaren tegen een ongeluk bezorgd, het rü- tuig omvergeworpen en zichzelf ge dood, dan zou de voermau, voor zoo ver mijn menschenkennis gaat, de eerste geweest zün om het verlies van zün paard te betreuren en de BELGIË. Vry heftige incidenten hebben zich Woensdagmiddag voorgedaan in de Belgische Kamer. De regeering had voorgesteld een raillioen toe te staan voor credieten aan de vrüe scholen, d. w. z. aan de clericale scholen. De socialistische en liberale linker zijde kwamen krachtig op tegen dit voorstel en vroegen verdaging. Daar de regeering hierin niet wilde toe stemmen, verlieten beide partüen de zaal, terwül slechts vüf leden van de liukerijde bleven om hoofdelyke stemming te verlangen. Met 77 tegen 5 stemmen en 3 onthoudingen stond de Kamer het crediet toe. Daarna vroegen opnieuw de vüf leden van de linkerzüde hoofdelüke stemming en de Kamer bleek niet voltallig te zün en moest worden verdaagd tot 5 April. RUSLAND. De nieu w-gekozen voorzitter van de Doeraa, Goetsjkof, opende de vergadering waarin hij voor de eerste maal als zoodanig optrad, met een toespraak, waarin hij verklaarde, een overtuigd voorstander te wezen van de constitutioneele monarchie. Hü is van meening, dat Rusland enkel kan vooruitgaan onder een grondwettig monarchistisch bestuur, onder een met verstrekkende wetgevende bevoegd heden bekleede volksvertegenwoordi ging en een krachtige regeering, die uitsluitend jegens den vorst, echter niet aan de politieke partijen verant woording verschuldigd is. HONGARIJE. De aanklacht tegen de aanstokers van het schandaal in de Hongaarsche Kamer zal binnenkort ingediend wor den. Geen der beschuldigden is tot dusver verhoord. Zij zullen op aanra- deugden van den overledene op te sommen. Als je daar goed over deukt, dan ligt er een moraal in opgesloten. Intusschen was het rijtuig de Far- ringdonstraat in geslagen en reed eenige oogenblikken later onder het Holborn Viaduct door. Daarna ben ik niet meer in staat onze route te be- scbrüven. Wü schenen ontelbare stra ten door te gaan, evenals konü'nen in een konünenhol als de fret hen achterna zit. In de halve duisternis schenen alle straten precies op elkaar te lüken, en ofschoon ik daar nu blindelings mijn weg zou kunnen vinden, was de omge ving mij toen totaal vreemd. Einde lük maakten wü een scherpen bocht naar links en kwamen in een heel smalle laan, die aan weerszoden door hooge huizen was begrensd, winkels, voor zoover ik kon oordeelen uit eenige étalages, waarvan ik nu en dan door de duisternis en den stort regen heen een glimpje kon opvan gen. Toen wij de zooeven genoemde laan door waren kwamen wij op een klein plein, met keien bestraat en er ongeveer zoo somber en eenzaam uit ziende als de grootste liefhebber van stilte kon verlangen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1