DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 72. DINSDAG 29 MAART 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Hoofdredacteur XL. Cr. RIJKENS. Quinnion de Philosoof DE EEMLANDEB IS BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam EEN KIESRANTSOEN. In do Belgische Kamer hebben vorige week interessante debatten plaats gehad, waaruit mogelijk ook nog wel eenige leering voor ons land is t® putten. Het ging om een voor stel van de regeering om 1.200,000 fr. aan de clericale vrije scholen te schenken, waartegen de geheele lin kerzijde zich heftig verzette. Bij monde van den heer Yaudervelde werd der regeering verweten, dat deze som niets was dan een geschenk, een fooi aan de katholieke scholen, om deze in staat te stellen het offici eel onderwijs te bekampen Het verdere debat wordt door de Nieuwe Gazet als volgt weerg geven. De heer Woeste. Het is geen millioen voor de kloostershet is een welverdiende ondersteuning aan scholen, die aan den arme de grootste diensten bewezen hebben. (Spotgelach links). De oppositie heeft den oorlog aan de rechterzijde verklaard. Voor uw bedreigingen zijn wij niet bang. Wij zijn vast besloten krachtdadig het hoofd te bieden aan het werk der vrijmetselarij. (Nieuw gelach). In al de werken, door de katholieken tot stand gebracht, straalt de liefde tot den arme door. (Herhaald gelach). De heer Hymans. Het is een kiesaalmoes die men aan de kloosters wil doen 1Wij vragen waarom men op 't onverwacht, een millioen voor de kloosters komt vragen. Men weet dat dat geld zal gebruikt worden om de spleten van het klerikaal blok te stoppen. (Toej. links), 't Is een kies- rantsoen. (Nieuwe toej. links, 'n ge roep A bas calotte De heer Vandervelde. Iedermaal het Belgisch volk gevoeld heeft dat VAN GUT BOOTHBY. 21) Wij hotsten en hobbelden ver der tot wij stil bleven staan voor een gebouw, dat, hoewel niet zoo hoog als de andere, er minstens even streng uitzag. Wij moeten uitstappen, zei mijn geleider. Dit is mijn woning, waarin ik u bij deze hartelijk welkomen heet. Ik maakte het portier open en stap te uit her rijtuig. Het was een afschu welijke avond, en terwijl ik den regen voelde neerslaan, en den wind over het plein hoorde gieren, dankte ik den Hemel plechtig, dat ik niet de stad door behoefde te loopen, totdat ik een stoep zou vinden, waarop ik den nacht kon doorbrengen. Hoe beklaagde ik de arme stakkers, die gedwongen waren dat door te ma ken, dat kon alleen volkom beseft worden door iemand, die het zelf had meegemaakt. men de kloosters wilde bevoordeelen, is het opgestaan. Gij weet het zoo goed, dat gij uw amendement wilt ver mommen. Gij weigert 200.000 frank aan de gediplomeerde gemeente-on derwijzers; maar gij geeft een mil lioen tweehonderd duizend frank aan de niet-gediplomeerde onderwijzers der klerikale scholen. (Toej. links). Gij zegt zulks te doen uit liefde voor den ar me. Hij die dit zegt is de heer Woeste, de man die sedert een halve eeuw al zjjn krachten gewijd heeft om den arme al zijn rechten te ontkennen 1 (Toej. links). De man die geen mede lijden bad met de vrouwen die men in de kolenputten, de kinderen die men naar de fabrieken zond(Toej. links. De heer Woeste wordt uitge floten). De man die gevonden heeft dat een afgesloofd werkman met acht tien centiemen per dag leven kan I Ziedaar de man die spreekt van z(jn liefde voor den arme I G(j hebt slechts een liefdede liefde voor de Heilige Kerk, van. de Heilige Kerk die de gendarm der rijken isl (Toej. links.) De heer Woeste. Ik heb de Zon dagsrust verdedigd. (Gelach links.) Om de armen te beschermen is het niet noodig wetten te steramen, men moet ook nog werken verrichten die veel lijden verzachten Al onze wer ken bewijzen dat wy de armen gene gen zyn. (Toej. rechts, gefluit links.) De heer Demblon. Maar gij geeft slechts een stem aan de armen, en drie aan de rjjken. De heer Vandervelde. Wij ken nen uw werken. Er is o.m., 't werk van den H. Vincentius Paulo, dat brood aan den arme geeft, maar op voorwaarde dat de arme voor u buige. Trouwens, de katholieken zyn de oenigen niet die goede werken ge sticht hebben. En daarboven, als men liefdadigheid beoefent, moet men er Nadat mynheer Quinnion den koet sier had betaald en wegge-onden, ging hij mij voor naar de huisdeur maakte haar mot zijn sleutel open en een oogenblik later stond ik in een groote, vierkante kamer of liever ge zegd een groote, vierkante zaal als zitkamer gestoffeerd. Natuurlijk had ik in verscheidene buitenhuizen meer dergelijke zalen gezien, maar nooit toch een dergelijke. Zelfs al had ik er d eruimte voor, dan zou het toch nog te veel tijd nemen om er een gedetail leerde beschrijving van te geven. Een kort overzicht is alles, wat ik er van kan geven. Om te beginnen besloeg do kamer de geheele breedte van het huis, en ook een groot deel van de diepte. De vloer was van eiken hout, glad opgewreven, en had een mooie kleur gekregen. Huiden van allerlei dieren lagen daarop verspreid, afgewisseld door Oosterscbe karpetten. Een van de grootste beren, dien ik ooit gezien heb, stond opgezet in een hoek in zoo'n natuurlijke houding, dat het my bijna onmogelijk voor kwam te gelooven, dat hy niet op ons toe zou komen rennen. Een prachtige tijgerkop versierde het middenstuk van een der mooie eikenhouten wanden, geflankeerd aan zich niet op beroemen. (Goedkeuring liuks.) Gij, gij roept werken in het leven die den arme vernederen en verslavenwij, wy stichten werken die den armo verheffen. (Toej. links.) Zoo onze lezers weten werd het regoeringsvoorstel aangenomen nadat de linkerzijde grootendeels de zaal had verlaten. GRIEKENLAND. De Kamer heeft de begrooting goed gekeurd. Minister-president Dragoe- mis heelt meegedeeld dat de Konink lijke boodschap betreffende de bjjeen- roeping der nationale vergadering Woensdag zal worden voorgelezen. De toestand in den lande is nog hoogst onzeker. Men gelooft algemeen dat de ontbinding van het militaire verbond, als het er toe komt, slechts schijn zal zyn. Het verbond is van plan zich duchtig te doen gelden bij de verkiezingen voor de nationale vergadering en het zal de radicale candidaten steunen. Eenige leden van het verbond verklaren openlijk, dat Dragoemis zich vergist als hij meent dat de gansche revolutie als komedie eindigen zal. In Thessalië is de toestand onrust barend. De boeren hebben zich in ge wapende korpsen vereenigd. De re geering wil veel troepen in Thessalië samentrekken en men vreest voor bloedige botsingen, te meer daar de vooruitzichten voor den oogst zeer slecht zijn. PORTUGAL. Het huwelijk van koning Manuel van Portugal met een Engelsche prinses zou, volgens het officieuse te Lissabon verschijnende dagblad Diario de No- tisias, thans een beklonken zaak zijn. Binnenkort zal koning Edward een reis naar Portugal ondernemen en te weerskanten door twee luipaarden koppen, terwijl tegen den tegenover- gestelden wand een zware bisonkop zyn met bloed beloopen, oogen woe dend op ons scheen te richten. Die ruimten, waar geen jachttrofee- en hingen, waren behaQgen met wa pens van allerlei soort en uit allerlei landstreken, van een Maleische kris tot een Lee Metfordgeweer, van een Cbineesch zwaard tot een fijne duel- leerdolk uit de achttiende eeuw. Er stonden ook stoelen van allerlei soort verspreid Perzische, oude eikenhou ten, een groote Turksche divan en naast den mooien haard, een fraai uitgesneden bank, die niet minder dan twee honderd jaar oud kon zijn. Een lamp van fjjn Muranoglas hing aan den zolder en wierp een gedempt licht door de kamer en op het groote be schilderde venster, dat het prozaïsche plein buitensloot. En dit was de wo ning van den man, dio mij in de Doo- denlaan tot staan had gebracht Nog eens vroeg ik mijzelf af, of ik droomde, en of ik misschien straks wakker zou worden, stijf en koud in elkaar gedoken op een tochtigen stoep. Maar als het een droom was, dan was het zeker een buitengewoon \evendige, want ik voelde het zacht zamen met koning Manuel de ma noeuvres der Engelsche vloot naby Lagos bywonen. Na afloop der vloot- oefeningen zal do verloving van Ko ning Manuel met een Engelsche prinses, de naam der prinses wordt niet ge noemd, officieel bekend gemaakt, worden. ITALIË. De koning heeft den heer Luigi Luratti belast met de vorming van een kabinet. Wanneer deze daarin mocht slagen, dan zal, zoo schrijft do Romeinsche berichtgever van het Berl. Tagebl. het nieuwe ministerie waarschijnlijk lich telijk anti-klerikaal getint zijn. Be kend is immers, dat Luratti drie ja ren geleden met zyn conservatieve partijgenooten Di Rudioe, Fani en Molmenti, tijdens den verkiezings strijd een telegram zond aan den anti-klerikalen candidaat te Bergama, waarin zij zich uitspreken ten gunste van gewetensvrijheid voor alle gods dienstige gezindten. Eenige bladen ver gelijken Luratti zelfs met de Fran- sche staatslieden Combes en Briand. HONGARIJE. De Kossuth-party heeft haar ver kiezingsmanifest openbaar gemaakt. Daarin wordt de party van Justh verantwoordolyk gesteld voor het verval der coalitie. De Kossuth-partij ontplooit thans weer de oude banier van oeconomische zelfstandigheid v®or Hongarije. Zij wenscht dat ideaal vóór 1917 verwezenlijkt te zien. De zelfstandige bank blijft gewenscht, maar daarvoor moet het geschikte tijdstip worden afgewacht. Het mani fest vordert de trapsgewijze vervul ling van de Hongaarscbe wenschen nopens de militaire concessies en eischt het algemeene en gelijke kies- karpet onder m(jn voeten, en den warmen gloed van het vuur, dat mijn gastheer bezig was krachtig op te po ken, tegen myn gelaat. Neen, het was gelukkig geen dioom, maar heerlijke werkelijkheid. Die sou- verein in myn zak getuigde daar im mers ook van. Welnu, wat zeg je er van vroeg Quinnion, met een glimlach, terwijl by de pook weer op zyn plaats zette en recht evereind ging staan. Het is een gezellig huiselijk hoekje, nietwaar? Ik heb nooit meer iets dergelijks gezien, was mijn antwoord, en dat meende ik van ganscber harte. De korte beschrijving, die ik er u van ge geven heb, geeft geen idéé genoeg van de bekoring, die deze kamer op mij oefende. Niemand zou hebben kun nen droomen dat er in dit afgelegen boekje van de stad zoo'n intérieur zou hebben kunnen bestaan. Ik zou dat ten minste zeker niet verwacht hebben. Kom bij het vuur, en warm je, zei hij onder het spreken een stoel bijschuivend. Hè, wat een avond 1 Hoor eens, boe die wind over het plein loeit. Ik geloof, dat wy hier beter af zyn dan in Wapping. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1