WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUW S. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 29 Maart 1910. Hoogste barometerstand 777.0 m.M. te Nottingham laagste 741.9 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot don avond van 30 Maart 1910. Zwakke uitoenloopende winden. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot bewolkt droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand re AMERSFOORT. 772 m M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 49 Laagste hedennachtF. 30 Hedenmiddag 12 uurF. 49 recht onder het stellen van waarbor gen voor het overwicht der Magyaren. ABESSINË. Er zijn nog geen nadere berichten ontrent den negus ontvangen. De hoofden van de stammen hebben be sloten in overeenstemming met de wenschen van Keizer Menelik de keizerin uit te sluiten van alle re- geeringszaken. Zij besloten bovendien, dat alle veranderingen in de provincies, tengevolge van een besluit van de keizerin tot stand gekomen, zullen worden nietig verklaard. De keizerin heeft bevel gekregen het keizerlijk paleis te verlaten. De troonopvolger Lidj Jenasoe is zoon van een van de dochters van den negus en Ras Mi- khael. Hy werd geboren in 1896 en werd in 1908 uitgeroepen tot troon opvolger. Soc. D e m. Arb. Partij. Te Leeuwarden werd gedurende de Paaschdagen het 16de congres ge houden van de S. D. A. P., onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen. Uitvoerig werd weder gediscussieerd over de verhoudiDg der revisionisten en marxisten, waarbij menig bartig woordje werd gesproken. Ten slotte werd het volgende voorstel aangeno men Het congres, accoord gaande met het door de party iDgenomen stand punt in zake samenwerking met de S. D. P. (Tribunisten) gaat over tot de orde van den dag. Eveneens werd uitvoerig besprokon de houding der Kamerfractie, vooral ten opzichte van Staatspensionnee- ring. Ten slotte werd een motie aan genomen, waarbij het coDgres te ken nen gaf, dat er geen reden is zich opnieuw omtrent dit puDt (staatsp.) uit te spreken. Aangenomen werd nog een resolutie van het Partijbe stuur, waarbij het Congres besloot tot het houden van een volkspetition nement voor de invoering van alge meen kiesrecht als middel om den kiesrechtstrijd te versterken. De openbare actie voor dit petiti onnement zal worden ingezet met een groote demonstratie voor alge meen kiesrecht op den Zondag vóór de Kameropening in 1910, te 's-Gra- venhage of te Amsterdam. Het peti tionnement zal worden aangeboden aan regeering en Staten-Generaal in September 1911. Het congres draagt het partijbe stuur op, de bijzonderheden van dit potitionnement te regelen en in over leg met het bestuur van het Neder- landsch Verbond van Vakverenigin gen alle krachten van partij en vak beweging in te spannen, teneinde deze beweging zoo schitterend moge lijk te doen slagen. Alg. Ned. Werklieden Verbond. Gedurende de Paasch dagen is in het Vereenigingsgebouw te Rotte, dam de jaarlijksche algemeens vergadering gehouden van het Alg. Ned. Werklieden Verbond. De verga deringen werden geleid door den heer C. H. Kouw uit Leiden. Er waren '26 afdeelingen vertegenwoordigd. Aangenomen werd o.a. een voorstel van het Centraal Bestuur, waarin dit Bestuur wordt opgedragen een betere en krachtiger samenwerking met den Vrijz. Dem. Bond te bevorderen, ten einde die dienstbaar te maken aan de propaganda der gemeenschappelijke beginselen. Tevens werd de wenschelykheid uit gesproken van samensmelting van den Vrijz. Dem. Bond en de Liberale Unie. OVER De. KUYPER. De „Beukelaar", het christ.-soc. weekblad onder redactie van mr. dr. Van de Laar, betoogt in den breede, dat de gebeele houding van den leider der anti-revolutionaire staatkunde beschouwd moet worden als een bron van geestelyk bederf, dat aan de ac tie van het christelijk leveD een goed deel van haar kracht ontneemt. „Dr. Kuyper, de zegevierende veld heer, wordt nog immer toegejuicht. Nog verstomt het gejubel niet. Haar geen gejubel kan te niet doen, dat het leugenachtige, dat school in die macht, al duidelijker blijkt. Voorze ker, men blijft verheimelijken, men blijf alles goedpraten, men wil van niets hooren, men maakt zich niet vrij van deze macbt van het leugen achtige. Maar de feiten gaan al ster ker spreken." Te Haarlem is op 62-jarigen leeftijd overleden Dr. J. Nieuwen- huizen Kruseman, wethouder dier gemeente, vroeger leeraar aan de H. B. School alhier. „Amersfoort's Mannenkoor" zal ook deelnemen aan de zangwedstrijden in Mei en Juni door de Kon. Zangver- eeniging „Nym. Mannenkoor" uit geschreven. De Amersf. Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" gaf gisterenavond een uitstekend ge slaagde uitvoering in de Keizerskroon. Opgevoerd werd „Eersloos" van Nou- huys, zeer ten genoege van het vrjj talrijke publiek. Er werd ,dan ook goed gespeeld, terwijl vooral de regie in uitstekende handen bleek te zijn. Ook bet blijspelletje, „bet Suiker oompje" oogstte veel succes. Tjjdens den wedstrijd R. V. V. I uit Rhenen en D. E. C. II uit Amsterdam had Zondagmorgen op het voetbalveld achter Rustoord een ernstig ongeval plaats. De speler A. van ICooten uit Rbenen brak nl. onder het spelen zijn rechterscheenbeen. De o.fficier van gezondheid le klas Dr. J. J Snel verleende spoedig de eerste geneeskundige hulp, waarna van K. per politiebrancard naar de stad werd vervoerd bij een zijner kennissen, waar dr. Groneman een gipsverband legde. Daar hij gaarne naar Rhenen wilde terugkeeren werd hy naar het station vervoerd en van daar naar Rhenen per trein overgebracht. WEERBAARHEIDSOEFENING. Gisteren heeft de vereeniging Volks weerbaarheid een groote oefening ge houden in de omstrekeD van Amers foort. Leider was de kapitein van den generalen staf W. E. van Dam van Isselt. Er werd aan deelgenomen door 17 afleelingen. De Oostparty werd aangevoerd door den le luitenant J. Mateman. Verondersteld werd, dat een vijan delijke macht de stad Utrecht in han den had het is voor haar van groote waarde, het pompstation der water leiding te behouden. Nu wordt aan een partijgangerskorps, sterk ongeveer 250 man en 15 pionniers met spring middelen, van de Veluwe afkomstig, opgdragen om te trachten uit Ooste lijke richting het genoemde pompsta tion te naderen en het te vernielen. Een ander moest terzelfder tijd trach ten, uit Westelijke richtiDg hetzelfde te doen. Het eerstgenoemde korps had den vorigen nacht op Geerestein bij Woudenberg doorgebracht, rukte van daar vroegtijdig door het bedekte terrein naar Oud-Leusden, waar het wegens vertraging by een vernielde brug ondervonden om 12 uur 's middags aankwam tot het voortzet ten der handeling. Van de Westpartij was Comman dant de le-luitenant H C. van der Bijl. Wetende, dat aanslagen van tal rijke partijgangerskorpsen uit het Oosten te duchten zyn, deed de com mandant van de Westpartij het pomp station bevoiligen door 3 compagnieën infanterie en 1 peleton huzaren. De commandant van dit detachement plaatste 1 compagnie bij de Pais, die het terrein afsloot van en met den spoorweg UtrechtSoesterberg toten met de Soesterbergen1 compagnie 600 M. ten Noordoosten van het re servoir, die het terrein bewaakt van en met de Stompert tot en met den spoorweg SoesterbergAmersfoort. Eén compagnie vormde de rechtstreek- sche bedekking bjj het pompstation. Het peleton huzaren, enkele ordon nansen uitgezonderd patrouilleerden benoorden den spoorweg. Te 11 uur 's morgens was by den detachement-commandant het volgen de spionnenbericht „Een vijandelijk partijgangerskorps, sterk ongeveer '250 man, overnachtte op Geerestein en verdween heden morgen vroeg spoorloos in Noordelijke richting." Het gelukte de hoofdmacht der Oostpartij, haar tegenstanders zoolang te bestoken tot de andere afdeelingen zich van hun opdracht konden kwij ten. Ongehinderd werd de straatweg Amersfoort overgestoken bij M. P. 84. De afdeelingen Naarden. Hilver sum en Huizen, die het pikrine-zuur met zich voerden, om met behulp daarvan het pompstation te vernielen, waren reeds tot op ongeveer 200 M. dat station genaderd, toen de leider het bevel gaf. de oefening te staken. Bij Kampoord werden de korpsen verzameld, alwaar de leider een over zicht van de oefening, benevens zyn opmerkingen daaromtrent gaf. Daarna werd naar Amersfoort ge marcheerd en door de stad een pro- pagaudatocht met muziek en vaan dels gemaakt. Daarna gebruikten de manschappen een gezamelyke maal tijd in de Keizerskroon, terwijl de officieren en voormannen zich bij Smolders van Oss vereenigden. Voor de huisvlijttentoonstelling over veertien dagen in Amicitia te houden, zijn een aantal prijzen be schikbaar, pryzen in geld, maar ook verscheiden medailles; de laatste zul len van Zaterdag 2 April af ter be zichtiging liggen bjj den heer J, G, Fontein, Langestraat 28. Men zal daar vinden een zilveren medaille, geschonken door H. M. de Koningin-Moeder, twee zilveren medailles geschonken door de Gemeente Amersfoort; een ver guld zilveren medaille geschonken door Jhr. J. W. A. Barchman Wuy- tiers, Burgemeester van Amersfoort, Eere-Voorzitter van het Tentoonstel lingscomité een verguld-zilveren medaille, geschonken door den heer en mevrouw Tromp van Holst-Har- togh Heyseen zilveren medaille ge schonken door h-t Matigheidsgenoot schap „Het Kruisverbond"een groote bronzen medaille geschonken door „De Mariavereeniging", Drankbestrijding van R.K. rouwen en meisjes, te Amersfoorteen zilveren en twee groote bronzen medailles ter beschik king gesteld door het Hoofdbestuur van den „Volksbond tegen Drank misbruik" eindelijk nog vier groote en twee kleine bronzen medailles, uitgeloofd door de afdeeling Amers foort van genoemden „Volksbond", van welke de tentoonstelling uitgaat; in alles een collectie van niet minder dan zestien medailles. H.V.C. CONCOURS. Het bijzonder goed gelegen voet balveld achter „Rustoord" is de beide Paaschdagen het tooneel geweest van veel strijd, waarbij het af en toe nog al warm toeging, maar overigens strijd, dieeen vriendschappelijk karakterdroeg Begunstigd door prachtig lenteweer werden daar de serie-wedstrijden ge houden, uitgeschreven door de Amersf. voetbalclub H.V.C., ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Het terrein, vooral den eersten dig, badend in verkwikkende voor jaarszon, bood door de vele vlaggen een feestelijk aanzien, en hoog boven uit woei de H.V.C.-vlag, die des mor gens door de supporters der club was aangeboden. Het gaat natuurlijk niet aan een regelmatig verslag te geven der wedstrijden, zoodat we zullen volstaan met het mededeelen der uitslagen. Eerste Paaschdag. le ronde. Quick I (Amst.)H.M.S. I (Amst) 4 1 D.E.C. II (Amst.)—R.V.V. I (Rhenen) 3 1 T.O.P. I (Amst.)—Quick II (Amf.) 3—1 2e ronde. Quick I(Amst.)—D.E.C. II(Amst.) 3—1 V.O.G. I. (Amst.)—T.O.P. I (Amst.) 2—1 Eindwedstryd. Quick I (Amst.)—V.O.G. I (Amst.) 2—1 TweedePaaschdag. le ronde. D. O. S. I (Utr.) Quick I (Amf.) 21 U. P. V. B. elftal - S. D. O. I (Wag.) 4—1 D. E. C. I (Amst.)—H. V. C. I (Amf.)71 2e ronde. U. P. V. B. elftal—H. V. C. I. 5-2 D. E. C. I (Amst.)—D. O. S. I (Utr.) 4—1 Eind wedstrijd. D. E. C. I - U. P. V. B. elftal 4—2. Over het geheel werd er kranig gespeeld en menige club gaf zeer mooi spel te zien. Vooral de D. E. C 'ers uit Amsterdam werkten uit stekend samen en toonden zich veel sterker dan de andere clubs. Geen wonder dan ook, dat H. V. C. I het tegen het eerste elftal van D. E. C. verloor. Dat was geen spelverhouding, tegen een zooveel sterkere club was het voor de Amersfoorters geen hou den. Wel werd in het begin goed aangepakt en uitstekend combinee rend was het eerste doelpunt voor H. V. C. Maar daarna waren de kan sen vry wel verkeken. De aanvallen van D. E. C. bleken goed doordacht en door zeer juist samenspel gelukte het hun een zevental malen de bal in het net te deponeeren, tot groote teleurstelling van de vele H. V. C. vrienden, die zoo gaarne hun club, wat meer succes hadden toegewenscht. In de Arend, hield gisteren de Vereeniging van beneden den rang van Officier gepensionneerde Europee- sche militairen van leger, mariDe en koloniën tot steun van weduwen van voor de wet van 1909gep. militiairen haar algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. C. Maas uit Zwolle. Vertegenwoordigd waren 41 stemgerechtigde afdeelingen. De verschillende verslagen luidden gunstig. De met kracht gevoerde pro paganda was oorzaak dat er thans reeds 79 afdeelingen zjjn met onge veer 4000 leden. Ook de financieele

De Eemlander | 1910 | | pagina 2