DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 73. WOENSDAG 30 MAART 1910. 7e JAARGANG FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BU1TEJNLAND. De Doodstraf. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur H. O. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per rpfw nti Yan 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel mee f 0.08. post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.Cö. abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van adverfontilSn en reclame» van builen hal kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Uit enkele berichten in de bladen hebben we kunnen zien, dat sommige gereformeerde kerkeraden weer heb ben aangedrongen op het invoeren van de doodstraf. Het hen die op bijbelgronden voor standers zyn van deze straf, is na tuurlijk alle discussie vruchteloos, hoewel men naast door hen aange voerde teksten ook andere kan stellen, waaruit men zou kunnen bewijzen, dat Jezus stellig deze vergeldingsstraf niet zou goedkeuren. Maar de wereldlijke motieven van de voorstanders van de doodstraf na gaande, ziet men, dat het a.r. „Ons Program" de doodstraf wil motiveeren uit het recht, dat de overheid heeft om soldaten in het vuur te zenden by oorlog of by oproer. Uit noodweer dus. Bedoeld kan hier dus niet anders zijn, dan de verdediging soorlog den aanval soorlog zal toch ze ker geen weldenkend mensch willen of kunnen verdedigen. Zeker, als de vijand komt, rest ons niet anders, dan op bem te vuren. Dat moet, omdat het nietjanders kan en als allerlaatste middel om de orde te handhaven, moet ook de muitende burger worden neergelegd. Maar tegen den eenling, die zich aan het recht vergrypt, kan het wel anders; wy hebben de levenslange opsluiting om hem onschadelijk te maken. Men kan dus gerust zeggen, dat VAN GUY BOOTHBY. 22) En ik ben beter af dan ik geweest zou zyn in de kapel in de Pouncet- straat, met mijn kop koffie en een snede brood verondersteld nog, dat ik zoo gelukkig was geweest er te worden toegelaten, waaraan ik zeer twijfel. Wy zaten een poosje samen te bab belen, en toen stelde hy my voor naar boven te gaan. Ik twyfel niet of je zult wel lust hebben in wat avondeten, zei hy. Wat mij betreft, ik heb er ten minste niets tegen. Laat mij je den weg wijzen. Zoo sprekend bracht hy mij de ka mer door tot wy b(j het paneel van den tegenovergestelden wand kwa men. Het zou zeker zeer misstaan heb ben als hier van de kamer uit een trap naar boven was geweest, ik zag dan ook niets, dat daarop leek, en deze vergelijking niet opgaat. En nu het nieuwe standpunt: De doodstraf ter voldoening aan de pu blieke opinie. Wy zouden vragenIs er lager standpunt denkbaar Wie daarop staat, moet volbloed voorstander zyn van de Lynchwet, en de toeschouwers, die zooiets zouden kunnen aanzien, moeten reeds tot een behoorlijk peil van ontaarding zijn gekomen. Wy zyn van de doodstraf terug gekomen, omdat het met onze betere menschelijke natuur in strijd is, onzen medemensch te martelen of te doodem zelfs al geschiedt dit door de overheid. Het beste bewijs daarvoor is wel, dat de beul, in de landen, waar de doodstraf bestaat, een algemeen ver acht mensch is. In betzelfde Frankrijk, waar thans de doodstraf weer in gebruik is ge komen, is die beul zoo in minachting, dat zijne zoons, Iet wel, niet alleen hijzelf, maar ook de aan zijn misdrijf geen deel hebbende zoons, vry zijn van den krijgsdienst, opdat het leger niet besmet worde door de aanwezig heid in de gelederen van den zoon van den beul. Het is de plicht van de overheid, het betere in de menschelyke natuur te ontwikkelen. Vandaar mede onze afkeer van de doodstraf, waar van de voltrekking de toeschouwers alles behalve verheft. By iedere ijzingwekkende misdaad voelt de massa het slechtere in vroeg my nu af, hoe die moeilijkheid zou zijn opgelost. Druk zelf eens op die knop en zie wat er gebeurt. Hij liet my op zijn plaats staan. Ik drukte op de aangewezen plek en dadelijk scboof het paneel ter grootte van een deur naar één kant en ver dween, waardoor een nauwe taap, door een lamp verlicht, zichtbaar werd. Wy gingen er door en daarop drukte mijn metgezel op een gelijken knop aan den anderen kant en de deur schoof weer op haar plaats te rug. Ik sprak mijn bewondering uit over dat denkbeeld, waarop hij goed moedig begon te lachen en zei Als iemand niet werkt, dan moet hy zich toch op een of andere manier vermaken. Ik amuseer mij nu hier mee. Het paneel van de kamer bene den en dat wy nu door zullen gaan, is geheel door mijzelf gemaakt met behulp van myn bediende. Op dit oogenblik waren wy de trap opgegaan, waarna wy op een keurig portaal kwamen op dezelfde wijze van paneelen voorzien als de kamer beneden. Hierin waren vier deuren, twee aan iederen kant. Mijn gastheer bracht my naar een dier deuren, en wierp haar open, opdat ik zou kun nen binnengaan. zich wakker worden, en likkebaart naar bloed. Aan de overheid de plicht, om met koel hoofd te straffen. In zijn tijdschrift „de Beukelaar" heeft mr. van de Laar geen onaardig idee geopperd, naar aanleiding van het geroep van die bloeddorstige kerkeraden om wederinvoering van de doodstraf. Hy wil namelijk bet voltrekken van die straf opdra gen aan den rechter,die baar uitspreekt. „De overheid toch mag nimmer" meent het blad „en dat wel het minst bij een zaak van zoo hoo- gen ernst als bet dooden van een mensch, gebruik maken van een amb tenaar, wiens ambt vrij algemeen als minwaardig wordt beschouwd, wiens naam tot scheldwoord is geworden. Hiervan heeft een Christelijke over heid zich Jimmer te onthouden. En daarom is de eerste eisch, wil men ooit de doodstraf weer invoeren, dat deze voltrokken wordedoor den rechter of een der rech ters, die haar heeft uitge sproken. Wil men guillotineeren, de rechter moet de bijl laten vallen, wil men ophanging met behulp van een valluik, gelijk in Engeland, de rechter late het luik openvallen, wil men den dood door middel van elec- triciteit de rechter veroorzake zelf den dood. Dan alleen blijft de ont zaggelijke ernst van de doodstraf volkomen bewaard, ook in vollen om vang voor den rechter." Dit is myn werk- en woonkamer, zei hij, en toen, zonder mij tijd te ge ven te antwoorden, ging hy voort: Het verheugt mij op te merken, dat mijn waarde Alphonse niet vergeten heeft het avondeten voor ons klaar te zetten. Pook het vuur wat op, Armi- tage, wil je, in dien tjjd zal ik eenige dingen te warmen zetten. Zoo'n avond maakt iemand hongerig. Ik deed wat my gezegd werd, ter wijl hy voor het buffet bezig was, waarop ik een dozijn zilveren scho tels zag staan met spirituslichten er onder. Terwijl hij zoo bezig was, keek ik eens goed de kamer rond. Zy was meer dan balt zoo klein als de kamer beneden, en zag er zelfs klei ner uit dan zij werkelijk was, omdat zy den geheelen omtrek over, van den zolder tot den vloer, bezet was met boeken. Een groote schrijftafel stond tus- schen het venster en den haard, ter wijl een prachtig ingelegde secretaire aan dsn anderen kant stond. Midden in de kamer stond de gedekte tafel, waarop tot mijn verbazing voor twee personen gedekt was. Verwachtte hy dan nog een anderen gast, of had zijn bediende ons samen hooren praten in de kamer beneden en de noodige toe- DE ENGELSCHE POLITIEK. Het Lagerhuis is maar korten tijd op Paaschreces geweest. Do politieke toestand is van dien aard, dat de plannen der regeering betreffende het Hoogerhuis spoedige afdoening eischen, opdat een vruchtbare samenwerking tusschen beide Huizen mogelijk worde. Bjj de debatten, die de bespreking van de moties betreffende het Hoo gerhuis en den duur der parlementaire zitting inleidden, verklaarde Asquith gisteren, dat er behoefte was aan een Tweede Kamer, daar het tegenwoordige stelsel een caricatuur en een belache lijke nabootsing van het Tweede (naar vastelandsbegrip Eerste) Kamerstel sel was. De Regeering wenscht de over- heersching van het Lagerhuis onver kort gehandhaafd te zien, maar er zijn functieB van consultatie, amen deering en uitstel, die door een Tweede Kamer op nuttige wijze uitgeoefend kunnen worden. Dit lichaam behoort van betrekke lijk geringe getalsterkte te zyn en op een democratische grondslag te rusten. Het schema der regeering is een eerste schrede op den weg naar de emancipatie van het Lagerhuis en bedoelt met de grondwet in strijd zijnde „raids", het verwerpen der begrooting door het Hoogerhuis en het ontstaan van doode punten in de verhouding der beide huizen, te voor komen. Thans kunnen deze doode punten niet overwonnen worden dan door uitoefening van het Koninklijk praero- gatief. Indien de Parlementsontbinding en de benoeming van nieuwe Peers, hoe wel zslden toegepast, een integreerend bereidselen gemaakt? Dat zou wel, zoo besloot ik, de ware oplossing van het raadsel zijn. Alles is klaar, kondigde Quin nion eindelijk aan, terwyl hy onder het spreken de schotels op tafel zette. Laten wij gaan zittenlater zul je zeker wel zoo goed willen wezen my je voldoening te betuigen over de kookkunst van Alphonse. Het is bet eenige, waarop de brave vent werke lijk trotsch is, hetgeen heel wat zegt voor een Franschman. Ik kan veilig verklaren, dat op dat oogenblik mijnheer Alphonse de grootste artiest was op het gebied van de kookkunst, dien ik ooit ontmoet heb. Een verleidelijker souper kon door den grootsten lekkerbek niet ver langd worden. Ieder gerecht was uitstekend, het geheel een gedicht v; n gastronomie. Terwijl de wijn in mijn glas parelde, kwam bet beeld van den vorigen avond op het Leicester Plein mij in de gedachte, en ik herinnerde mij weer het gesprek dat ik aanhoorde tusschen twee oude studievrienden, terwijl zy er over spraken, waar zij zouden soupeeren. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1