DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 78. DINSDAG 5 APRIL 1910. 7e JAARGANG JJSfc BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers fO.Oö. ai - PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iederon regel mee f0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advartentiSn an reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. EEN REUSACHTIGE UITSLUITING. In Duitschiand heerscht reeds ge ruimen tijd strjjd tusschen de werk gevers en arbeiders in de bouwvak ken. Deze strijd loopt in hoofdzaak over regeling van loon en arbeidstijd en dreigt voor Duitschland's natio nale welvaart een ramp te worden als niet spoedig een kentering komt in de gevoelens die over en weer heer- cchen. Dat^hierop ,veel kans bestaat, valt te betwijfeleo, aangezien reeds door den minister van handel po gingen in het werk zijn gesteld om bemiddelend op te treden maar beide partijen willen van geen compromis weten, ze zijn vast besloten ditmaal den strijd uit te vechten. En zoo is het waarschijnlijk, dat te beginnen met 14 April a.s. een anderhalf mil- lioen menscheu werkloos worden, daar de 22.000 georganiseerde patroons op dien dag de uitsluiting hebben aan gekondigd. De bond van werkgevers kwam onlangs te Dresden bjjeen en maakte een nieuwe regeling der arbeidsvoor waarden op, die aan de werklielen werd voorgel -gd. Een bijeenkomst der gedelegeerden van alle werkliedenver- eeaigiugen zal nu worden gehouden ter bespreking van die arbeidsvoor waarden en ter beslisiing over de aanneming of verwerping er van. Het meerendeel der gedelegeerden heeft reeds van de vereenigingeu bepaalde instructies ontvangen tot onvoorwaar delijke verwerping der voorwaarden, wijl naar hun meening werken onder die voorwaarden onmogelijk is. De werkgevers, die dus de verwer ping der door hen gestelde voorwaar den kunnen voorzien, hebben nu be sloten, op dit besluit tot verwerping VAN GUY BOOTHBY. 27) Laat ons bijv. ons groot Londen, nemen, het zorgvuldig nagaan, van Lord Mayor af tot den nederigsten belastingbetaler, beken de waarheid, hoevelen zouden er dan te vinden zijn die hun bezittingen, hun gemakkelijk leven zouden willen verlaten met geen andere gedachte dan het welzijn van het land, dat zij zelfs de belasting op hun inkomens kwalijk nemen Men behoeft alleen maar zoo nu en dan de vraag der partijpolitiek in tijden van ernstigen nood te bestudeeren om te ontdekken, hoe strak wij den boog der vaderlandsliefde gespannen hebben. Wij mogen daar tegenop ko men en verklaren, dat het niet zoo is - maar als het verlangen naar avonturen en de vechtlust er afgeno men zijn, hoeveel blijft er dan over van de lust om enkel te willen vech ten ter eere van het vaderland. te antwoorden door de uitsluiting van al hunne werklieden, die op 14 April geweigerd hebben de gestelde voor waarden aan te nemen. Het aantal werklieden, dat direct door deze uit sluiting zal worden getroffen, is 400,000, maar de strijd zal nog veel grooteren omvang aannemen. Door de uitsluiting van de arbeiders in de bouwvakken zullen nog een aantal anderen werkloos worden, en hun aantal wordt in verschillende bladen op anderhalf millioen geschat. In Ber lijn alleen zullen 25000 man direct worden uitgesloten, doch 100,000 men- schen indirect tot werkloosheid wor den gedoemd. GROOT-BRITANNIË. In een te Tipperary gehouden rede verklaarde John Redmond, dat voor de Iersche partij de concessies aan Ierland, met betrekking tot de be grooting, van geenerlei beteekenis waren in vergelijking met de quaestie van de afschaffing van het vetorecht van het Hoogerhuis, eerste voorwaarde om tot homerule te komen. Redmond zette vervolgens uiteen, onder welke voorwaarden de nationalisten de be grooting, zelfs in gewijzigden vorm, zullen ondersteunen. Deze voorwaar den zijn de regeering moet de ver zekering geven dat de begrooting niet het Lagerhuis zal verlaten voordat de beslissing van de Lords over de moties betreffende 't vetorecht bekend is, eveneens moet de regeering ver zekeren, dat ingeval de Lords de mo ties verwerpen, de regeering niet aan het bewind zal blijven, als zij niet de waarborgen heeft, dat de koning bereid is, zoo noodig, zooveel nieuwe peers to benoemen, dat de oppositie van het Hoogerhuis kan worden overstemd. RUSLAND. De algemeens verontwaardiging we- Omdat het verre van mij was in de bat te willen komen met Aristoteles dien hij er ook nog bijhaalde, bleef mij niets anders over, dan door zwij gen mijn toestemming te kennen te geven. 't Doet er ook niets toe, zei mijn chef, wij zullen er ons niet meer druk over maken. Later zullen wij elkaar ongetwijfeld wel beter begrijpen. Laat mij mjjn gang maar gaan en zoo ex centriek zjjn als ik dat zelf wil. Ik zal volkomen onschadelijk zijn want jij zult altijd binnen mijn bereik wezen om mij er van terug te hou den de gions te overschrijden. Hij lachte even, terwijl hij dit zei en klopte mij op den schouder. Voor 't oogenblik meende ik, dat hij mjj voor den gek hield en ik moet toe stemmen, dat ik mij zeer geneigd voelde hem dit te verwijten, ofscboon ikzelf de discussie bad uitgelokt. Maar toen ik hem in 't gelaat keek en zag hoe hij glimlachte, die glim lach welke, zooals ik al gezegd heb de geheels uitdrukking van zijn ge zicht veranderde en die zoo weinig menschen konden weerstaan, vergat ik alles, behalve zijn nooit ophoudende vriendelijkheid voor mij, en mijn v -r- langen om hem die zooveel mogelijk gens de ontrechting van Finland, wordt in dat land in de eerste plaats tegen Stolypin gekoesterd. Met de Doema, die zich in haar kern hand langster der regeering betoont, heeft men medelijden. In ernstige politieke kringen is men van meening, dat men zich strikt aan den wettelijken weg zal houden. Er zal een verzoekschrift tot den Tsaar gericht worden, daarna zal men den verderen gang van zaken rustig afwachten. Men verwacht, dat de beste beambten afgezet en door willige werktuigen in de hand van Stolypin vervangen zullen worden, maar men hoopt, dat bet Finsche volk standvastig genoeg is om ook deze beproeving te ondergaan. Er wordt een taaie, passieve tegenstand voorbereid, die moeilijk te overwinnen zal zjjn. TURKIJE. Ten gevolge der beroering in Opper- Albanië heeft de regeering besloten tot de zending van 14 bataljons, die daar blijvend garnizoen zullen houden. 2000 gewapende Albanerzen, die in Prisjtina en Yultsjtrina vereenigd zijn, hebben gezegd, dat zjj weigeren be lasting te betalen voor het openbaar ouderwijs, dat zij geen wegen willen, nöch scholen, nöch een comité voor eenheid en vooruitgang, nöch gelijk heid, noch vrjjheden. Zomerdienst S. S. De Mi nister van Waterstaat heeft de ont- werp-zomerdienttregeling op de lijnen der Staatsspoorwegen goedgekeurd. Onderzoek Staatscom missie iniake werkloosheid. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, terug te geven. Later op den middag ging hjj uit en toen hij terugkeerde, wat omstreeks donker was, was ik in de werkkamer bezig een mooie copie te maken van het werk, dat wij dien morgen had den afgemaakt. Er was iets onbe schrijfelijks in zijn manier van doen, dat voldoende was om mij te toonen, dat hij in een toestand van heftige opgewondenheid verkeerde, maar ik had er geen idee van, wat het kon zijn. Hjj viel neer in een stoel naast het vuur en bleef na een cigaret te hebben aangestoken, een poosje zwij gend zitten rooken. Eindelijk draaide hij zich om en keek mij aan. Als je er niets tegen hebt, Ar- mitage, zei hij, dan zullen wij van avond samen op den zoek gaan naar karakters. Ik geloof, dat ik behoefte heb aan verandering van bezigheid. Het is mij tegengeloopen en bet wordt tijd, dat ik de gedachte daar aan van mij afzet. Heb jij er iets tegen Neen, niets antwoordde ik Ik wil heel graag met u mee. Hoe laat is u van plan te vertrekken Ec welk deel van de stad is u van plan voor uw onderzoekingen uit te kie zen dat de staatscommissie in zake de werkloosheid vragenlijsten had ver zonden, ten einde een beeld te krij gen van het voorkomen van werk loosheid in de verschillende bedrijven en beroepen. Naar wjj vernemen, deden zich bij dit onderzoek door middel van vra genlijsten eigenaardige moeilijkheden voor ten aanzien van het havenbe drijf. Het aantal arbeiders, in dit be drijf werkzaam, bleek nl. bezwaarlijk te kunnen worden vastgesteld. Be halve de personen toch, die vrij ge regeld in de haven hun brood ver dienen, zijn er zeer velen, die slechts nu en dan of zelfs alleen bij uitzon dering aan de werkzaamheden deel nemen. Hoevelen er nu zoo ongeregeld in de haven arbeid verrichten, bleek te Rotterdam zelfs niet bij benadering door middel van vragenlijsten bepaald te kunnen worden. Daarom heeft men zijn toevlucht genomen tot een ander middel. Gisterenochtend heeft de subcom missie der staatscommissie, welke spec,aal met het onderzoek van het havenbedrijf belast is, in de Rotter- damsche haven op alle plaatsen, waar werk.olk bestoken wordt, een telling van het aantal personen georganiseerd, dat zich voor het verrichten van werkzaamheden stelde. (Tel.) Opeubare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 5 April 1910, des namiddags te half twee. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig13 leden. Afwezig met kennisgeving: de heer Na het diner zullen wij van hier vertrekken, laat ons zeggen om negen uur, antwoordde hij, en dan zullen wjj westeljjk van Trafalgar Square beginnen. Dat is een prachtig jachtterrein, en ik geloof dat ik u een goede buit kan beloven. In overeenstemming met dit be sluit aten wjj goed, en maakten daarop onze toebereidselen voor den avondtocht. Quinnion, want hij had mjj sinds lang verzocht dat mijnheer voor zjjn naam weg te laten, droeg den zwarten mantel en slappen hoed, dien ik mij nog van onze eerste ont moeting herinnerde, terwjjl ik een donkeren ulster aantrok, die ik eenige dagen te voren had gekocht, en een zelfden hoed als hjj opzette. Toen ik de werkkamer binnenkwam vond ik hem bjj de tafel in het midden staan, terwjjl hij bezig was zilvergeld te tellen. Wij zullen voor het dobbelspel niet meer dan veertig shilling mee nemen, merkte hjj op, terwjjl hij die som onder het spreken in een van zijn broekzakken liet glijden. Het zal interessant zjjn op te merken, hoe het fortuin onsgunstig is. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1