WEERBERICHT. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt vaorra. 10.60 uur. De Bildt, 6 April 1910. Hoogste barometerstand 768.9 ra.ïA. te Thorshavn, laagste 761.6 m.M. te Skegness. Verirachting tot den avond van 6 April 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.O.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt mogelijk regen of onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. C\ Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 62 Jorissen, Salomons, Ruys en Kroes. Medegedeeld wordt dat o.a. zijn in gekomen de volgende stukken Schrijven van de Ged. Staten van Utrecht houdende bericht dat bij Koninklijk besluit van 18 Febr. tot 1 Sept. 1913 vrijstelling is verleend van de verplichting tot oprichting eener burgerdagscbool en dat aan de burger avondschool (in bepaalde vakkeD onderwijs moet worden gegeven. Besluit van de Ged. Staten van Utrecht tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 22 Februari 1910 tot overname van grond van de Maatschappij Amersfoort tot exploi tatie van onroerende goederen te Amersfoort. Eene dankbetuiging van de rege lingscommissie voor het houden eener huisvlyttentoonstelling te Amersfoort. Een adres van Dr. Ph. H. Peyrot tot opheffing van een bouwverbod. In handen van B. en W. Een adres van de vereeniging van Nederlandsche Loodwitfabrikanten be treffende het gt-bruik van loodwit en zinkwit. In turnden van B. en W. Een adres van de naamloozo Ven nootschap „Olso" spaariicht maatschap pij houdende verzoek een proef met .Olso" branders te houden. De heer Gerritsen adviseert het eerst aan de Gascommissie te zenden. De heer Sanders zegt, dat het reeds in handen van die Commisie geweest is, eD dat ook de directeur is gehoord. Aan B. en W. ter afdoening. 1. Voorstel van B. en W. tot het vorleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. H. Aardema (openbare lagere school aan de Puntenburger laan). Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van 24 April a.s. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer S. P. Slagter (openbare lagere school aan de Puntenburger laan). Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 Juli a.s. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Heliestraat (vacature Prins). De voordracht bestaat uit de heeren 1. H. J. ter Beeke te Ruinerwold, 2. O. F. Fölkel te Baarn, 3. J. Jansma te Nijkerk. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heerjter Beeke. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (uitbreiding personeel). De voordracht bestaat uit de h.b. 1. O. F. Fölkel te Baarn, 2. Jausma te Nijkerk, 3. J. Dijk te Benschop. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer F. Fökkel. 5. Benoeming van eeu onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature Aardema). De voordracht bestaat uit de h.h. 1. J. Jansma te Nijkerk, 2. J. Dijk te Benschop, 3. A. Kok te Werkhoven. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer J. Jansma. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort Puntenburgerlaan (vacature Slagter)- De voordracht bestaat uit de h.h. 1. J. Dijk te Benschop, 2. A. Kok te Werkhoven, 3. P. van Gessel te Kerk Avezaath. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer J. Dijk. 7. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare lagere meisjesschool mej. Beek. Het verlof wordt verleend tot 8 Juni 1910 met behoud van jaarwedde en B. on W. wordt machtiging ver leend in de tijdelijke vacature voor zien. 8. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van de periodieke verhooging van jaarwedde van den leeraar H. Oorver. Verleend z.b. st. of d. overeenkom stig de verordening. 9. Voorstel van B. en W. betref fende e ne aanbieding van voor werpen ten dienste van het onder wijs aan de Hoogere Burgerschool. Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting dienst 1909 en tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven, dienst 1909. De wijziging betreft een bedrag van f 56.74. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W, tot goed keuring van de rekening van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkloosheid. Goedgekeurd. De rekening sluit in ontvangst met een bedrag van f 435, en in uitgaaf met een bedrag van f95.40, aldus een batig saldo van f339.60. 12. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van G. IJ. J. BonDier e.a. tot verplaatsing van de zoogenaamde Zaterdagavondmarkt. Het afwijzend praeadvies wordt goedgekeurd. 13. Voorstel van B. en W. tot ont trekking aan den openbaren dienst en verpachting van staanplaatsen voor de jaarmarkt 1910. Goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. tot het. aanbrengen van een betere straat verlichting in de Utiecbtschestraaten do Langestraat. De heer van Duinen kan zich best vereenigen met het advies van de gascommissie. Minder inge nomen is hij echter met de idee dat verlichting noodzakelijk is op werk dagen. De winkels sluiten nog lang niet alle om negen uur. 't Spijt spr. dat B. en W. zoo zuinig zijn geweest met gegevens voor den raad, en als begrooting heb ik niet anders kunnen vinden dan de" mededeeÜDg in de gepubliceerde stuk ken, dat de verlichting n.m. fSOO per jaar zal kosteD. Ik heb eenigszins bezwaar, maar zoo direct met 't voorstel mee te gaan. De .heer Sanders (wethouder) acht wat de beer van Duinen zegt over de spaarzaamheid van inlich tingen onjuist. Spr. memoreert uit de stukken, dat gene wat den heer van Duinen een duidelyken blik op een en ander had kunnen geven. De heer van Esveld vreest dat met die verlichting aan kabels, de straat erg ontsierd zal worden. Spr. zou haast willen voorstellen het nog oens te willen probeereo met kandelabers. Een hoogte van 4^ uit de straat acht hij een hoogte voor wasch- lyntjes. De heer Vel s-H e y u meent dat dit bezwaar dan reeds ondervan gen is omdat de proef zal beginnen met de Utrechtschestraat. De heer van Esveld stelt voor om indien die straat gereed is, de goed keuring aan de raad over t« laten, of ook do verlichting op die wijze in de Langestraat zal worden aange bracht, ja dan neen. DeheerGer ritsen ondersteunt dit voorstel en verzoekt ook 'toog te houden op de Kampstraat verlichting. B. en W. nemen daarna het voor stel van Esveld over. De heer Esveld hoopt dat ook de Stationsweg spoe 'ig onderhanden zal worden genomen. De heer van Duinen is nog niet content met 't antwoord van den beer Sanders. Spr. heeft nog geen duidelijk beeld van de iDstellatie etc. De beer Sanders zegt,dat bui ten hetgeen door hem is meegedeeld hij niets meer kan zeggen daar 't verdere alles berust op technische ge gevens, die hij ook niet kan verklaren. Z. h. st. wordt daarna 't voorstel van B. en W. om de verlichting aan te brengen goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. betref fende verbaring van de woning inde Koppelpoort. Goedgekeurd. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van rooilijnen. Goedgekeurd. 17. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van A. van Groenestein, houdende verzoek hem alsnog vergunning te verleenen tot het bouwen van een houten rijwiel- bergplaats boven de Korte Gracht. Het afwijzend praeadvies wordt goedgekeurd. 18. Voorstel van B. en W. betref fende de brug tusschen de Gasthuis laan en Heiligenbergerweg. Na een inlichting van den heer Rolandus Hagedoorn wordt z. h. st. het voorstel van B. en W. goedge keurd. 19. Voorstel van B. en W. tot ver koop van veldkeien. B. en W. nemen het voorstel voor- loopig terug. 20. Voorstel van B. en W. tot het maken van eene pomp op Birkhoven. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer Rijkens: Mijnheer de Voorzitter I Het zy m(j vergund even het woord te nemen naar aanleiding van een persoonlijk feit. In de jongst gehouden zitting met gesloten deuren, waarvan intusschen de geheimhouding is opgeheven, ben ik door den wet houder Sanders aangevallen over een door" mij geschreven artikel, ge titeld „Ongewenschte Inmenging" en dat handelde over een door bet Ge meentebestuur aan het Bestuur van de Industrie- en Huishoudschool ge richt schrijven. De heer Sanders noemde dit pu- bliceeren een ongehoord feit, iets wat in de Nederlandsche journalistiek nooit was voorgekomen in het buitenland onthield men zich van zooiets; zelfs de sociaal-democraten nameu tot zooiets niet hun toevlucht en dergelijk orato risch vuurwerk meer. Ik heb toen met enkele woorden geprotesteerd tegen die beschuldiging, maar meende er toen niet verder op in te moeten gaan, aangezien het dan zou kunnen schij nen, dat ik een oratio pro domo, een rede in eigen belang hield maar ik nam me voor anderen over die quaestie te laten oordeelen. Ik heb me dan ook gewend tot het Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring, bestaande uit man nen van alle partyen, uit journalisten, werkzaam aan de meest uiteenloo- pende bladen en er zal wel Diemand gevonden worden, dit dit bestuur als rechter in deze zaak zal wraken. Welnu, van dit Bestuur heb ik het volgend schrijven ontvangen Zeer geachte Heer, Wy mochten van U een zeer uit voerig schryven ontvangen, waarin ons mededeeling wordt gedaan van het feit, dat door U in Uw blad „De Eemlander' melding is gemaakt van eene aanschrijving door het Dagelyksch Bestuur Uwer gemeente gericht tot het bestuur der Indu strie- en Huishoudschool aldaar. Deze aanschrijving was te Uwer kennis gebracht door een derde, die verzekerde, dat het stuk noch het opschrift „vertrouwelijk" noch dat van .geheim" droeg. Verder ver nemen wij uit Uwe missive, dat U, in eene geheime Raadszitting door een der wethouders over deze pu blicatie is aangevallen, en U wilt in dit conflict van ons een arbitrale uitspraak ten aanzien van de vraag of U door het pnbliceeren van dit inderdaad iets onbehoorlijks hebt gedaan en of U als journalist daar voor eenige blaam kan treffen. Ons antwoord op die vraag kan zeer kort zijn. Ons bestuur is una niem van meenicg, dat er iü deze publicatie van UweDtwege schijn noch schaduw van iets onbehoor lijks aanwezig is, zoodat er ook van eenige blaam geen sprake kan zijn. U kunt van deze meening het gebruik maken, dat u dienstig zal voorkomen. Met verschuldigde gevoelens Het Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring. De Voorzitter, (get.) J. DOORMAN. De Secretaris, (get.) A. VOOGD. Ik zal het tenzij ik tot verder spreken gedrongen mocht worden bij deze mededeeling laten, omdat ik van meenir.g blijf dat wy onze raads zittingen, en vooral geen geheime, tot het uitvechten van dergelijke twisten mogen misbruiken, doch daar hier mijn goeden naam als journalist was aangerand, heb ik gemeend my op deze wijze te meeten verdedigen. Dank u, mijnheer de Voorzitter. De heer Sanders: De brief van den Journalistenkring, dien ik daar heb hooren voorlezen, is in twee opzichten niet juist. Io de eerste plaats ging het niet alleen om een brief van B. en W. aan de Huishoudschool, maar ook om het antwoord daarop, dat bijna gelijkluidend was aan het schryven in de Eemlander. Verder heb ik den heer Rijkens niet aange vallen als journalist, maar wat hy deed was niet af te scheiden van zyn lidmaatschap van den Raad. Het was plicht geweest van den heer Rijkens, als hij meende, dat iets niet in den haak was, dit hier ter sprake te brengen in den Raad. De heer Rijkens: De heer Sanders spreekt daar van een ant woord van het Bestuur der Huishoud school. Mij was van het antwoord niets bekend; ik had het niet gelezen de mogelykheid bestaat echter, dat de persooD, die mij inlichtte, ook dat antwoord heeft gesuggereerd of er over heeft gesproken. En wat de waarschuwing vao den heer Sanders betreft, dat ik dit hier ter sprake had moeten brengen, kan ik zeggen, dat ik de zaken daar ter sprake zal brengen, waar ik meen, dat dit het meest effect zal sorteeren en in de keuze van die plaats wensch ik my niet door den heer Sanders beperkt te zien. Ik kan hem dan ook waarschuwen, dat ik in het vervolg altijd zoo zal doen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2