m WEERBERICHT. Tbermometerstand STADSNIEUWS. BINNENLAND. AGENDA. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET £ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt veorna. 10.50 uur. De Bildt, 6 April 1910 Hoogato barometerstand 767.7 m.M. te Thorshavn, laagste 755.1 m.M. te Nice en Karlsruhe. Verkrachting tot den avond van 7 April 1910. Zwakke tot matige winden uit O.-lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt mogelijk regen of onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 68 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag- 12 uurF. 66 ter slecht over te spreken zijn, dat hun populairen, toekomstigen praesi- dent op zoo onheusche wijze door den Pau« de deur gewezen wordt. Het Vaticaan of beter gezegd de Spaansche Kardinaal, die van de we reld niets af weet, heeft om een „Ku'.Lurkampf-Fanfare" uit te vinden een praecedent geDomeD, dat geen praecedent is, te weten de redevoe ring van Fairbanks. Roosevelt heeft er, naar ik uit zijn onmiddellijke omgeving vernam, in het geheel niet aan gedacht, zich met de Methodisten te bemoeien. Roose velt was verontwaardigd toen men hem, die geen Methodist, maar een Calvinist is, de voorwaarde stelde, dat hij niet in een Methodisten-kerk mocht spreken. Hij liet daarop het Vaticaan weten dat hy zich als vrij burger dergelijke voorwaarden niet stellen liet, Volgens de meening van alle onbe vooroordeelde clericalen is Roosevelt's weigering de zwaarste nederlaag, die Merry del Val in den loop zjjner carrière geleden heeft. Het zet de kroon op bet geheel. Nog ééa jaar Merry del Val en de curie is bank roet. DUITSCHLAND. De gemeenschappelijke Bondsdag van Duitsche metselaars en opper lieden, nam gisteren t# Berlijn na een urenlang debat, een tamelijk lange motie aan, waarin o.a. verklaard wordt, dat de Duitsche metselaars en opper lieden het verdrag van den werkge- versbond, zooals dat te Dresden als voorbeeld is vastgesteld, verwerpen. Zij besluiten tevens den strijd met de arbeidgevers aan te binden ten einde de door de werknemers gestelde loon- voorwaarden te verkrijgen. De Kamer van Duitschland en de Bondsdag van Duitsche Christelijke arbeiders in de bouwvakken, hebben zich eenstemmig bij de besluiten van den Bondsdag van metselaars en op perlieden aangesloten. Te Bremen hebben Zondag j.l. vijf druk bezochte vergaderingen plaats gehad, belegd door de sociaal democraten, waar betoogd werd voor de invoering van het gelijke en al gemeens kiesrecht voor Bremen. In scherpe bewoordingen kritiseer den de sprekers het voor Bremen geldende acht-klassen-kiesrecbt, dat aan de bezittende klassen alle rechten verleent, aan de onvermogende geen enkel. Alle vergaderingen werden pre cies op hetzelfde oogenblik gesloten en de aanwezigen trokken toen in optocht naar het marktplein. Voor iederen stoet uit werden plakkaten gedragen met de opschriften „Geef ons algemeen en gelijk kiesrecht", „Weg met de privilegies" enz. Van het marktplein trokken de betoogers, die inmiddels tot een stoet van 12.000 man aangegroeid waren, naar het park. Ongeveer 300 politieagenten stonden daar opgesteld, deze lieten echter de betoogers rustig hun gang gaan, ook toen verschillende roode vaandels ont plooid weiden. D» arbeiderszangver- eenigingen brachten verschillende lie deren ten gehoore en toen gingen de betoogers, op bevel der leiders, kalm uiteen. FRANKRIJK. In den Senaat heeft de heer Rey- mond, een rede gehouden over de achterlijkheid der militaire luchtvaart in Frankrijk, die grooten indruk maakte. Hij toonde aan hoe uitnemend men in Duitschland thans in dit opzicht was ingericht, terwijl het in Frankrijk om zoo te zeggen, een verwaar loosde boel is. Op welke lichtzinnige wijze in Frankrijk werd omgesprongen met de belangen van dezen tak der lands verdediging, bleek o.a. uit hot door Reymond vermelde feit, dat een par ticuliere gasfabriek te Saint-Cloud, waaruit het legerbestuur zeer goed koop gas voor den militairen ballon betrok, deze levering moest staken op aandringen van een invloedrijk per soon in de omgeving. Deze „invloedrijke persoon" was volgens de Gil-Blas een dame, ma dame Boursin genaamd, en een vrien din van Cbauchard, den man der mil- lioenon en der humbug. Madame Boursin kreeg haar zin, door middel van.... een Keizerlijk de creet van 1810, waarbij in de gemeente Saint-Cloud alles verboden werd, wat de rust van den Keizer kon storen I AMERIKA. In de laatste jaren neemt het aan tal Amerikanen, die zich in Canada vestigen, voortdurend toe. Het rap port van het Canadeesche Departe ment van Binnenlandsche Zaken ver meldt, dat in 1909 zich 280.000 Europeanen in Canada hebben geves tigd en niet minder dan 150.000 Amerikanen. Daarover begint men zich in de Yer.-Staten te verontrus ten en er gaan stemmen op om aan dien voortdurenden exodus een einde te maken. Uit het rapport van de emigratie commissie te Washington blijkt, dat Canada een net van agentschappen heeft over het geheele gebied van de Vereenigde Staten. De Dominion heeft in de laatste 8 9 jaren alleen voor die agentschappen een som van 2 millioen dollar uitgegeven. De agenten ontvangen 12 sb. voor iederen man, 8 shilling voor iedere vrouw en 4 sh. voor ieder kind, die door hun bumid- deling zich in Canada vestigen. De meeste Amerikanen kiezen hun woonplaats in de Westelijke provincies. „The Winipeg Telegram" maakt melding van het groote gebrek aan landarbeiders in de Westelijke pro vinciën van Canada. De boeren daar hebben dringend werkkrachten noodig en aan geschoolde werkkrachten wor den hooge loonen betaald. De afgevaardigde Lawrence heeft bij de Regeering er op aangedrongen, haar bemiddeling te verleenen om de spoorwegen te bewegen, de vervoer- prjjzen ten behoeve van landarbeiders te verlagen, zooals zij dat nu reeds doen tijdens den oogsttijd. der Eerste Kamer, in de plaats van den heer J. E. Scholten, Jhr. Mr. E. Tjarda Van Starkenborg Stachouwer, burgemeester van de gemeent i Gro ningen met 30 van de 41 stemmen. Minister Nelissen. Naar De Tijd verneemt, zal het verlof van Minister Nelissen, dat de volgende week eindigt, waarschijnlijk nog met een maand verlengd worden, wjjl zijn gezondheidstoestand, hoewel gelukkig wel beter, nog niet van dien aard is, dat hij zich weder volop aan zijn ministerieels functies zou mogen wij den. Bij den dam wedstrijd in Ons Huis gehouden tusschen een tiental van het Utrechtsche Damgenootschap en de Amersfoortsche Damvereeniging, was de uitslag als volgt: Utrecht. T. Meijer 0 C. R. Uhlhorn 2 J. Combé 0 A. Balfoort 0 C C. Costerman Booth 0 J. H. Makkink 1 S. Goudriaan 2 W. Hoogland 2 J. v. den Hoek 2 F. J. Mousman 0 Amersfoort. Eerste Kamerverkie zing. De Provinciale Staten van Groningen hebben gekozen tot lid J. Paling 2 P. Miedema 0 P. J. Oskamp 2 P. H. Dijketerhuis 2 P. H. Kernkamp 2 F. Th. Roeprecht 1 Joh. Ërandsen 0 J. van 't Hoold 0 O. M. Heimering 0 C. W.v.deKuik 2 Amersfoort won dus met 11 tegen 9. Deze wedstrijd was voor de nog jeugdige Amersfoortsche Damvereeni ging geen gering succes. De tegen- wedstrijd zal op een nader te bepalen datum plaats hebben te Utrecht. Door den majoor, eerstaanwezend ingenieur alhier, werd gister morgen, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog in het openbaar aanbesteed Bestek no. 99. Het één-jarig onder- boud van militiare gebouwen en wer ken te Amersfoort (raming f 12.860.) Laagste inschrijver, D. J. Boks te Amersfoort, f 12.560. Bestek no. 16. Eene verving van mil. gebouwen en werken te Amers foort (raming f 1100.) Laagste inechrij- ver, A. v. de Flerk te Vreeswijk f 913. Bestek no. 24. Het één-jarig onder houd van de Mil. gebouwen en werken in de Stelling van de Qeldersche Valei met die in de Neder-Betuwe. Laagste inschrijver G. ten Broek Jr. te Seherpenzeel f 1625. We herinneren aan de openbare vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, morgenavond in de Ai end te houden. HERCULES III—H. V. C. I 2—0. Zondag jl. is H. V. C. van de eerste plaats naar de tweede verhuisd en zal zij in den wedstrijd tegen Kampong II alle zeilen moeten bij zetten om deze plaats te behouden. Naar verhouding moest het Zondag een spel geweest zijn van kat en muis, maar door het enorm werken van de rood witten, bleef de stand evenwel 2 0. Werd Hercules III] te dezer plaatse door onze stadgenooten met 112 geklopt, thans was het anders, want de loodwitten hadden er alles op gezet om, als het eenigs- zins kon, met een flinke score te winnen, nu kreeg zij echter een re serve-eerste klas elftal tegen zich aaugevuld met 2 spelers uit het derde elftal. Toch heeft H. V. C. voor het doel der tegenpartij nog al pech gehad; waren zij gelukkig met schieten ge weest, had het minstens gelijk spel geworden. Onze stadgenooten hebben tijden gehad, dat zij de blauw-witten 10 min. en een kw. achtereen inge sloten hadden. Voor dengene, die eenigszins bekend is met de Hercules-elftallen, geven we hier het elftal dat een geheel volledig H. V. C. deze onverwachte nederlaag toebracht DoelJ. Haak. Achterhoede J. H. Oostingh, K. Falkenburg, Middenlinie J, V'erson, A. Stuurman, J. Wessel- mann. VoorVan Dyk, W. Ottolan- der, Oudemans, Jordens, J. Bol. (Hierondar worden gratie opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 7 April. Ver. voor VrouwenkiesrechtOpenb. Verg. in de Arend. 7 April. N. V. Amersf. Glasverz.-Maatsch. in de Zwaan, 81 uur. 7 April. N. V. Bouwmaatsch. „Birkhoven" in Ons Huis, 3 uur. 11 April. Algem. verg. Amersf. Begrafenis Ver. in de Zwaan, 8 uur. 11 April. Uitv. van Het Tooneel in Amicitia. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 17 April. Opvoering kinderoperette Sneeuw witje in de Keizerskroon 71 uur. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amicitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderherst.- en Vac. kolonies. 1 Mei Vergadering van de aid. van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten in de Kroon 8 uur. Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie. OPEN BRIEF AAN DEN WELED. HEER SANDERS, Wethouder, alhier. Geachte Heer Iu de gistermiddag gehouden raads vergadering heeft de heer Rijkens over een persoonlijk feit het woord ge voerd. Afgezien nu van de vraag wie in dezen gelijk heeft, het geval op zichzelf beschouwd is een physiolo- gisch probleem, n.l. ot één persoon in twee verschillende functies zijn ver antwoordelijkheid wel juist kan be palen, en zoo noodig kan scheiden heeft U zich toch m.i. in de bewuste geheime Raadsvergadering schuldig gemaakt aan een minder eerbaar be drijf, u 1- door uw politieke tegen standers, welke niet tegenwoordig waren, als spookbeeld op te roepen, nl. zooals de heer Gerritsen heden ter sprake bracht, zoudt ge het in uw oogen journalistiek misdrijf des heeren Rijkens zoo ernstig hebben geacht, dat zelfs sociaal-democraten zoo iets niet zouden durven doen. Wanneer, gegeven uw opvatting is de juiste, bleek der sociaal-democraten journalistieke onbetrouwbaarheid Nu s.v.p. geen demagogie, want dit was uw oproepen van dit spookbeeld voor uw medeleden, maar recht op den man af en anders deze vergelij king intrekken. Dat behoort o.i. tot de goede poli tieke zeden. HOFLAND. Vooiz. Afd. A'foort S.D.A.P. Een menschenv r i e nd gestorven. Uit Bielefeld wordt het overlijden bericht van den hekenden emeritus-predikant von Bodelschwingh, die zich indertijd in den Rijksdag waar hij tot de christelijk sociale richting behoorde door zijn eigenaardige welsprekend heid en humor onderscheidde| —maar die zich vooral roem verwierf door al wat hij gedurende zijn lang leven bij is 80 jaren oud geworden op sociaal gebied heeft gedaan voor de abeiders, armen en ongelukkigen. In 1872 werd hij te Bielefeld tot predikant beroepen aan de inrichting voor lijders aan vallende ziekte. In en om Bielefeld heeft hij door zjjne ar beiderstehuizen en arbeiderskclonies veel gedaan, om landloopers en schip breukelingen in de maatschappij weer tot bruikbare raenschen te maken. Von Bodelschwingh was een vriend uit keizer Friedrich's jeugd en hij is ook door keizer Wilhelm ondersteund bij menig liefdewerk. Hjj wist op eigenaardige wijze, door ernst en luim, giften te verwerven voor zijn be schermelingen aan wie „vader" Bodelschwingh, gelijk zjj hem noem den, met blijmoedigen ernst, en kracht en opgewektheid zijn welbesteed leven heeft gewijd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2