is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 82. ZATERDAG 9 APRIL 1910. 7e JAARGANG /JPP BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers fO.C6. Van 1 tot 6 regels 10.40. Voor iederen regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnomont belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertantiBn en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Bij dit nammer behoort een Bijvoegsel. OUD-PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt blijft de beid van den dag. We hebben de verdediging van Kardinaal Merry del Val, in de Osser- vatore Romana opgenomen, vermeld. Thans gaan er allerlei geruchten dat de verantwoordelijkheid voor het ge beurde geheel op hem, den staats secretaris, neerkomt, en dat Pius X er geheel buiten staat. Men zou in vele katholieke kringen zeer veront waardigd zjjn over de wijze waarop Kardinaal Merry del Val den oud president, die altijd zulk een grooten eerbied voor de Katholieke kerk aan den dag heeft gelegd, hoewel bij zelf Protestant is, voor de borst heeft ge- stooten en men mompelt dat Merry del Val, die een Spanjaard is, maar niet kan vergeten dat Teddy Roose velt een korps „roughridders" heeft aangevoerd, dat de landslieden van den kardinaal veel kwaad heeft ge daan 1 Natuurlijk zijn dit niets dan losse geruchten. Intusschen heeft Roosevelt Rome verlaten. Hfj heeft nog een afscheids diner gegeven op het Capitool waar aan een aantal ministers en de bur gemeester van Rome hebben deelge nomen en den ochtend daarop is den oud-president aan het station uitge leide gedaan door alle autoriteiten der stad. Roosevelt dankte den bur gemeester voor de hartelijke ontvangst in de stad. De Amerikaansche jour nalisten wilden natuurlijk met Roo sevelt meereizen, maar hij verzocht hun, hem nu eens een week lang met rust te laten, aangezien hij met zijn vrouw de plaatsjes gaat bszoeken waar zij vroeger op hun huwelijks reis hebben vertoefd. Na acht dagen, te Genua, treedt hy weer in het open bare leven, zegt hij, maar die ééne week wil hy met zjjn vrouw en kin deren alleen zijn. In de Amerikaansche Kamer van Afgevaardigden heeft men besloten, Roosevelt, als bewijs van dankbaar heid, vrijdom van briefport door heel de Unie te verleenen. Achter dat eerbewijs steekt natuurlijk de onte vredenheid der republikeinen over Taft's regeering. DUITSCHLAND. De nieuwe onderhandelingen, die op verzoek van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken tusschen werk gevers en werknemers der bouwvak kon gevoo d werden, leverden geen resultaat op. De werkgevers verklaarden reeds gebonden te zijn door de genomen besluiten. De gemeentelijke autoriteiten te Berlijn hebben thans aan de socialisten verlof gegeven Zondag een betooging te houden in het Treptower Park. Ook de politie-president heeft, voor zoover VAN GUY BOOTHBY. hij daartoe bevoegd is, die vergadering toegestaan. Nu hij ten opzichte van de democraten water in zijn wijn heeft gedaan, kon hy ook de sociaal-demo craten het gevraagde verlof niet wei geren. Twee sociaal-democraten hebben dezer dagen een onderhoud met den politie-presidentgehad en dezen beloofd, dat de socialisten zich in kleine groe pen van 50 tot 100 man naar het park zouden begeven en dat de leiders zouden zorgen, dat het verkeer niet zou lyden. De politie-president verklaarde, dal hij, indien de zaak zoo geregeld werd, geen bezwaren had tegen de betooging en evenmin tegen een vergadering in het Friedrichspark. FRANKRIJK. Naar gemeld wordt, verloopt de sta king der ingeschrevenen te Marseille. Geduiende den dag van eergisteren wist Chéron alle schepen, op twee na, de Senegal en de Portugal, met be stemming voor Syrië en Alexandrië, te laten vertrekken. Hij moest voor sommige stoomers zeelieden van de oorlogsvloot beschikbaar stellen, de anderen vertrokken met de gewone bemanningen. Rivelli is niet gearresteerd, zooals de Humanité beweerde. De dagelijk- sche vergadering van ingeschrevenen heeft een motie aangenomen, die be langrijk gematigder is dan de beide vorige. En Chéron heeft zich tegen over journalisten zeer optimistisch uitgelaten. Do beweging kan zich in het algemeen niet verheugen in een overgroots sympathie. De ingeschre venen te Toulon willen van solidari teit niet hooren en de voorzitter van de vereeniging van ingeschrevenen te Hamburg keurt de staking in ta melijk scherpe bewoordingen af. Hij vindt de beweging ongegrond en noemt de houding der Fransche re- geerir g alleszins begrijpelijk. TURKIJE. De Albaneezen handhaven zich in hun stellingen op de rotsen. De troe pen vermyden een directen aanval en wachten op de aangekondigde ver sterkingen. Sjefket Pasja trachtte de Alba neezen te bewegen zich te verspreiden. Zij verklaarden sl chts toe te zullen geven wanneer de regeering hun pri- velegies eerbiedigt. De ontwapening van de Albaneezen te Ipak wordt voortgezet. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag een dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Macbinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. 31) Armitage, begon hij ik heb zooeven een bericht gekregen, dat dadelijk myn belangstelling vergt. Daarom moet ik je vragen, zoo goed te zyn, om alléén naar de plaats te gaan, waar wjj afspraken, onzen vriend van de pelsjas te ontmoeten. Luister naar zijn verhaal, geef hem een goed souper, met dien raad voor zijn toekomst, dien hij zal veroorlo ven je te geven, en kom dan weer thuis. Vergeef mij deze manier van doen, maar ik ben niet by machteer zelf myn aandacht aan te wijden. Ik gaf er wat voor, als het anders was. Toen hy dit zei, was er een klank in zyn stem, dien ik er vroeger nooit in gehoord had. Ervaring had mij ge leerd, wat dat beteekendehet ge tuigde van vrees, niet van lichame lijke, maar van geestelijke vrees, die goed beschouwd misschien nog erger is dan de andere. Natuurlijk beloofde ik zijn wenschen uit te zullen voeren, wa .rop bij mij van een som geld voorzag, voldoende om de kosten van het souper te be strijden, en mij goedenavond toe- wenschte. Ik keek hem na, terwijl hij de straat overstak, zich weer bij den vreemde ling voegde, en met hem langs de Kingstraat verdween. Het zou dwaasheid zyn te verzeke ren, dat zijn eigenaardige houding mij niet raadselachtig voorkwam, w int dat was niet waar. Buiton eenigen twijfel had hjj niet verwacht, dien man te zullen ontmoeten. Zijn zenuw achtige houding, toen by weei byjraij terug kwam, was daarvoor voldoendo waarborg. Als hij geweten had wat er zou ge beuren, zou hij zich tegen het toonen van die aandoening gewapend hebben, daarvan ben ik volkomen zeker. Toen zjj vertrokken waren, ging ik op myn beurt onderweg naar het kleine restaurant, waar ik den man zou ontmoeten, dien Quinnion in Trafalgar Square had aangesproken. Het was in een kleine straat in den omtrek van Leicester Square. Persoonlijk had ik vroeger nooit van het huis gehoord, maar dat was geen wonder, omdat ik vroeger als student, altijd als ik in de stad soupeerde, dat deed in een der bekende restaurants, hetzy °P het Strand of in de Regent straat. Ik was niet genoeg man van de wereld, om te weten, dat de beste soupers dikwijls te krijgen zijn op plaatsen, waarvan de gemiddelde stals- mensch nooit gehooid beeft. De gelegenheid, die ik nu op het punt stond op te zoeken, vormde een uitmuntende illustratie van mijne woorden. Het uiterlijk is dat van een klein hotel. De bezoeker komt binnen door openslaande deuren dadelijk in een gezellige zaal, waarin des win ters altijd een vróolijk vuur brandt. Hier wacht men in den gezelligsten der gemakkelijke stoelen op de komst van zijn vrienden, of, zooals in mijn geval, op de komst van den jongen man, dien ik moest ontvangen. Ik had een souper besteld en de klok op den schoorsteenmantel had eenige minuten geleden twaalf uur geslagen, toen de voordeur open ging en mijn gast de zaal binnenkwam. Zijn prachtige pelsjas was ver dwenen.... HOOFDSTUK VI. Eenige oogenblikken nadat hij de zaal was binnen gekomen, had myn gast my nog niet gezien. Hy keek om zich heen, alof hij niet wist, naar wien te moeten vragen, of hoe zijn aanwezigheid hier te moeten verkla ren, aangezien hy noch mijn naam, noch dien van Quinnion kende. Begrijpend in welke moeilijkheid hij verkeerde, stond ik op en kwam naar hem toe om hem te begroeten. Ik vertelde, dai mijn vriend, dien hij dien avond ontmoet had, plose- ling voor belangrijke zaken was weg geroepen, en dat ik gekomen was, om zyn plaats te verullen. Nadat een kellner hem had ontlast van zijne lichte overjas, de plaats vervangster van de prachtige pelsjas, die hij bij onze eerste ontmoeting had gedragen, stelde ik voor, dat wij ons souper zouden beginnen. Hy had daar niets tegen, en daarom begaven wij ons naar de kamer, die ik voordat hy kwam, had uitgekozen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1