DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 83. MAANDAG 11 APRIL 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. DE EEULANDEB Bureau .- BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVER t ENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel mee f0.08. Builen het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algomeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentioburoau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE OPSTAND IN ALBANIË. De correspondent van de Frank furter Zeitung te Uskub is heN wat minder optimist over het succes, dat de Regeeringstroepen op de opstan dige Albaneezen behaald zouden heb ben, dan volgens de officieels gegevens gerechtvaardigd zou zyn. Deze ge gevens zijn dan ook hoogst onwaar schijnlijk. 2 dooden en 5 gewonden aan Regeeringszyd», hoewel een vuur mond verloren ging, en 1000 dooden en gewonden aan Albanoesche zijde, het is meer dan onwaarschijnlijk. Be richten uit particuliere bron luiden dan ook geheel anders en spreken van e9n geheel bataljon, dat vernietigd zou zijn. Het zou geenszins onmoge lijk zjjn, dat deze mededeeliug de waarheid zeer nabij komt. Uit de officieels gegevens immers zou blijken, dat de bedieningsman- schappen van een uer batterijen hun allereersten plicht hebben verzuimd. De onderneming van de Regeering is er een, die haar nog vele en groote teleurstellingen kan bezorgen. Zy schijnt daarop te rekenen, want de troepenmacht, die zij concentreert, 34 bataljons, met de noodige artillerie, loopt tegen de 30.000 man. Het woeste ontoegankelijke bergland maakt de expeditie niet gemakkelijker en de gemiddelde Albanees beschouwt zjjn geweer als wij ons horloge. D.w.z. hij legt het eerst op zij wanneer hy slapen gaat, maar houdt het dan nog onder zjjn bereik. DE SITEZ-K ANAALCONCESSIE. De Egyptische nationale vergade ring heeft met algemeens stemmen op één na de onmiddellijke verlenging van de Suez-Kanaalconcessie, zooals VAN GUY BOOTHBY. deze door den financieelen commissaris Harvey was voorgeslagen, verworpen. Een groote volksmenigte stond bui ten het Parlementsgebouw op den uitslag dezer stemming te wachten en juichte, toen deze bekend werd, de beslissing daverend toe. Tal van Egyptenaren waren nl. van meening, dat het tijd genoeg was in dien in 1956, in welk jaar de tegen woordige concessie afliep, de wensche- ljjkheid van een vernieuwing te be spreken en dat de 100 mill, francs, welke de Suez-Kanaal-Maatschappy aanbood voor een oumiddelljjke her nieuwing tot het jaar 2006, ondanks de zeer belangrijke werken, welke van dat geld ten voordeele van het Egyptische volk kouden worden ten uitvoer gelegd, niet opwegen te.gen het feit, dat de Egyptenaren op die wijze hun toekomstige rechten op eigen beheer van het Kanaal zouden verspelen. Want de naasting van het Suezkanaal wordtin Egypte beschouw 1 als een der gewichtigste betuigingen van on ifhankelijkheid, welke men kan denken. De nationalistische pers in Egypte had derhalve een zeer heftige a-tie geopend, ten einde een verwerping der aanvrage om concessie-hernieuwing te verzekeren. De Khedive had zich onder deze omstandigheden verbonden, dat hij den uitslag der stemming in de Nationale Vergadering aan welke de quaestie werd voorgelegd in elk geval zou eerbiedigen. CRETA. De jongste verkiezingen op Creta hebben geen verandering gebracht in de party-verhoudingen. De party van Michelidakis, den afgevaardigde van Candia, vereenigd met de kleinere frac- ties-Roendoerosen Polygeorgis, vormde de meerderheid en leverde de bewinds- 32) Het is onnoodig, dat ik over den aard der gerechten woorden ga ver spillen, laat het voldoende zyn, dat het er heel smakelyk uitzag, uitmun tend was klaargemaakt, en dat wij kalm en zeer attent bediend werden. Tydens dit souper had ik alle gele genheid mijn gezelschap meer van nabij te beschouwen. Zjjn leeftyd kon niet meer dan vijf-en-twintig jaar zijn, mogelijk was hij nog niet eens zoo oud. Dat hij van aanzienlijke geboorte was. daar kon men niet aan twijfelen, zyn ge- heele uiterlijk droeg daarvan het teeken. Hy was een jonge man van knap uiterlijk, met regelmatige trek ken, blauwe oogen, kort kiullend haar, en een dun kneveltje, dat hij blijkbaar met de grootste zorg onder hield. Uit bescheidenheid vroeg ik niet naar zjjn naam, evenmin als hij naar den mijnen. Onder het souperen ter wijl de bedienden in de kamer wa ren, praatten wy over alles en nog wat, over politiek, schouwburgvoor stellingen, sport en dergelijke onder werpen. Maar toen de kellners verdwenen waren, na een nieuwe flesch wijn op tafel gezet te hebben, wierp hij alle terughoudendheid over boord en be schreef de avonturen, die hem over komen waren, nadat wij in Trafalgar Square enkele uren geleden afscheid genomen hadden. Hy had de manieren van een jon gen man uit de stad, en was door en door bekend met. de geijkte woorden en uitdrukkingen, op dat oogenblik in de mode. Dat was een subliem idee van uw vriend, begon hy, in antwoord op een vraag van my. Hij had mij geen grooter dienst kunnen bewij zen. Ik werd er heelemaal een ander mensch door, moet u weten, en ik had het noodig ook, daar kan u van op aan. U zou het zeker niet meer aan my zeggen, maar als ik hom op dat oogenblik niet ontmoet had, ge loof ik zeker, dat ik nu op den 1 bodem van de rivier zou liggên. lieden. De oppositie vormde de partij Yeuizelos, d;e met 6 stemmen in de minderheid was. In de cijfers is een kleine wijziging ten gunste van de meerderheid gekomen, die thans 61 stemmen kan stellen tegenover 53 der oppositie. Het is nog niet bekend wan neer de Nationale Vergadering geopend zal worden, het kan nog wel 4 ,5 weken duren. Men zal moeten begin nen een nieuw bewind te kiezen. Een ernstige quaestie, die van te voren uitgemaakt dient te wordeQ, is die van de eedsaflegging. Zal nu weer trouw gezworen worden aan den Ko ning van Griekenland? Te Athene wordt beweerd, dat de Porte in dat geval een krachtig en ondubbelzinnig protest zal laten vernemen. Aldus de Atheensche correspondent van de Frankfuiter Zeitung. MONACO. By de jongste feesten te Monaco is 't. opgevallen, dat de troonopvolger op den troon van Monaco, Prins Louis, voortdurend afwezig was, terwijl die feesten wel werden bijgewoond door den hertog van Urach. Deze werd 3 Maart 1864 te Monaco geboren als zoon van nertog Wilhelm van Wur- temburg en Prinses Florestine van Monaco. In het Wurtembergsche legei bekleedt hij den rang van kolonel. Hij is gehuwd met Prinses Amalia van Beieren, lid der Beiersche hertogelijke familie. Bij haar heeft hij zeven kin deren, n.l. vier zoons en drie dochters. Algemeen wordt nu aangenomen, dat deze hertog een ernstig candidaat naar den troon van Monaco wordt en de gevolgen, welke deze candid ituur van een Duitscben Prins eventueel hebben zou, van vèr-strekkenden aard zyn. Onzin, zei ik, u moet zoo niet praten. Zelfs al was dat idéé bij u opgekomen, dan zou u er zeker op het laatste oogenblik nog voor terug geschrikt zijn. Dat moet u zoo zeker niet den ken. U heeft geen idéé in wat voor moeilijke positie ik ben; maar ik w:l u daarmee nu niet vervelen. De oude man, dien ik daarvoor opzocht, gaf mij tien pond voor die jas, en na dien tyd heb ik er nog twee bij weten te voegen. Het is my bepaald I ijzonder voor den wind gegaan, en voordat de nacht om is, zal ik er nog wel meer hebben. U moest met mij meegaan. Ik bedankte echter voor zijn aanbod. Vertel mij eens wat van uwe avonturen, zei ik. Ik zou ze wel graag willen hooren. Ik schonk hem nog oen glas wijn in, terwijl ik sprak, en vulde mijn eigen weer. Hij had daar niets tegen, stak een sigaar aan en begon. Het verbaal was gekruid met aller lei grappen en verscheidene geheel onnoodige uitweidingen welke andere gaven hjj ook mocht bezitten, zeker niet die van e#u onderhoudend ver teller te zijn. Na zyn pelsjas verkocht en er een O n t s 1 a g D e G e 1 d e r. B. en W. van Amsterdam stellen den ge meenteraad voor om, op haar verzoek, aan de commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ge grondheid van de grie/en door dr. De Gelder tegen het hem verleende eervol ontslag ingebracht en naar de juistheid van de door hem geuite beweringen betreffende het inwendig beheer van de Gemeente-electriciteitswerken, een voorloopig crediet van f 3000 te ver- leenen, tot dekking der uitgaveu voor de stenografische opneming der ge tuigenverklaringen, voor het drukken daarvan en van baar verslag, voor reis- en verblijfkosten van getuigen en voor bureaukosten. De datums van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam zijn thans vast gesteld van Woensdag 25 Mei tot Woensdag 1 Juni d.a.v. en het bezoek aan Haarlem Donderdag 26 Mei. Verlof bij de Staatspoor. Men meldt uit Utrecht: Naar aanleiding van de bewuste dienstorder van den directeur-generaal der Staats spoor, waardoor voornamelijk het jongere personeel meerdere dagen ver lof per jaar moet dervon en alleen zij die reeds 10 jaren in dienst der Maatschappij waren, 14 dagen verlof konden bekomen, heeft de directeur- generaal een nituwe dienstorder uit gevaardigd luidende Verzoeken van personeel tot het bekomen van 1 of meer der verlofdagen met behoud van bezoldiging, die het voor de uitvaardiging van de bewuste dienstoider meer zou hebben kunnen genieten, kunnen zonder nader voorstel worden ingewilligd, indien de dienst het toelaat. goedkoopere voor in de plaats ge kocht te hebben, ging hij evenals een moderne Don Quichotte op avontuur uit. Zyn eerste poging in de Shaftes- burystraat mislukte totaal, waar schijnlijk omdat zijn optreden nog veel te onbekookt was. Wat verder op in die straat echter was de for tuin hem gunstig, toen ontmoette hij een man naar zijn hart. Er werd met woede gespeeld en toen hy weer ver der ging, was hij niet alleen tien shillings rijker, maar ook, om het zoo zacht mogelijk uit te drukken, inetn feestelijke stemming gekomen. Van de Shaftesburystraat ging hij naar den Charing Crossweg, waar hij een achtenswaardig man van middel baren leeftijd aansprak, dien hij uit daagde, zijn geluk te beproeven. On gelukkig voor hem was de man in quaestie toevallig een politiebeambte in politiek, die hem ongetwijfeld da delijk op de plaats zou gearresteerd hebben, als de jongeling geen wan trouwen gekregen had en zoo snel mogelyk bet hazenpad had gekozen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1