WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 13 April 1910. Hoogste barometerstand 765.2 m.M. te Seydisfjord laagste 735.3 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 14 April 1910. Meest matige Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 6S Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 55 secretaris insgelijks liet vertrouwen van deze meerderheid ontzegde. Een talrijk aanwezig publiek gaf hierna door luidruchtig applaus van zijn in stemming met deze verklaringen blijk. De extra-trein der Staatsspoor, waarmede H. M. da Koningin zich aanstaanden Vrijdag naar Het Loo begeeft voor het zomerverblijf aldaar, vertrekt te 2 u. 13 's namiddags van den Haag en passeert ongeveer half vier Amersfoort. Slachtoffers Prins Wil lem II. Blijkens de eerste verant woording van de gelden ingekomen voor de nagelaten betrekkingen van de met de „Prins Willem II" om gekomenen is totaal ingekomen f 17.923.85. VanHeeckere n-K u y p e r. Uit Den Haag wordt aan de Tel. ge meld, dat het lid der Eerste Kamer mr. C. baron van Heeckeren van Keil in een nota aan de Eerste Kamer nadere gegevens al mededeelen be treffende den brief, dien de Duitsche keizer in 1904 aan onze Koningin zou geschreven hebben. Wellicht zal deze nota bij de Eerste Kamer ingediend worden vóór haar eerstvolgende samen komst, die begin Mei kan verwacht worden. ONGELOOF EN REVOLUTIE. De heer Drewes, hoofd eener bij zondere school te Amsterdam, maakte dezer dagen in het Christelijk School blad melding van een Christelijke bewaarschool, wier leerlingen na het verlaten dier school lang niet allen op de Christelijke lagere scholen plaats namen. Van die 200 kinderen, zoo schreef de heer Drewes, zijn er slechts 54 naar de Christelijke scholen ge gaan en is de rest weer overgege ven aan de neutraliteit, d. w. z, on geloof en revolutie, enz." Deze uitspraak was te kras voor dr. J. H. Gunning Wzn, schoolopzie ner in 't district Amsterdam, die daarom het volgende schrijven aan het Chr. Schoolblad zond „Ik wensch u (den heer D.) ernstig te vragen mag men dat nu zoo maar klakkeloos zeggen Mag een Christen dat zeggen? Mag men dat zeggen in een Christelijk blad Mag men zoo willens en wetens onwaarheid spre ken „Want dat het niet waar is, dat weet men zeer goed. De openbare school is niet identisch met ongeloof en revolutie en wie zijn kinderen er heen zendt waagt ze volstrekt niet noodzakelijk daaraan. Dat weet ik uit eigen persoonlijke ervaring maar al te goed, en kan ik ook als school opziener, die de openbare school wel kent, wat de ijveraars voor het bij zonder onderwijs zeer stellig niet doen, bevestigen. „Dat de openbare school wel eens wrange vruchten kweekt, zal wel waar zijn, ofschoon hoe is dat ooit te cou- stateeren Wat weten wij eigenlijk van den invloed der school Wil ik u eens wat zeggen Ik heb nog nim mer en gij weet ik spreek veel menschen nog nimmer, zeg ik u, iemand ontmoet, die verklaarde, dat hjj door de openbare school een on- geloovige of sociaal-democraat was ge worden, maar daarentegen meer dan één, die positief verklaarde, dat hjj door de Christelijke school en de wijze, waarop daar het geloot werd inge stampt, geheel van het geloof en den godsdienst zijner vaderen was ver vreemd. Zullen we nu gaan zeggen van die 200 zijn er weer 54 overge leverd aan het Christelijk onderwijs, dat wil zeggen aan ongeloof en erger „Het is waar, wij zijn in de „Chris telijke" pers al lang aan dergelijke liefdelooze, onware en ondoordachte uitspraken gewend, maar tot nog toe dacht ik, dat het mij sympathieke Chr. Schoolblad (sympathiek, niet het minst door uw artikelen) er vrjj van was. „Wanneer toch zullen de voorstan ders van het „Christelijk" onderwijs zich weer eens herinneren, dat het negende gebod overal geldt, ook tegen over het openbaar onderwijs De van zijne detacheering bj het Ned.-Ind. leger teruggekeerde eerste luitenant G. Voüte van het le regiment infanterie wordt mot ingang van 17 Mei ingedeeld bij het 2e batal jon 11e regiment infanterie te Ede. Morgenavond zal de bekende hoofdklassespeler Davidson, uit Lon den, een simultaanseance geven voor de Schaakvereeniging „Amersfoort" in de Zwaan. Zaterdag 30 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. F. Singewald als letterzetter bij den heer G. J. Slothouwer in dienst trad. Naar het A. D. verneemt zullen de „Hagespelers", ond9r leiding van Eduard Verkade, op 28 April in Amicitia het Engelscle blijspel „Jo seph in de Klem" geven, als sluiting van het seizoen. In Amsterdam had het stuk veel succes. DE HUISVLIJT- TENTOONSTELLING. In Amicitia wordt heden, Donder dag Vrijdag en Zaterdag een huis- vlij tten toonstelling gehouden, georga niseerd door de plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drankmis bruik. De offlcieele opening had heden morgen 11 uur plaats. In Amicitia hadden zich vele dames en heeren belangstellenden verzameld, waaronder de burgemeester, wethouder Celosse, de gemeentesecretaris en enkele Raads leden met hunne dames. De voorzitter van de Regelings Commissie, de heer W. H. E. Vrijdag, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den eere-voorzitter, Jhr. Barcbman Wuytiers, burgemee ster van Amersfoort, ten einde de tentoonstelling te openen. Deze sprak daarop het volgende. Dames en heeren Mjj is de vereerende taak opgedra gen de eerste Huisvlijt tentoonstel ling, welke te Amersfoort gehouden wordt, te openen. Gaarne voldoe ik aan deze opdracht, omdat ik overtuigd ben, dat eene tentoonstelling als deze eene uitnemende gelegenheid biedt om aan te toonen hoe aangenaam en nuttig men zich binnenshuis kan bezighouden, terwijl zij bovendien strekt tot bevordering van het ge zinsleven en tot bestrijding van het drankmisbruik. Gaarne breng ik dan ook myn buide aan het Bestuur van den Volksbond, dat hiertoe het initiatief nam. Eene groote voldoening is het voor dit Bestuur dat de organisatie dezer tentoonstelling met zulk een schitte rend succes mocht worden bekroond. De Regelings-Commissie en de dames- en heerenleden van het Comité, ver dienen den dank van alle ingezetenen van Amersfoort voor hunne krachtige medewerking tot het welslagen dezer tentoonstelling. Eene schoone belooning voor al hare moeiten en zorgen mocht zy verwer ven in de schenking eener medaille door Hare Majesteit onze geëerbiedigde en beminde Koningin-Moeder. Het is mjj dan ook hoogst aange naam voor dit vorstelijk blijk van belangstelling hier openlijk den dank der Commissie uit te spreken. Ook van andere zijden, ik mag wel zeggen van alle zijden, ondervond het comité betuigingen van sympathie o.a. ook van den Gemeenteraad van Amers foort, die twee zilveren medailles ter beschikking van het comité stelde. Met den hartelijken wensch dat deze tentoonstelling in elk opzicht aan haar doel zal mogen beantwoorden, verklaar ik de eerste Amersfoortsche Huisvlijt tentoonstelling geopend. Daarop werd het woord gegeven aan prof. F. Kenninck, voorzitter van de afdeeling van den Volksbond. Deze sprak het volgende Dames en Heeren I Het is mij als voorz. der afd. van den Volksbond een groot genoegen een kort woord te mogen spreken bij de feestelijke opening van de Huisvlijt- tentoonstelling te dezer plaatse. Met een hartelijk welkom begroet ik het stadsbestuur en de raadsleden dezer gem«ento, den secretaris van het H. B. van de Volksbond, de ver tegenwoordigers der Zustervereeni- gingen, op 't gebied der drankbestrij ding en niet 't minst de dames en heeren, die zich zooveel moeite ge troost hebben om deze tentoonstelling tot stand te brengen. Bij al wat de wanden van deze zaal siert, ook van spreuken en op schriften, mis ik een spreuk, die hier toch wel recht op haar plaats was: Nooit gedacht. Nooit gedacht toch had ik dat Amersfoort ook zijn huisvlijttentoonstelling zou hebben; nooit kunnen denken dat 'tidee door 't bestuur van den Volksbond opge worpen zooveel sympathie zou vinden in de meest uiteenloopende kringen, nooit kunnen denken ook, dat de stad onzer inwoning zooveel beoefenaars der huisvlijt reeds bezat. Ik weet dat er een in ons midden is, die zich hierover bijzonder ver heugt en bij zich zelf herhaaltdat heb ik je immers altijd gezegd. Ik ben blij dat 't optimisme ook hier weer glansrijk het gewonnen heeft. De uitkomst heeft onze verwachting verre overtroffen. De groote zaal van Amicitia bleek te klein om alle voor werpen te bevatten, zoodat wij nog een 2e zaal in beslag hebben moeten nemen. En wat hier tentoongesteld is, wjj meenen te mogen durven zeg gen het raag gezien worden. Daar is zooveel en zooveel moois, dat ik voor mij blij ben nier in de jury te zitten want die heeft een zeer las tige taak. Ik mag echter zoo niet doorgaan en geen misbruik maken van de vryheid mjj door den ac tieven voorzitter de heer Vrydag ge schonken. Ik wil alleen nog maar den wensch uitspreken, dat 't doel van den Volks bond bereikt mag worden, met 't houden van deze Huisvlijttentoon stelling, n.l. dat 't drankmisbruik te dezer plaatse afneemt en de volks welvaart stfjgt. En dat zal geschieden, wanneer klein en groot Amersfoort zich thuis niet verveelt maar op nut tige en aangename wijze zich weet bezig te houden tot ontwikkeling van geest en oefening van hand. De secretaris van het Hoofdbestuur, de heer W. C. van Haeften, bracht hierop een woord van dank aan de Regelings-com missie en aan den bur gemeester, die zyn moreelen steun had willen geven, door het eere-voor- zitterschap op zich te nemen. Hierna werd de tentoonstelling be zichtigd. De tentoonstelling is georganiseerd om in het licht stellen, wat de mensch met eenvoudige middelen tot stand brengen kan, wat aangeboren kunst zin, smaak, behendigheid, volharding vermag. Deze eigenschappen aan te kweeken en daardoor andere rmndere edele neigingen tegen te werken, is een der middelen, die de „Volksbond" aanwendt, om het drankmisbruik te bestrijden. Wie zich in zijn vryen tjjd nuttig en aangenaam weet bezig te houden, denkt er niet aan buitenshuis op minder geschikte plaatsen zijn ver maak te zoeken en zich te benevelen. Afgaande op het groot aantal in zendingen, ruim 200, en de medewer king van verschillende zijden onder vonden, mag deze tentoonstelling voor de afdeeling van den Volksbond een groot succes worden genoemd. Als nu het bezoek ook maar zeer druk is, en menigeen, door hetgeen hjj hier ziet, meerdere sympathie gaat voelen voor het werk der drankbestrijding, dan is zeker het doel bereikt. De tentoonstelling omvat 6 afdee- lingen. Het meest werd ingezonden door niet-vaklieden boven 16 jaar. Teekeningen en schilderstukjes, houtsnijwerk, zaag- en inlegwerk, borduur, haak- en knoopwerk, hand naaldwerk en tal van handwerkjes zyn in groote verscheidenheid ingezonden en getuigen vaak van veel goeden smaak en kunstzin. In deze afdeeling vinden we ook Koppelpoort in touw, O. L. Vrouwetoren, stoommachine met electrische centrale, zeilschip, klein weefgetouw, prachtig koper werk e.m.d., die allen een bezoek aan deze tentoonstelling ten volle waard maken. De niet-vaklieden beneden 16 jaar zijn cok niet ten achter gebleven en hebben menig voorwerp ingezonden, dat gezien mag worden. Ook hier vinden we weer vele handwerkjes, teekeningen en schilderyen en fraai plakwerk. Verderterrarium, kano, thermometer en vele kunstig gesne den doosjes en kastjes. De vaklieden boven en beneden 16 jaar hebben eveneens hun belangstel ling doen blijken door keurige inzen dingen, terwijl de afdeelingen der opluistering bijzonder mooi werk be vatten, waarbij ook huisvlijt uit de 18de eeuw. Bunschoter kunst en Friesche volkskunst zijn hierbij even eens goed vertegenwoordigd, alsook een electrische tram. We noemden slechts enkele voor werpen op, maar alles is zeer beziens waard, zoodat een bezoek zeker mag worden aangeraden. We hopen, dat velen dezer dagen een kijkje zullen nemen in Amicitia en dat menigeen sympathiek gestemd zal worden voor het eigenlijke doelde bestrijding van het drankmisbruik. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami citia. 14 April. Openb. verg. Theosofische Ver. in de Rem. Kerk 8 uur. 14 April. Vergadering Handel en Nijver heid in do Zwaan, 8 uur. 16 April. Feestelijke Verg. Onderoff. sociëteit Eensgezindheid in de Arend, 84 uur 17 April. Opvoering kinderoperette Sneeuw witje in de Keizerskroon 74 uur. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Öeh. Bond in Amicitia.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2