DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 86. DONDERDAG 14 APRIL 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur Sfc. G. BXJHENS. RUITElNLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regols 't 0.40. Voor iedeicn regel rneo tO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerochtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau 0. Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 te Amsterdam. HET PRUISISCHE KIESRECHT- ONTWERP AANGENOMEN. De Pruisische Landdag heeft het kiesrechtontwerp aangenomen. Conservatieven en Centrum stem den voor, de vrij-conservatieven, de liberalen van allerlei schakeering en de sociaal-democraten stemden tegen. Bjj de behandeling der artikelen maakten de conservatieven misbruik van hun meerderheid om de discussie te smoren. Zij deden het echter op eeDigszins andere wjjze, dan dit onlangs in de Nederlandsche Tweede Kamer ge schiedde. Bü alle artikelen van het ontwerp had zich een sociaal-democratisch spreker opgegeven. De conservatieven hadden echter ook hunnerzijds bij elk artikel een spreker op de lijst doen stellen. Zoodra de conservatieve spreker echter het woord kreeg, zag hij van het woord af en werd van conserva tieve zijde een voorstel gedaan om de discussie te sluiten. Dit wekte heftige verontwaardiging bij de minderheid en er ontspon zich een levendig debat over de vraag of een dergelijke methode wel volgens het reglement van orde geoorloofd was. Maar de conservatieven en hun clericale vrienden beletten elke poging tot debat. Ten slotte nam nog even Minister v. Moltke het woord, tor, het geven van een korte opheldering, waarna de stemming plaats had. De geheele beraadslaging kenmerkte zich door groote onrust, vooral toen de vrijzinnige en sociaal-democratische afgevaardigden die het geheele VAN GUY BOOTHBY. 35) Hoe onmogelijk het ook mag schij nen voor iemand, die nooit somnam bule beeft bijgewoond, hij liep naai de tafel, die in het midden stODd eo bleef met één hand er op rustend daarnaast staan, terwijl hij zijn an dere hand tusscben zjjn vest hield. Zijn houding deed denken aan die van een parlementslid, die een rede houdt. Nooit zal ik de verschillende uit drukkingen op zijn gelaat vergeten, terwijl ik naar hem stond te kijken. Nu eens sprak zijn gelaatsuitdrukking van hoop, dan van schrik, van ver langen, van wanhoop en eindelijk van gelatenheid. Eenige minuten lang bleef hij in dezelfde houding staan, en al dien tijd durfde ik mijn handen, noch voe ten te bewegen, uit vrees van hem te zullen wekken. debat een weerzinwekkende comedie en een schandelijke misdaad noemden hun protesten tegen het optreden der meerderheid lieten hooren. Toen de sociaal-democraat had ge zegd, dat de kiesrechtdemonstraties weldra voor scherper middelen zouden plaats maken, beantwoordde de vrij- conservatieve leider Von Zedlitz dit met het dreigement, dat in dit geval de Staat met zijn gansche macht ook met het zwaard, dergelijke middelen, die alleen revolutionnair konden zijn, zouden te keer gaan. Want het leger, zei de heer van Zedlitz, schaart zich om Keizer en Rijk. Waarop de sociaal-democraten riepen „het leger staat aan de zijde van het volk!" De tribunes waren sterk bezet door belangstellenden. Onmiddellijk nadat het kiesrecht- ontwerp was aangenomen, liep de zaal leeg, zoodat de Spoorwegbegroo- ting slechts met een gering aantal afgevaardigden zou worden begonnen. FRANKRIJK. Te Parijs is thans een „revolution- naire rechtbank" vergaderd om recht te spreken over een Roemeensch anarchist, die van verraad wordt ver dacht. Die rechtbank houdt zitting in een zeer gewone kamer, Rue de l'Hötel de Ville, en hare leden dragen gewone burgeikleeren. Het zijn revolution- nairen van allerlei soortde president is een syndicalist, meester iu de rech ten dau zjjn er onder de leden nog twee syndicalisten, twee Marxisten, een radicaal-socialist. Het openbaar ministerie wordt vertegenwoordigd door den oud-magistraat Dragoe, van Gioergef (Donau). De beschuldigde, Reichmann ge naamd, is een 26-jarig jonkman, die Ik had nooit iets dergelijks meer gezien, en ik hoop het ook nooit weer te zien. Dit zal ik mijn leven lang niet meer vergeten. Eindeljjk hief hjj zjjn hand van de tafel op, alsof hjj stilte vroeg, om wat te kunnen vertellen. Toen hij weer sprak, wat hij dadelijk deed, was zijn stem zoo zacht, dat zij haast niet te verstaan was. Toch gelukte het mij, de woorden op te vangen Ik ben onschuldig, maar als het Uw wil is, dat ik moet lijden, dan moet ik er mij bij neerleggen, en moge God dan genade hebben met mijn ziel en met hen, die tegen mij hebben samengespannen. Toen zonk hij neer in een gemak- kelijken stoel en sliep even rustig iu als een klein kind. In de overtuiging, dat er nu geen gevaar meer bij was, hem wakker te maken, sloop ik zacht uit de kamer naar het portaal, waar ik met mij zelf overlegde. Wat ter wereld moest dat alles beteekenen? Was het alleen een bij zonder levendige droom, of doorleefde bij nog eens een tooneel, dat werke lijk had plaats gehad, en niet heel lang geleden Om een of aDdere re den, ik zou niet kunnen zeggen welke, bracht ik het in verband met in Roemenië doorging voor een der ijverigste anarchisten en die nu ver dacht wordt een verrader te zijn ge weest en de aanslagen tegen Koning Carol in 1907 en tegen Bratiano, in Dec. 1909, die hij hielp voorbereiden, bij de politie te hebben aangegeven. Hij ontkent alle schuld, maar er schijnen bezwarende getuigenissen tegen hem te zijn. Reichmann is natuurlijk bij dit niet officieele proces op vrije voeten en hij zal waarschijnlijk, als hij schuldig wordt verklaard, zijn vonnis niet af wachten. Maar het is te betwijfelen of hij in dat geval wel veilig zal zijn voor de wraak van zijn vroegere geest verwanten. De werklieden van het gas- en electriciteitsbedrijf, alsmede de limona- deverkoopers te Marseille hebben tot algomeene staking besloten. De bakkers hebben besloten 24 uur te staken. De havenarbeiders hebben het be sluit genomen het werk te hervatten. DUITSCHLAND. In den Duitschen rijksdag is een ontwerp ingediénd tot belasting van de waardevermeerdering van land. Belastbaar zal zijn elke overgang van eigendom door vervreemding, wan neer de verkoopprijs hooger is dan die waarvoor is ingekocht. Is de prijs niet vast te stellen door de overheid, dan wordt de zaak geschat. De Be lastingplicht rust op den verkooper. GROOT-BRIT ANNIË. De ouderen onder onze lezers zul len zich nog wel het sensatie wekken de proces herinneren, dat in het jaar 1887 door den bekenden Ierschen lei der Parnell den ongekroonden Ko ning van Ierland, zooals hij werd ge- den vreemdeling, die enkele uren ge leden in Pall Mali zoo'n lang gesprek met hem had gehouden. Wat zou ik doen Eén ding was volkomen ze ker, ik moest hem in elk geval wak ker maken. Maar hoe zou ik dat doen Eindelijk had ik een besluit geno men, en naderde nogmaals de deur, die ik zorgvuldig achter mij gesloten had. Voordat ik den knop aanraakte, barstte ik uit in een hevige hoestbui die ik hoopte, dat bet verlangde re sultaat zou hebben. Toen dat geen gevolg had, rammelde ik met den knop, waardoor ik zoo'n lawaai maakte, dat de Schoone Slaapster er door ontwaakt zou zijn. Deze po gingen [werden onmiddellijk met suc ces bekroond, want een slaperige stem verzocht mij binnen te komen. Ik deed dat en vond hem geeuwend in zijn stoel uitgestrekt. Wel, Armitage, ik geloof, dat ik geslapen heb, zei hij. Hoe- laat is het Het is al aardig laat, nietwaar Aardig vroeg, mag u wel zeggen. antwoordde ik gedwongen lachend. Het is juist kwart over drie. Is het werkelijk waar Hoe gauw gaat de tijd toch voorbij, en hoe is je avond geweest Is onze noemd gevoerd werd tegen de Times. In de Times waren eerst een reeks artikelen verschenen, getiteld „Parnel- lisme en misdaad", waarin werd be toogd, dat de toenmalige nationale Iersche beweging, waarvan Parnell het hoold was, aanleiding had gegeven tot een reeks misdaden. Kort daarna werd d:or de Times een brief gepubliceerd, die Parnell zou hebben geschreven en daarin zou heb ben aaDgezet tot den moord op den Onderkoning van Ierland, sir Charles Burke, welke in het Menlopark te Dublin plaats had. Parnell stelde naar aanleiding hier van een vervolging in tegen de Times. Tijdens het proces bleek, dat, de beweerde brief van Parnell valsch was. Het was een stuk dat door zekeren Pigott was vervaardigd en door dezen voor grof geld aan de Times was ver kocht. Nu is dezer dagen, uit een onhul- ling van de Daily News gebleken, dat do artikelen „Parnellisme en misdaad", destijds zjjn geschreven door een ze keren sir Robert Anderson. Ook bleek, dat hij op het oogenblik, toen hjj de brieven schreef, chef was van het crimineele departement van Scotland Yard, terwijl hjj tevoren als adviseur in dienst stond van de unio nistische fel anti-Iersche Regeering. Eergisteren nu hebben de Iersche afgevaardigden Redmond en Mac Veagh, de Regeeriug, naar aanleiding dezer quaestie geïnterpelleerd. De vragen welke zij den Minister Asquith stelden, hadden voornamelijk ten doel te weten te komen of sir Ro bert Anderson, destijds gebruik had gemaakt van de onder zijn berusting zijnde crimineele staatsarchieven, daaruit gegevens te putten voor zijn anti Iersche artikelen in de Times. vriend van de pelsjas verschenen en wat had hij van zichzelf te ver tellen Ik beschreef alles wat had plaats gehad en terwijl ik dat deed, keek ik mijn vriend onderzoekend aan. Ik kon zien, dat hij niet luisterde en heelemaal geen belangstelling had voor hetgeen ik hem vertelde. Zijn oogen gaven te kennen, dat zijn gedachten ver weg waren, on zich niet bezig konden houden met zulke nietige zaken. Zijn droom of misschien de werkelijkheid had zoo zeer beslag op zijn geheele wezen ge legd, dat hij hem niet meer kwijt kon raken, hoezeer hij daarvoor ook zijn best deed. En toch wist ik, dat hjj krachtiger geest bezat dan ieder ander, dion ik tot nu toe ont moet had. Hij scheen niet geneigd te zijo, uw raad ter harte te nemen,—merkte hij op, toen mijn varhaal uit was. En toen, zonder op mijn antwoord te wachten, voegde hij er bjj Wat denkt u dat zjjn eind zal zijn (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1