WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorra. 10.50 uur. De Bildt, 27 April 1910. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Horta, laagste 750.8 m.M. te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 April 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Hallbewolkt, waarschijnlijk droog- weer. TemperatuurZachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Baromoterstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 54 De voorzitter zegt uit dit applaus op te maken, dat de vergadering voor stichting der vereeniging is en ver klaart deze te zijn opgericht. Hierna worden de statuten behan deld. Het doel is: met terzijdestelling van alle vraagstukken op gebied van godsdienst en partijpolitiek de vor ming van bekwamo kooplieden en handelsbedienden te bevorderen. De middelen zynhet stichten en in standhouden eener Handelsdagschool en het houden van lezingen op han delsgebied. Tot leden van het Bestuur worden gekozen de heeren C. H. Cremer, M. van Heloraa, Mr. H. J. M. de Jong, J. S. J. de Jongb, Joh. v. d. Heiden, M. S. de Pool, G. A. L. Spelberg, J. H. C. T. Teengs, Ds. G. W. C. Vun- derink en J. v. d. Wal Kzn. Aan de heeren Mr. H. J. M. de Jong, J. S. J. de Jongb en Ds. G. W. C. Vunderink zal bericht worden ge zonden, de overige heeren nemen de benoeming aan. De heer C. M. Cremer neemt hierna het presidium over en verklaart gaarne met alle kracht, die in hem is, de behingen van de school voor te staan en den bloei daarvan te be vorderen. De statuten worden in stemming gebracht en aangenomen. Eveneens wordt met algemeene stemmen besloten de Koninklijke goed keuring daarop te vragen. Alvorens de vergadering tosluiten, wenscht de heer Cremer met een en kel woord het Bestuur van Handel en Nijverheid dank te zeggen voorde vele moeite en zorgen, die het heeft overgehad voor de oprichting der ver eeniging. (Applaus.) De heer van Duinen dankt voor deze waardeerende woorden en geeft de verzekering, dat geen zaak door de vereeniging zoo con aruore is behandeld als deze. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De vergadering was door 37 per sonen bezocht, waaronder de Raads leden D. Gerritsen, R. G. Rijkens, W. Salomons, S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen. Het ledental der vereeniging bedraagt thans 113. DUITSCHLAND. Wy hebben gister melding ge maakt van het ongeluk dat de Zep pelin 2 heeft getroffen. De frankfurter Zeitung toont zich verontwaardigd over de omstandig heden van regen en wind, waaronder men het luchtschip den tocht liet ondernemen. Het blad wijst op een voor het ongeluk geplaatste bijdrage van deskundige hand, waarin aan getoond werd, dat het absoluut on verantwoordelijk was, de luchtsche pen de reis naar Homburg te laten maken. Zooals men weet gingen de luchtschepen ten pleiziere van den Keizer naar Homburg en het blad uit zijn verontwaardiging in de vol gende regelen „Wjj beperken vooreerst onze cri- tiek tot het metereologiscbe gebied andere uiteenzettingen dringen zich van zelf op en zullen niet spoedig als menigeen zou wenschen van de agenda verdwijnen. Den meteorologen treft geen schuld. Zy hebben Vrijdag van een juist in zicht in den toestand van het weer blijk gegeven en verklaard, dat de na. ht rustig zou zijn, maar dat den volgenden dag een groote storm ver wacht moest worden. Het is absoluut onbegrijpelijk, dat men de reis Zondags begon hoewel reeds een heftige storm woei. Men had óf Zaterdag toen ook de Parseval 2 vertrokken was moeten weggaan óf moeten wachten totdat de storm voorbij was. Maar voor alles had men behooren te wachten op de weerbe richten, waaruit duidelijk bleek boe gevaarlijk het weer was. Maar al deze waarheden schijnen helaas eerst door rampen afdoende bewezen te moeten worden. TURKIJE. De berichten over den opstand in Albanië, die kiaarblykelijk onder een scherpe censuur staan, doen vermoe den, dat een begin is gemaakt met den grooten strijd, die zal moeten beslissen of de Albaneezen in het vervolg rustige burgers van het Ot- tomaansche Rijk zullen zijn, of vrij en naar eigen goedvinden in hun auto nomie bergland zullen wonen. Of die strijd nu werkelijk beslecht zal wor den, is een open vraag. Wil de Porte haar gezag in Albanië vestigen, dan zal zij het moeten veroveren, een onderneming, die duizenden menschen- levens en millioenen Turksche Pon den kan kosten. Bovendien is het geenszins onmogelijk, dat zich mach tige invloeden van buitenaf doen gel den. Oostenrijk en Italië voeren se dert vele jaren een Albaneesche poli tiek. Het ligt voor de hand, dat zij al den invloed, waarover zij in Con- stantinopel beschikken, zullen aan wenden om de algeheele onderwer ping van het bijna vrije Albaneesche volk te voorkomen. GROOT BRITANNIÊ. Minister Churchill is weer tusschen- beide gekomen in een rechtszaak. We maakten reeds melding van het ge val een doopsgezind predikant, libe raal in de politiek, werd wegens een gering vergrijp zwaar gestraft door rechtbank met een conservatieven een voorzitter. De zaak kwam in het par lement ter sprake en gaf aanleiding tot een onaangename woordenwisse ling tusschen Churchill en de uni onisten. De minister eindigde met te zeggen dat de president der recht bank geen vonnis had moeten willen vellen over een politieken tegenstan der, en dat hij (Churchill) dezen zijn straf had kwijtgescholden. SPANJE. Op een weiland, in de nabijheid van Bilbao zouden eergisteren een Engelsch- man en een Franschman vliegproeven doen. Toen zy echter te lang naar den zin van 't talrijke publiek met het gereed maken hunner toestellen bezig waren, raakten de toeschouwers uit hun humeur. Zij drongen op de vliegtoestellen toe, die door gendarmen zoo goed en zoo kwaad als het ging werden be schermd. Toen echter het publiek metsteenen begon te gooien, trokken de gendarmen die niet van hun wapens gebruik wil den maken, terug en namen de beide aviateurs mede. Het gepeupel wierp zich nu op de aeroplanen, vernielde deze geheel en al, en stak alle brandbare gedeelten er van in brand. Met de stukken als tropheeën in de band, keerde men dansend en joelend naar de stad terug. De lieden dachten blijkbaar, dat de aviateurs hun hetzelfde soort van ver maak zouden schenken als zy bjj de stierengevechten of hanengevechten kunnen genieten, en zij namen het hun daarom kwalyk, dat er zooveel mogelyk voorzorgen werden genomen tegen ongelukken. Muziek voor minderge- goeden. De Gemeentebesturen zyn, naar de Arnh. Ct. meldt, verzocht om aan Gedep. Staten inlichting te ver strekken omtrent de navolgende punten 1. Gaan in de Gemeente van de zijde van bijzondere personen of ver- eenigingen bemoeiingen uit tot ver breiding van goede muziek, meer be paald ten einde de minder gegoeden in staat te stellen daarvan te genieten en by hen het gevoel voor en de be langstelling in de muziekkunst te ont wikkelen 2e. Hebben zich onder de minder gegoeden in de Gemeente veieenigin- gen gevormd tot beoefening der muziek en zoo ja, met welken uitslag? 3e. worden uit de Gemeentekas subsidiën verleend ter bevordering van vorenomschreven doeleinden H. B. S. te B u s s u m. De ge meenteraad van Weesp heeft gister met 7 tegen 6 stemmen verworpen het voorstel van Burg. en Weth. om f7000 bij te dragen in de kosten van den bouw van eene Hoogere Burger school te Bussum. In de vorige Raadzitting staakten de stemmen met 6 tegen 6. Volksgezondheid. De Min. van Binuenl. Zaken maakt bekend, dat het centraal-laboratorium ten be hoeve van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid te Utrecht, met in- gaug van 2 Mei a.s., voor het gebruik zal zyn geopend. Een gestaakt onderzoek. Geknipt uit het verslag in D# Tyd vau de jongstgehouden vergadering van de Centrale R.-K. kiesvereeniging in het district Gouda: „De heer J. G. Potharst werd ge huldigd door den voorzitter voor diens actief optreden bij Z.Exc. den Minister in zake een te Gouda van politiewege ingesteld onderzoek by verschillende nieuw gekweekte R.-K. kiezers, wat niet in het belang der kiezerskweek werd geacht en waaraan door de Re geering een einde was gemaakt." Nieuw hoofddeksel. Naar men verneemt, bestaat bij den Mi nister van Oorlog het voornemen om de talpa voor de bereden artillerie af te schaffen en te doen vervangen door de kepibij groot tenue voor de minderen voorzien van eet zwarten paardenharen pluim, voor de officieren van een pluim van zwarte hanenveeren. Prof mr. baron d'Aulnis de Bourouill. Men herinn»rtzich, dat prof. d'Aulnis de Bourouill in Jan. geruimon tyd ernstig ziek was ten gevolge eener he-ige longont steking. Het U. D. kan thans mededeelen dat de hoogleeraar, die tot herstel van krachten eenige weken in het Zuiden vertoefde, wederom te Utrecht is terruggekeerd, en gelukkig geheel hersteld, zyn colleges en andere ambts werkzaamheden heeft hervat. De Minister van Waterstaat, beschikkende op een adres d.d. 19 Juni j.l. van den heer A. J. Krieger te Amersfoort, om vergunning tot ge bruik van Ryksweggebied voor den aanleg van een voorloopig met paar- dentrekkacht te exploiteeren tramweg AmersfoortSoestBaarn, heeft, na ingewonnen ambtsbericht, aan adres sant te kennen gegeven, dat voorals nog aan zijn verzoek niet kan wor den voldaan. De redenen waarom afwyzend is beschikt, zijn in het schryven niet vermeld. Zooals men uit eene advertentie in dit nommer zal zien, gaat de voor stelling van „Jozef in de Klem" Don derdag a.s. niet door, wegens onge steldheid van den heer Verkade. Dit zal een teleurstelling voor velen zyn. Het 5e regiment infanterie zal deelnemen aan de oefeningen, die in de Nieuwe Hoffandsche Waterlinie aan het Lek-accès van 16 tot 27 Aug. zulien worden gehouden. Ter eere van den eersten jaar dag van H. K. H. Prinses Juliana wordt Zaterdag a.s. te 12 uur, door de hier in garnizoen zynde troepen, een groote parade gehouden op de Regentesselaan. De kolonel-commandant van het 5e Reg. Inf. heeft welwillend da staf- muziek aangeboden om Zaterdagmid dag een matinee te geven op het ter ras van Amicitia. De luitenant-kolonel A. Holland van het 5e Regiment Infanterie is bestemd om van af 1 Mei op te treden als fungeerend plaatselyk comman dant, ter vervanging van den luite nant-kolonel J. H. van der Burg, die met ingang van genoemden datum be noemd is tot Kolonel plaatselyk com mandant te Amsterdam. Hij wordt als commandant van het 3e bat. vervangen door den nieuw benoemden majoor baron Van Omphal Mulert. Aan de stooraschoenenfabriek De Eenhoorn is een conflict uitge broken tusschen een deel der werk lieden en de werkgevers. Door de in voering van een nieuwe zwikmachine is het loon van de zwikkers nl. ver minderd, doordat de machine hun gedeeltelijk het werk verlicht heeft. In verband daarmee is het loon iets teruggaan, maar het zal, naar ons door de Directie werd meegedeeld, na ver loop van eenigen tijd wel weder op hot vroegere terugkomen. De zwikkers hebben echter met deze verlaging geen genoegen geno men maar willen doorwerken op de oude voorwaarden. Daar de directie meeut hierop niet te kunnen ingaan, hebben een 25 tal werklieden het werk gestaakt. Een conferentie is op niets uitgeloo- pen, zoodat de staking blyft voortdu ren. Komt het niet spoedig tot eene oplossing, dan zal binnenkort het gebeele personeel op straat staan, aangezien het verder werken voor de anderen dan ook onmogelijk wordt. De stakers posten geregeld by de fabriek. Door de stakers wordt ons mede gedeeld dat er slechts 11 man in staking zijn. Door de invoering der nieuwe ma chine is het werkloon per paar van 25, 26 en 27 cent met 9 cent ver minderd. De arbeiders wilden hierop doorwerken, mits de directie by het eind van de week het loon aanzui verde tot het oude. indien dit door hen onder de nieuwe voorwaarden niet bereikt kon worden, waarop ech ter niet werd ingegaan. Door de Utrechtsche rechtbank is C v. d. Kooy, ter zake van her haalde mishandeling, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2