is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 100. ZATERDAG 30 APRIL 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur B» Cr. RIJKENB. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers fO.C5. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regols f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. GROOT BRITANNIË. Eindelijk is de veel-besprokc-n be grooting, „de begrooting des volks", zooals men haar in Engeland noemt, omdat zy tot doel heeft den rijke te treffen ten bate van den arme dan ten laatste wet geworden. Een ge beurtenis van groot belang voor de geschiedenis van het Vereenigd Ko ninkrijk, neen voor de wereldgeschie denis. De groote vraag waarvoor alle naties, klein en groot, thans geplaatst zijn, wordt door deze Engelsche be grooting opgelosthoe de gelden te vinden, noodig voor de steeds ondra gelijker wordende uitgaven voor leger en vloot eenerzyds, voor de steeds noodzakelijker wordende uitgaven tot leniging van sociale nooden aan den anderen kant? Duitschland loste dat vraagstuk op, door Ue levensbehoeften van den kleinen man zwaar te belas ten, Engeland doet het door wat af te nemen van den overvloed der rij ken. Ziedaar de beteekenis van de begrooting, die de Engelsche Lords gisteren, noodgedwongen, hebben goed gekeurd. Waarlijk, de zaak was een zoo heftigen en hardnekkigen strijd overwaard DUITSCHLAND. In verschillende Duitscbe steden heeft de politie toestemming tot het houden der sociaal-democratische Mei- betooging geweigerd, omdat die dag op een Zondag valt. Liberaie bladen drukten hierover hun afkeuring uit, omdat de houding der autoriteiten tegenover openlucht-betoogingen, die juist wat liberaler geworden scheen, nu weer opeens veranderd blijkt te zijn 't Is vooral zoo jammer, zeggen de bladen, omdat ditmaal de werklui VAN GUY BOOTHBY. 43) Wjj moeten onderzoeken ot de agent uit die wijk ons iets kan vertel len. Ik ben echter baug dat daar niet veel kans opis. Als hij iets ongewoons had opgemerkt, dan zou hy daar ze ker werk van hebben gemaakt en het by zyn terugkomt bier gerapporteerd hebben. Hij is nu buiten dienst, maar als hy terugkomst zal ik hem over het onderwerp onderhouden.. Heb ik goed begrepen, dat u zegt, dat hij al leen na een gevaarlijke klimpartij van eenige meters langs een smalle ljjst buiten op het plein heeft kunnen komen In dat geval rijst de vraag bij mij op, hoe kon hij dan al dat voedsel meenemen? Mijn antwoord op deze vraag luid de, dat als ik dit kon beantwoorden, ik waarschijnlijk het geheim, dat deze geheele zaak omringde, zelf zou ont warren. Hij deed mij nog een paar hadden kunnen betoogen zonder hun werk te verzuimen. FRANKRIJK. De bladen maken weer melding van een nieuw geval van spionnage. Eergisteren zijn in verband hiermede een soldaat van de koloniale infantere, in garnizoen te Parijs, benevens zjn maitresse, een vrouw van ongeveer vijf-en-twintig jaar in hechtenis ge nomen. De rechter van instructie Boucard, heeft de beide personen verhoord. Zij ontkennen alles, maar de be wijzen die tegen hen bestaan, moeten van zoo ernstigen aard zijn, dat zij voorloopig gevangen worden gehouden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zeppelin heeft het voornemen te kennen gegeveD op zijn reis van Friedricl shafen naar Weenen te Praag te landen. De vroede vaderen dier goede stad werden door de K. v. K. van dit voor nemen in kennis gesteld en spoedig bleek, dat een dergelijk feit, dat overal e ders met de grootst mogelijke vreugde begroet zou worden, in Praag ongekende moeilijkheden opleverde. Het feit, dat een hunner grootste tjjdgenooten in hun midden zou ver schijnen, was voor de Praagsche gemeenteraadsleden een bron van de meest ongewone bezwaren. Primo de ofücieele uitnoodiging. Die moest natuurlijk in het Tsjechisch geschreven worden. Secundo de be groeting. Deze leverde gevaar op voor een demonstratie van Duitsche zyde. De grijze Zeppelin, zou dus in het Tsjechisch toegesproken moeten wor den, hoewel hy er geen woord van verstaat. Het gevaar der demonstratie moest echter tot eiken prijs vermeden worden. CRETA. De Fransche minister van Buitenl. Zaken, Piohon, heeft in den laatst gehouden ministerraad bijzonderheden meegedeeld omtrent Creta. Die mede- deelingen betroffen, zooals nu in ver schillende bladen wordt medegedeeld, het zenden van oorlogsschepen door de mogendbeden-voogdessen naar de reede van Canea. De consuls zullen den Creteuzischen afgevaardigden aan het verstand brengen, dat er ditmaal geen sprake kan zijn van den eed van trouw aan den Koning van Grieken land. Helpt dit niet, dan zulleD krachtiger maatregelen getroffen wor den. En met het oog hierop heeft o.a. de Jules Michelet, die thans op de reede van Toulon ligt, order gekregen zich gereed te maken naar Canea te vertrekken. Albanië en Creta, het begint weer onlustig te worden in het nabije Oosten 1 Gecombineerde reisbil jetten. Van 1 Mei a.s. af zullen de Spoorweg Maatschappijen behooren- de tot den Verein Deutscher Eisen- babn Verwaltungen niet alleen gecom bineerde reisbiljetten voor heen- en terug, doch ook voor een enkele reis afgeven, echter over geen kortoren afstand dan 600 K.M. Voor deze enkele reisbiljetten gelden overigens dezelfde bepalingen als voor de gewone gecombineerde zg. rondreis- biljetten. Oud-President Roose velt. De oud-president is gisteren over Roozendaal uit België in ons land gekomen. Zijn eerste bezoek gold onze Koningin. Van Arnhem werd h(j per automobiel afgehaald en naar het Loo gebracht. Daar werd een lunch gehouden, waarhij Roosevelt naast de Koningin zat. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds iD Januari 1910 is over 1909 Flinke dépötbouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag '-en dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. vragen en toen stond ik op, om heen te gaan. U brengt mij natuurlijk dadelijk op de hoogte als u iets hoort, zei ik. We zijn natuurlijk doodelijk ongerust over hem. De man beloofde m(j dat te zullen doen en daarop ging ik heen. Een beetje verder in de straat was een jonge Italiaan bezig op een har monica te spelen, terwijl zijn aap, in een rood buisje gedost een pijp rook te en een klein bakje ophield, om geldstukken in ontvangst te nemen. Ik wilde hem niets geven, omdat ik een hekel heb aan bedelaars jen aan Italiaansche bedelaars in 't bijzonder, te meer nog, wanneer zij half doode apen bij zich he'ob6n, om daarmede hun brood te verdienen. Ik was in een diabolisch humeur, daarom schold ik op den straatslijper en hij schold te rug op mij. Wat zou ik nu doen? Toen schoot mij de gedachte aan de notaris van QuinDion, mijnheer Crimshaw, te bin nen, en ik besloot hem een visite te maken en te gaan hooien, wanneer mijn vriend het laatst bij hem was geweest. Hij scheen een beetje ver baasd, toen bjj mij zag, tenminste dat scheen mij zoo toe, maar zyn belang stelling was groot toen ik hem van de reden van mijn bezoek op de hoog te bracht. Drommels, wat een merkwaardi ge geschiedenis is dat, riep hij uit, toen mijn verhaal ten einde was. Wat kan den man bewogen hebben zooiets te doen? Het trof mij, dat zjjn manier van doen een beetje vreemd was, toen hij mij veertien dagen geleden be zocht. Hy scheen vervuld van de ge dachte, dat hy door iemand gevolgd werd en gaf my den indruk van daar over in grooten angst te verkeeren.U zegt, dat u er de politie al van in ken nis heeft gesteld. Ik kom er juist vandaan, ant woordde ik. Zy zullen alles in bet werk stellen, om hem te vinden. Ik vertrouw, dat hun dat wel zal gelukken. En nn een enkel woord over financieele aangelegenheden. Ik ben door myn cliënt gemachtigd, u ierier oogenblik het bedrag van uw salaris, de noodige onkosten voor de buishoudiog en een driemaandelyk- sclie toelage voor zyn nicht uitte be talen. Als u my daarom voor 't geval dat hy lang weg mocht blyven, de noodige ontvangbewyzen wil doen toekomen, dan zal ik u een chèque voor het noodige geld geven. Ik bedankte hem voor zyn vrien delijkheid en wenschte hem goeden- morgen, en met de belofte, dat ik het hem dadelyk zou laten weten, als ik iets nieuws te berichten had, nam ik afscheid. Toen ik het kantoor verliet en den weg naar huis insloeg, trof mij een merkwaardige samenloop van om standigheden. Ofschoon het wel een kilometer af was van de plek, waar ik hem het eerst gezien had, stond de Italiaansche jongen met den aap op het trottoir met ijver bezig, een be kende opera-melodie op afschuwelyke wijze te vermioken. Terwijl ik naderby kwam, liet een goed gekleed man een geldstuk val len in het pakje van den aap, en stond met den jongen te praten, die zyn muziek in den steek liet, om hem antwoord te geven, daarby he vig gesticuleerend. Ik was maar jenkele passen van hem verwijderd, toen de jongen om keek en mij zag. Zyn levendige uit drukking veranderde als bij toover- slag. Hij zei iets tot den gentleman, die zich snel omkeerde om in de te genovergestelde richting te kijken. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1