WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. AGENDA. Kerk en Schoolnieuws. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 30 April 1910 Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Horta, laagste 752.4 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 1 Mei 1910. Meest matige Noord-Westelijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Om 5.2 kwam de oud-President te Amsterdam aan, door een talrijke menigte hartelijk toegejuicht. Bezich tigd werden het graf van de Ruyter en do diamantslijperij der firma As- scher. In het gebouw der Vrije Ge meente sprak de heer Roosevelt een 1500 menschen hartelijk toe. Daarna had er een diner plaats bij Couturier en 's avonds vertrok de oud-Pr«sideut naar den Haag. DOMPERSTACTIEK. Het Vad. schrijft De Schev. Banier meldt, dat mej. A. v. d. Vlies (Enka) de bekende Christen-socialiste, niet op haar ver zoek als onderwijzeres eener Cbr. School is ontslagen. Het ligt voor de hand, dit ontslag in verband te brengen met de veel besproken raededeelingen van mej. Van der Vlies over de wijze waarop het Kamerlid mr. De Jong, hoofdre dacteur van de a.-r. Rotterdammer, zich in een intiemen kring van geest verwanten en partjjgenooteo had uit gelaten over dr. Kuyper. De verontwaardiging in a.-r. kring over het openbaar worden van dit opvallend verschil tusschen de wijze waarop een tot die partij behoorende journalist-Kamerlid zich in het open baar en „en petit comité" over den leider uitliet, schijnt dan ten slotte neergekomen te zijn op bet hoofd van haar die dit aan het licht bracht. KANKERSTATISTIEK. Uit de door Greischen verwerkte sterftetabellen van de stad München uit de jaren 1907, 190» en 1909 blijkt naar het Med. Weekbl. mededeelt het volgende In het algemeen lijder, rijken iets veelvuldiger aan kanker (van alle organen te zamen), vermoedelijk wel omdat ten gevolge van geringere mortaliteit, aan zuigelingsziekten, be roepsziekten en tuberculose een groo- ter aantal hunner een hoogeren leef tijd bereiken. Kanker van alle orga nen treedt bij de rijke lieden op hoo geren leeftijd op dan bij de armen. De Joden lij "en in 't algemeen aan kanker (van alle organen bijeengeno men) veelvuldiger dan de Christenen, De oorzaken zijn wel dezelfde als die bij de rijken. De kanker-mortali- teit heeft zich te München sedert 40 jaar verdubbeld. Die vermeerdering is gedeeltelijk een werkelijke vermeer dering en veroorzaakt door de omstan digheid, dat de kindersterfte, de sterfte aan typhus enz. belangrijk gedaald zijn. De sterfelijkheid is in dien tijd van 40 pCt. tot 17 pCt. verminderd dientengevolge moeten de ouderdoms ziekten veelvuldiger woi den. Vooreen deel is de vermeerderde kankersterfte slechts schijnbaar, en een gevolg van bet nauwkeuriger stellen der diagnose. De Julianadag is hier heden met het vrijwel algemeen uitsteken der vlaggen gevierd. Het weer werkte anders niet mede. Het matinee op het terras van Amicitia had dan ook maar weinig belangstellenden getrok ken. Zooveel te drukker was het be zoek op het Laantje en omgeving. De leerlingen der H. B. S. wisten hedenmorgen vrij af te krijgen en maakten toen met toeters en fluiten een tocht door de stad, daarbij een bezoek brengend aan eenige scholen, om ook daar de leerlingen „vrij" te krijgen. De verkoopsters van bloemen ten bate van het bestrijden der tuber culose waren reeds vroeg op pad en velen waren al spoedig door den voorraad heen. Ze verkochten dan oranje-bloempjes of ook soms echte meizoentjes. Met het oog op het goede doel zeer prijzenswaard. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal hedenavond 8 uur een concert geven in het plantsoen. Het Amersf. Vrijwilligerskorps, commandant de heer J. C. Eek, houdt hedenavond een propagandatocht met muziek door de stad. Om half negen gaat de stoet van af café Otte, Hei- ligenbergerweg. De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken besloot deel te nemen aan het Donderdag 5 Mei te Rotterdam te houden Congres voor den 10 uren dag en benoemde als afgevaardigde den heer J. Hofland. Op het A.V. O. G. terrein aan de van Oldenbarneveldlaan zal morgen middag een onderlinge kortbalwed- strijd gespeeld worden. Voor de spelers (sters) der winnende partij zyn charivaris beschikbaar ge steld. We herinneren er aan, dat de vergadering ter oprichting van een afdeeling van de Ned. Vere miging voor Volks- en Schoolbaden a.s. Maan dag om half negen in Ons Huis wordt gehouden. Aan het examen voor sergeant- majoor-instructeur hebben voldaan sergeant Rodrigo, sergeant Van 't Oever, sergeant fourier Tromp, ser geant Hoogland en sergeant Genefaas van het 5e Reg. Inf. Heden middag is het bouwen van een villa, onder den architect J. v. d. Lyke, voor rekening van de „Exploita tie- en Bouwraaatscbappü Birkhoven" aan de Barchman Wuytierslaan, gegund aan den laagsten inschryver, den heer L. Noorman en het schilder werk (partieele besteding) aan den laagsten inschryver den heer L. v. Wyngaarden. De wedstryd H. V. C. het Vyfde, hedenmiddag achter Rustoord gespeeld werd door laatstgenoemde gewonnen met 32. H. V. C. speelde met 6 invallers, terwyl na rust nog een speler uitviel. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 1 Mei Vergadering van de afd. van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten in de Kroon 2 Mei Verg. Volks- en Schoolbaden, in Ons Huis. 3 Mei Verkiezing Kiescollege Herv. Ge meen te. PREDIKBEURTEN Zondag 1 Mei 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. G. F. Drejer, pred. te Bergen op Zoom. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 9j uur, Kinderkerk van de afd. vaD den Protestantenbond. Voorm. 11 uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persynstr. i. Geen dienst. BAARN. Alhier zyn bij opbod pu bliek geveild het oude raadhuis en het aan het ryk verhuurde post- en telegraafkantoor. Beide panden, toebehoorende aan de gemeente, werden ingezet eik op f 10.000. Afslag en toewijzing op 10 Mei e.k. De afdeeling Baam van „Volks onderwijs" heeft, ter verdediging van de openbare school, een propaganda blad uitgegeven, geDaamd „De open bare school". Van het eerste nummer zyn in de gemeente duizend exemplaren ver spreid. BARNEVELD. By K. B. is benoemd tot notaris binnen het Arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Barneveld, D. C. v. Nimwegen, thans notaris te Middelburg. Wolf ontsnapt. Midden in Parijs op de place de Breteuil is op klaarlichten dag een Siberische wolf uit een kermistent ontsnapt. Het werd een reusachtige dryfjacht en het merkwaardigste van alles is nog, dat het roofdier naar het Bois de Boulogne wist te ontsnappen en nog steeds niet is teruggevonden. DeLonde n-M anchester- vlucht. Zooals reeds in 't kort is meegedeeld, is de Frauschman Paul- ban in den vliegwedstrijd van Londen naar Manchester overwinnaar gebleven. Vereischte was dat binnen 24 uur en zonder meer dan twee tusschentijdsche landingen de reis moest worden vol bracht. Aan die vereischte is door Paulhan voldaan. De Engelschman Graham White moest wegens een de fect aan de motor den verderen tocht opgeven. Paulhan werd bij zijn landing te Manchester door eeD menigte van ver scheiden duizenden geestdriftig begroet; van alle kanten werden hem onstui mige handdrukken gegeven, doch de aviateur scheen zelf nauwelyks te weten, waarom het ging. Hy zag er totaal uitgeput uit. In den extraliein die hem van uit Louden gevolgd was, reisde Paulhan daarop naar het cen traalstation te Manchester. Het succes van Paulhan heeft in Engeland de grootste belangstelling gewekt. De bladen bevatten kolommen lange verslagen over de bijzonderheden van de vlucht. Een gedenkteeken zal worden geplaats op de plek waar by zyn tocht eindigde. Nadat Paulhan eenige uren had geslapen in het hotel, waarheen hy was geleid na de aan komst, bracht hy een bezoek aan den burgemeester van Manchester, wieD hy verklaarde dat hij zeer had moeten vechten tegen den wind tusschen Lichfield en Crewe. Gedurende het laatste deel van den tocht legde Paulhan gemiddeld 80 K.M. per uur af. Hij legde den heelen weg, 299 K.M. af in 4 uur 9 min., gemiddeld dus 1200 M. per minuut. De prys bedraagt f 120,000 zoodat Paulhan met deze vlucht ongeveer f 482 per minuut verdiend heeft. De „Daily Mail" noemt hem een vlieggenie. Paulhan is nu 26 jaar. Tien jaar geleden trad hij op in een reizend circus. Hy reed op het onge zadelde paard, danste koord, en was een goed machinist. Over dag trad by op en 's nachts was het reizen. Daarna voer hy eenige jaren op een schip tusschen Europa en Japan. Als vry williger kwam hij by de Fransche aeronautische legerafdeeling. Hy zag Santos Dumont een korten vlucht volbrengen, begreep de betee- kenis van het vliegen, en besloot zich aan de vliegtechniek te wijden. Hij kreeg een betrekking in de fabriek van Yoisin Frères. Een prijs werd uitgeloofd voor de beste oor spronkelijke teekening van een vol ledige aéroplan. Paulhan won de prijs- vraag. Hy leende geld van vrienden, kocht een Voisinbiplan en vloog 15 minuten. Zijn prestaties te Rheims wekten ieders verbazing. Hy vloog hooger dan alle aüderen en toonde een volmaakte heerschappij over de ma chine. Zijn tegenstander White deed vroe ger van zich spreken als wielrijder en motorcyclist. Van zyn prilste jeugd af had hy een groote belangstelling voor ma chines. Als wielrijder won hy vele prijzen. Na zijn schooityd besloot hij het motor-cyclisme als een beroep uit te oefeneD. Met zyn broeder richtte hy een maatschappij op en fungeerde als directeur. Toen kwam de aviatiek op. White ging naar Rheirns en kwam daar zeer ouder den indruk. Bij Blériot bestelde by een monoplan en leerde het vliegen zeer spoedig. Geheimzinnige misdaad. Uit Napels wordt weder een geheim zinnige misdaad bericht. Men heeft daar uit de haven het nagenoeg ontkleede lijk opgehaald van een schoone Amerikaansche dame, Miss Reid, een schilderes, en men neemt als zeker aan, dat zjj vermoord is ge worden maar hoe en door wien is nog een onopgelost raadsel. Miss Reid was een eenigszins zon derlinge dame. Zij verkeerde in zeer ruime geldelijke omstandigheden maar zij logeerde op haar reis door Italië steeds in kleine hotels. Dat was, omdat zij zich daar veiliger gevoelde. Zy scheen voortdurend in vrees voor vervolgers te verkeeren. De politie gelooft dat de dame aan boord is gelokt van een jacht, dat in de haven lag, maar thans verdwenen is, en dat zy daar vermoord en in 't water geworpen is, of wel dat zij, om hare aanvallers te ontgaan, in bet water sprong en verdronk omdat ze baar schoenen niet los kon krygeo. Volgens een ander verhaal zou Miss Reid, op een eenzame plek aan zee, waarheen zy zich liet roeien om te schilderen, door visscbers beroofd en vermoord zijn. Sommigen beweren dat zy het slachtoffer is van de geheimzinnige vendetta of dat zy vanwege Ameri kaansche belanghebbenden uit den weg is geruimd. Maar niemand weet er het rechte van. iDtusschen doet de Italiaansche politie ijverige nasporingen en er zijn Amerikaansche detectives onder weg, om haar daarbij te helpen. Mijnongeluk. Door bet in storten van een lift zyn in een kolen mijn van Zuid-Wales, de Tyngbedw- myn, 500 arbeiders van de buitenwe reld afgesloten. Men is terstond aan het werk ge gaan om hen te bevrijden. Door een oude schacht, die in allerijl eeDigszins bruikbaar werd gemaakt, kon men de arbeiders bereiken maar het red dingswerk gaat langzaam want er kunnen niet meer dan 4 man tegelijk naar boven worden geheschen en tel kens duurt dat tien minuteD. Onder- tusscben heeft men kannen met melk en manden met eetwaren neergelaten voor de ingesloten mijnwerkers.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2