DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 102. DINSDAG 3 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R O. RIJK ENS. Boschscholen. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BUITENLAND. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco por post id. f6.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertantiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-76 to Amsterdam. In den loop der laatste vyf jaren zyn in Duitsclaland in de nabijheid van groote steden een aantal bosch scholen opgericht. Bjj het medisch schooltoezicht was nl. in den loop der jaren geconsta teerd, dat een bepaald soort kinderen wel in staat waren de school te be zoeken, doch niet om voldoende van het onderwijs te profiteeren, daar zjj lijdende waren aan bloedarmoede en vele andere ziekten nog in de begin stadia. Het is waarschijnlijk, dat van 3—5 pCt. van alle schoolgaande kin deren in groote steden tot deze soort belmoren. Onder zulke kinderen zijn vele zoogenaamd achterlijke kinderen. Dergelijke kinderen zijn niet achter lijk vanwege gebrekkige intelligentie, maar veeleer meer vanwege ver zwakte lichaamskracht, ten gevolge van gebrekkig lichaamsgeste!, onvol doende voeding en ongunstige om standigheden. Wanneer deze kinderen gedwongen worden tusschen de vier muren van de gewone school te zitten, zal hun toestand vermoedelijk verergeren. Wanneer zij van de school worden afgehouden, zal hun opvoediDg daar onder lijden. In Duitschland nu was het natuurlijk gevolg van deze be schouwingen het oprichten van de boschschool, een instelling waarvoor ook hier te lande belangstelling begint te ontstaan. In het tijdschrift .Tuberculose", orgaan der Nederlandsche Centrale Yereeniging tot bestrijding der tuber culose, vinden wjj een artikel over dit onderwerp, waar o.a. geschetst wordt, hoe de zaak elders geregeld is. De eerste stad in Duitschland, die een proef met het oprichten van een VAN GUY BOOTHBY. 50) Laten wij hopen, dat het zoo is, antwoordde zij, maar ik weet, dat u zelf, t.rwijl u uw best doet mij op mijn gemak te brengen, eigenlijk even droevig gestemd is als ik. Maar ik zal trachten te doeD, wat u wenscht, en u niet meer lastig vallen dan noodig is. Laten wij nu gaan lunchen u zal daar zeker wel lust in hebben. Na het povere ontbijt van dien morgen, had ik zeker grooten honger, en zelfs mijn ongerustheid over Quin nion en mijn ontmoeting met Gil bert Feversham konden mij niet weerhouden van recht te laten weder varen aan het uitstekend maal, dat Alphonse voor ons had klaar gemaakt. Mijn gezelschap echter at maar weinig, in weerwil van mijn protest. Toen onze lunch was afgeloopen, zette ik mijn stoei voor mijn scbrijf- boscbschool nam, wasCharlottenburg, onmiddellijk nagevolgd door Mül- hausen (Elzas), M.-Gladbach, Elberfeld, Dortmund en andere steden. Binnen enkele jaren zullen de meeste groote handelssteden van DuitscUand dit nieuwe type school bezitten. Londen volgt nu dit voorbeeld. Een volledige beschrijving te geven van de Duitsche scholen ligt niet op onzen weg. Wij bepalen ons tot enkele bijzonderheden van de eerste bosch school te Charlottenburg, daar die in richting voor andere scholen als model dienst doet. Ze is gelegen in een dennenbosch ongeveer 3 mijlen buiten de stad. De gebouwen, waaronder een aan tal open loodsen zijn, liggen op doel matige wijze verspreid. De school wordt bezocht door 250 kinderen, die met zprg door den schoolarts zyn ge kozen, daar zij lijdende zijn aan bloedarmoede, beginnende vormen van bart- of longziekten, klierzwellingen, opgezette keelklieren, en andere kwa len. Zij komen 's morgens tegen 8.30 en blijven tot 's avonds. Zjj krijgen vier maaltijden daags en zijn ver plicht twee uur na den middagmaal tijd te slapen. Zij worden voorzien van dekens voor guur weer en capes voor regenachtig weer, en zoo lang 't eenigszins mogelijk is, moeten ze in de open licht of in een opeD hut verblijf houden. Het werk van den schoolarts be staat in het zorgvuldig toezicht hou den op den lichamelijken toestand der kinderen. Hij weegt ze, onderzoekt geregeld hart en longen, bloedgehalte en den algemeenen toestand van het kind, ook wat betreft zijn kleur, spie ren on lichaamsontwikkeling. Veel baden worden gegeven, o. a. zout- waterbaden, douches, zonnebaden en zitbaden. tafel en deed mijn best, mij te inte resseeren voor het werk, dat op rnjj lag te wachten, maar ik bracht niet veel tot stand. Telkens en lelkens weer ging ik naar het venster, en keek naar buiten, niet omdat ik Quinnion verwachtte te zien, maar omdat ik het eenvoudig niet kon la ten. Een of andere onbekende macht scheen mjj telkens daarheen te trek ken. 's Middags meldde afekere mijnheer Grigson zich aan, die mij vroeg te spreken. Ofschoon ik zijn naam niet kende, ging ik toch naar beneden, om hem in de zaal te ontmoeten, waar hij bezig was aandachtig te kijken naar den kop van den bison tegen de muur. Hij was een kleine, magere man, met grijzend haar, een gladgeschoren gelaat, en kleine bruine oogen, die iemand door en door schenen te wil len kjjken. Toen hij mjj hoorde binnenkomen, keerde hij zich om en nam zijn lorg net af. Mijnheer Armitage? vroeg hij en als antwoord gaf ik te kennen, dat dit inderdaad mijn naam was, en vroeg, wat ik voor bem kou doen. Daarop vertelde hij mij, dat hjj De lichamelijke resultaten van de eerste proef, die vier jaar geleden met 100 kinderen werd genomen, waren zeer merkwaardig. 23 pCt. waren ge nezen, 45 veel verbeterd. De tweede proef, die 5 maanden duurde, leverde neg hooger aantal genezingen en ver beteringen op. Bijna de helft van de gevallen van bloedarmoede waren ge nezen en ongeveer een derde vau de gevallen van scropbulose. Meer dan de helft van de teringachtige geval len toonden groo'e verbetering, en gevallen van hartaandoeningen waren aanmerkelijk verminderd. De toename in gewicht per kind was ongeveer 6 7 pond, of gemiddeld ongeveer pond per kind in een week. Vele kinderen kwamen S pond aan, en 11 kinderen waren er, die 1118 pond waren bijgekomen. De kinderen wer den ook tot zekere hoogte gehard door hun voortdurend verblijf in de open lucht, zoodat zelfs bjj nat en koud weer zij slechts zeldeD aan ver koudheden of dergelijke ongesteld heden leden. De volgende proeven duurden 68 maanden en gaven een hooger percen tage van genezingen en verbeteringen en toename in gewicht. De school is nu open van April tot Kerstmis, in het hartje van den win ter, en wordt bezocht door 250 kin deren. De opvoedkundige resultaten waren niet minder merkwaardig. Alle onder wijzers konden een grootere mate van oplettendheid en vlugheid bij de kin deren constateeren. Drie maanden nadat de kinderen op de gewi ne school waren teruggekeerd, kwamen rapporten van de schoolhoofden in, waaruit bleek, dat in alle gevallen de kinderen in staat waren hun werk op de oormale manier te vervolgen. In een paar gevallen waren de vor- mij kwam bezoeken met betrekking tot bet vreemde verdwijnen van mijn heer Quinnion. Ik verzocht hem te gaan zitten en mij alle mogelijke vragen te doen, die hij noodig oordeelde, dan zou ik ze naar mijn beste weten beantwoor den. Om te begi inen, zei hjj, zou ik graag de kamer willen zien, waaruit hij ontvlucht is, als u er niets tegen heeft. De vraag, of hjj langs die lijst geklommen is, is van groot belang, en het is mogelijk, dat daaruit gevolgtrekkingen te maken zijn, die eenig licht op de zaak zou den kunnen werpen. Ja, ik zou die kamer wel eens eerst willen inspec- teeren. Ik had daar niets tegen, daarom ging ik hem voor naar boven. De deur aan den voet van de trap trok zijn aandacht. Hij bleef staan, om haar te onderzoeken. Dat is een merkwaardige in richting, zei hij. Mag ik naar de reden daarvan vragen Om ruimte uit te winnen, ver onderstel ik, was mijn antwoord. Ten minste dat is altijd mijn idéé geweest. Zooals u zeker heeft opge- 1 merkt, de trap begint onmiddellijk deringen zelfs grooter dan vóór het bezoeken van de boschschool. Deze opvoedkundige resultaten zijn verkregen door kleine klassen, van 25 kinderen op één onderwijzer, door een vermindering van systematische les uren en over 't algemeen door het on lerricht voeling te doen houden met de open-lucht-omgeving, en zoo de belangstelling der kinderen te prikke len. Ook het gedrag der kinderen toonde veel verbetering, vooral wat betreft orde, netheid, zich-zelf-helpen, stipt heid, goed humeur en vriendelijke ge zindheid. Dit werd toegeschreven aan hun verwijderd blijven van de straat, aan het voortdurend samenzijn, ook buiten de lesuren, met de onderwijzers, en aan het deelnemen aan de dage- lijksche bezigheden, die in zulk een instelling geëischt worden. Verder geeft de schrijver verschil lende wenken, hoe het in de buiten lucht te geven deel van het onderricht van de verschillende vakken van on derwijs kan worden ingericht. Hjj eindigt met de raeening uit te spreken, dat boschscholen krachtige bondgenooten kunnen worden in den strijd tegen de tuberculose. MEI-BETOOGINGEN. Uit alle grootere en kleinere steden ter wereld komen berichten over 1-Meibetoogingen. Te Berlijn is alles in goede orde ver oopen, hetzelfde geldt van de meeste andere Duitsche steden. Te Maagdennurg kwam het tot botsingen met de politie, een gendar me werd van het paard gesleurd en minder welwillend bejegend. TeGenève kwam het tot arrestaties, maar zoo. bjj de deur. Ik denk, dat mijnheer Quinnion verkoos het zoo te hebben, omdat anders de trap een uitbouwsel in de kamer zou hebben noodig ge maakt. En van wien was het idéé Van mynheer Quinnion zelf. Ook heeft hy het zelf uitgevoerd. Het paneel hier, en ook boven, maakte hij zelf. Och kom I Dat was alles wat hy zei, maar de manier waarop die woorden er uit kwamen, gaf my aanleiding om te kijken. Zyn toon sprak boekdeelen en ik kon zien, dat hy ook tot de con clusie was gekomen, dat de arme Quinnion niet wel bij het hoofd was. Wij gingen de trap op en ik bracht hem naar de kamer van den vermiste. Hjj keek om zich heen en zyn scherpe oogjes schenen alles in zich op te nemen. Hij liep naar het venster, wierp het open en keek naar buiten. Eenige minuten lang stond by met de grootste aandacht naar de lijst te kyken en den afstand tot de portiek en z in hoogte van den grond op te nemen. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1