WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEÜEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 3 Mei 1910. Hoogste barometerstand 776.1 in.M. te Horta, laagste 752.0 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 4 Mei 1910. Meest matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken tot zwaarbewolkt, regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uurF. 50 wel uit Londeu, Brussel, Parijs, Ma drid, Lissabon als Weenec, zijn de berichten ook voor de andere steden zeer geruststellend. Te Marseille ech ter kw ,m het tot ongeregeldheden, die de arrestatie van burger Tvetot, een bekend revolutionnair leider, ver oorzaakte. DUITSCHLAND, Het Pruisische Heerenhuis beeft het kiesrecbtontwerp in tweede lezing aangenomen met 140 tegen 94 stem men, nadat eerst op voorstel van het lid Vou Schorlemer, opper-president van de Riin-provincie een wijziging in het ontwerp was gebracht, zooals die reeds door de nationaal-liberalen in het Huis van Afgevaardigden werd verlangd. Deze wijzing betreft de indeeling der belastingbetalers in de kies districten, die thans van dien aard wordt, dat meer dan tot dusver de gezeten middenstand, waaruit de na tionaal-liberalen hoofdzakelijk bun aan hang recruteeren, invloed kan oefeDen in de hooge kiesrecbtklassen. De Duitsche bladen bevatten een mededeeiing betreffende Elzas-Lot- hariDgen, die in het Ryksland zelf nogal eenige consternatie wekt. Een aantal bondsstaten zouden in den bondsraad hebben geprotesteerd tegeQ het plan om Elzas-Lotharingen autonomie te geven, omdat in het betreffende wetsontwerp, dat thans gereed gemaakt wordt, aan Pruisen een grooter aantal stemmen in den hond-raad wordt gegeven, als ver goeding voor de stemmen, die de nieuwe Bondsstaat Elzas-LothariDgen zal kry'gen. De verdere beraadslaging over het wetsontwerp zou daarom voor on- bepaaldeu tijd zijn uitgesteld. GROOT-BRITANNIË. Het Parlement is op 't oogenblik met vacantie naar huis en eenige Mi nisters gingen voor hun genoegen op reis. Het is dus zeer stil in het poli tieke kamp. De liberale Daily ChroDicle komt echter aan het slot van een artikel, waarin het instemt met hen, die de Kroon buiten den strijd der partijen wil houden, weer met het denkbeeld voor den dag in plaats van een nieuwe algemeene verkiezing een referendum uit te schrijven over de beperking van het veto-recht der Lords, De laatste verkiezing in Zuid-Edin- burg, zegt het blad, heeft bewezen, dat de stemming in het land geheel dezelfde is gebleven. Waarom dan een algemeene verkiezing, waartegen 670 argumenten spreken (Zooals men weet, telt het Lagerhuis 670 leden). Het puDt van geschil is immers niet veranderd. Dit referendum, tot nog toe aan het Engelsche constitutioneele recht on bekend, is in den laatsten tijd meer malen door den linkervleugel der mi- nisterieelen voorgestaan. Nu wordt het ook verdedigd uit den rechtervleugel Lord Courtney breekt er een lans voor in de Times. Indien men tot deze oplossing be sluiten mocht, zou er natuurlijk na overeenkomst tusschen de beide groote paitjjen, een daa<op betrekking heb bende wet tot stand gebracht moeten worden. TURKIJE. Hoe de Turksche troepen er op het oogenblik in Albanië voorstaan, is met geen mogelijkheid uit te maken. De Reutertelegrammen uit Konstan- tinopel zijn zeer optimist maar Zon dag werd uit Uskub aan de Frank furter Zeitung geseind, dat bij Kats- janik nog gevochten werd. Hetzelfde blad verneemt, dat alle telegraphische verbindingen afgesneden zijn, dat de verliezen aan beide zijden groot -ijn en dat de opstandelingen een gedeelte der troepen terugsloegen eu zelfs ge weren en kanon neu buitmaakten. Verder wordt van groote gewonden transporten gewaagd. Men zal voorloopig goed doen niet te veel geloof te hechten aan opti mistische telegrammen. Staatscommissie-Grond wetsherziening. Gisterenmid dag 3£ uur heelt de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening onder voorzitterschap van Minister Heems kerk in de Trèveszaal te 's-Graven- hage haar eerste bijeenkomst gehou den. De voorzitter beeft de bijeen komst met een kort woord geopend. Omtrent het in deze bijeenkomst verhandelde kunnen geen bijzonder heden worden meeg deeld. Naar verluidt, is aan de leden der Staatscommissie geheimhouding op gelegd omtrent de besprekingen dei- commissie. Deze eerste vergadering, waarin bet reglement van orde der commissie vermoedelijk een onderwerp van be handeling heeft uitgemaakt, werd te half 6 gesloten. Vrouwelijke Ryksamb- tenaren en onderwijzeres sen. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot regeling van de positie van vrou welijke Rijksambtenaren en onderwij zeressen by bet openbaar lager onder wijs, die in het huwelijk treden. Artikel 1 luidt„Vrouwelijke Rijks ambtenaren, die in het huwelijk tre den, worden met ingang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen. „Indien zij minder dan tien jaien hebben gediend in betiekkingen als bedoeld in het laatste lid van art. 3 der burgerlijke pensioenwet en geen recht op pensioen hunnen doen gel den, worden haar de ingehouden bij dragen voor eigen pensioen terugbe taald.. Het bepaalde by art. 17, derde lid, dier wet is, voor het geval van herplaatsing, alsdan toepasselijk." Artikel 2 bepaalt: „De regel in het eerste lid van art. 1 gesteld, lijdt uitzonderiog. a.^ wanneer de vrouw den 45-jarigen heet't vervuld b. wanneer de ambte lijke werkzaamheden kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woniog c. wanneer dit door Ons, uit hoofdg van de omstandigheid, dat het ambt als een bijbetrekking kan worden waargenomen, by met redenen om kleed, in de Staatscourant te plaat sen besluit wordt bepaald. Een besluit als sub c. kan zoowel voor een speciaal geval als voor een bepaalde categorie van ambten wordeD genomen." Voorts worden een aantal wijzi gingen in de Lager Onderwijswet voorgesteld, om de gemeentebesturen te nopen een zelfde gedragslijn tegen- over hun onderwijzeressen te volgen als de Staat tegenover zijn vrouwe lijke ambtenaren. Voor de onderwijzeres wordt voor gesteld een uitzondering te maken a. wanneer zy den 45-jarigen leef tijd bereikt heeft, en b. „wanneer dit door den Gemeenteraad, onder Onze goedkeuring, uit hoofde van de om standigheid, dat een onderwijzers van bijstand minder dan 10 uren per week onderwijs beeft te geven, wordt be paald". De wet treedt in werking op den dag barer afkondiging, aldus bepaalt art. 4. Zij behoeft niet te worden toegepast ten aanzien van in dienst zijnde ambtenaressen of onderwijze ressen, die binnen drie maanden na haar inwerking treden een huwelijk aangaan. Minister Nelissen. De Nieuwe Courant schrijft, dat het thans wel als hoogste waarschijnlijkheid mag worden aangenomen, dat de heer Nelissen als minister van Justitie zal bedanken. PROTECTIE. In bet Vrijzinnig Weekbl. voor de Veluwe behandelt mr. Th. H. de Meester de belastingpolitiek van bet kabinet. Omtrent de protectieplannen zegt hy daarin o.a. Zelfs van bet standpunt der pro- tectionnisten valt, naar het voorkomt, bezwaarlijk te ontkennen, dat een tariefverhooging i»f om der wille van de bescherming, öf met zuiver fiscale doeleinden moet worden ondernomen en dat naarmate het eerstgenoemde doel (bescherming) beter wordt be reikt, het laatste (versterking der schatkist.) minder tot zijn recht moet komen. De protectionnist toch beoogt vermindering van den invoer, omdat hij dezen in het belang acht van den binnenlandschen producentgelukt het, den invoer krachtig te vermin deren, dan zal de opbrengst der in voerrechten, ook al worden deze naar een booger tarief geheven, slechts betrekkelijk weinig stijgen, zelfs be langrijk dalen, indien het beoogde doel ten volle werd bereikt. Verder zullen en daarom was het dan ook juist te doen de pryzen der arlikelen. welke de beschermde tak ken van nijverheid voortbrengen, met het gedrag van het geheven invoer recht (in uitzonderingsgevallen wel licht met iets minder) stijgen, zoodat de verbruikers, d. w. z. de ingezete nen van het land, waar de invoer rechten worden geheven, of aan den fiscus, of aan den binnenlaDdschen producent het bedrag van het invoer recht betalen. Ziehier een der groote nadeelen van deze heffing. Een der zorgen van den belastingheffer is steeds, de kosten vau inning der be lasting zoo gering mogelijk te doen zyn van invoerrechten zijn niet alleen de eigenlijke taxatiekosten betrekke lijk hoog, maar bovendien betaalt de natie in haar geheel, behalve de be lasting voor ingevoerde goederen, nog bovendien den verhoogden prijs van betgeen binnenslands vervaardigd wordt. Hoeveel meer de natie betaalt, is niet met juistheid te bepalen, maar dat het zeer belangrijk meer is, ligt voor de handware bet anders, de bescherming zou haar doel missen. De vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" beeft in baar laatste vlugschrift nog eens weer overtuigend aangetoond, I dat in werkelijkheid het invoerrecht, I en véél méér dan dit, niet door den buitenlander, maar door de ingezete nen zel' en wordt betaald. Wat zou nu den werkman een loonsverhoogiDg baten, iDdien er tegenover staat een verhooging der pryzen van hetgeen hy behoeft om te leven? Leerryk is ten deze wat geschiedt te Glanerbrug by Enschede, waar ette lijke Nederlandsche arbeiders op een Duitsche fabriek, even over de grens, werkzaam zyn, doch in Nederland, waar huishuur en levensmiddelen goed- kooper zyn, met hunne gezinnen blij ven wonen. Het stelsel van protectie is zegt mr. De M. (men ziet het in Duitsch- land) als een hellend vlak, waarop de regeering, nolens volens steeds verder afglijdt. Na de nijverheid komt de landbouw om zjjn deel. In de Vereenigde Staten neemt men reeds eene kentering waar, die niet te verwonderen is. Want de gioote nadeelen der onder het aldaar gevolgde beschermend stelsel zoo bloeiende „trusts", waartegen de regeering zoo vruchteloos optreedt en machteloos zal blijven, zoolang z j protectionistisch blijft als nu, doen zich voor de over- groote massa zóó pijnlijk gevoelen, dat bare ontevredenheid maar al te ver klaarbaar is. Voor Nederland zal het verlaten van de tot dusver gevolgde handels politiek by uitstek schadelijk zyn, om dat ons land klein is eD dientengevolge de nijverheid in het eigen land een niet ruim afzetgebied vindt, zoodat zy, kunstmatig uitgebreid, hare te ruime productie tegen lage prijzen in het buitenland zou moeten zien te plaatsen, en omdat in ons land de doorvoer- en tusschen handel van groote beteekenis zijn, voor wie de vrije handel een levensbelang is. In de beide Kamers der StateD- Generaal heeft de rechterzijde een overgroote meerderheidzy kan dus, blyven de meer democratisch aange- legden ook ten deze de leiders volgen, zooals waarschijnlijk is, protectie- maatre.elen doorzetten. Maar de geheele linkerzijde heeft niettemin met alie kracht zich daar tegen te verzetten, opdat de verant woordelijkheid voor die maatregelen uitsluitend door de rechterzijde worde gedragen. Mej. Joha. van Achterberg is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Barneveld. De heeren M. L. Celosse en W. H. Kam hebben de benoeming tot lid van het Nutsbestuur aangenomen. De heer H. C. van Dam heeft de benoeming tot lid van het Bestuur van het Ziekeufonds van het Nut aangenomen. ZoDdag a.s. des morgens half elf, wordt voor den Doopsgezinden Kring een godsdienstoefening gehouden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. G. Wuite van Arn hem. VOLKS- EN SCHOOLBADEN. Gisterenavond werd in Ons Huis eeu vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer W. A. v. d. Bovenkamp, bijeengeroepen door de Gezondheids-commissie, om eeD aldee- liug te constitueeren van de Neder landsche Vereeniging voor Volks- en Scboolbaden. De voorzitter heette het niet groot aantal aanwezigen welkom, waarna hij aan de orde stelde het constitu eeren der afdeeling. De heer P. van Achterbergt) wees er op, dat de contributies al geïnd zyn door het Centiaal Bestuur en wilde gaarne weten of nu nog eens aan de eventueel op te richten afdee ling moet worden betaald. De voorzitter deelt mede, dat gecontribueerd is als lid der algemeene i vereeniging, het is hedenavond de bedoeling een afdeeling Amersfoort te vormen. De heer des Tombe leest het

De Eemlander | 1910 | | pagina 2