DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 103. WOENSDAG 4 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B>. G. RIJK ENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEULANDEB Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverlentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 to Amsterdam. Uit hoofde van den Hemel vaartsdag zal «Ie Keus lander morgen niet verschijnen. DE OPSTAND IN ALBANIË. De operaties van de Turken tegen de Arnauten, die den pas van Kats- janik bezet hielden, schijnen te zyn uitgevoerd door een concentratie van de geheele troepenmacht, om den in gang van het Eo9sowopolje en Tor- goet moet zelf de leiding hebben op zich genomen. De linkervleugel van de uit het Noorden oprukkende troepen, heeft meer Oostelijk gehouden om den Ar nauten de verbinding met het achter land, waaruit zij afkomstig zijn, en de terugtocht af te snijden. De rechtervleugel marcheerde meer direct op den pas af en rukte zoo evenwijdig aan de spoorlijn op. Van het Zuiden heeft een derde Turksche afdeeling tot het verdrijven der opstandelingen uit hun posities medegewerkt door van Uesküb het Kara-dagh-gebergte over te gaan, die van den pas uitgaande de Zuid- Oostergrens van het Kossowopolje vormt en naar het Oosten loopt. Ook van dezen kant werd dus de terug tocht door de Arnauten naar hun dorpen bedreigd. Over het gevecht zelf heeft men nog slechts onvolledige berichten. De gevechten met de terugtrek kende Gilan-Albaneezen duren inmid dels nog voort. Van een omsingeling is geen sprake. De troepen van den linkervleugel, ondor Osman pasja, doorkruisen het gebied van de boven- Morawa en steken den brand in de daarstaande verlaten huizen. VAN GUY BOOTHBY. 51) Daarna draaide hij zijn hoofd om, om een duidelijken indruk te krijgen van het front van het huis, ik denk om te zien, of er met mogelijkheid ook iets te vinden was, waaraan een man zich zou kunnen vasthouden, als hij er langs liep. Maar er was hoege naamd niets. Ik had mij al lang van dat feit overtuigd Eindelijk trok hij zijn hoofd naar binnen en begon de kamer zelf weer te onderzoeken. Weet u zeker, dat hij geen tasch heeft meegenomen Volkomen zeker, antwoordde ik. Zijn tasch ligt onder het bed. U zegt, dat hij den voilgen avond opgewekter scheen te zijn daD in dagen gebeurd was? Ja, veel opgewekter. Het deed zijn nicht en mij allebei goed, hem zoo te zien, want wjj waren juist dien morgen ernstig ongerust over hem De Turken schijnen na het vrjjma- kon van dezen pas den weg naar Prizren te willen zuiveren. Hier moeten 3000 Arnauten den pas van Tsjonoljeff of Crnoijewa verdedigen, en men is reeds met den opmarsch begonnen begonnen. In Uesküb kwamen vier waggons met 90 bij Katsjanik gewonde sol daten en officieren aan. Van de ver liezen is overigens verder niets be kend. De postverbinding van Uesküb met Mitrowitza is weer hersteld. De regeering schijnt vast besloten te zjn den opstand met geweld te onderdrukken, daar steeds nieuwe troepen te Saloniki aankomen. DUITSCHLAND. Volgens berichten in sommige bla den, heeft de Keizer gelast, dat een zeer streng onderzoek naar het ge beurde met de Z. II zou worden in gesteld. De geruchten, dat de militaire au toriteiten in dezen eigenzinnig en eigen wijs zijn opgetreden en geen rekening hebben gehouden met de waarschu wingen van den iugenieur der lucbt- schepenfabriek van Zeppelin, worden thans van verschillende zijden bevestigd. Daarentegen tapte de heer v. Lyn- ker, de legerinspecteur te Keulen, weer uit een geheel ander vaatje. Bij een toespraak, die hij hield tot de officieren en manschappen, die aan de jongste manoeuvres met de be stuurbare luchtschepen hadden deel genomen, en waarbij hij hun dankte voor hetgeen zjj hadden gepresteerd, verklaarde hij, dat niemand aan het ongeluk van de Z. II schuld had. Ook de Keizer, voegde hij er bij, zou hebben gezegd, dat catastiophe slechts door een samenloop van on- ge ukkige omstandigheden was teweeg gebracht. geweest Is hjj den geheelen avond niet uit geweest Heelemaal niet. Na het diner zaten wij in de studeerkamer en juffr. De Marcelle speelde piano voor ons. Hij hield bijzonder veel van muziek en zij scheen een kalmeerenden in vloed op hem te hebben. Ik vrees, dat wjj wel wat veel van haar goedheid vergden, want het was bijna elf uur, voordat wij elkaar „goedennacht" wenschten. Hij scheen mijn laatste woorden niet te hooren, maar stond steeds peinzend met den wijsvinger en duim van zijn rechterhand langs zijn kin te strijken, steei's de oogen gericht op het schoenenrek, als verwachtte hü, dat dit hem een inspiratie zou geven. Ik stoorde bem niet in zijn over peinzingen, maar wachtte geduldig, tot hij weer zou beginnen te spreken. Dat duurde niet lang. Mijnheer Quinnion bezit een goe den voorraad schoenen, merkte hij, naar 't mij toescheen, wat inconse quent op. En weer begon hij over zijn kin te strijken, een gewoonte, waa'ora hij, naar ik later boorde, beroemd was als hij diep nadacht. Ook in het vervolg zouden de ma noeuvres met de luchtschepen bij elke weersgesteldheid worden uitgevoerd, om hun geschiktheid te beproeven. De Keizer heeft ten twee len male zijn meening gezegd over de autonomie van Elzas-Lotharingen. Op een feestmaal bij de districts president van Metz, heeft hjj tot dr. Gregoire, het Rjjks'aglid voor Metz gezegd, dat hij voor zoover het van hem afhing in alle opzichten reke ning zou houden met de wenschen van het Rjjksland. Voor de vertegenwoordiging achtte de Keizer een twee-kamerstelsel het beste. In Saksen wordt 't kiesrecht uitgeoefend op dezelfde wijze als dit overal behalve dan in Pruisen geschiedt. De kiezer begeeft zich in een afgesloten ruimte waar hij, in volkomen afzondering, zijn stembiljet invult, dat hij dan in een gesloten enveloppe in de bus werpt. Dit is dus de geheime stemming in optima forma. Maar... nergens in de Saksische grondwet staat met zoovele woorden vermeld dat de stemming geheim moet zijn. Men heeft dit blijkbaar vergeten. En dit geeft sommigen thans aanleiding tot ongerustheid. Immers een reactionnaire regeering zou daar wel eens gebruik van kun nen makeu om het stemgeheim op te heffen. En thans is de zaak van actueel belang geworden, omdatiemand in Vogtland thans op last der recht bank gegijzeld is, om hem, als ge tuige in een strafzaak, te dwingen, tot het mededeelen op welken candi- daat hij bij de laatste verkiezing heeft gestemd. Over deze zaak zal een der vrij zinnige parlementsleden de Saksische regeering interpelleeren. Eindelijk nam hjj een van de schoenen op en onderzocht hem zorg vuldig, terwijl hij het breedste deel van de zool met een kleinen ivoren duimstok, dien hij uit zijn jaszak haalde, mat. Daarna ging hij weer uit het venster leunon. Hij was echter te klein om de lijst te bereiken, en ik bood aan het voor hem te doen. Ofschoon ik lang hen en lange ar men heb, kon ik het zoover niet bren gen. Eindelijk, door mijn eene been van den grond te lichten, wist ik haar te bereiken en berichtte, dat de breedte iets meer was dan zes duim. In antwoord op mijn inlichtin liet hjj een kort gegrom hooren, dat misschien iets moest beteekenen, en begon weer vol aandacht naar het schoenenrek te kijken. Wie poetst- de schoenen in dit huis vroeg hij na een korte pauze, waarin hij op de gewone wijze langs zijn kin wreef. Ik belichtte hem, dat de Fransche kok dit deed, waarop hij vei lof vroeg, om dien belangrijken dienaar eenige vragen te doen. Ik t ok aan de bel en heel kort daarop kwam Alphonse binnen. Om dat het Fransch van mijnheer Grig- son begrensd was tot enkele woorden, FRANKRIJK. De Fransche regeering kondigt een wetsontwerp aan tot invoering van een beter toezicht op de in Parijs woonachtige vreemdelingen, met het doel de spionnage moeilijker te maken. Senator Humbert heeft juist een arti kel geschreven, waarin by Frankrijk den raad geeft, zich niet voortdurend zonder reden door spionnage-geschie- denissen te laten opwinden. Er is niets eigers, schrijft Humbert, voor een volk, dan van den morgen tot den avond over verraad te klagen en te zeggen dat het land verkocht is dat is belachelijk en gevaarlijk. Te Duinkerken staken sedert 14 dagen de aibeiders in de bouwvakken en ertswerkers. Eergisteren gelukte het hun ook de havenarbeiders tot uitsluiting te bewegen. Toen nu de laatstgenoemden den zelfden dag een optocht door de stad hielden, kwam het tot een botsing met de troepen, aan welke de Re geering de handhaviug van de orde had opgedragen, 's Avonds herhaalden zich deze gevechten op meer ernstige wijze. Na afloop van een bijeenkomst, waarbij tot algemeene staking werd besloten, kwam het voor de onder prefectuur tot nieuwe betoogingen. De aanwezige generaal onderhandelde met de stakers. De burgemeester be gaf zich naar de arbeidsbeurs en in de haven poogde de prefect de werk lieden tot kalmte te biengen, zonder succes echter. Op alle punten vonden botsingen tusschen de stakers en de troepen plaats. Het getal verwonden is aan zienlijk. De stakende arbeiders in de bouw vakken, ondersteund door leden van andere vakvereenigingen, maakten zooals hij mij vertelde, en het Eo- gelsch van Alphonse aan duidelijkheid zeer veel te wenschen overliet, bood ik aan de rol van tolk op mij te nemen. Wil u hem vragen hoeveel paar schoenen mijnheer Quinnion bezit zei hij tot mij. Ik bracht de vraag aan Alphonse over, die na een poosje geteld te heb ben, tot de slotsom kwam, dat bij zes verschillende paren schoenen, zwarte en bruine, bezat, twee paar wandelschoenen, een paar van wit bokkenvel, een paar overschoenen en een paar van marocco-leer. Verder nog een paar avondschoenen van Oxfordleer en een paar gemaakt van de huid van een of ander dier, waar aan Alphonse geen naam wist te geven. Vraag hem als't u blieft wat zijn meester gisterenavond droeg 1 zei Grigson. Die vraag behoefde ik niet over te brengen, want ik was in staat haar zelf te beantwoorden. Hij had "ooals gewoonlijk de schoen m van rendier leer gedragen. Zijn er nog andere laarzen of schoenen beneden Neen? verklaarde Alphonse.— Hij had ze dien morgen alle boven gebracht. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1