WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 4 Mei 1910. Hoogste barometerstand 775.8 m.M. to Horta, laagste 746.7 m.M. te Dunrossness. Verwachting tot den avond van 5 Mei 1910. Meest matige N.-Wlijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien. Temporaiuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m M. Vorige stand to 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gis torenF. 53 Laagste hedennachtF. 31 Hedenmiddag 12 uurF. 46 zich op het goederenstation aau ernstige vergrijpen schuldig. Zij vernielden de buffetten en be legerden dragonders, die in een goe derenloods waren ondergebracht. De dragonders gingen eindelijk tot den aanval over, de stakers wierpen met wagens barrikaden op en gooiden de soldaten met steenen. Eerst toen er versterking aanrukte, konden de militairen meester van den toestand worden. Op de vlucht vernielden de stakers alles, wat onder hun bereik viel. Zij beheerschen nog de straten, houden de trams aan en bewerken, dat alle winkels gesloteD worden. TCJRKIJE. Een Rechtbank te Berlijn heeft den eisch door de Porte en Abdoel Hamid gericht tot de Deutsche Bank betref fende het uitkeeren van het vermogen van laatstgenoemde afgewezen. Er werd aangenomen, dat op Abdoel Ha- raid dwang was uitgeoefend. Men ver wacht, dat de Porte in hooger beroep zal gaan. De Kuyper-enquête. Naar wij vernemen, zal binnen enkele da gen Troelstra's memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over zijn enquête-voorstel in zake Dr. Kuyper bij de Tweede Kamer worden inge diend. Men verwacht, dat het voor stel dan een der eerste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar weder-bijeenkomen in de volgende week. Wijziging der Arbeids wet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet, nood zakelijk geworden wegens toetreding tot de conventie in September ly06 te Bern gesloten betreffende bet ver bod van nachtarbeid van vrouwen in de industrie. Intusschen zijn niet alleen wijzi gingen aangebracht die een noodzake lijk uitvloeisel van de Berner con ventie zijn, maar daaraan zijn voor stellen verbonden, die uit anderen hoofde noodig zijn gebleken. In aan sluiting bij de bepalingen der conventie bepaalt het wetsontwerp dan dat door vrouwen in fabrieken en werkplaatsen als regel niet tusschen 's avonds 7 uur en 's morgens 6 uur mag worden gewerkt en dat ingeval voor som mige bedrijven of op grond van toe gestaan overwerk voor sommige on dernemingen van dien regel mag worden afgeweken, toch by den ar beid van vrouwen in fabrieken en werkplaatsen zal moeten worden in acht genomen, dat tusschen elke twee achtereenvolgende werkdagen een rust tijd van ten minste 11 achtereenvo - gende uren moet liggen, waarin steeds de tijd tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens moet zijn begrepen. Eén uitzondering slechts is op die regeling toegelaten en wel voor het speten van haring. De Minister be toogt, dat door deze bepalingen het ontwerp aanzienlijk verder gaat dan de conventie eischt, óók omdat de voorgestelde regeling mede betrekking heeft op jeugiige personen van het mannelyk geslacht. Te dien aanzien bepaalt het ontwerp, dat de leeftijd van 16 jaar, waarbij thans de be scherming ophoudt, verhoogd wordt tot 17 jaren. Waar het verbod van nachtarbeid nauw verband hondt met de beper king van den arbeidsduur, voegt bet. ontwerp de voorschriften op deze punten in één artikel samen. Naast het verbod van nachtarbeid wordt de dagelyksche arbeidsduur in fabrieken en werkplaatsen van jeugdige perso nen en vrouwen (behoudens in geval overwerk is toegestaan) beperkt tot tien uien. Boveudien wordt de ar beidsduur van gehuwde vrouwen in fabrieken en werkplaatsen des Zater dags nog verder beperkt tengevolge van hot bepaaldelijk voor haar gel dende verbod om, behoudens wanneer overwerk is vergend, op dien dag na 's middags 4 uur fabrieksarbeid te verrichten. Door een overgangsbepa ling is aan de werkgevers de gelegen heid gelaten zich behoorlijk op de iuvoering van den 10-urigen arbeids dag voor de beschermende personen en op de bepaling van den arbeid op Zaterdag van gehuwde vrouwen voor te bereiden. Tot het bovenstaande beperkt het ontwerp zich niet. Het bepaalt verder dat na iedere 4j uur arbeid in fabrie ken ot werkplaatsen aan vrouwen en jeugdige personen tenminste een half uur i ust moet worden gegeven, ter wijl, naarmate de arbeidsdag vroeger dan 6 uur 's avonds eindigt dan wel te 6 uur of later een onafgebroken rusttijd van één resp. anderhalf uur moet worden toegestaan, indien de arbeidsdag langer dan 6 uur duurt. Behalve de vorenbedoelde wijzigin gen bevat het ontwerp ten aanzien van de overige artikelen der Arbeids wet nog verschillende wijzigingen van meer ingrijpenden of meer principieelen aard. Zoo wordt een verbod van be- dryfsarbeid opgenomen voor kinderen beneden 13 jaar en voor kinderen, wier leerverplichting nog niet is af- geloopen. Intusschen wordt ten aanzien van dit verbod bepaald, dat 1 et strafbaar karakter aan het te werk stellen van niet-leerplichtige twaalfjarigen wordt ontnomen, wanneer deze kinderen tot leegloopen gedoemd zouden zjjo. De werkgever zal eventueel hebben aan te toouen, dat zijn handelwijze in casu niet strafbaar was en niet omgekeerd het O. M. zal moeten be wijzen, dat de atrafopheffende omstan digheid in het bijzonder geval niet aanwezig was. De geldende wet bleek voorts niet zonder bezwaar ten aanzien van de formuleering van d strafbare over treding en de aansprakelijkheid voor zoodanige overtreding. Daarom wordt voorgesteld van stelsel te veranderen door voorop te stellen, dat het ver richten van bepaalden arbeid of van arbeid op bepaalde uren of dagen on geoorloofd zal zijn en door dan in het algemeen aan bet bedrijfshoofd en zijn toezichthoudend personeel, voor zooveel het door hem met de zorg voor de naleving van de wet is belast, de ver plichting op te leggen om te zorgen, dat het bij en krachtens de wet be paalde in zijn onderneming wordt na gekomen. Deze ruime aansprakelijk stelling eischt echter billijkheidshalve als tegenwicht de bevoegdheid om zich in geval van eene plaats gehad hebbende overtreding van schuld vrij te pleiten. Daarom" bepaalt het ont werp, dat de werkgever en zijn op zichters geacht woiden aan hun ver plichting te hebben voldaan, indien door hen de noodige instructies zijn gegeven, de noodige middelen zijn ver schaft en het redelijkerwijs te vorde ren toezicht is gehouden om het ver richten van den verboden arbeid te voorkomen en in het algemeen het naleven van de wettelijke bepaliDgen te verzekeren. Wat nu de huisindustrie aangaat, het is den Munster aanbevelenswaardig voorgekomen dit onderworp thans te laten rusten, om het, zoo spoedig de desbetreffende enquête zal zijn voltooid, ter hand te nemen. Deze gedragslijn brengt mede, dat in het thans inge diend ontwerp de bestaande regeling voor de huisindustrie zooveel mogelijk ongewijzigd is overgenomen. Daarom is ook de bestaande bepaling gehand haafd, waardoor het hebben van ar beidskaarten en arbeidslijsten voorde arbeiders, werkzaam iD de huisindustrie in het algemeen niet verplicht wordt gesteld, Overigens heeft het ontwerp de bep dingen omtrent deze kaarten en lijsten niet ongewijzigd gelateD. Wat de arbeidskaarten betreft, wordt ge broken met het geldende stelsel, dat bij het aangaan van iedere nienwe betrekking eene nieuwe arbeidskaart eischt. Voorgesteld wordt de arbeids kaart geldig te doen zijn gedurende den ganschen tyd, dat voor de be schermde persoon een zoodanige kaai t verplicht is. Daai nevens is het wen- schelijk geacht vooi de gehuwde vrouw, zoolang z(j in fabrieken of werkplaat sen arbeid verricht, eene arbeidskaart te eischen. En eindelijk wordt het mogelyk gemaakt om voor bepaalde ondernemingen voor te schrijven, dat niet slechts de werkgever in het bezit moet zijn van de arbeidskaar ten van zijn daarvoor in aanmerking komend personeel, maar dat ook de leden van dat personeel een duplicaat van de hun betreffende kaart by zich moeten dragen. Aau het controleerend gezag is overgelaten de beoordeeling, voor welke onderneming zoodanige eisch moet worden gesteld. Ten aanzien van de arbeidslijsten wordt afgezien van verschilpunten in de uitwerking eene wijziging voorgesteld in dier voege, dat een arbeidslijst in het vervolg zal worden gevorderd ook voor oudernemingen van eenigen omvang, waarin geen be schermde personen werkzaam zyn, terwijl in ieder geval, waarin een ar beidslijst moet worden gehouden, deze betrekking moet hebben op alle in de fabriek of werkplaats werkende per sonen. Voorts wordt eene wijziging voorgedragen in dien zin, dat de in richting der lijst eene vereenvoudiging zal ondergaan. Ten slotte wordt voor de beschermde personen uitdrukkelijk de bindende kracht van de arbeidslijst in de wet vastgelegd en wordt behalve de 1 ijst het houden van een arbeidsregister voorgeschreven. Het ligt in de bedoeling van den Minister om de bepalingen betreffende het arbeidsregister zóo toe te passen, dat de indnstrie daarvan geen over- bodigen last ondervinde. Een bepaald model zal niet worden v lorgeschreven, maar althans voorshands yolstaan met het doen opmaken en verkrijgbaar stellen van een model, dat zal kunnen worden gevolgd. De bevoegdheid wordt echter in het ontwerp gegeven om, mocht de proef met deze betrekkelijke vrijheid van handelen niet slagen, een dwingend model voor te schrijven, zy het dan wellicht voor sommige onder nemingen. Ten slotte is een nieuw artikel out- woipen, dat eene erplichting tot het aangeven van beroepsziekten vestigt. Tot zoover de algemeene toelichting. Bij de toelichting van de 'artikelen worden nog nader de veranderingen op meer ondergeschikten punten aan gegeven. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal op Hemelvaartsdag voor het publiek geopend zijn des voor middags 8£- tot 9 uur, uitsluitend tot het doen \an aangiften van geboorten of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en S-J-uur des vóormiddags van dien dag. Woensdag 11 Mei a.s. wordt in de Zwaan een vergadering gehouden ter bespreking" van de wenschelijkheid van de oprichting eener afdeeling Amersfoort e.o. van de Evangelische Maatschappij in plaats van het be staande Correspondentschap. Bij de Dinsdag 3 Mei gehouden stemming voor 14 leden van het Kiescollege by de Ned. Hervormde Gemeente alhier zyn ingeleverd 375 briefjes, waarvan éen blanco. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 374 en de volstrekte meerderheid 188. Herkozen werden de heerenH. C. van Dam met 335, R. Cruyff met 332, P. Boks met 326, J. Kraan met 310, H. G. Palm met 297, N. Wolfs winkel met 2S8, J. N. van Hoogevest met 276 en A. M. van Bemmel met 230 stemmen gekozen de heeren M. van Heioma met 315, Mr. C. M. van Voorst Vader met 313, D. Veis Heyr. met 296, H. Visscher met 202 en H. M. Brouwer met 191 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. van Nieuwen- huizen en G. Zekveld, die ieder 180 stemmen verkregen. Op de heeren A. E. Blok, C. van Zwol en Joh. van Veen waien uitgebracht respectievelijk 161, 153 en 144 stemmen, terwijl ver schillende andere personen 1 tot 3 stemmen verkregen. De herstemming is bepaald op Dinsdag 17 Mei a.s. De onderoff. sociëteit „Eens gezindheid houdt Zaterdag 14 Mei een algemeene vergadering in de Arend o.a. Ier bespreking van de vraag om trent al of Diet opheffing van de so ciëteit. In de maand April van dit jaar vervoerde de Araersf. tram 9992 passa giers tegen 9555 in dezelfde maaud 1909. De vervoeropbrengst was f499.45 tegen f480.15, de dagkilo- meteropbreDgst f9.25 tegen fS.85. De totale opbrengst bedroeg over de af- geloopen maand f 562.37 teg^n f 526.53 in 1909. Agenda voor de Openbare Ver- gadeing van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 Mei 1910 des namiddags halt twee. 1. Benoeming van een onderwijze res aan de Openbare lagere school le soort voor Meisjes. 2. Voorstel .an B. en W. tot uit breiding van het personeel aan de openbare lagere schooi 2e soort in de Hellestraat. 3. Benoeming van een onderwijze res in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. 4. Benoeming van een onderwijze res in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de Duttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat. 7. Voorstel van B. en W. betref fende het verleenen van verlof aan de onderwijzeres Mej. M. B. Eykelboom (openbare lagere school le soort voor jongens.) 8. Voorstel van B. en W. tot de-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2