DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 104. VRIJDAG 6 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R G. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. DE EEMLANDEH ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.06. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERTENTIEN tot 5 regels 10.40. Voor iederon regel meer 10.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertontiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 to Amsterdam. DUITSCHLAND. De Berliner Correspondentz zegt De bewering, dat de Keizer bevel heeft gegeven tot het ondernemen van den tocht der militaire lucht schepen naar Homburg of daartoe uit- genoodigd heeft, is niet juist. Tot dien tocht is daarentegen door de mi litaire dienstbureaux in Keulen uit eigen beweging besloten. Z. M. heeft zelfs nog op de wisselvallige weer- toestanden in het Taunusgebied ge wezen, doch degenen die met de lei ding der lnchtschipmanoeuvresi belast waren, geloofden by hun gevoelen te kunneu blyven, daar de weerberichten niet ongunstig luidden. FRANKRIJK. De bandiet Liaboeuf, die eenige maanden geleden, uit wraak over een veroordeeliDg ais souteneur, met re volver mes en puntige armbeJekking gewapend, op agentenmoord uittrok en een agent doodde en een verwondde, verscheen Woensdag voor de jury. De toevloed nieuwsgierigen, onder wie veel dames, was groot. Het pro ces werd met snelheid afgehandeld. Liaboeuf is ter dood veroordeeld. De behandeling van het proces, dat de onderwijzers ook den R. K. bisschop van Atrecht, aangedaan heb- beD, wegens den bekenden brief der bisschoppen, is Woensdag voor de rechtbank te Atrecht voortgezet. De procureur van de republiek heeft de onderwijzers in hun eisch ontvanke lijk verklaard en de veroordeeling van den bisschop Williez geëiscbt. PORTUGAL. Een groot modemagazijn is tegen de koningin-weduwe Maria Pia, de VAN GUY BOOTHBY. 52) Na hem verzocht te hebben in de kamer te blijven, bukte Grigson zich en begon de schoenen op het rek te tellen, terwijl hij die uitkomst verge leek met de opgave die de ander hem gegeven had. Eindelijk kwam hij overeind, stofte zijn knieën zorgvuldig aten vroeg mij den kleinen Franschman nog eens nauwkeurig te ondervragen. Hij scheen er op gesteld, zeker te weten, dat de ander overtuigd was, dat er niet meer schoenen beneden waren, en ook dat hy hem een nauwkeurige lijst had gegeven van het aantal schoenen, dat Quinnion bezat. Alphonse was volkomen zeker op het laatste punt en bood aan, naar beneden te gaan en het eerste nog eens na te zien. Terwijl hij weg was, deed Grigson mij vele vragen. Ik moet bekennen, grootmoeder van koning Dom Manuel van Portugal, een proces begonnen tot betaling van 50,000 gulden wegens geleverde waren. De eigenaar der zaak is failiet gegaan en moest nu de ko ningin-weduwe wel voor den rechter roepen. De koningin-weduwe, die sinds den koningsmoord op 1 Februari 190S een zeer teruggetrokken leven leidt, is dat geld schuldig van uit vroegere tijden, de laatste levensjaren van Dom Carlos, die er zeer vroolijk op los leefde en zjjn minister-dictator Franco voor het geld liet zorgen, totdat het volk er genoeg van had en na den konings moord Franco er uit joeg. In dien tijd was ook de koningin-moeder niet al te spaarzaam. ITALIË. Dezer dagen zal te Rome een op groote schaal sensatie-wekkend proces beginnen. Drie jaar geleden werden nml. de echtelieden Cuoccoio te Napels ver moord door z.g. camorristen, leden van een geheime terroristische vereeniging. De man, zelf camorist, had zijn mak kers verraden. De instructie heeft drie jaar ge duurd. De zaak kan niet te Napels behandeld worden, omdat men beïn vloeding der rechters, door bedrei gingen enz. vreest. Deze zullen nu ook wel niet uitblijven, maar men hoopt, dat de rechters te Rome vei liger zullen zijn. Intusschen is hun veiligheid op zijn best twijfelachtig. Het proces zal vermoedelijk ette lijke maanden duren. Aangeklaagd zijn de moordenaars en de rechtbank (sic), die het echtpaar ter dood veroor deelde. Het aantal getuigen bedraagt ongeveer 500. KRETA. De consuls hebben de Kretenzer dat ik zeer geneigd was, tegen en kele dier vragen op te komen, bijv. hoeveel wijn, bier of alcohol mijn vriend gewoon was in den loop van den dag te drinken, of hij een kwa den dronk had en het ergste van alles, of hij zich ooit onaangenaam tegenover mij gedroeg. Ik beantwoord ie de eerste en twee de vraag, maar de derde ging mij te ver, en ik antwoordde met veront waardiging, dat hij in plaats van on aangenaam tegenover mij te zjjn, altijd onveranderlijk vriendelyk en welwillend was geweest. Hij had zonder eigenbelang meer voor mij gedaan, verklaarde ik, dan iemand anders te wereld. Er speelde een lichte glimlach om zijn lippen, terwijl hij naar deze woor den luisterde. Ik wilde u niet beleedigen, mijn heer Armitage, zei hy. Ik heb mjjn eigen redenen en wel heel goede, om u die vraag te doen. Zooals u zeker wel zal begrijpen, is het onmo gelijk, in een geval als dit eenig suc ces te hebben, tenzij WÜ alle bijzon derheden weten, niet alleen wat den man zelf betreft maar ook in zijn betrekking tot andere menschen. Ik zag dit heel goed in en maakte regeering verzocht den leden van de Wetgevende Vergadering, de Christe nen daaronder begrepen, den raad te geven niet den eed aan den Koning van Griekenland af te leggen. De commissaris voor de buiten- landsche aangelegenheden heeft hierop geantwoord, dat hij met het oog op ds door de Wetgevende Vergadering den 13n October 1908 genomen be slissing, het advies der consuls niet aan de Christen-leden kon over brengen, doch dat hij zulks aan de Muzelmannen had gedaan. GROOT BRÏTANNIË. De Engelsche begrooting voor het juist begounen dienstjaar zal, volgens de Daily Express, de vorige nog over treffen in anti-kapitalistischen zin. De belasting op thee, suiker, cacao, koffie, kortom alle belastingen op le vensmiddelen, die thans in bet geheel tien millioen pond opbreDgen, zullen langzamerhand in het belang der on- bemiddelden afgeschaft worden en de verhoogde belastingen op drank, in komen, erfenis en grondbezit aan gevuld worden. Koning Eduard schijnt vry ern stig ongesteld te zyn. Er is bekend gemaakt, dat de Koning lijdende is aan een ernstige aandoening der luchtwegen. Z. M. heeft de laatste twee dagen zijn kamer moeten houden. Het gisteravond om halfacht uit gegeven bulletin zegt, dat de Koning bronchitis heeft en dat zijn toestand eenige ongerustheid wekt. Om halfelf verluidde het, dat er sinds de uitgifte van het ambtelyke bulletin geen verandering in den toe stand van den Koning te melden viel. TURKIJE. De berichten uit Konstantinopel om- mijn verontschuldiging over myn drift. Ik was juist tot bedaren gekomen, toen Alphonse weer verscheen, om ons te berichten, dat er beneden goen ander paar schoenen te vinden was. Zoomerkte mijnheer Grig son op. Daardoor wordt tenminste iets vastgesteld. Hy moet vertrokken zyn in zijn pantoffels van rendierleer minst genomen iets heel eigen aardigs in zulk weer. Ik kan mij voorstellen, dat een man, die uit een brandend huis moet vluchten, zoo iets doet maar ik heb er nooit meer van gehoord, dat een gentleman, die in een bitter kouden en regenacbti- gen nacht zijn eigen huis verlaat, dat doet op pantoffels, zonder I oed of jas, en voorzien van een ham, een stuk roastbeef en met twee brooden onder zijn arm, en dan nog wel wanneer hy, om dit te kunnen doen, een gevaarlijke klimpartij moet ver richten, die de zenuwen van een be roepsgymnast op een zwaren proef zouden stellen. Dit is het eerste ge val van dergelijken aard, waarvan ik ooit gehoord heb, en dat is niet over dreven. Als wij alleen maar wisten, op welken tyd hij dit gedaan moet hebben, dan zouden wjj tenminste trent den toestand in Albanië blijken alweer te optimistisch te zijn geweest. Men moet met die berichten voor zichtig zijD. De Konstantinopelsche correspon dent van de Frankf. Ztg. meldt, dat kenners van de moeilijke toestanden in Albanië geen geloof hechten aan de gunstige berichten in de Turksche pers. Sedert Maandag wordt om Pris- ren en Djakowa hevig gevochten. Djakowa, waar de Turksche troepen omsingeld waren, moet Dinsdagavond in handen van de Albanoezen gevallen zyn. Volgens andere consulaire be richten uit Mitrowitza, staat Djakowa in vlammen. Op 3 K.M. van Mitro witza hebben de Albaneezen een groot konvooi met schietvoorraad genomen, waarby zij d"e officieren gedood en ongeveer 100 gevangenen gemaakt hebben. Tot versterking van de Turksche troepen wordt een redif-brigade in bet district van het 4de legercorps (Erze- roem-Trebizonde) gemobiliseerd. De Amsterdamsche po litie. In de Woensdag gehouden zitiing van den Amsterdamschen Ge meenteraad heeft de heer Loopuit een interpellatie gehouden in zake het bekende arrestatie-geval van een lan taarnopsteker, die door een beroerte was getroffen. De interpellant meende, dat zich den laatsten tijd symptomen voordoen, die er op wijzen, dat de oude methode by de politie weer ingang is gaan vinden. Spr. besprak in den breede geval len, waarin meetinggangers door de politie zouden zjjn afgeranseld, be nevens een geval, waarin de politie iets hebben om mee te beginnen, maar ik begryp, dat u my daarvan niet op de hoogte kunt brengen. Ongelukkig was dit maar al te waar. Op zyn verzoek ging ik hem voor naar de studeerkamer, en stelde hem aan juffrouw Sylvia voor, die wy daar vonden. Hij voegde haar eenige beleefde woorden toe en gaf zijn hoop te ken nen, dat hy haar binnen niet al te langen tyd eenig nieuws betreffende haar oom zou kunnen meedeelen Dat hij getroffen was door haar schoonheid daar was geen twyfel aan iemand met oogen in zijn hoofd zou eenvoudig niet anders kunnen. En toen gebeurde er iets heel merk waardigs. Terwijl hij met haar stond te praten, drentelde ik naar bet ven ster en keek uit. Juist terwijl ik dat deed, kwam een orgeldraaier bet plein op en trok eenige deuren van ons af aan de bel. Zooals ik u al ver teld heb, beb ik een hekel aan alle mogelijke straatmuzikanten en aan Italianen in het bijzonder. Ook had myn ondervinding van dien morgen er niet toe bijgedragen, om my van gedachte te doen veranderen. (Wordt vervolgt).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1