STADSNIEUWS. WEERBERICHT. AGENDA. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtzaken. ALLERLEI. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONfNKL. NED. MET. INSTITUUT. ook, van weddenschappen oprenpaar- wordt. verboden. Al die wetten zijn ontworpen inge volge de aanwijzingen van gouverneur Hughes. hartelijk woord tot den eeisten prijs winnaar op dejbaan „Personeel" den heer D. van Buuren en die dezen had verworven met 46 punten, afstand 200 Meter, knielende houding. In volgorde der behaalde punten werden de prijzen uitgezocht, n.m. R. Meyer, 41 p., J. A. Uding, 39 p., W. Vink, 39 p., J. J. van Doom 39 p., van den Elsakker 37 p.. G. van Ede 36 p., H. H. J. van der Vlugt 36 p H. van der Weide 36 p., en verder W. van Achterbergh, H. J. Ruys, D. van Eck, R. H. Schukking, J. van Oorschot, B. Heeren, sergeant-majoor Kraai, sergeant Oskam, H. S. Valkenberg, C. van Doorn, H. W. Pierik, J. F. de Greef en G. A. J. Hoeimakers. Op de geluksbaan werden de prij zen behaald door de heerenW. Vink 96 p., G. van Ede 95 p., R H. Schuk king 95 p., J. A. Uding 95 p., sergt.- majoor Kraai 95 p., R. Meyer 94 p., J. J. van Doom 94 p., B. Heeren 90 p. Op de vrije baan waren de geluk kige de heeren D, van Buuren 52 p., R. Meijer 49 met 24 tot steun, H. H. J. van der Vlugt 49 met 22 tot steun, J. A. Uding 48 met 23 tot steun en D. van Eck 48 met 19 tot steun. Als hoogste vrije baanschutter werd de zilveren medaille gewonnen door den heer D. van Buuren. Ten slotte restte de voorzitter der afdeeling nog een aangename taak om aan den heer R. Meijer uit te reiken een keurig door den heer G. van Ede geteekend diploma met daarbij be- hoorende zilveren medaille met ins criptie als dank der afdeeling en ter herinnering aan het door hem ver overen van de zilveren lauwerkrans op den wedstrijd van het vorig jaar te Haarlem. Een en ander werd afgewisseld door muziek van het 1ste Regiment Huzaren. Hier ter stede worden de vol gende cadetten van de Kon. Mil. Academie gedetacheerd. Bij het 5e leg. inf.E. Eisma, F. W. J. Gokkel, G. De Lang, M. L. J. Holster, A. K. Langenhagen, A. J. Hilleu, D. J. W. Hagemann, A. Den Hertog, J. Ph. Van Oosten. Bij het le reg. veld-artillerieJ. L, Raub, H. J. Strootman, A. H. Nijhoff, J. H. F. Kerkhoff, C. Th. Neys, H. L. Scheurer B j het le reg. huzarenP. W. Pieters, G. P. De Kruijff, C. H. Van Doornum, jhr. Y. D. Chr. Quarles van Ufford, H. Chr. Hekker. Het Bestuur der Amersfoortsche Vereeniging voor Volks- en schoolbla den heeft zich geconstitueerd als volgtH. J. Woeter, voorzitter, mej. H. M. S. J. de Holl, secretaresse, Mr. A. van- Traa, penningmeester B. J. van Enst en W. C. Oosterman, leden. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering, Zaterdag 14 Mei te Amsterdam te houden werd be noemd de heer H. J. Wolter. Hemelvaartsdag ging H. V. C. II voor de competitie naar Kam pong IV en won, buiten aller ver wachting, van de jonge Kampongers met 8—1. Nu het te laat is gaat zij toonen niet in de derde klas thuis te hooren. Morgen moeten de eerste-elftal- spelers naar het tweede der U. C. en V. V. Kampong en behoeft er niet meer zege bevochten te worden dan een gelijk spel, wat voldoende is om de tweede plaats te behouden. Kampong IV komt dan voor de tweede maal H. V. C. een bezoek brengen. De eerste wedstrijd van dit seizoen, was door de blauwwitten gewonnen, doch is later op verzoek ongeldig verklaard omdat de compe titie leider in deze foutief had gehan deld. De Heer J. E. van Nie heeft ontslag genomen als diaken der Ned. Herv. gemeente. De maandvergadering van de vereeniging „Handel en Nijverheid" wordt Donderdag a. s. des avonds 9 uur in de Zwaan gehouden. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen onz.) 11 Mei. Vergadering tot oprichting eener afd. van do Evangelische Maat schappij in de Zwaan. 12 Mei. Handel en Nijverheid in de Zwaan. 14 Mei. Verg. sociëteit „Eensgezindheid* in de Arend. PREDIKBEURTEN Zondag 8 Mei 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meyere, van Haarlem. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10{ uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persynstr. 1. Voorm. 10} uur, Ds. G. Wuite Jr. van Arnhem. GRATIE GEWEIGERD. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van R. baron van Heeckeren van Brandenburg te Utrecht, veroordeeld tot drie maanden ge vangenis traf wegens de bekende aan- geteekende brief-quaestie. G o s p e 1 d o o r n s. In het be gin van dit jaar, schrijft het Vad., beschreven wy een hoogst eigenaardig type van plantengroei, die zich aan het uiteinde van de Laan van Meer- dervoort in den Haag nabij de tram remise, op een laag weiland terzijde van den weg heeft ontwikkeld. Een in ons land en in de omstre ken van den Haag betrekkelijk wei nig voorkomende en hoogst eigenaar dige plant, de gospeldoorn (ulex euro- paeus) heeft daar van het weiland bezit genomen, en groeit erals kool. De eigenaardigheid van deze plant bestaat daarin, dat zij om zoo te zeggen enkel doorn is. Alle twijgen eindigen in een doorn en alle blaad jes zijn tot doornen vergroeid. Het is, zooals wy het toen uitdrukten, de best verdedigde plant van onze Flora. Geen geit, geen konijn zelfs, zal het wagen, er aan te komen. Andere eigenaardigheden zjjn, dat de plant zomer en winter groen blijft, en zich reeds in December begint te tooien met gele vlinderbloemen, eenigs- zins gelijkend op die van den gouden regsn. Thans staat het geheele veld in vollen bloei. Aan sommige struiken buigen de takken onder den last der prachtige gele bloemen. Iedere plant is als het ware éen groote bouquet, die men wel mee zou willen nemen, en thuis in een vaas zetten. Maar het is raadzaam de handjes thuis te houden. De weerbarstige schoone verweert zich zóo vinnig, dat het u berouwen zou. Het is bijzonder de moeite waard, er naar te gaan zien, te meer daar al die schoonheid misschien het vol gende jaar verdwenen zal zijn, be dolven onder de zandophoogingen, waarmede men bezig is de weide te overdekken. Tot zoover het Vaderland. Wij meenden, dat deze plant alleen voor kwam in de omstreken van Oud- Leusden. Daar, aan den Doodeweg, by Nimmerdor, staan thans eenige strui ken in bloei. Een kind verkocht. In „De Zeeuw" komt het volgende be richt voor: „Te Ierseke werd Maandag door een parapluiekoopman aan een scharen slijpersechtpaar een kind verkocht voor den prjjs van 2 gulden en 3 glazen bier. Het echtpaar, dat niet met kinderen gezegend is, verheugt zich zeer over den koop. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 7 Moi 1910. Hoogste baromotorataud 772.3 m.M. te Horta, laagste 732.0 m.M. te DunrotSDess. Verwachting tot den avond van 8 Mei 1910. Meest matige tot krachtige W. lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, voorloopig nog buiig. TemperatuurDezelldo. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand to 12 uur 751 m.M, to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 55 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 50 antwoord op deze stoute beweringen, dat de heer Zahle zich bewust aan onwaarheid schuldig maakt. De Minister-president, verzekert deze on verdachte deskundige, kan onmogelijk onkundig zjjn van het feit, dat in 1895 en 1906 Engelsche schepen van niet minder diepgang dan de Dreadnoughts, nog wel zonder 1 todsen, door de Deensche wateien voeren. Scback betoogt \erder, dat by een Duitsch-EDgelschen oorlog het eerste treffen in de Noordzee zou plaats hebben, maar dat de beslissing hoogst waarschijnlijk in de Oostzee zal vallen. OOSTENRIJK - HONGARIJE. De Romeinsche Tribuna schrijft over een OostenrykschItaliaansch incident. Aan den Oostenrykscben oever vau de rivier de Chiëse wordt gewerkt aan een zwaren dijk. De be volking aan den Italiaanschen kant vreesde dat daardoor schade zou ont staan aan haar landerijenzij trok in groote scharen naar deD overkant en verhinderde den voortgang van het werk. De Oostenryksche overheid liet terstond gendarmen komen om de voortzetting van den arbeid moge lijk te maken. De Italiaanscbe over heid van haar kant zond ambtenaren om de belangen der Italianen te be hartigen. Zoo is het geval een poli tieke quaestie geworden en minister San Giuliano heeft het reeds bespro ken met den Oostenrijkschen gezant. Van groot politiek belang is de zaak natuurlijk niet, maar voor de ver houding tusschen de Oostenryksche en Italiaansche bondgenooten is zoo iets natuurlijk nadeelig. AMERIKA. De Amerikaansche staat New York gaat met groote gestrengheid optreden tegen de weddenschappen. De' Senaat heeft met 31 tegen 15 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbij het aangaan van wed denschappen op den uitslag van paar denwedrennen strafbaar wordt gesteld. De Senaat heeft voorts met 36 tegen 8 stemmen een wetsontwerp aangenomen, waarbij directeuren van hippodromen strafbaar worden gesteld wegens weddenschappen, die op hunne terreinen worden aangegaan. Ook zal er eerstdaags een wetsont werp in behandeling komen, waarbij het bekendmaken, onder wslken vorm De Baronielaan. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin het beroep van den Raad der gemeente Breda ongegrond verklaard, ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring was onthouden aan het besluit van den raad tot vaststelling der rekeniig over het dienstjaar 1908, waarop was gebracht f 25.000 voor de Baronielaan. Vermindering van ver gunningen. De Gemeenteraad van Wormerveer besloot aan H. M. de Koningin het verzoek te richten om het maximum aantal vergun ningen volgens de drankwet tot 20 te verlagen. Rooversoverval op Ce lebes. Reuter seint uit New-York d.d. gisteren Hier is een telegram ontvangen van Manila (Philippynen), meldende, dat zeeroovers van Moro een neder zetting op Celebes overvielen en een aantal kooplieden en inboorlingen doodden. De roovers zijn te Manuk(?) omringd door een Nederlandscben kruiser, die de versterkingen, uit Jolo afgezonden, steunt. Vacantiekaarten. Men deelt ons mede, dat de Staatsspoor- wegmaatschappy dezen zomer de pryzen van de algemeene vacantie kaarten zal stellen op f 4, f 3 en f 2 voor de drie klassen. Deschietvereeniging „Wilhelmina" trof het op den Hemelvaartsdag slecht met het weder. Af en toe dreigende buien en een sterke wind recht iin [de baan op de Leusderheide. Het was wel jammer, maar de animo leed er niet onder,! daai den geheelen dag flink werd geschoten. Des avonds werden de behaalde prijzen in „de Arend" uitgereikt. Ook hier scheen het regenachtige weder zijn invloed te doen geldende opkomst was niet bijster groot. De voorzitter, de heer D. van Buu ren, herinnerde de aanwezigen eraan dat deze bijeenkomst en wedstrijd was gehouden ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der vereeniging, deed uitkomen dat naast de schietsport ook getracht wordt elkander op gepaste wijze bezig te houden en sprak de hoop uit, dat dit vooitdurend beter worde. Daarna werd het woord gegeven aan den voorzitter der afdeeling, de heer H. S. Valkenburg, wien verzocht was de prijzen aan de winnaars uit tereiken. Hij wenschtede vereeniging met dezen dag en dit feest geluk. Klein als uw aantal is, zegt hjj, neemt u te midden van het vereenigingsle- ven een flinke positie in. Waar ande ren moeten beginnen, is door u reeds uwen weg afgebakend, die u steeds verder doet schrijden naar de volma king van schietsport en gezellig ver keer onder elkander. Vergeet nooit, dat onze kracht niet ligt in numerieke meerderheid, maar dat deze alleen te vindon is in moreel en verstandig overwicht. Wacht u er echter voor dat gy het niet brengt in onze samenleving, zooals er zoovelen zijn, kameraden in naam, maar mannen zonder karakter, zonder goede trouw zelfs. Hy eindigt met den wenseh uit te spreken Moge het waar zjjn, dat eenmaal gezegd moge worden Gij allen jzyt trouwe kameraden,leden der schietvereeniging „Wilhelmina". De voorzitter prees allen in het al gemeen met de door hen veroverde pryzen en richtte in het bijzonder een

De Eemlander | 1910 | | pagina 2