DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. buitenland. feuilleton" No. 113. WOENSDAG 18 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur 33». Gr. RIJKENS. Quinnion de Philosoof DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.06. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. DE UITVAART VAN KONING EDWARD. Het overbrengen van 's konings lijk naar Westminster Hall gistermorgen, was een der schitterendste vertoo ningen, die ooit in Londen zijn gezien. Reeds voor negen uur iu den morgen waren duize iden bijeen langs den langen weg, dien de stoet volgen zou. Ongeveer tien afdeelingen van ver- schillonde troepensoorten marcheerden naar Parkament Squarede life guards, de marine en mariniers en de fuse liers, benevens een groote politiemacht hadden den geheelen weg afgezet. Gedeelten van het dak van West minster abbey waren dicht bezet met toeschouwers. Afdeelingen marine- troepen en grenadiers der garde vormden de eerewacht in het paleis en bij de ingang van Westminster Hall. De ingang dier hall was bedekt met een baldakijn van wit en purper. Te 11.30 verliet de stoet Bucking- hampalace, en tegelijk begon Big Ben te luiden, viermaal in de minuut. Het weder was mooi, hoewel wat bedekt. Te 12.20 bereikte hét hoofd van den stoet Westminster Hall, terwijl de muziekkorpsen den doodenmarsch uit Saui bliezen. De kouing liep diep bewogen achter de lijkkist en achter hem volgden zijn beide oudste zonen, in marine-uniform de koningen van Noorwegen en Dene marken volgden met een aantal prin sen, vreemde vorsten en daarachter kwamen negen statie-karossen, waarin de koninginnen en de prinsessen de lijkbaar volgden. De geheele stoet maakte diepen indruk. In Westminster Hall werd de kist VAN GUY BOOTHBY. 60) Zou Monsieur geen boodschap zenden aan den inspecteur van poli tie, die hier eergisteren was Dat is een goed idee, antwoordde Monsieur. Ik zal er met mijnheer Grigson over sprekem. Dat deed ik zonder tjjd te verliezen. HOOFDSTUK XI. Het was bijna twee uur vóórdat Grigson aan ons huis aanbelde en in- tusschen was er iets anders merk waardigs gebeurd hetgeen ik ter wil le van mijn verhaal, niet mag verzwij gen. In den morgen moest ik noodzake lijk even uit om een paar boodschap pen te doen voor juffrouw Sylvia. Ik deed mijn uiterste best haar te bewe gen met mij mee te gaaD, denkende dat die verandering haar goed zou geplaatst op een met purper bekleedde katafalk, en werd een korte gods dienstoefening gehouden, geleid door deD aartsbisschop van Canterbury. Het stoffelijk overschot, zal Vrij dag met de trein van Paddiugton Daar Windsor worden overgebracht. Gedurende de overbrenging zullen alle treinen op dezelfde lijn hun reis onderbreken en de spoorweg zal wor den afgezet door het rouwdragend personeel. Bij aankomst te Windsor zullen de troepen langs den weg geschaard staau, tot aan de kapel van St. George, over een afstand van ongeveer één mijl. Verscheidene honderde kransen zijn reeds te Windsor aangekomen. Volgens de Daily Chronicle zal de affuit, waarop de lijkkist wordt ge plaatst, te Windsor door matrozen worden getrokken. Hot blad merkt op, dat tijdens de begrafenis van Koningin Victoria de paarden begon Den te steigeren, waarop ze door raa trozen vervangen werden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Neue Wiener Tageblatt weet te vertellen dat de monarchie nieuwe inlijvingsplannen koestert. Niet tevre den met Bosnië en Herzegowina wil men te Weenen ook nog het SaDdzjak Novibazar hebben, dat van de Porte gekocht zou worden. De on derhandelingen zijn aan den gang. Natuurlijk heeft dit bericht de woede der Serviërs weer gaande gemaakt. Zij hebben immers bijna oorlog gevoerd met de Donau-monarcbie om de in lijving van Bosnië en Herzegowina, aangezien ze beweren dat dit land behoort bij het Groot-S.-rvië dat zij zich droomen. Met het Sandsjak is dat nog veel meer het geval, want dat wordt voor het grootste deel be woond door MolmmmedaaQsche Ser- doen, maar zij wilde er niet van hoo- ren. Zij verklaarde, dat zij het huis uiet kou verlaten. Wie kon zeggen, zoo sprak zij tot mij, of haar oom Diet zou terugkeeren Hoe zou hij het wel vindön als zij er Diet was, om hem te verwelkomen Toen ik zag dat zij 't ernstig meende, zei ik niets meer. Dat het geluid, dat zij dien nacht gehoord had, haar een schok had gegeven, daar was geen twijfel aan. Zij was een hoogst gevoelig meisje, en het was geen wonder, dat zoo'n onge woon, en om een woord te gebruiken, dat ik haat, zoo'n spookachtig geluid haar anstig gemaakt had. Wat ik zelf gehoord had, wilde ook maar Diet uit mijn gedachten. Er bleef mij nu niets anders over dan af te wachten, wat Grigson er van denken zou, wanneer zijn ervaren hersenen zich er mee gingen bemoeien. Maar om op die merkwaardige omstandigheden terug te komen. Ik was het plein overge gaan, en ging een smalle laan door in de richting van de Fleetstraat, toen ik toevallig rondkeek. Tot mijn ver bazing liep nauwelijks vijftig pas ach ter mij de Italiaansche jongen met do aap, die mij twee dagen geleden zoo aanhoudend gevolgd was. Dat hij zijn vak niet uitoefende, daarvan was ik viers. De Servische bladen zeggen dat Rus land den koop nooit zou toelaten en dat trouwens Turkije er wel niet voor te vinden zal zijn. GROOT BRITANNIË. Een stemming van de eigenaars der katoenspinnerijen in Lancashire over de kwestie om de vermindering der loonen met 6 pet. ten uitvoer te brengen, is heden gesloten. Het ver luidt, dat de noodzakelijke 80 pet. stemmen vóór het voorstel zijn ver zekerd. Het is mogelijk dat dit aanleiding zal geven tot een groote staking. KRETA. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Konstantinopel, dat de pers daar de oorlogzuchtige stemming tegen Griekenland gaande houdt. Het heeft een slechten indruk gemaakt, dat de Kretenzer kamer het protest van de Muzelmansche afgevaardigden ver scheurd heeft en de Hussein-bei, de man die het overhandigde gehoond en mishandeld is. De Tanus zegt hiervan „De kaakslag, dien Hussein heeft gekregen, is eigenlijk aan Europa toegebracht, want Hussein heeft niets anders gedaan dan wat zijn plicht was en wat met de bedoelingen van de beschermende mogendheden strookte. Indien de laatsten voortgaan met hunne verplichtingen niet na te ko men, dan zeggen wij, dat wij op Kreta 40,000 MuzelmaDsche onderdanen heb ben. Iudien hunne rechten niet ge ëerbiedigd worden, komt ons het recht en de plicht toe, een vloot en een leger naar Kreta te zenden." De avondvergadering, die de Kre tenzer Kamer Zaterdag gehouden heeft, is zonder stoornis afgoloopen. De Muzelmansche afgevaardigden ont- zeker, al was het 't alleen maar omdat zijn harmonica op zijn rug hing en hjj de aap in zijn armen droeg. Hij rook te een sigarette eo liep zoo onver schillig achter mij aan te slenteren alsof de tijd er bij hem niets op aan kwam. Toen ik in de Fleetstraat was aange komen, stak ik de straat dwars over en bleef staan voor een winkel, in welks ruiten de ingang van de laan, die ik zoo pas verlaten had, weer kaatst werd. Ik had nog niet meer dan een halve minuut gewacht, voor dat de jongen, wat haastiger doorloo pend. verscheen. Ongetwijfeld was hij bang mij in de drukke straat uit het oog te zullen verliezen. Midden op straat staande, keek hij snel om zich heen. Eindelijk echter, ontdekte hij mij en ging hij op zijn beurt voor een winkelruit staan kijken. Met versnel den pas zette ik nu mijn wandeling weer voort, totdat ik bij den winkel aankwam waar ik mijn inkoopen moest doen. Alvorens daar binnen te gaan, stond ik in het venster te kij ken. De Italiaan was in ernstig ge sprek gewikkeld met een kleinen straatjongen. Ik zag hem duidelijk een stuk papier uit zijn zak halen en aan het kind geven, die een zijstraat braken. Bij de verkiezing van een voorzitter won Veniselos het van Michelidakis met 09 tegen 55 stem men. De vergadering Dam daarop met algemeene stemmen een besluit aan, verklarende dat zij op de internatio nale erkenning van de Ui ie van Kreta met Griekenland stond en op de welwillendheid van de mogend heden rekende. Veniselos zou Maandag een nieuwe regeering vormeD. Op de vertoogen van de consuis over de niet-toelating van de Muzel mansche afgevaardigden hebben Ve niselos en Michelidakis mondeling ge antwoord, dat de Muzelmansche af gevaardigden door hunne uitdagende houding hun oorspronkelijk beoogde toelating zonder eed van trouw zeer bemoeilijkt hadden en dat de partij leiders, wegens de door de uitdagende houding veroorzaakte opwinding onder de bevolking, geen verantwoording voor mogelijke gevaarlijke gevolgen daarvan voor de openbare orde konden aanvaarden. Het plan is, om zoodra de nieuwe regeering gevormd is, de vergaderingen van de Kamer voor veertig dagen te schorsen. De correspondent van de Lokal- Anzeiger heeft aan het ministerie van oorlog te Konstantinopel vernomen, dat de reservisten van het vierde leger corps gemobiliseerd worden, om zoo noodig naar de Grieksche grens ge zonden te worden. Maandag zyn zes bataljons van het Stamboelsche gar nizoen naar Saloniki vertrokken, van waar zij waarschijnlijk naar de Griek sche grens zullen rukken. De vloot heeft bevel gekregen, Vrijdag naar de Aegïscbe Zee te stoomen. De pers heeft een aanschrijving ge kregen,haar verbiedende berichten over militaire toebereidselen op Le nemeu. insloeg en verdween. Mij afvragend, wat hij van plan was te doeD, ging ik den winkel binnen en bestelde de ar tikelen, waarvoor ik was uitgegaan. De winkel was vol menschen en zoo moest ik geduldig mijn beurt afwach ten, vóór ik bediend kon worden. Dit nam wat tijd in beslag, maar verhin derde mij niet, mijn oog op den jon gen aan de overzijde van de straat gevestigd te houden hij stond daar kalm tegen een lantaarnpaal zijn si garette te rooken, maar voortdurend was hij waakzaam, blijkbaar om ze ker te zijn, dat ik den winkel niet zou verlaten, zonder dat hij 't merkte. Toen mijn boodschap volbracht was, ging ik weer de straat op in wes telijke richting, om nog wat tabak te koopen in een wiDkel, waar ik klant was. Zooals ik wel verwachtte werd ik weer vervolgd door den jongen. Hadden do omstandigheden niet mee gebracht, dat ik gauw thuis moest zijn om het aanstaand bezoek vau Grigson, dan zou ik een cab hebben aangeroejen en mij in gestrekten draf door de stad hebben laten rijden, maar dat was nu onmogelijk. (Wordt \ervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1