STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. AGENDA. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 18 Mei 1910. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Stockholm, laagste 763.1 m.M. te Scilly. Verwachting tot den avond van 19 Mei 1910. Zwakke tot matige meest Z.lijke tot O.lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, kans op onweer. TemporatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Woens dag 18 Mei des morgens 7 uur is 66° F. De nieuwe Ministervan Justitie. Bij K. B. is, met ingang van 7 Juni 1910, lo. de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heems kerk, eervol ontheven van het beheer, ad interim, van het Departement van Justitie; met dankbetuiging voor de door hem in deze aan den lande be wezen diensten 2o. benoemd tot Mi nister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Qeueraal. De strjjd in de bouw vakken. Op de verschillende wer ken te Amsterdam, waar in den loop der vorige week de arbeid werd her vat, zijn ook gisterenochtend de werk willigen weder aan het werk gegaan, zelfs in grooter aantal. Er zijn ook weder een aantal metselaars van bui ten komen werken. Zoo een tiental uit Amersfoort en een gelijk aantal uit Bussum. Voor zoover bekend had gisteren- ochtend geen bemoeilijking van werk willigen plaats. Wel werd door de stakers bij verschillende werken gepost. Het onderzoek der Am- sterdarasche enquête-com missie. De Tel. meldt dat aan B. en W. van Amsterdam door de com missie van enquête in zake het ge meentelijk electrisch bedrijf, was aan bevolen de heeren J. C. Groothoff, hoofdboekhouder en administratief lei der, en L. H. Grivel, chef van de installaties, te schorsen, en tevens om als waarnemend directeur der G. E. W. te doen optreden den direc teur van de gemeentetram, den heer J. H. Neiszen. De schorsing van den directeur en de beide genoemde ambtenaien der G. E. W. achtte de commissie de noodzakelijke voorwaarde, om haar de voortzetting van het onderzoek mogelijk te maken. Ofschoon de commissie eenstem mig, de heer Serruriei, wegens ziekte gedurende de laatste weken verhinderd de vergaderingen bij te wonen, uitgezonderd tot het be sluit was gekomen, het voorstel tot schorsing dier drie hoofdambtenaren te doen, bleek die eenstemmigheid in de kamer van B. en W. Vrijdagmid dag niet meer te bestaan. Een der leden verklaarde ten min ste, van het aanvankelijk ook door hem gesteunde denkbeeld om de schorsing van den heer Ressing voor te stellen, te zijn teruggekomen. Een verlof van eenige maanden leek hem even doelmatig, een zienswijze waar mee de burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röell, zich oogenblikkelijk vereenigde. De commissie had gegronde redenen om ook de schorsing der heeren Groothoff en Grivel te verzoeken. Het was haar namelijk bij herha ling gebleken, dat door het in dienst blijven dezer heeren, haar enquête niet werd bevorderd. Integendeel, slechts met de grootste moeite werd voorkomen, dat staten, waaruit, zachtst genomen, ergerlijke handelingen ble ken, onvindbaar bleven. Speciaal had de houding van eenige ambtenaren, bij een onverwacht be zoek aan het kantoor der G. E. W. Woensdag jl., haar tot het besluit gesluit geleid, dat ook genoemd twee tal moest worden geschorst. B. en W. deelden blijkbaar die mee ning niet. Zaterdag besloot dit college alléén den heer Ressing twee maanden ver lof te gevenvan een schorsing der andere hoofd-ambtenaren is niets ge komen. Het besluit van B. en W. is aan den president der commissie ter kennis gebracht. De H.B.S.-quaestie te Bus sum. In de! Nieuwe Bussumsche Cou rant had iemand (Veritas) omtrent den loop der zaken aaDgaande de H. B.S. in den Raad der gemeente Bus sum het volgende geschreven „Sedert Maandagavond was het en kelen en sedert Dinsdag velen, die in den gang van zaken belangstellen, bekend, datlezers de oudste Wethouder, de heer Schermer Veest, zou tegenstemmen en datlezer de heer De Kort bezocht was, om hem deze positieve mededeeling te doen en hem te verzoeken, over te halen zeker, „in 't belang van de Katho lieke Zaak" nu ook zijn stem niet te geven voor de H.B.S. Ja, die heeron zijn bewerkt en nog'reis bewerkthet vuur is huil tot brandens toe aan de schenen ge legd 1 De heer Schermer Voest, de oudste wethouder, de man, die met onzen Burgemeester, met onzen flinken wet houder Moolenburgh, de zaak der H. B.S. heeft helpen voorbereiden, tot een goed einde leiden, die man zou tegenstemmen 1 En dan de heer De Kort en de beer Schermer Voest beide, ze hebben toch eenmaal als zelfstandige men- schen, beëedigde Raadsleden, die 't wel der gemeente steeds voor oogen moeten houden, onafhankelijk van de opinie van hunne partjjgenooten, zich in principe voor de H B.S. verklaard 1 Lezer, die beide mannen hebben tegengestemd, omdatze als katho liek gegriefd zjjn geworden (Een der leden zou in de geheime zitting het woord „zwarte gevaar" gebruikt heb ben in tegenoverstelling met de uit drukking het „roode gevaar"). Neen, lezers, omdat ze niet hebben durven spreken naar eigen gevoelen als Raadslid, omdat ze niet hebben gemoogd als katholiek." „De heer Arendsen vond het zelfs noodig, gesteund door den heer Groe nen wat hiervan te denken een geheimè zitting aan te vragen. Hebt ge ooit gedacht lezer, dat een woord uit een particulier gesprek uit zijn verband gerukt, de aanleiding zou kunnen z(jn tot het beleggen van een geheime zitting, een zitting, die het geduld van 't belangstellende publiek een uur op de proef heeft gesteld Heet dat behartigen van gemeente belangen Intusschen het is den heer Arend sen gelukt, wat hij beoogde, den hee ren raadsleden De Kort en Schermer Voest een vermeend middel in handen te geven, waarmee ze met veel ver toon in de daarop gevolgde openbare zitting een halve draai om kouden maken en gegriefd, diep gegriefd neen, gehoorzaam aan de motie der R.K. Kiesvereeniging, verklaarden te zullen tegenstemmen." V(jf liberale Raadsleden hebben een verklaring onderteekend, waarin z(j de voorstelling der feiten, zooals die door Veritas is gegeven, juist noemen. Verder lezen wjj in het „Hbld." Waar de omliggende gemeenten met zeer veel sympathie de oprich ting der H.B.S. te Bussum begroetten en den gevraagden financiëelen steun grootendeels toezegden, zal het geen verwondering baren dat de verbitte ring tegen het werken der katholieken zeer groot is. Reeds hebben verschillende aanzien lijke families besloten Bussum en ook enkele Naarden's grondgebied metter woon to gaan verlaten, betgeen voor de neringdoenden een zeer groot na deel is. De hartstochten z(jn zoodanig ont ketend, dat zelfs enkele katholieke leveranciers er nadeel in hun zaken van ondervinden, hetgeen niet goed te praten ls, doch dat verklaard moet worden als daad van wraak en top punt van verbittering, om zoodoende de katholieke bevolking onder het oog te brengen, welk gevaarlijk spel hun fanatieke leiders spelen. DEN GULDEN WINCKEL. Ne gende jaargang, No. 5. Hollandia- Drukkerjj, Baarn. Inhoud: Max Havelaar (met il lustratie) Onze Schrijvers Gesprek met Henri van Boven), door Jan Gres- hoff (met portret en illustratie)Kant- teckeningen bij de Literatuur van den Dagdoor Gerard van Eckeren En- gc/sche Letteren In Memoriam Mark Twaindoor Simon B. Stokvis (met portret)Lexicographisehc Mcdedee- lingen, door J. D. C. van Dokkum (met 2 miniatuur-portretjes); Techniek van het Boek (met illustratie)Letter kundig leven uit de Tijdschriften Leestafel. Bij de op 17 Mei gehouden her stemming voor een lid van het Kies college der Ned. Hervormde Gem. te Amersfoort, waren ingeleverd 181 briefjes, waaronder 5 blanco. De heer G. van Nieuweuhuizen verkreeg 86 stemmen, de heer G. Zekveld 90, zoo dat laatstgenoemde is gekozen. Zondag a.s. wordt in het Loge- gobouw een godsdienstoefening ge houden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. In de Luthersche kerk zal Zon dag a.s. als spreker optreden Dr. W. van Lingen, Evang. Luth. predikant te Doetinchem. En in de Remonstrant- sche Kerk Ds. J. van Loenen Martinet van Bussum. De kapitein-iotendant L. J. H. Heijman, thans toegevoegd aan den hoofd-intendant, is bestemd om 1 Sep tember op te treden als leeraar aan de hoogere krijgsschool ter vervanging van den majoor-intendant L. E. W. van Albada. Men schrjjft ons Eenige weken geleden) is hier op gericht een fietsclub, „Juliana" ge naamd. Pinkstermaandag hield zij haar eersten tocht. Onder leiding der heeren A. van Winterswijk, W. Schimmel, W. Brou wer en de dames A. Kortes, G. Brouwer en J. Bouwmeester vertrok 's morgens 7 uur deze club, bestaande uit een dertigtal dames en heeren, na vooraf nog even gekiekt te zijn door den heer B. Nieweg. Er werd gereden over Scberpenzeel, Veenen- daal naar de Grebbe. Na 2 uur rust werd de tocht voort gezet over Rhenen, Eist, Amerongen en Doorn, en werd te ongeveer 7 uur Amersfoort weer bereikt. Na een rit door de stad werd de stoet op de Varkensmarkt ontbonden. Voor allen is dit voorwaar een zeer gezellige en prettige dag geweest. Moge in het vervolg een nog grooter aantal dames en heeren deelnemen aan zulke tochten, daar deze zeer aan te bdvelen zijn, vooral bij mooi zomer weer. We herinneren nogmaals aan de bijeenkomst van vrijzinnige kiezers uit het district Amersfoort Donderdag avond 8 uur in Ons Huis te houden. Hedenmiddag werd een paard van luitenant Labouchère, dat ge spannen werd voor een karretje, schichtig, trok de riemen stuk en sloeg op hol. Na verschillende straten afgedraafd te hebben ging het over de Kampstraat den Hoogeweg op, tot het bij den Koedijk gegrepen werd. Het paard was zelf gewond aan linker been en linkeroor, maar veroorzaakte in zijn dollen rit gelukkig geen on gelukken. Op den openbaren weg zjjn ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerd een zilveren armband en een damestaschje, waaraan een zilveren ketting met ivoren knopje. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Iügevolge het bepaalde in de Rege ling van het Voorbereidend Militair Onderricht, zal de aanmelding tot deel neming aan dit onderricht, dat koste loos wordt verstrekt, moeten geschie den vdor den lsten Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandoerende-Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infan terie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deel neming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het on derricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij Je belang hebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jonge lieden, die aan het voorbereidend mi litair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a. s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering bren gen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deel namen. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 19 Mei. Rui8h. vergadering Vrijzinnige kie zers in „Ons Huis." Speelholen te Amster dam. Waren het vroeger de meest bekende figuren uit het nachtelijk ,en donker Amsterdam welke den vreem deling en stedeliug stiekum een stroo- biljet in de hand duwden, waarin hun een uitnoodiging gewerd om het speel hol te bezoeken, de houders der meer moderne inrichtingen hebben reeds sedert lang ingezien dat de oogst welke zij op deze wijze binnen krij gen, al bijzonder schraal is en de opbrengst hoogstens enkele honderden guldens per avond kan beloopen. Er dient naar fijnere qualiteit te worden gehengeld. Dit zien de hou ders der op grootschen voet ingerichte

De Eemlander | 1910 | | pagina 2