maandag 23 mei 1910. 7e jaargang DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. feuilleton- No. 117. ra Quinnion de Philosoof BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R 8-. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.; Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. DE COALITIE. Bjj iedere verkiezing kan men in de elericale bladen lezen, op welke sma lende wijze onze tegenstanders zich uitlaten over samenwerking van vrij zinnigen van verschillendescbakeering. Als er nog een bewijs noodig ware geweest om te doen zien, dat een dergelijk bondgenootschap voor de rechtbank der zedelijkheid vrijer uit gaat dan het verbond tusschen Calvi nisten en Roomschen, dan zou dit in de afgeloopen week zij n geleverd in de Tweede Kamer bij de behandeling van het enquête-voorstel van den heer Troelstra. Daar was geen enkele Roomsche, die in de onschuld van Dr. Kuyper gelooftniemand van hen, die een enkele poging heeft gedaan om hem schoon te wasschen, wat ook trouwens wel tot de onmogelijkheden zou heb ben behoord. Maa: toch, als straks het voorstel van den heer Troelstra in stemming komt, zal geen hunner vóór stemmen. Zij hebben hun vrijheid verkocht en zijn verplicht te stemmen zooals de Calvinisten willen. Natuurlijk zullen zij daarvoor be loond worden, al is het met door het wegschenken van het burgemeesters ambt van Delft aan een Roomscb- Katholiek. Dat is tegengevallen, maar men zal er wel iets anders voor eischen. Vrije mannen kent de coalitie niet en de Roomschen uilen metdelicbt- schuwen raeê moeten gaan. VAN GUI' BOOTHBY. Dit is bet hoog-immoreele van dit verbondzoodra het zaken van ge wicht geldt, leidt het verschil in ge voelen tot volslagen onmacht cm te regeeren, maar in andere zaken be toont men elkaar zooveel inschikke lijkheid als noodig is om het verbond in het leven te houden. Beide partijen moeten hun gansche verleden verloochenen, opdat de indi viduen zich meester kunnen maken van de de dingen, die des tegen woor- digen levens zijn. Het is niet het minst schitterende deel van de meesterlijke rede van den heer Troelstra, waarin hij het iramo- reele vr.n de coalitie nog eens weer duidelijk in het licht heeft gesteld. FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft, op verzoek van den Parij3Chen prefect van politie Lêpine besloten, maatre gelen te nemen tegen het driester optredend apachendoin. Lépine moet gezegd hebben, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid wilde dragen, als er niet iels gedaan werd. Verande ring van wetgeving bleek niet noo dig, alleen strengere toepassing d6r strafbepaling op het misdrijf „vage- bondage", d. vv. z. bet niet hebben van vaste woonplaats, beroep, bedrjjf of middelen tot levensonderhoud. Im mers, de zoogenaamde apachen oefe nen ineesteDtyds geen beroep uit, leven van hoogstverdachte inkomsten en hebben als woonplaats een kamertje in een „hotel", dat zy per dag huren. Welnu, als men dat laatste nu maar niet als vaste woonplaats beschouwt, dan zy n de kerels volgens dit artikel te straffen. De regeering heeft aan de commissarissen van politie gelast, per sonen die aan deze vereischten vol doen, te arresteeren en naar den officier van justitie te zenden, opdat zij kunnen terechtstaan en veroordeeld worden. Zoo hoopt men dit leger van boosdoeners, dat circa 10,000 man sterk moet zijn, te bestrijden. SPANJE. De Spaansche Minister-president Canalejas zal by de samenkomst van de nieuwverkozen Cortes, een harde noot te kraken hebben met het ele ricale vraagstuk Een ingrijpende verandering van het concordaat wil het Vaticaan zeker niet. Het op de Spaansche nota te Madrid binnen gekomen antwoord maakt slechts minimale concessies en toont zich tegenover den liberaal Canalejas niet toegevender dan inder tijd tegenover den conservatief en clericaal Maura. Indien Canalejas het probleem door eenzijdige Cortesbesluiten zal trachten op te lossen, zal hy tegenover zich vinden 122 reactionnairen, terwijl op de 45 volgelingen van zijn voorgan ger Montero Rios moeilijk te rekenen valt. Hy zal dus wel gedwongen zijn zjjn steun te zoeken by de sedert de verkiezingen in aantal versterkte re publikeinen. Koningin Ena beviel Zaterdag morgen om half drie van een dood kindje van het mannelijk geslacht. De gezondheidstoestand dor konin gin is zeer bevredigend. De Koning was nog in Engeland. GROOT BRITANNIË. Ter gelegenheid van zijn troonsbe stijging beeft koning George aan alle 64) Toen ik naar haar keek en bedacht wat Feversbam mij gezegd had, bad ik, dat zoo het oogenblik ooit mocht komen, waarop zij behoefte zou heb ben aan hulp by groote moeilijkheden, dat ik dan aan haar zjjde mocht zijn, om die hulp te bewijzen. Ik bemiude haar met mijn geheele hart en ziel en ik wist, dat ik voort zou gaan met haar te beminnen tot het einde van mijn dagen, zelf al zou ik nooit in de gelegenheid zijn haar dit te ver tellen. Maar in een opzicht was ik ge lukkiger dan allé menschen, n.l. dat ik haar beschermer en verdediger was, totdat er een ander verscheen, die meer recht daartoe had. Daar was ten minste eenige troost in. Mijnheer Armitage, zei ze, toen wij ons neerzetten om te lunchen, zij aan het éene eind van de tafel en ik aan het andere, ik ben bang, dat u zich ongerust maakt over iets buiten mijn armen oom om. Wil u my zeg gen, wat het is? Ik heb er mij zelf den geheelen morgen een verwijt van gemaakt, dat ik u verteld had van dat geluid dat ik in den nacht meen de gehoord te hebben. Ik hoop toch niet, dat u zich dat zoozeer heeft aan getrokken Ik haastte mij haar te verzekeren, dat dit niet het geval was, en ging voort met haar te vertellen, dat als ik mij ergens ongerust over maakte, het was, omdat ik vreesde, dat zij over de voortdurend afwezigheid van haar oom tobde. Natuurlijk ben ik heel ongerust over hem. Het geheele geval schynt zoo onverklaarbaar. Toch hoop ik nog, dat wy spoedig wel bericht van hem zullen krijgen. Heb alstublieft wat geduld met my, als ik my dom aanstel, maar ik houd zoo heel veel van hem, ofschoon ik hem nog maar zoo kort ken. Juffrouw Sylvia, zei ik veront waardigd u kan toch zeker niet mee- nen, dat ik ooit uw daden als dom zou beschouwen. U kent my toch ze ker beter. Mogelyk had ik wat te veel gezegd I in elk geval, toen ik haar weer in 't gevangenen in het Veresnigd Konink rijk kwijtschelding van straf toege staan. De kwijtschelding varieert tus schen een week en drie maanden, naar gelang van den duur der opge- legden straffen. Van alle straffen onder de drie maanden, tegen soldaten en matrozen wegens disciplinaire mis drijven geëischt, wordt eveneens gra tie verleend. RUSLAND. Het vrijzinnigeRussische blad Rjet3j maakt melding van een door de re geering voorgestelde transactie, die den Kroon zeer stellig op ettelijke milli- oenen zal komen te staan. De Minister van Verkeer wenscht een Fransche bank concessie te ver- leenen voor den bouw van een spoor weg van Boegoelma naar Tsjisjma, die de WolgaBo 'goelma-lyn mot de Samara-Slatoust verbinden zal. De bank neemt op zich den WolgaBoe- goelmaspoorweg, waarvan de bouw gestaakt moest worden omdat de di recteur Neraloff de noodige gelden verduisterd had, af te bouwen.In ruil voor deze dubieuze zaak, verlangt de bank van de Russische regeering, dat de in het bezit der Kroon zijnde pre ferente aandeelen, haar voor 2.314.000 roebel, d.w-.z. belangrijk beneden de no minale waarde worden afgestaan. De Ministers van Verkeer en Financiën heb ben den Rijksraad nu voorgesteld de aandeelen met 60 pCt. rabat aan de bank af te staan. De Rjetsj noemt dit plan een op lichterij van den eersten rang. Ov.-r de Jodenvervolgingen in Rusland worden weer kwade noten gekraakt. Uit Kieff wordt gemeld, dat het optreden der politie meer dan hardvochtig is. Geheel onverwacht krijgen niets kwaadvermoedende ge- gelaat wilde kijken, hield, zij haar oogen neergeslagen, terwijl het mjj trof, dat de blos op haar gelaat hoo- ger was, dan gewoonlijk, daaruit maakte ik op, dat het tyd werd het onderwerp van gesprek te verande ren, en het overige vau den maaltyd spraken wy over onderwerpen, die geen gevaar aanboden voor vergis singen. Na de lunch ging ik naar beneden om wat te rooken. Ik was daar nog niet heel lang, toen er hard aan de bel van de voordeur werd getrokken, en toen ik opendeed zag ik Grigson in de portiek staan. Ik verzocht hem binnen te komen en gaf myn ingenomenheid over zijn komst te kennen. Ik nam zijn regen jas van hem aan, want het goot bui ten van den regen, hing hem op den kapstok, en noodigde hem uit bij het vuur te komen zitten. Hy nam een sigaar aan en na te hebben aange stoken vroeg hij my of ik hem iets nieuws had te vertellen. Ih had hem zeker veel inlichtingen te geven, eigen lijk wist ik zelfs niet, waarmee het eerst te beginnen. Ik vertelde hem van het merkwaar dige geluid, dat ik zelf gehoord had midden in den nacht, en het nauw keurig onderzoek, dat ik daarna door het geheele huis had ingesteld en van hetgeen juffrouw Sylvia my vanmor gen had meegedeeld. Hij keek heel ernstig en nog ernsti ger, toen ik hem vertelde, wat Gil bert Feversham tot mij gezegd had. Om hem van alles op de hoogte te brengen, deelde ik hem ook mee, hoe ik door den Italiaanschen jongen ge volgd was, wat hem ernstig stof tot nadenken scheen te geven. Welnu, zei hy, als u myn mee ning van belang acht, dan wil ik u gaarne vertellen, wat ik er van denk. Mijn opinie is, dat wij een totial ver keerden draad zjjn gevolgd. HOOFDSTUK XII. Ik herhaal, zei Grigson de detec tive, dat mjjn opinie is, dat wy een totaal verkeerden draad zjjn ge volgd. Hij zweeg en keek mij van onder zjjn dikke grijze wenkbrauwen aan. Wat mijzelf betreft, ik zat verstomd. Hoe konden wjj ons nu vergist heb ben (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1