STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thennomet"rstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 23 Mei 1910. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Stornoway, laagste 7n6.5 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 24 Mei 1910. Meest matige N-O.lijke tot N.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, nog droog weer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 in.M. Vorige stand te 12 uur 769 m.M. te Amersfoort, Hoogste gisterenF. 82 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 78 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 23 Mei des morgens 7 uur is t>8° F. zinnen bevel, de stad in 24 uur te verlaten. Er heerscht een vertwijfelde stemming onder de Joden. Niemand twijfelt er meer aan of honderden families zullen de stad moeten ver laten. De berichten uit MoskttL zjjn niet minder weerzinwekkend. Huweiykenvan officie ren. Het Kon. besluit van 14 Mei, betreffende huwelijken van officieren, houdt in bet volgende: Do officier van de landmacht, die een huwelijk heeft aangegaan, is'ver- plicht biDnen acht dagen na de vol trekking van dat huwelijk, hiervan kennis te geven aan den chef, onder wiens bevelen hy is gesteld, of die als zoodanig is te beschouwen, onder mededeeling tevens van den geslachts naam en den voornaam ol de voorna men zijner echtgenoote. By de hiervoren bedoeldo kennis geving moet worden overgelegd eene schriftelijke verklaring, ten blyke, dat de officier vanaf de voltrekking van het huwelijk deelgenoot wordt van de Weduwen- en Weezcnkas voor de Officieren van de Landmacht. Het bepaalde is echter niet toepas selijk ten aanzien van officieren die op grond van tijdelijke ongesteldheid op non-activiteit zijn gesteld, en niet kunnen overleggen eene geneeskun dige verklaring, waaruit blykt, dat zy niet lijdende zijn aan eene ziekte of ongeneeslijke kwaal, welke hun spoe dig overlijden waarschijnlijk maakt. De Minister van Oorlog wordt ge machtigd eene regeling te treffen ten einde te verhinderen, dat de vrouw van een gehuwd officier haren echt genoot volgt bij militaire expedition of marschen, of verschijnt in de kam pementen en de kantonnementen of bij het leger, wanneer het te velde is De Amsterdamse he en quête. Door den chef-boekhouder, den heer J. C. Groothof!, en den chef van inslallatie, den heer L. H. Grivel, beiden van de gemeentelijke electii- citeits-werken, is voor den duur van het verder onderzoek der commissie van enquête verlof tot afwezigheid aangevraagd, evenals zulks aan den heer Ressing is verleend. Zaterdag is hierop goedgunstig be schikt door den waarnemenden direc teur, den heer A. W. Bos. Inkwartiering geweigerd. Op last van de burgemeester is te Loosduinen tegeü zes, voor 't grootste deei aanzienlijke burgers, proces-ver haal opgemaakt, wegens het weigeren van inkwartiering aan de landweer mannen, die hen gezonden waren. De Araersfoortscbe Courant heeft in baar nommer van Zaterdag ge raden naar hetgeen er Donderdagavond in de vergadering van vrijzinnige kie zers is besloten on zy heeft er naast, geraden. Er is geen Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging opgericht en er is niet besloten vier vrijzinnige candidaten te stellen vooi de a.s. Staten-verkiezingen. Wat er dau wel besloten is, hopen we met een paar dagen aan de lezers meê te kunnen deelen. Tal van menschen waien gister avond den weg naar Birkhoven op gewandeld of naar Lisiduna getrokken om de komeet te zien. Hun gang is niet te vergeefsch geweestde komeet was er. Maar het was niet veel meer dan een nevelvlek slechts nu en dan was er met veel goeden wil iets van een staart te bemerken. Het maanlicht zal oorzaak zyn geweest, dat er zoo weinig te ziou viel De komeet stond ODder Pollux. Heden avond zal men haar, als 't hslder hlyft, iets meer links en iets hooger moeten zoeken. Tegen negen uur kan zy zichtbaar zijn en zy blijft dan tot by elven. Bij de ten overstaan van den architect W. van Schaik gehouden aanbesteding van scbildenveik van 9 woonhuizen aan de Westerstraat, was minste inschrijver de heer T. L. Blok voor f 1795, aan wien het werk ge gund is. Bij Kon. Besluit is benoemd tot majoor bij het 4e regiment huzaren de ritmeester Jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenber^ vau het lste regiment huzaren. Dit jaar zal, bij wyze van proef, de opleiding van reserve-sergeanten van het wapen der infanterie voor den rang van vaandrig meer gecen traliseerd plaats vinden. Daartoe is o.a. vastgesteld Van 21 Juli e.k. tot en met 17 September d.a.v. worden, ter opleiding van reserve-sergeanten tot den raüg van vaandrig, cursussen opgericht en wel te Breda en te Amersfoort. De reserve-sergeanten, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, het 2e, 3e, 4e 6e en 10e regiment InfaDterie nemen deel aan de op leiding te Breda, terwijl de reserve- sergeanten der overige regimenten infanterie, de opleiding te Amersfoort zullen volgen. Het ouder wijs-personeel voor de bedoelde cursussen wordt door den inspecteur der infanterie, in overleg met de betrokken divisie-comman danten, aangewezen. Te Amersfooit zal in do eerste plaats worden beschikt over de offi cieren en het verdere kader, behoorende tot de alhier gevestigde militaire school-compagnie. Van 21 Juli tot en met 12 Aug. zullen door elk der regimenten in fanterie, het regiment Granadiers en Jagers d aronder begrepen, tien man schappen, behoorende totbet blijvend ge deelte, ter beschikking worden gesteld van den leider van deD cursus, waar van de tot bet korps behoorende reserve-sergeanten leerling zyn. Zoowel het onderwijs-person el van als de leerlingen aan de cursusseD nemen deel aan de oefeningen op groote schaal (veld-manoevres, oefe ningen iD den vesting-oorlog, oefe ningen in het groepsverband, schiet oefeningen in de legerplaats by Hars kamp.) Op 19 September vangt het examen aan voor den rang van vaandrig ten overstaan van door den Inspecteur der Infanterie te benoemen commissiën. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken haa' 159ste openbare vergadering ten Raadhuize, ondei voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig waien met kennisgeving de heeren H. Meursin en J. Sinnige. Na opening der ver gadering leest de secretaris de notu len van 3 Maart '10, die worden goed gekeurd. De Voorzitter deelt hierna mede, dat zijn ingekomen verschil lende periodieken, verslagen van Ka mers van Koophandel en Statistiek van in- en doorvoer. Verder zijn ingekomen 1. Het rapport over de wet op de ouderdomsverzekeriog in Denemarken van mr. Elink Schuurman. 2. Van het. Min. van Landbouw, Handel en Nijverheid een lijst van officieels personen en instellingen op gebied van land- en tuinbouw. 3. Van het Min. van L., N. en H. een ontwerp van wet op de winkel sluiting, zooals dit een H. M. de Ko ningin is aangeboden, benevens het rapport van het Nationaal comité vaD den middenstand. 4. Een uitnoodiging van het uit voerend comité van do tentoonstelling van toegepaste electriciteit te Nijme gen om het congres by te wonen. Al deze stukken worden voor ken- nisge ing aangenomen. 5. EeD missive van de Internatio nale Conferentie voor sociale verzeke ring te 's Gravenhage. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze missive rond te zenden om daarna in een volgende vergadering te be spreken, zoo een der leden een voor stel wenscht te doen. 6. Een missive van mr. Elink Schuurman te Hilversum betreffende de onderlinge verzekeringsmaatschap pij tegen inbraak en brand „Pascal". Aan een 200-tal personen is een uit noodiging verzonden voor deelname in het waarborgfonds. Deze missive zal eveneens worden rondgezonden, om er, zoo noodig, later op terug te komen. 7. Een missive van den Minister van Waterstaat met de lijst van per sonen, die voor den tijd van 1 Mei 1910 tot 30 April '11 zijn benoemd in de Commissie van advies voor de spoorwegdienstregelingen. Voor kennisgeving aangeuomen. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat tegemoet is gekomen aan het verlangen ten opzichte van de D-treinen, die voorloopig door de S. S. nog niet in gebruik zullen worden genomen op het baanvak Rotter damAmbem. 8. Een adres van de „Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen" aan den Minister van Landbouw, N. H. inzake de plannen van den mi nister om 's nachts de kanalen niet te verlichten en geen nachtdienst te doen verrichten. By wyze van proef wordt de sluiting der bruggen toe gepast op de Zuid-Willemsvaart, de gekanaliseerde Dieze en het kanaal van Voorne. Gevraagd wordt het adres, dat er op aandringt deze plannen niet door te zetten, te steunen. De heer van Vollenhoveo vindt het voorstel van den minister heel goed. De voorzitter wijst er op, dat de vereenigiDg zich beroept op den zwaren strijd met de spoor wegen, die door dezen maatregel nog zwaarder wordt. De heer vanHaseleu vraagt, wat eigenlijk het doel is, beperking van nachtarbeid? Er zyn zooveel tijden, dat de schepen ni.:t kunnen varen, dat men niet de gelegenheid moet benemen in den tyd, dat ze het wel kunnen doen. De voorzitter merkt nog op, dat bet alleen geldt voor de rijks kanalen. De vereeniging „Schutte- vaer" heeft zich voor de sluiting ver klaard, daar men in schipperskringen er algemeen voor is. Besloten wordt dit adres in de volgende vergadering te behandelen. 9. Een verzoek van d n Horloge- makersbond om een adres aan den Gemeenteraad van 's Gravenhage te steunen. Bedoelde Raad wil elec- trische klokken invoeren en daarvan ook particulieren bedienen. De boud komt daartegen op. De voorzitter vindt de zaak van plaatselijken aard en wil hst verzoek daarom voor kennisgeving aannemen. De heer van Haselen zou, als hij e;n advies moest uitbrengen zich plaatsen op het standpunt der bologemakers. Maar hij is het geheel eens met den voorzitter, dat het een zaak is van plaatselijken aard. Het verzoek wordt voor kennis geving aangenomen. 10. Aanhangig is nog gebleven bet adres aan de Tweede Kamer van de Kamer van Koophandel te Haarlem, inzake de splitsing vau de admini stratie aan de Rijksverzekeringsbank. Haarlem wil de administratie splitson in twee afdeelingen 1. voor het be palen van uitkeeringen, 2. voor alles wat het assurantievak betreft. De Kamer meent, dat op den duur, met mogelijk komende verzekeringen, de admi listratie eenvoudiger en gemak kelijk zal zijn. De voorzitter zegt, dat de werking van de Rijksverzekeringsbank, al wordt er zoo nu en dan een lapje op gezet, nog niet zoo volmaakt is. Haarlem heeft al in 1908 een der gelijk adres verzonden, dat door de Amersf. Kamer gesteund is. De heer vau Haselen vraagt, of het te doen is om de uitkeeringen te bespoedigen. Hij meent, dat de bank toch al een moeilijken stryd heeft om er door te komen en deze splitsing zal nog meer moeilijkheden geven. De voorzitter: Ja, dat geeft Haarlem ook toe. Maar de komende verzekeringswetten, zullen het ver gemakkelijken. De heer v. Haselen: Als het verbetering brengt ben ik er voor. De voorzitter: Naar mijn idee zal het verbetering brengen en de zaak vereenvoudigen. Maar we kunnen het verzoek wel voor kennisgeving aannemen, aangezien we het adres vroeger al gesteund hebben. De heer Eysink: Het Bestuur der bank zoekt zelf naar vereenvou diging. Kunnen we bet daar niet aan overlaten, want voor ons is het moei lijk te oordeelen of de splitsing ver betering zal brengen. De voorzitter: Dat is zoo en daarom is bet beter bet verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De ge breken van de Rijksverzekeringsbank zijn trouwens genoegzaam bekend. Het verzoek wordt voor kennis geving aangenomen. 11. EeD missive van de Staats commissie inzake de werkloosheid omtrent de vragenlijsten, met het verzoek totspoedige inzending. De voorzitter deelt medo, dat bekend is gemaakt, dat de lijsten by den secietaris verkrijgbaar waren, maar niemand heeft zich er voor aan gemeld. Dit zal aan de Staatscommissie worden geschreven. Rondvraag. De heer van Haselen wil de aaudacht der Kamer vestigen op de toestanden aau het station alhier. Bij het drukke reizigersvervoer wordt het loket der H.S.M. slechts dooreen persoon bediend, s' Morgens tusschen 8 en half negen gaan treinen ic ver schillende richtingen. Dat geeft dan een opeenhooping van reizigers. Vooral op tweeden Pinksterdag was het bij zonder ernstig. De ambtenaar heeft een paar maal om hulp gevraagd,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2