DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 119. WOENSDAG 25 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. Cr. HIJKENS. fll Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f1.—Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amcrstoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerochtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam. DE VERKIEZINGEN IN BELGIË. Het clericale Ministerie blijft in de meerderheid, al is 't met slechts 6 stemmen, dat is het resultaat van deze verkiezingen. Zijn meerdeiheid boven hei liberaal-socialistische kartel, is met 2 stemmeD slechts gezonken. Veel is 't zeker niet wat de ver bonden linkerzijde op de react onnaire regeeringspartjj gewonnen heeft.Vooral daarom is de overwinning geen schit terende te noemen, omdat zoowel, de verdeeldheid, die gedurende den laatsten tijd onder de rechterzijde geheerscht heeft als de eindelyk tot stand gekomen vereeniging van de strijdkrachten der liberalen en socia listen wat beters bad doen verwachten. Over het algemeen hadden de ver- kiezin en een kalm verloop. De even redige vertegenwoordiging ontneemt aan den stembusstrijd ook wat van zjjn persoonlijk karakter. Zoo zag men te Brussel affiches alsStemt voor lijst 3, voor lijst 4, enz. Toch gaven nog eenige reclameprenten kleur aan den strijd van belangen en beginselen. Daar was een clericale, die drie kip pen voorsteldede liberale kip, veel kakelende maar nooit leggendede socialistische, nog harder kakelende, soms leggende, maar ziin eigen eieren opetendeeindelijk de R. Katholieke kip, veel gekakel, maar uitstekende eieren. Zoo is dan nu de meerderheid der clericalen, die in 1894 vóór de invoe ring van bet evenredige kiesrecht nog 56 stemmen bedroeg en in 1900 nog 26 was, in den loop der daaropvol gende jaren successievelijk tot 6 stem men afgebrokkeld. Men bad mog. n verwachten, dat de voorstanders van een stumperigo hervormingspolitiek van GUY BOOTHBY. G6) Welnu, wat zou dat? vroeg ik, want ik begreep ter wereld niet, welk nieuw licht dat op de zaak wierp. Op 't eerste gezicht schijnt het werkelijk niets bijzonders, antwoordde hij, maar in combinatie met dit merk op bet houtwerk (hier wees hij op een smallen kras, of misschien moest ik zeggen beschadigde plek op den rand van de vensterlijst) heeft het heel veel te beteekenen. Laat ons nu naar de studeerkamer gaan. Ik volgde hem in de kamer daar naast, en evenals in de slaapkamer, gingen wij naar het venster. Daar, achter het gordijn, ontdekten wij een anderen spijker, gelijk aan dien wy het eerst gezien hadden en ook dezelfde beschadigde plek op het houtwerk. Ditmaal echter zat de spijker aan den rechterkant van het venster, beide voor zoover wij er over konden oor- on bet monnikenonderwijs een beslis ter nederlaag geleden hadden. Hoe weinig zachtzinnig de liberale pers over de huidige regeering oor deelt mag blijken uit het oordeel van de Indépendance, die schrijft, dat de liberale partij na de verkiezing den strijd weer beginnen moet tegen een rege 'ring, die het vertrouwen verloren heeft, tegen een partij, die slechts van leugens en bedrog leeft. De Kamer, voor de helft vernieuwd, zal samengesteld zijn uit 86 R. Ka tholieken, 45 Liberalen, 34 Socialisten en 1 Christen-Democraat. DE KRETENZER QLJAESTIE. In een moodeling, gisteren aan de ambassadeurs der mogendheden-voog- dessen meegedeelde nota spreekt de Porte haar dank uit voor de antwoord nota der ambassadeurs van 19 Mei jl., waarin geconstateerd wordt, dat de mogendheden en de Porte op het zelfde standpunt staan, waar het de eedsaflegging geldt. De Porte vestigt de aandacht der mogendheden-voogdessen op de ge volgen dezer eedsaflegging, die, hoewel ongeldig, ernstige moeilijkheden ver oorzaakt. Door de weigering der Mo- hammedaansche ambtenaren om den eed af te leggen, wordt het Mohamme- daansche element geheel uit de dien sten van openbaar belang geëlimineerd. De Porte kan niet langer doof blijven voor het beroep van een gedeelte der trouw gebleven bevolking en verzoekt den mogendheden op middelen te zinnen, die aan dezen toestand een einde kunnen maken. DUITSCHLAND. Verscheidene Duitsche bladen geven hun verontwaardiging te kennen over een rechterlijk vonnis, dat huns in ziens het rechtsgevoel in bet aange- deelen, op dezelfde hoogte van den vloer. Ik ben niet minder vlug van bevatting, dan myn medemen- schen, maar ik moet bekennen dat ik zelfs op dat oogenblik niet begreep, waar by heen wilde. De spijkers wa ren er, want ik zag ze, maar welke rol hadden zy gespeeld in de geheim zinnige verdwijning va Quinnion Ik stelde hem die vraag. Wel, de geheele zaak is zoo een voudig mogelijk, antwoordde de de tective. Ik verbaas my er alleen maar over, dat ik er niet eerder aan ge dacht heb. Wat was in de eerste plaats zijn verlangen? Om iedereen te doen gelooven, dat hjj het huis verlaten had. Natuurlijk had hij door de voor deur hebben kunnen heengeen, maar zooals ik al gezegd heb, hij was een man met veel verbeeldingskracht en ook zeer vernuftig. Daarom voerde hij een plan uit, dat iedereen in de war zou brengen, uzelf niet buiten gesloten. Daarom ging hij 's nachts hierheen, maakte het venster open en haalde een touw voor den dag, dat hjj vooruit in orde moet hebben gemaakt: aan het einde voorzien van twee lus sen. Een dier lussen deed hij om dien spijker heen, toen keerde hjj naar zjjn eigen kamer terug, bond de twee stok- zicht slaat. In de provincie Posen werd een misdadiger gezocht, een man, die langen tijd heel de proviu- cie onveilig had gemaakt. Op een goeden dag stapte in een hotel te Positten een „Oberkriegsgerichtsrat" af die het ongeluk had volkomen te voldoen aan het signalement van den misdadiger, dat alom vers; reid was. De oberkellner meende den misdadiger te herkennen, en in al te grooten ijver deelde hij dat den gast mede, terwjjl hij tevens zjjn afschuw over de moorden te kennen gaf. De ver gissing kwam uit en de kellner stond terecht. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens be- leediging. De bladen nu zjjn verontwaardigd, niet omdat de man gestraft is, maar omdat hjj zoo ontzettend zwaar is gestraft, 't Was toch niet meer dan een domheid van hem en daarvoor zes maanden te moeten zitten OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het laatste bedrijf van het drama- Hofrichter is begonnen, seint de Weensche correspondent van het Ber liner Tageblatt dd. 23 Mei. Heden morgen om 8 u. is het proces voor den krijgsraad begonnen. Twee tweede luitenants, twee eerste luitenant, twee kapiteins en een majoor waren iu groot tenue gekleed aanwezig. Hof- richter eveneens in groot tenue, werd door een piovoost binnengebracht. De behandeling van het proces geschiedt strikt geheim en officieel zal dus niets worden medegedeeld. Beklaagde werd bij het begin van de zitting op de hoogte gesteld van de tegen hem ingebrachte beschuldi ging. Daarna werd hem gevraagd of hij iets in het midden had te bren gen. Men weet niet of dat het geval was, hij werd echter spoedig weer ken, die wjj in den hoek zagen staan, aan elkaar, ging uit het venster han gen, greep het andere einde van het touw, trok het naar binnon en maak te het vast aan den tweeden spijker. Toen sloot hjj zijn deur, klom uit het venster op de lijst en zich aan het touw vasthoudend, kwam hij gemak kelijk in deze kamer aan. Toen bleef hem niets anders over te doen dan wat eetwaren bjj elkaar zoeken en zich voor zoo iang als hem behaagde in zijn schuilplaats terug te trekken, om er alleen zoo nu en dan uit te ko men als alle huisgenooten in bed la gen en sliepen. Begrijpt u nu, waarom ik zei, dat wy van het begin af een geheel ve - keerden draad gevolgd waren Zeker begreep ik dat nu en ik moet bekennen, dat ik niet weinig geïmpo neerd was door de vernuftige manier waarop hij het had uitgewerkt. Eén ding echter kwam mij nog raadsel achtig voor. Als hjj nog in huis was, waar ver borg hij zich dan, want ik wist zeker dat ik elk hoekje en gaatje van het huis kende. Ik legde hem die vraag voor. Dat is nu juist wat wij moeten zien te weten te komen, was zijn ant- weggebracht en niet weer binnenge roepen. Hij zal weer verschijnen wanneer het vonnis wordt voorgelezen. TWEEDE KAMER. Gisteren is de beraadslaging over het enquête-voorstel voortgezet. Einde lyk zyn er verdedigers van Dr. Kuyper opgetreden en de eerste was de van zijn ziekte herstelde mr. de Savornin Lohman. Hij begon met op te merken, dat men hem op zijn ziekbed van de vorige week een staatsrechtelijke ope ratie heeft doen ondergaan. Hy waar deerde, dat de heer Van Veen zyn nota heeft durven verdedigen tegen over al die afkeurende critiek. Sprekers motief bjj het stellen van zjjn nota is nooit vrees voor een onderzoek ge weest. Nog vóórdat de zaak in de Kamer kwam, heeft de heer Idenburg hem over het instellen van een par ticuliere commissie gesproken. Spreker critiseerde de felle rede voeringen van de heeren De BeaLfort en Van Doorn als hoogst onrecht vaardig. De minachtende wijze, waarop die afgevaardigden zich over een staats man van beteekenis hebben uitgelaten o a. door te zeggen: „ik wil niet langer in slijk wroeten" heeft spr. ten diepste gegriefd. Iets dergelijks heeft spreker id eigen kring nooit ge hoord. Maar, wat ook gezegd moge zijn, Dr. Kuyper zal blijven de geeste lijke voorganger, al achtte ook spreker het verkeerd, dat bij tydens zijn mi nisterschap tevens beheerder van de partijkas was. Spreker noemde bet schande iemand te verdenken zonder eenig bewijs. In deze Kamer meent men, indien het Dr. Kuyper geldt, woord. De beste manier om dat te doen is, denk ik, den nacht af te wach ten en hem te betrappen, als bjj te voorschijn komt, wat hij ongetwijfeld doen zal en dan ons best te doen hem over te halen om vertrouwen in ons te stellen, zoodat wy hem kunnen hel pen. Dit schuilvinkje spelen kan niet altijd doorgaan en vroeg of laat zou toch uit moeten komen, waar hij zich verbergt. Is u dat niet met mij eens Zeer zeker hen ik dat met u eens, en alles wat ik doen kan, om u te hei pen, zal ik zeker niet uitstellen. Zul len wij hem vannacht opwachten Ik ben volkomen bereid dat te doen, antwoordde hy. Als het u schikt, zal ik precies om elf uur hier komen vóór dien tijd zal hij stellig niet te voorschijn komen. Ik zal niet bellen, maar buiten blijven wacbfeu tot u my binnenlaat, waarna wij ver dere ontknoopingen zullen afwachten. Toen ik in dat plan had toegestemd stond hjj op om afscheid te nemen. Vóór hij heenging echter, vroeg ik hem, wat hij dacht van de waarschu wing die Gilbert Feversh un mij had gegeven. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1