DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 123. MAANDAG 30 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BINNENLAND. UIT DE PERS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. Cr. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco por post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau 0. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE TOESTAND IN HET OOSTEN. De Londensche correspondent van de Kölnische Zeitung, die dikwijls be wezen beeft goed ingelicht te zijn, seint het volgende omtrent den poli tieker! toestand in het Oosten „Met heimelijke onrust volgt men te Londen, in de betrekkelijk enge kringen der deskundigen, den loop der gebeurtenissen betreffende Kreta. Voorts is men angstig over Albanië en Griekenland. Men ziet met de allergrootste bezorgdheid naar den hoogst onbevredigenden toestand in Egyptemen zwijgt zorgvuldig over al die zaken. Juist op zulke hachelijke oogenblikken zag men vroeger met vertrouwen op naar den thans over leden monarch, met zjjn langjarige ervaring, zjjn groote menschenkennis en zijn tact. Dat voelt men op het oogenbiik nog zooveel te sterker, om dat het aanzien van Sir Edward Grey, den minister van buiten- landsche zaken, in de laatste jaren, terecht of ten onrechte, verminderd is. FINLAND. Het voorbeeld volgende van de af vaardigden in Engeland, Duitschland, België en Nederland zullen ook de Italiaansche Kamerleden bij de Rus sische Doema een protest inzenden tegen het wetsontwerp van de Rus sische regeering, dat de zelfstandig heid van Finland dreigt te vernietigen. Honderd acht en twintig afgevaar digden, waaronder vijftien oud-mi nisters, hebben het adres reeds ge- teekend. GROOT BRITANNIË. De nieuwe koning heeft een ver- VAN GUY BOOTHBY. 70) Zonder meer om mijn pijnlijk hoofd te denken, sprong ik uit bed, want men moet bedenken, dat ik nog ge heel gekleed was, en zou daar bijna de slechtste gevolgen van hebben on dervonden. Ik zal Grigson recht laten weder varen door te zeggen, dat hy bij de pinken genoeg was, om op mij te letten, en my met zijn arm te onder steunen, zonder welke hulp ik geloof dat ik geen tien meters ver zou heb ben kunnen wandelen, zoo duizelig was ik. Voorafgegaan door Alphonse, gin gen wij naar de slaapkamer van Quinnion en daar zagen wij een tooneel, dat ik mijn leven lang niet meer zal vergeten. Op het bed lagen, netjes opgevouwen, de kleeren, die Quinnion had gedragen op den avond waarop hy verdwenen was, terwijl standig besluit genomen. Hy heeft den rouwtijd wegens den dood van zijnen vader verkort. Het is gebleken by het overlijden van koning Eduard, dat de Engelschen gehecht zijn aan hunne dynastie en dat de overledene groote vereering genoot. Maar zaken zyn zaken, niet het minst in Enge land en men treurde wel om den ko ning, maar zon het nog meer betreurd hebben als de nationale rouw den handel eenigen tijd nagenoeg had doen stil staan tot schade van duizenden. Voor vele bedrijven nadert het seizoen waarin de beste zaken worden ge daan. Straks komt het Parlement weer bijeen en dan begint vooral in de mode-artikelen de drukke tijd. Koning Eduard gaf, naar het schijnt, niet veel om de klachten uit de han delswereld, wanneer het hof den rouw moest aannemen. Hij bekommerde zich volstrekt niet om de aanspraken der Hofleveranciers, die als het er op aankwam geen voorkeur genoten bij de aankoopen voor de vorstelijke familie, zoodat hun titel hun geene voordeelen aanbracht. Maar koning George heett geluisterd naar de klach ten der mannen van zaken die ge dwongen waren te rouwen en dien rouw duur betaalden. Het is trouwens zeer voldoende dat tot het einde van Juni officieel heel en half moet ge rouwd worden. Zoovele treurdagen zijn overvloedig toereikend. Men kan niet onderstellen, dat de gewone En- gelschman, die goed patriot is en het heengaan van koning Eduard aan wien hy gehecht was ook wel betreurd heeft, in zak en asch zal neerzitten langer dan eene maand. En dan zijne zaken Zoo heeft de koning begrepen iets te moeten doen voor zijn treurende onderdanen en men vindt dat zeer welwillend en zeer tegemoetkomend. DUITSCHLAND. De Keizer lijdt aan een bloedvin in de streek van het rechter handge wricht. Een hevige ontsteking maakte opening van de zweer noodig, die Zaterdag 28 Mei door Geheimrat pro fessor Bier werd uitgevoerd. Het ver loop is tot dusver normaal. TURKIJE. In de Kamer had Zaterdag een discussie plaats over de Kreta-aange- legenheden. Er werd een aantal dé pêches uit de provincie voorgelezen, waarin met kracht geprotesteerd werd tegen de handelwijze van de Kreten zische Nationale Vergadering. In ééne daarvan werd de verklaring afgelegd, dat alle Muzelmannen het als hun heilige plicht beschouwen, hun bloed voor het behoud van de Turksebe souvereiniteit te storten. De groot-vizier verklaarde, dat de oplossing der kwestie een onderwerp van onderhandeling met de mogend heden uitmaakt, niet met Griekenland of Kreta. Indien Griekenland de onvoorzich tigheid mocut begaan, tusschenbeide te komen, dan zou Turkije niets over- blijven dan naar de wapenen te grij pen. Niet naar Brazillië. Een gezin uit de gemeente Bennebroek, dat verleden jaar Juli naar Brazilië toog, uitgelokt door de schoonschij nende vooruitzichten omtrent emigra tie naar dat land, is thans hier te lande teruggekeerd, daartoe door een geldinzameling in staat gesteld. De menschen hebben daar allerlei ellende moeten doorstaan, den hon gerdood nabij, en zijn overgelukkig, al zijn zij dan ook van alles beroofd, weer in het lieve vaderland terug te mogen zijn. Een tweede huisgezin, dat de laatste maanden mede in die oorden aan niet minder rampenoverstrooming, on dragelijke hitte, ziekte, totale mis lukking van den oogst, lastig ge dierte, is blootgesteld, zal de volgende maand terugkomen. De waarschuwing van de Regee ring omtrent landverhuizing naar Brazilië is dus lang niet overbodig. Gemeenteambtenaren. In de Zaterdag in den Haag gehou den propaganda-vergadering van de Nederl. VereeDiging van gemeente ambtenaren werd besloten, de Minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Financiën beleefdelijk doch drin gend te verzoeken, maatregelen te l willen treffen, dat spoedig een einde kome aan de pijnlijke onzekerheid, waarin duizenden gemeente ambtena ren verkeeren ten aanzien fan hunne weduwen en weezen, en indien eenigszins mogelijk, nog in het vol gende zittingjaar eene ontwerp rege ling aan de Staten-Generaal ter be handeling worde voorgelegd. Chef. Gen. Staf. Naar de N. R. Ct. van goedingelichte zijde ver neemt, zal de luit.-generaal F. H. A. Sabron, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, chef van den generalen staf, binnenkort het leger met pensi oen verlaten. Dr. KUYPER. De Haagsche Kouter in de Prov. Gron. Ct. schrijft op den vloer naast elkaar de meerbe- sproken rendierleeren pantoffels ston den. Zijn gaderobe was doorzocht en naar Alphonse mij meedeelde, was er een pak, dat Quinnion veel droeg verdwenen, benevens nog twee nieu we pakken en verschillende andere artikelen. Een paar jachtlaarzen waren weg genomen van het rek tegen den muur en zooals wij later merkten, waren een zware ulster en vilten hoed van den kapstok in de gang verdwenen. Ook was blijkbaar de Gladstone-reis- tasch noodig geweest, want zy lag niet meer onder het bed. Wij zyn te laat, riep Grigson uit. Zij hebben hem bang gemaakt, dat hy gevonden zou worden, en toen heeft hij de plaat gepoetst. Waar ter wereld kan hy zjjn heengegaan Zeg aau dien Fransch- man, mynheer Armitage, dat hij naar beneden snelt om te kijken, of de achter- en voordeur openstaan, en dat hy dan zoo gauw mogelijk terug komt en mij het resultaat laat we ten. Terwijl Alphonse weg was, stiet hij het venster open en liet een lang gerekt fluiten hoorer op een fluitje, dat hij uit zyn zak nam. Even later hoorden wy een man haastig over het plein komen aanloopen en kwam er een politieagent binnen, bijna on middellijk gevolgd dooi een tweeden. De eerste werd weggezonden, om te zien, of er al een oab te krijgen was, terwijl de ander het bureau derdétec- tieven Scotland Yard per telefoon op moest bellen, opdat de verschillende spoorwegstations zouden worden ge waarschuwd op te letten en navraag te doen. Toen Alphonse weer by ons kwam, was het om ons mede te deeleD, dat niet alleen de achterdeur ongesloten en ongegrendeld was, maar dat hy ook zooeven een ontdekking had ge daan, die niet meer of minder betrof dan, de geheime schuilplaats van Quinnion. Ik had nauwelijks zijne woorden vertaald, of wij waren al zoo vlug mogelijk op weg naar bene den om zelf alles te zien. Wij kwamen de zaal binnen en ke ken om ons heen. Op het eerste ge zicht scheen er niets buitengewoons te zien te zyn, toen vestigde Alphon se onze aandacht op een smalle scheur in het paneel tusschen de trap deur en die, welke naar de dienstbo denkamers voerde. De kleine Franschman duwde er met zyn vinger tegen, waarop een smalle deur zichtbaar werd. Na een kaars te hebben opgenomen, die Al phonse uit de keuken had meege bracht gingen wij er binnen. Het vertrekje was niet veel dieper dan een gevangeniscel. Tegen den achterwand stond een bed en daarop een verwarde hoop dekens. Er stond een kleine tafel, w.iai op nog wat res ten van een maal eten. Een stoel, een waschkom en een kandelaar vormden verder de stoffeering. Plotseling kwam Grigson naar vo ren gestoven en raapte iets van de tafel op. Het bleek een spoorboekje te zijn, waarvan een bladzijde was omgevouwen. Ik beb een aanwijzing, riep hij uit, aandachtig een stukje papier bekijkend, dat er was ingestoken om de plaats aan te duiden. Hy is naar Devonshire gegaan, hier is zjjn route met de treinen nauwkeurig aangegeven. Naar welke plaats? Naar Greybridge, een dorp in Datmoor, acht mijlen van een spoor wegstation af. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1