STADSNIEUWS. Uit de Omgeving WEERBERICHT. Thermoineterstand Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 03 Mei 1910 Hoogste barometerstand 769.6 m.M. te Horta, laagste 737.0 m.M. te Thorshavu. Verwachting tot den avond van 31 Mei 1910. Matige tot krachtige Z.W.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, regenbuien. Temporatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSFOOKTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 30 Mei des morgeus 7 uur is 62° F. De beslissing der Tweede Kamer in de zaak Kuyper ziedaar het eenig onderwerp van gesprek. En 't is wel opmerkelijk hoe vriend en te genstander van den grooten staatsman eenparig van oordeel is dat de ver werping van 't voorstel Troelstra niets heeft van een rehabilitatie. Dat de heer Thomson, die anders niet bang is voor 't provoceeren van onderzoek in verdachte zaakjes, waarbij Je eer der administratie ook wel eens kan zjjn gemoeid, tegen't voorstel stemde, heeft nog niemand weten te verklaren hij zelf heeft zijn beweegreden ver zwegen en de beweeggronden die an deren er voor aangeven, zijn van dien aard, dat ik ze weiger aan te nemen en te vermelden. Doch hoe dat zij men moet toestemmen dat 't vrijwel een partijstemming is geweest, waar aan zich alleen diegenen die voor hun geweten niet konden verantwoorden in den geest van hun politieke bond- genooten te stemmen, zich door ab sentie onttrokken. Een feit is het, dat ondanks het pa rool van rechts allen tegen niet één stem is opgegaan om de handelingen vac dr. Kuyper te verdedigen. Men heeft die handelingen aan naïveteit, aan onbewustheid van 't kwaad, aan ontoerekenbaarheid toegeschreven, om dat men anders, zooals de heer Loeft zeide, moest aannemen, dat hij een schurk was; men heeft zijn eere woord aangenomen, onder volledige erkenning nogthans dat zijn verklaringen en verweerschriften samenhangen van dubbelzinnigheden, heele en halve on waarheden en tegenstrijdige voorstel lingen maar men heeft uit eerbied voor den leider der coalitie eu van de anti revolutie, uit erkenning van zijn verdiensten, in 1903 vooral, tegenover de socialistische woelingen, hem voor smaad en schande willen bewaren en ook den Nederlandschen naam tegen over het buitenland niet door een nader onderzoek aan nieuwe gevaren willen blootstellenmen heeft eindelijk de enquête ontraden omdat er toch, dooi de behendigheid van de hoofdpersonen, geeu bewijzen zullen worden gevonden voor hetgeen iedereen vermoedt waar te zyD. Niemand zal dit een overwinning noemen voor den christen staatsman en zijn vrienden zelf beschouwen 't ook geenszins zoo. Zij hebben een voudig Lucas 6 op hem toegepast: oordeelt nietZij hebben dr. Kuyper niet vrijgesproken, niet wegens gemis van voldoende bewijzen van rechts vervolging ontslagen, maar ook niet veroordeeld. Zy hebben eenvoudig, uit piëteits overwegingen, genade voor recht doen gaan en hem buiten ver volging gesteld. Doch met dat alles blijft 't feit in onze parlementaire historie opgeteekend, dat van de 80 leden der Tweede Kamer, die aan de stemming deelnamen, er 31, ondanks al de excepties en overwegingen van ethischen en persoonlijken aard, pal zjjn blijven staan voor den eisch des rechts en het onderzoek naar de han delingen van den ex-premier in het christelijk kabinet 19015, van den hoeder onzer nationale zedelijkheid en van den strijder voor de reinheid van ons volksleven hebben verlangd. En waar zelfs de woordvoerders van de 49 tegenstemmers eenparig en soms bijtend schenen, vooropstelden dat zij de handelingen van dr. Kuyper afkeurden en diep betreurden, daar gevoelt iedereen dat er met, de geval len uitspraak niets is verkregen wat naar een rehabilitatie lijkt. Integendeel. Dr. Kuyper, die zich tot hiertoe nede rig terugtrok, omdat hij was „under the consideration of the house" moet wel een stalen voorhoofd hebben en een sonvereino minachting voor de par lementaire minderheid, wanneer hij terugkeert in de vergadering, waarin ook 31 personen zitten die de enquête voor 's lands eer uoodig oordeelden. Er zijn dan ook velen en daaronder „mannen van rechts', die stellig ge- looven dat dr. Kuyper binnen zeer korten tijd zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, om de een of andere reden zal neêrleggen en dan tevens zal bedanken als lid vau de grondwets commissie, waarin hy ook maar al te veel mannen ontmoet die onomwonden hun wantrouwen in zijn beleid, be ginselen en karakter hebben geuit. De Hervorming acht dr. Kuyper door zijn vrienden ten val gebracht met hun opmerkelyke argumentatie, welke tevens een vonnis heeft geveld over de waarde der coalitie-politiek. „De Kuyper-enquète is van de baan. De afloop van het debat daarover was te voorzien. De coalitie-meerderheid verwierp haar, er was trouwens nie mand die iets anders had verwacht. Toch al moge het den schyn hebben alsof onze Tweede Kamer eenige dagen had zoek gebracht met discussies die rechtstreeks geen vrucht opleverden toch zal het Kamerdebat niet zonder gevolgen zijn. Voor- en tegenstanders van het enquête-voorstel hebben er het hunne toe bygedragen om een einde te maken aan de politieke loopbaan van den man, die toch met recht een groote figuur in het openbaar leven mocht genoemd worden. Wy erkennen dat wy niet zonder ontroering den open baren levensloop van dezen man op deze wijze zien eindigen. Hoe hy zich met mogelykheid zal kunnen handha ven als lid der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening, en als afge vaardigde van Ommen in de Kamer zyn plaats zal kunnen hernemen, is ons volstrekt onverklaarbaar. En dat mede door toedoen niet het minst van zijn eigen coalitie-genooten. Zy hebben hem geleekend als iemand van een naïveteit, zóó gioot, dat ze aan kinderlyke onnoozelheid grenst. Voor velen, die met ons van den beginne afjir. Kuyper in zyu openbaar leven hebbeu kunnen gadeslaan, werd zyn persoon daardoor zeker geplaatst in een byzonder verrassend licht. Doch tezelfder tyd hebben zy hem geteekend als iemand, die het orgaan mist om leugen van waarheid te onderscheiden, en dus zoo goed als ontoerekenbaar zou zijn. Wy wisten niet dat onder de „Christenen" de bekende theorieën van de moderne criminalisten zulke warme aanhangers hadden. Door het een en het ander echter hebben zy over den schepper van hun coalitiewezen het scherpste vonnis geveld, dat dunkt ons, een politiek man kan treffen. Maar daarmee hebben zij hun eigen politiek bestaan tevens gevonnisd. Als oneerlijk, indien zij hun leider altyd in dat licht hebben gezie en toch hem als leider hebben erkend en gevolgd. Als trouweloos, indien zy hun lei der ouder dat licht hebben geplaatst, alleen om hun eigen figuur te redden." ROBERT KOCH f. Uit Baden-Baden wordt bet over- lyden gemeld van den beroemden bacterioloog, de ontdekker van de tu- berkel-bacil, professor Robert Koch in zyn 67e levensjaar. De overledene had zich naar Baden- Baden begeven, om aldaar genezing te zoeken van een hartkwaal. Door de afdeeling Amersfoort van den Provincialen Utrechtschen liberalen Kiezersbond is besloten can- didaat te stellen bij de a s. verkiezing voor de Prov. Staten de heeren D. Gerritsen te Amersfoort, Dr. A. J. A. Thomas te Baarn en A. M. Tromp van Holst te Amersfoort, welke heeren de candidatuur hebben aanvaard. Besloten is verder om den zetel van den heer Bicker Caarten onaangevoch ten te laten. De afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Gemeentewerk lieden had aan B. en W. voor twee leden twee dagen buitengewoon verlof met behoud van loon gevraagd, ten einde het Congres van Gemeentewerk lieden dat den 4, 5 en 6 Juli te Rotterdam wordt gehouden, te kunnen byworen. B. en W. hebben dit verlof geweigerd en thans hebben de werk lieden zich met hetzelfde verzoek tot den Raad gewend. Zondag a.s. zal in de godsdienst oefening in de Evang. Luthersche kerk als spreker optreden ds. E. F. Herb- sch eb, Evang. Luth. predikant te Edam. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a.s. in het Logebouw een godsdienstoefening gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. J. B du Buy van van Borne. By de zangwedstryden te Ny- megen behaalde Amersfoort's Mannen koor, directeur de heer N. Hazendonk, den 4den prys B. Deze wedstrijden werden gehouden onder de bepalingen van het, nieuwe Ned. Zangersverbond, zoodat het mee zingen van gehuurde en geleende zangers is buitengesloten. Het aantal deelnemende koren was 11. Er werd over 't algemeen uitmuntend gezongen Amersf. Mannenkoor maakte een zeer goed figuur by zooveel reeds veel langer bestaande koren. Gezongen werd als verplicht koor, „Liefste" van W. Kerper terwijl als vrij nummer was gekozen „Bede" van van Milligen. Zondag 29 Mei vergaderde te Baarn in Zanglust de Otrechtsche Propagandacommissie der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Vertegenwoordigd waren 9 vereenigitigen met 600 leden. Hoofd doel der samenkomst was besprekiog der Prov. meeting, te houden op 3 Juli te Amersfoort op 't Stort ofdeHerte- kop. Vergunning zal gevraagd worden tot het houden van een optocht met muziek, banieren vlaggen enz., vanaf het station naar het terrein. Het muziekkorps de Harmonie heeft reeds medewerking toegezegd. By slecht weder zal vergaderd worden iD Amicitia. Eerstdaags zullen de namen der sprekers bekend gemaakt wordeo, be nevens de onderwerpen waarover ge sproken zal worden. Het geheel zal telkens afgewisseld worden door mu ziek en door samenzang van drie ge- heelonthouders-zangvereenigingen uit Utrecht, Baarn, en Amersfoort, die ook afzonderlijk zullen zingen. Als bestuurslid werd in de plaats van den heer J. Vollenhoven uit Utrecht, die wegens drukke werk zaamheden aftrad gekozen de heer G. Kinker uit Utrecht. BARNEVELD. Er bestaat alle kans dat binnenkort in Barneveld een vlieg terrein zal worden aangelegd. Door tusscbenkomst van den heer W. baron van Nagell, burgemeester vau Barne veld, wordt nl. ondethandeld tot aan koop van ruim 400 H.A. heide van de voormalige Garderenschs Maalschap. Deze gronden zijn gelegen aan den rijksstraatweg tusschen Voorthuizen en Oud Milligen. Daar aan het in orde brengen van het terrein heel wat ten koste gelegd moet worden, is het voor de bewoners dier streken ten zeerste te hopen, dat deze plannen weldra verwezeulykt worden. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zijn de navolgende vonnissen gewezen Trekdier onbeheerd laten staan. R. H., te Bunschoten, A. v. K., J. H., te Amersfoort, ieder f 2 of 2 d. Dronkenschap. A. M. K., J. A. L., J. M., ieder f3 of 3 d. C. C., 2 m. gepl. 2 m. f 3 of 3 d. S. H. te Apel doorn, A. S. te Amersfoort, beiden 2e herh. 1 week. D. H., te Nykerk, J. K. v. H., te Baarn, beiden 5e herh. 3 weken. Op verboden grond loopen. M. M., te Maarn, F. L., te Hilversum, beiden f 5 of 3 d. Zoeken naar kievitseieren zonder vergunning. M. v. d. B., f 2 of 2 d. T. v. H., f3 of 3 d. beiden te Putten. Met strikken wild pogen te vangen. L. M., te A'foort, H. v. S., te Maarn, beiden f 5 of 5 d. Rijden met hondenkar zonder licht. H. H., te A'foort, f 2 of 2 d. Wielrijjden zonder licht. J. E., te Eemnes, H. K., te Doorn, beiden f 2 of 2 d. Leerpl.wetovertr. M. K., te Baarn, f 2 of 2 d. J. W., te Hoevelaken f 1 of 1 d. G. v. D., te Bunschoten, f2 of 2 d. Loopen op spoorweg. H. v. N., te Soest, f2 of 2 d. Op hondenkar zitten. H. H., te Woudenberg, f'2 of 2 d. H. M., te A'foort, f 3 of 3 d. Te Amersfoort de orde verstoren. G. de M., f5 of 5 d. Te Amersfoort aan de straat kaart spelen. J. G., G. de M., beiden f 2 of 2 d. Te Bunschoten op de straat voor werpen plaatsen. J. H., f 3 of 3 d., R. H., f 4 of 4 d., beiden te Bun schoten. Te Amersfoort met ongekeurde visch venten. G. R., te Bunschoten, f 2 of 2 d. Te Soest in de bebouwde kom der gemeente alwaar zulks door borden staat aangegeven met auto sneller dan 'S K.M. per uur rijden. G. M. J. B., M. L., te Baarn, beiden f 5 of 2 d. P. N. W., Vrygesproken, A. J. L. S., J. J., allen te Bu3sum. G. L. V., te Hilversum. G. G. J. M. F., A. M., C. R. L. G., allen te Baarn. M. A., J. J. T„ A. L., A. L., F. B., W. E. G„ A. W. v. R„ J. B. B., J. D., J. N. J. v. A., allen te Amsterdam. G. S., te s'Hage. J. S., te Doorwerth. J. W. H., te Hilversum. H. N., te Rotter dam. W. v. d. B., te Baarn. L. A. ter B., te Weesp. H. H. v. Th. te A'dam. J. A. V., J. W-, te Hilversum, allen f 5 of 2 d.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2