is nog* in enkele exem plaren aan ons bureau verkrijgbaar a f 0.50. allerlei. advertentien E. J. Ruitenberg. Dronkenschap. Na gedaan verzet is het vonnis d.d. 14 Maart 1910 be krachtigd en derhalve de vroegere veroordeeling gehandhaafd van A. H.'S. Ameisfoorr. Te Baarn met een voetbal op de straat spelen. G. H. M. en S. v. d. B. beiden terug ouders, te Baarn. Te Amersfoort vuilnis in de gracht werpenf 0.50 of 1 week tuchtschool. C. L. F. L. te Amersfoort. De ondergang van de „Pluviose". Donderdagavond heb ben de duikers, zooals een telegram uit Calais meldde, de gezonken onder zeeboot op twintig meter diepte ge vonden. Er is toen vastgesteld, zoo seint de Parjjsche corresp. van het Berl. Tageblatt, dat de bemanning om 6 uur in den namiddag, d. i. 3 uren na het ongeluk, nog geleefd heeft. En de correspondent van de .Radical" meldt uit Calais, dat de duikers op hun slagen tegen de wanden van het schip antwoord meenden te hooren uit het binnenste van 't schip. Of schoon een ambtelijke bevestiging ont breekt, maakt men daaruit op, dat er misschien nog eenige manschappen leven. Toch beschouwt men te Parijs den toestand als vrijwel hopeloos. Voor hedenmorgen zou de „Pluviose" in geen geval kunnen worden gelicht, en al bestaat de mogelijkheid, dat de be manning de waterdichte schotten van het schip heeft kunnen sluiten en zich 34 uren met de voorradige lucht in het leven heeft kunnen houden, een ernstig feit is, dat men bij het zinken van de boot naphta op het water zag komen drjjven. Men maakt daaruit op, dat de reservoirs van de .Pluviose", die binnen den tweeden wand van het schip liggen, beschadigd zijn. Behalve de commandeerende luite nant Callot en luitenant Engel, be vond zich nog een derde officier aan boord van de „Pluviose", de chef van het station der onderzeebooten te Ca lais, kapitein Prat, die aan een oefe ningsvaart wilde deelnemen. Tragisch is het lot van Callot, die voor eenige dagen nog te Parijs ver toefde, waar zijn jonge vrouw een zware operatie bad doorstaan. Callot was in 1S91 officier gewor den, een ongelukkig gesternte heeft van de zes kameraden, die gelijktijdig met hem hun officiersloopbaan begon - non, vier op tragische wijze den dood doen vinden. Luitenant Véhic ver dronk met zijn kotter, Epillard zonk met den torpedojager „Framëe", Fé- poux was onder de slachtoffers van den onderzeeër „Lutin", die in Bizerta te gronde ging, en Coinde werd op Madagaskar door inboorlingen ver moord. De vyfde is nu Callot. Een vergeten zonsver duistering. Bij de algemeene op winding veroorzaakt door de komeet van Halley is een ander natuurver schijnsel bijna vergeteö, dat eveneens in deze maand heeft plaats gehad, n.l. een algeheele zonsverduistering. Deze verwaai loozing is te verklaren doordat de verduistering slechts in een zeer afgelegen gedeelte van de aarde waar te nemen was, n.l. op het Australische eiland Tasmanië. Toch zjjn niet alleen uit Australië zelf, maar ook uit Engeland enkele geleerden er naar toe gereisd, om het verschijnsel waar te nemen, zoo o.a. de bekende Engelsche sterrenkundige Mac Clean. Hij sloeg zijn verblijfplaats op in Zuid-Tasmanië en wel op den 1200 meter hoogen Adamsonberg, waar hIj een bijzonder helderen en wolkloozen hemel hoopte te vinden. Het weer is er echter zoo ongunstig geweest, dat hij de zonsverduistering niet heeft kunnen zien. Alleen op de stoomboot „Corinthic" heeft men de verduiste ring, op den Oceaan ongeveer 8 K.M. ten Z.W. van Tasmanië, goed kunnen waarnemen. "Voorheen en thans. Bjj een behandeling van de politierecht bank te Londen is dezer dagen het treurige lot van een vroegere opera zangeres aan den dag gekomen. Voor den rechter verscheen, in lompen gehuld, een afgeleefde, oude vrouw zij werd beschuldigd een rok ter waarde van 10 shillings gestolen te hebben. Deze vrouw die een r.U stal om aan brood te komen, behoorde een menschenleeftljd geleden tot de eer ste Engelsche opera- en concertzan geressen. Zij verdiende groote sommen gelds en de concerten die zjj gaf, werden door talrijke toehoorders be zocht. Onge ukkig huwde zij meteen man, die een verkwister was. Hij stierf, maar spoedig daarop ver loor Marion Salter haar stem en toen daalde ze voortdurend lager en lager. Niemand bood haar de reddende hand en uit wanhoop kwam zjj aan den drank. Dikwijls werd zjj in geheel beschonken toestand in een verloren hoek van Londen gevonden. Zjj had geen thuis meer, het eenige wat zij nog bezat, wat zij zorgvuldig bewaarde, was een bundeltje met kranten, waarin haar vroegere roem als zan geres vermeld stond. De rechter heeft thans beslist dat de vrouw zal wor den opgenomen in het werkhuis te Richmond en Marion verklaarde blij te zijn, dat zij in dit huis haar leven zou mogen eindigen. Cholera. De cholera houdt in Rusland weer op ëbn vreeseljjke ma nier huis. In het zuiden vooral zjjn vreeselijk veel slachtoffers. De ziekte die ditmaal zeer kwaadaardig is, heerscht in Moskou, Charbon, Kiew en in het gouvernementJekaterinoslaw. Arme kleinen. Vrijdag morgen zjjn door de politie in het Valkenberg te Breda zwervende ge vonden de twee kinderen 8 en 6 jaar oud van den arbeider Willemsen. De vader werkt te Etten, de moeder was naar Middelburg vertrokken en had de kinderen aan de grootouders ter verzorging gegeven. Deze waren naar Rotterdam verhuisd en hadden de kleintjes aan hun lot overgelaten. De politie heeft de kinderen opge nomen en den vader met 't gebeurde in kennis gesteld. —Een treurigevergissing Een kapitein van de rijdende artillerie oud 44 jaar, te Middlesbrough, was bezig, met cyankali zjjn uniform schoon te maken. Hjj had het gevaarlijke goed in een glas voor zich en daar naast een glas met whisky. Men vond hem dood liggen en bjj hem een op schrijfboekje met de woorden: „Het verkeerde glas, God helpe vrouw en kinderen." De jury van den lijkschouwer be sliste, dat de dood door een ongeluk was veroorzaakt. Maar het staat te bezien of jury's, als meer menschen een glas met vergif en een glas drank voor zich zetten en bij vergissing uit het verkeerde glas drinken, het aan een ongeluk zullen blijven toeschrijven. Een oudje. Men heeft in Moskou een man van 119 jaar ontdekt, die nog den intocht van Napoleon binnen Moskou in 1812 heeft mee gemaakt. Hij herinnert zich alles nog precies, en daarom heeft de generale staf hem laten roepen, om uit zijn mond het verhaal van die gedenk waardige dagen op te teekenen. Afgeluisterd. Plaats der handeling... voor den kunsthandel van den heer Plaat, in de Oude Eb- bingestraat te Groningen. Een man en een vrouw beoordeel- len de nieuwe Koninklijke portretten. De vrouw„Ze liekt (de prinses) sprekend op heur voader." De man: „Joawel, moar ze het hail andere ooren." Vrouw „En de klaine het net zoo'n vlekkie op 't ooge as heur mouder." Man: „Wat raainst doar mit?" Vrouw „Waist den nait, dat heur moe een klain vlekkie op 't ooge hèt, zoo'n vlekkie bet de klaine ook, net op 't appel. Kiek, kènst 't bést zain." Oplichting. Te Harderwijk is door de politie een 21-jarig jong- mensch gearresteerd, verdacht van oplichting op groote schaal. Bjj een boekbandelaar kocht hij een groote partij boeken zonder te be talen ook had hjj reeds een huis ge kocht, zonder dat bij er geld voor had. Een sigarenwinkelier wist hij te be wegen hem een kistje sigaren zonder betaling mede te geven. Ook op an dere plaatsen, o.a. to Leiden, moet de aangehoudene verschillende personen hebben opgelicht. Zoo moet hjj eenigo motorrijwielen op schuld gekocht en te gelde gemaakt hebben. De aangehoudene is in het politie bureau te Harderwijk in verzekerde bewaring gesteld. Hoe men in Japan rede neert. De manier van redeneeren is bij de Japanners heel anders dan bij ons en voor Westersche begrippen geheel onbegrijpelijk. Dit komt in allerlei omstandigheden uit, o. a. in den handel. In een winkeltje wist men een heerljjk soort koekjes te maken, die spoedig in de heele buurt bekend wer den en veel aftrek vonden. Soms waren ze uitverkocht en dan moesten de liefhebbers den volgenden dag te rugkomen. Op zekeren dag echter werd mee gedeeld, dat die soort koekjes niet meer te krjjgen zou zjjo. Waarom niet? „Ze zjjn toch altijd uitverkocht, dus wat voor doel heeft het ze weer te maken werd geantwoord. Een ander voorbeeld was te vinden in een beroemden roos-tuiu, waar een bezoeker als vele anderen, eenige bloe men wilde koopen. „Hoeveel kosten ze?" „Twee jen per stuk." „En hoeveel kost een do jjn?" „25 jen." 1 „Dat is zooveel meer moeite om te plukken." „O!" En wat hier in het klein gebeurde, gebeurt ongelooflijk als het klinken moge ook in het groot. „500 kisten van een of andere koop waar kosten Y. 30 per kist, maar als er duizend kisten van genomen worden, komt het op Y. 32 per kist. „Omdat het juist de geheele voorraad is," volgt dan de verklaring. Een reuzenschip. De „Cunard Line" zal een 3chip van 50000 ton laten bouwen voor het ver keer met Amerika. Amerikanen naar Euro pa. Naar schatting zullen gedurende dit seizoen ongeveer 150.000 Ameri kanen den Oceaan oversteken om Europa te bezoek sn. Iedere week gaan ongeveer 4600 eerste en 5400 tweede klasse passagiers scheep. Leer om leer. Een professor, die er zich op verhoovaardigde goed zijn moedertaal te kennen, hoorde zijn vrouw de opmerking mak n: „Ik was van plan Rika te roepen, om een versche karaf water te bren gen." „Je bodoo't zeker een karaf frisch water," verbeterde de professor. „Ik zou wel willen, dat je wat beter op je woorden lette je vergissingen zijn gewoon belacheljjk 1" Eenige oogenblikken later zei de professor: „Lieve, ik geloof dat dit schilderjj veel beter zou uitkomen, als je het over de klok hing." „Zoo," hernam zjj kalm, „je bedoelt ongetwijfeld, al - ik het bovendeklok hing. Als ik het over de klok hing, zouden wij deu tijd niet kunnen zien. Ik zou wel willen, dat je wat boter op je woorden lette, je vergissingen zjjn gewoon belacheljjk 1" 393e Staatsloterij. Vjjfde Klasse. Derde week. Trekking van 30 Mei 1910. (975 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiuweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zjjn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 2556. Prijzen van f 70. 2583 7155 en 15309. Te zamen 4 prijzen. Zonder prys zjjn uitgetrokkeu 2579 6148 6173 6182 7151 14730 14735 15329 15341 15345 15346 15349 15738 en 15856. Burgerlijke Stand van 30 Mei 1910. GEBORENPeter, z. v. Peter van do Kamp on Dirkje van 't Land. iStoouivaartberichteu. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. „Billiton" arriveerde 29 Mei vap Hamburg te Amsterdam. „Bali". uitreis, is 29 Mei Kaap Roca gep. „Banda", uitreis, arriv. 29 Mei te Sabang. „Java", uitreis, is 29 Mei Gibraltar gepass. „Koning WiJlem II", uitreis, vertrok 29 Mei van Colombo. „Koning Willem III", uitreis, arriv. 29 Mei te Southampton. „Lombok", uitreis, arriv. 29 Mei te Padang. „Rembrand", thuisreis, vertrok 30 Mei van Genua. Wegens beursvacantie heden geen note^ring. Londensche Beurskoersen. V.K. K. v. H. Atchison 1121 112* Rock Island 45| 441 291 29 Missouri W 42; 49 J 48 i Norfolk 1071 South Pacific 130J 129* South Rail 27 i 27J Union Pacific 189J 188 41i 411 85» 84J Amalgamated 72 J 711 TIMMERMAN en MAKELAAR WB VERSINGEL 11. DUS ADRESBOEK

De Eemlander | 1910 | | pagina 3