DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 124. 7e JAARGANG DINSDAG 31 31 El 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R Gr. RIJKEN S. gï Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iedoron regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (Bij abonnement belangrijke korting.) DUITSCHLAND. De toon der vrijzinnige peis over de mislukking der Pruisische kies- rechthervorraiog is vrjj onverschillig. Algemeen acht men het nog maar gelukkig, dat het prul van de baan is, omdat thans de weg vrij is, voor een ander en beter ontwerp. Sommigen, als de Vossische Zei- tung, wijzen er op, dat indien men thans tot een behoorlijk kiesrecht was geraakt, het „roode getij" misschien tot staan ware gekomen. Thans echter kan men er zeker van zyn, dat de invloed der sociaal democratie zal toenemen. Vanwege de Regeering wordt thans weer een poging gedaan tot bemiddeling in den strijd in het bouwvak. De werkgeversorganisatie had zich ditmaal, vermoedelijk doordien het resultaat der uitsluiting zoo verre beneden haar verwachting was ge bleven, tot onderhandelen bereid ge toond. Bjj de opening der besprekingen te Berlijn, werd namens de patroonsor ganisatie weer de eisch gesteld, dat een, over hot geheele land geldige overeenkomst zou worden gesloten. Van arbeiderszijde werd dit echter geweigerd, wijl men vooral bij de loontarieven rekening wil houden met de plaatselijke omstandigheden. Ook op andere puuten openbaarde zich een diepgaand verschil. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Hofrichter, de Oosteurijksche luite nant, die, om sneller promotie te ma ken, aan twaalf zijner mede-officieren vergif zond, waardoor éen hunner werd VAN GUY BOOTHBY. 71) Volgens deze aanwijzing verliet hij het Waterloo-station, om naar Salis bury te gaan, vanmorgen om 5.50 uur, daar stapt hij over op de Great Western naar Bristol, nog juist bij tijds om den trein van 9.10 uur te pakken, waarmee hij naar Plymouth zal gaan, om daar den trein van 6.50 uur naar Princetown te snappen. Daarna zal hij een lange wandeling moeten maken dwars door het moe ras, naar Gieybridge, wat voor zoo ver ik weet ongeveer de eenzaamste en meest verlaten plek van Enge land is. En wat is u van plan te doen Hem volgen. En u Ik ga natuurlijk met u mee. Wat zou ik anders doen, denkt u En juffrouw Sylvia Een stem achter ons zei met na druk gedood, is, gelijk een telegram bericht, door den krijgsraad te Weenen veroor deeld tot den dood door den strop. Tegelijkertijd is hij echter doorzijn rechters in de genade van het militaire hooggerechtshof aanbevolen tot ver zachting van den straf tot 20 jaren zware kerkerstraf. Het verzoek tot verzachting van de straf steunt op het oordeel der psychiaters, die geestelijke minder waardigheid vaststelden, op het mo tief van den misdaad, dat niet onedel geweest is (ziekelijke eerzucht), en eindelijk op de bekentenis van Hof- richter. Men neemt algemeen aan, dat de begenadiging tot 20 jaar kerkerstraf zal worden verleend. De veroordeelde zal zijn vrouw spoedig kunnen weerzien. Hij heeft als alle ter dood veroordeelden het recht te verlangen, dat hem de ge legenheid wordt geschonken zijn pri vate en burgerrechtelijke aangelegen heden in orde te brengen, voordat het vonnis rechtskracht krijgt, daar het in dat ge- al binnen 48 uur zou moeten worden voltrokken. Door de familie Hofrichter is haar advocaat met de uitwerking van een verdediging voor het Militair Hoogge rechtshof belast en men wil in die instantie ook een persoonlijk optreden van den advocaat mogelijk maken. De familie wil verminderde of geheel af wezige toerekeningsvatbaarheid doen gelden. RUSLAND. Uit Rusland wordt weder een geval bericht van een wegens moord terecht gestelde, die onschuldig is gebleken. Eenigen tijd geleden werd te Potsjep (gouv. Tsjernigof) een gezin vermoord. Een bediende, Glusker, werd onder verdenking van dien moord gevat, ter Sylvia gaat met u mee. HOOFDSTUK XIII. Als u Greybridge nog niet kent, het op een moeras gebouwde dorpje, waarover ik in mijn vorig hoofdstuk sprak, neem dan den raad aan van iemand, die het kent, en ga er nooit heen, tenminste als u geen aanleg voor kluizenaar heeft, of iemand, die er van houdt, zich niet te bemoeien met de moeiten en zorgen van de groote wereld. Wat rust betreft heeft het zeker zijns gelijke niet. Het dorp zelf ligt in een dal, waardoor een kleine rivier stroomt, waar op zijn tijd wat goedkoope visch in gevangen wordt. De huizen, met uitzondering van het hotel, zjjn van het gewone moe ras-model, dat wil zbggen, zij zijn meer solide dan sierlijk gebouwd. Het hotel, dat zich verheugt in den weid- schen naam van „Het Wapen van Greybridge", is vergeleken met de naburige woningen een paleis van twee verdiepingen. Evenals alle an dere huizen heeft het een rieten dak, eeu lage voordeur, een gelagkamer met lambrizeering en een hospita, merkwaardig door drie eigenschappen, ten eerste het omvangrijke van haar dood veroordeeld en terechtgesteld. Maar nu hebben de drie ware schul digen terechtgestaan voor het gerechts hof te Tsjernigof, dat over alle drie het doodvonnis velde. De president van het hof verklaarde dat het proces van Glusker zal wor den herzien. Maar daarmede is de on schuldig ter dood gebrachte weinig gebaat. Weten nu de voors anders van de doodstraf voor hem soms een middel FRANKRIJK. Een nieuw schandaal wordt, dus lezen we in het N. v. D., door de bladen besproken. Men herinnert zich wellicht den naam van den Abbé San tol, een priester aan wien vele onbemiddelde ouders hun jongens ter verzorging toevertrouwden, en die dan die jongens liet plaatsen op fa brieken als goedkoope werkkrachten. Ook hier te lande werden jongens in fabrieken geplaatst door dezen abbé Santol. De jongens hadden het soms erg slecht in de fabrieken waar de priester hen plaatste. Nu schijnt de justitie zich weer met dezen priester te bemoeien. Bij gelegenheid van de Parjjsche over stroomingen hebben tal van ouders uit nood kun jongens aan den priester toevertrouwd en deze heeft ze ge plaatst op fabrieken in de provincie ver van Parijs, tegen naar men zegt een bemiddelaarsloon van vjjf francs per jongen. Nu zjjn veel van die ouders er weer beter aan toe en ze willen hun jongens weer bij zicb hebben. „Goed, zegt de abbé, „ge kunt uw kind natuurlijk terugkrijgen, maar moet mij mijn kosten van onderhoud en vervoer vergoeden." De ouders doen dat, en zoo maakt priester Santol een goed zaakje, want hij heeft indertijd de jongens voor niets laten tailleten tweede haar ongewone bedrevenheid in scheldenen ten derde dat zij nooit in haar leven grooter plaats heeft gezien dan Prin cetown. Dit alles echter verminderde niets aan de warmte, waarmee zij ons ver welkomde. Het zou vreemd geweest zijn, als het andeis was geweest, want ik geloof niet, dat zij in den loop van haar leven als hotelhoudster ooit een dergelijk gezelschap als liet onze onder haar dak had gehad. Zoo als mijn lezers ongetwijfeld al hebben opgemerkt, ben ik gezegend met één gelukkige eigenschap. Ik bin geen ijdel man. Als ik dat wel geweest was, dan vrees ik, dat m(jn trots hier een gevoeligen knak zou hebben gekregen. Over 't algemeen werden de verdiensten van ons gezelschap ongeveer als volgt getaxeerdJuffr. Sylvia, met haar élegante Parjjsche kleeding, bontwerk, sieraden en an dere vrouwelijke aanhangels, kwam natuurlijk het eerst. Of Grigson met zijn kaal hoofd, grijze wenkbrauwen en bijzonder vrijmoedige manieren, dan wel Alphonse met zijn borsteli- gen knevel en gebrekkig Engelsch daarop volgde, kan ik niet zeggen. Het feit blijft echter, dat ik als ge- vervoeren, dank zy de mildheid der spoorwegmaatschappijen. Daarenboven vertellen sommige jongetjes, die in glasblazerijen ge plaatst zijn geweest, dat ze daar er gerlijk mishandeld zijn. De ouders hebben daarop klachten ingediend bij de justitie en de vervolging is be gonnen. Zoo lezen wij het verhaal in de bladen. De beambten van de Zuider spoorwegen in Frankrijk, zijn sedert Zondag tot staking overgegaan. Een beambte die h.i. onrechtvaardig werd gestraft, -gaf den anderen aanleiding het werk neer te leggen. Intusscben hebben zij een reeks eischen gesteld, zoodat de staking van karakter is veranderd. Zjj willen gelijkgesteld worden met het personeel van andere groote maatschappijen en willen van de ouderdomsverzorging van staats wege niets weten. De directie, die het verkeer wil gaande houden, heeft militaire bewa king der lijnen aangevraagd. SPANJE. Te Barcelona zijn in de Pablostraat twee verdachte voorwerpen gevonden, die na met de vereischte voorzichtig heid te zjjn opgenomen, den gepant- serden wagen, waarin zij vervoerd werden, bjjua geheel vernielden. Twee begeleidende politieagenten kwamen er zonder letsel af. Verder werd eeu man gearresteerd, die 25 dynamietpatronen by zich had. TURKIJE. De Turken hebben naar een be proefd wapen gegrepen, in den stillen strijd tegen Griekenland. De boycott van alle Grieksche waren en schepen is geproclameerd. Wie zich de uit woon Engelschman, met niets anders tot aanbeveling, dan dat ik het voor recht bezat, de rekeningen te mogen betalen, heelemaal niet in aanmerking kwam. Grigson mocht een detective van Scotland Yard zijn, Alphonse een Fransche kok, maar in de oogen van Greybridge waren zy buiten kwestie mijn meerderen. Nooit, zoo lang ik leef, zal ik die reis vergeten. Wij verlieten Londen om twaalf uur van het Waterloo-sta tion. Wy zouden waarschynlyk den trein van negen uur nog hebben kun nen halen, als Alphonse ons daarin niet verhinderd had, die met nadruk en absoluut weigerde om achter te blyven. Al zijn Engelsch te hulp roepend, verzekerde hjj Grigson en mij, dat by zich de keel zou afsnijden, als hjj geen toestemming kreeg ons te ver gezellen. Wjj voelden daarop allebei, dat wij onze persoonlijke wenschen aan zjjn gehechtheid voor zijn ver misten meester moesten opofferen. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1