De heer Gerritsen: Het is waar, dat het voorstel wat laat komt maar het kon werkelijk niet anders. B. en W. zouden de progressie over wegen, maar daarvan blijkt niets. Sedert we voor het eerst ervan boor den zijn een aantal bezwaren geko men uit den boezem der kleine bur gerij. Ik trek nu mijn voorstel in, maar ik hoop dat B. en W. nu werk zullen maken van de gedane toezeg ging- De heer Rolandus Hagedoorn komt ter vergadering. Van de verordening, zooals door B. en W. voorgesteld, worden goedge keurd de artt. 1 tot en met 7. Bij artikel 8 stelt de heer Gerrit sen voor om begaafden onvermogenden leerlingen, wier ouders vrijgesteld worden van schoolgeld, ook boeken en andere leermiddelen gratis te geven. De heer Plomp: De boeken enz. worden toch niet door de school geleverd De heer Gerritsen: Dan stel ik voor, dat ij die uit de gemeente kas krijgen. De voorzitter: Daarvoor zou een andere verordening noodig zijn, waarover dan later kan worden ge sproken. De heer Gerritsen legt zich daarbij neer. Het artikel door B. en W. 'voorge steld wordt goedgekeurd, evenals de andere. Het geheele ontwerp wi rdt aange nomen met algemeene stemmen op die van den heer Rijkens na. Desgelijks geschiedt met de veror dening op de wijze van invordering, die alle stemmen verwerft. De heer Gerritsen zal in en volgende vergadering zijn voorstel omtrent het verstrekken van boeken enz. indienen. 3. Voorstel van B. en \V. tot toe kenning der periodieke verhooging wegens diensttijd van den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool A. J. de Jong. Conform besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot het niet houden van overgangsexamens aan het Gymnasium. Conform besloten. 5. Voorstel van B. en W. betref fende wijziging van het uitbreidings plan. De heer R ij kens: Uit de dis cussies in de Tweeee Kamer gehou den bij de debatten over het ont- werp-Woningwet is duidelijk gebleken, dat de wetgever ons in art. 28 een der middelen heeft willen geven om de verbetering in de volkshuisvesting te bevorderen. Het uitbreidingsplan of juister gezegd het bebouwingsplan moet aangeven hoe de gemeenschap zal worden gehuisvest. Daarom moe ten dus ook voorkomen zoeken, die voor de gemeenschap noodig en nut tig zijn. Doet men dat niet, dan heeft men eenvoudig, zooals hier het geval is, een stratenplan, dat geen beteekenis heeft voor de verbetering van de volkshuisvesting. Dat hebben steden als Amsterdam en Den Haag, waarvan ik hier het uitbreidingsplan bij mij heb dan ook ingezien. Voor de gemeenschap zijn ook noodig pleinen voor openlucht spelen. Een poging van de Gezondheids commissie om ons iets meer te geven dan een eenvoudig wegen- of straten plan, heeft schipbreuk geleden en een besluit van den Raad wordt thans eenvoudig als „niet noodig" terugge zonden. B. en W. betwijfelen het ernstig of aanwijzing van een terrein voor open luchtspelen op grond van de wet eonig gevolg kan hebben. In Amster dam of in Den Haag heeft men dat niet betwijfeld. Zou men daar zooveel dommer zijn dan hier Terstond aankoopen of onteigenen van die terreinen is volstrekt niet noodigals onze nakomelingen maar in de gelegenheid zijn ze te krijgen. Juist het feit, dat wij, in de oude stad niet meer in de gelegenheid zijn dergelijke speelplaatsen te krijgen, zou ons 'r toe moeten brengen der gelijke plaatsen op het uitbreidings plan aan te brengen. Het verwondert me dat B. en W., alvorens dit stuk zoo maar botweg aan den Raad terug te zenden, niet eens het advies heb- bon ingewonnen van den inspecteur der Volksgezondheid, die belast is met het geven van adviezen inzake uitbreidingsplannen. Ik heb zulks wel gedaan en kan meêdeelen, dat deze ambtenaar geheel aan mjjnezijde staat. Ik zie me dan ook genoodzaakt, mijnheer de voorzitter, voor te stel len het plan nogmaals aan B. en W. te renvoyeeren opdat deze thans aan de wenschen der Gezondheidscom missie voldoen. De heer Sanders: Wat de heer Rijkens gezegd heeft, verbaast mij nog al. Het betreffende artikel in de woningswet moet men niet uit breiden tot parken. Zeer zeker heeft de wetgever niet zoo ver willen gaan. Het blijkt duidelijk uit hetgeen in de Tweede Kamer bij de behandeling is gezegd. Wat de wenschelijkheid aangaat, kan men de groote gemeenten niet ver gelijkt met Amersfoort. Ten eerste al niet omdat de gemeente financiën te zeer verschillen, maar buitendien bestaat voor ons niet zulk een drin gende behoefte aan dergelijke terrei nen, Amersfoort is in dat opzicht veel beter af dan Amsterdam. Incon- squent is het, dat de heer Rijkens het gevraagde vroege niet, nu wel noodig achtte. Voor een raadplegen van den inspec teur van de Volksgezondheid is thans waarlijk geen reden. B. en W. moe ten die wenschen toch altijd toetsen a n het gemeentebelang en de ge meente financiën. De heer Rijkens: Ja, mijnheer de voorzitter, de heer Sanders begrijpt het niet. Daarom zou het noodig zijn, dat de inspecteur het den heer Sanders duidelijk maakte. Ik handhaaf mijn voorstel. De voorzitter: Aan uw ver zoek kan nooit worden voldaan. Het is in strijd met de wet. De heer Rijkens: Dat is uw opinie, niet die van den inspecteur. De voorzitter: Het is onmo gelijk. In Amsterdam waren de betref fende gronden van de gemeente zelve. Dat heeft er dus niets mee te maken. Het voorstel-Rijkens wordt verwoi- pen met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Rijkens, Gerritsen, Rolandus Hagendoorn en Van Esveld. 6. Vooretel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen betreffende het vaststellen en opheffen van z.g. bouwverboden. Conform besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening betreffende de straatpolitie. De heer Rolandus Hage doorn: Kan men bij deze gelegen heid ook niet wat meer zaken in de verordening preciseeren? Een aantal artikelen worden niet nageleefd. Wat een stoep is, is niet duidelijk om schreven. Het verbod van los vee te drijven neemt niet weg, dat ik her haaldelijk tusschen een troep varkens zat. Met het nu voorgestelde kan ik my vrij we' vereenigen. De Voorzitter: U kunt een lijstje van uw opmerkingen aan de commissie voor de wetgeving zenden. De artikelen komen in behandeling. De heer Rolandus Hage doorn: Geldt het verbod, twee paar den aan de hand te voeren ook voor militairen Dan kan een oppasser niet de paarden van mijnheer en mevrouw tegelijk terug brengen. De heer Gerritsen: Ook voor vrachtrijders is het onmogelijk, het verbod na te leven. De heer Hagedoorn: Ik stel voor, het verbod van „twee" in „meer dan twee" paarden te veranderen. De heer Plomp: Ge hebt geen macht over twee paarden. Als ze uit elkaar gaan, is het onmogelijk ze te houden. De heer Rijkens: U hebt nooit een paard bij de hand gehad. De heer Plomp: Meer dan u, die er geen verstand van hebt. Anders zou u zoo iets niet zeggen. Als een paard niet wil, kan men zelfs niet éen houden. Het voorstel Hagedoorn wordt door B. en W. overgenomen. De heer Hagedoorn: Er is niet omschreven wat „in de nabijheid van de paardenmarkt is." De heer Plomp: Laten we het overlaten aan de prudentie van de politie. Dat is beter, dan dat wij alle straatjes opgeven De heer Hagedoorn: Ik ben bang voor de prudentie van politie. De heer Veis Heyn: Welk belang zou iemand erbij hebben, met paarden te gaan drijven buiten de onmiddellijke nabijheid van de paarden markt. De heer Hagedoorn doet geen voorstel. Het ontwerp wordt goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrootiug dienst 1909. Goedgekeerd. 9. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting dienst 1910 (betaling uit onvoorziene uitgaven). Conform besloten. 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene geldleening, dienst 1909. Conform besloten. 11. Nader voorstel van B. en W. betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilenburg tegen den aanslag van het vergunningsrecht. Conform besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot over name van een strook grond aan de Wolfertstraat. Conform besloten. 13. Vaststelling van het Ie en 2e gedeelte van het oorspronkelijk kohier der inkomstenbelasting dienst 1910. Geschiedt conform voorstel van B. en W. op resp. f 37.248.50 en f 27.222.50 14. Benoeming van stembureaux voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten. Aangewezen worden de heeren. Ie stemdistrict (tevens hoofdsten- bureau) Plaatsvervangend voorzitter M. L. Celosse. Leden H. W. van Esveld en A. H. van Kalken. Plaatsvervangende ledenA. M. Tromp van Holst, N. Veis Heyn, W. Salomons, J. W C. Bloem. 2e stemdistrict. Voorzitter: A. A. Hamers. Leden: M. R. N. Oosterveen, H. Kroes. Plaats vervangende leden Th. J. H. Bianchi, J. van Wessum, B. A, Siddré, J. Sin- nige. 3e stemdistrict. VoorzitterTh. Sanders. Leden D. Gerritsen, S. J. van Duinen. Plaats vervangende leden J. C. Rolandus Hagedoorn, J. W. Jorissen, D. Ruys, L. O. Verkerk. De agenda is, hiermede afgehandeld. De heer Sanders: Gevraagd is ons, of het niet beter was, de ver lengde Paulus Buyslaan in andere richting te doen loopen. Na deskundige adviezen zijn we tot de slotsom ge komen, dat het beter is dit niet te doen. Oorspronkelijk had men de bouw plannen anders te maken. Men zou thans door de omlegging geen enkel voordeel behalen, terwijl er groote kosten aan verbonden zouden z(jn. De heer R ij kens: Ik wist niet, dat de zaak thans ter sprake zou ko men, toch wil ik er iets van zeggen. Vroe.er had men niet moeten toe staan, dat er gebouwd werd op de plaats in quaestie, doch nu het ge schiedt is kan men een ander niet weigeren wat den hoer De Groot is toegestaan. We krijgen daai nu een straat in plaats van een laan en dat hoort niet in dat kwartier. Bovendien, B. en W. hebben de bouwverordening overtreden. Verder moeten ze zelf weten als ze daar een ongewenschten toestaud wil len scheppen. Ik heb het m(jne ge daan om het tegen te gaan. De heer Sanders: Overtreden is den bouwverordening in geen enkel opzicht. B. en W. mogen uitzonderin gen toestaan, de zaak is zoo duidelijk mogelyk. Vroeger is ook die fout be gaan. De heer R ij kens: Er is geen reden om later een fout te maken om dat er vroeger een is gemaakt. Waarom heeft men dan den heer De Groot destijds een afwijking toe gestaan. Het zal zaak zijn, bij de volgende verordening, het geven van^dispensa- tie niet aan B. en W. over te laten maar aan den Raad te trekken. De heer Salomons: Ik ben het niet eens met den heer Sanders, maar ook de omlegging zou ik niet goedkeuren. De heer Kroes: Er is geeu fout begaan. Er is gebouwd op een afstand van 6 voet van den weg. Meer is niet noodig. De heer Rijkens: De wethou der zegt dus maar weer wat. De Voorzitter: Het bedoelde stuk grond zou moeten worden ge kocht, daar de grond niet van de gemeente hoort. De heer R ij kens: Dat zal niet duur z(jn. Er kan niet op gebouwd worden. De discussie wordt gesloten. Ingekomen blijkt een verzoek om verlenging van verlof w'egons ziekte namens de onderwijzeres, mej. Beek. Het verlof wordt verlengd tot aan het einde van de eerstvolgende vacantie. De vergadering wordt gesloten. Onlangs hebben we in ons blad de wenschelijkheid betoogd van het vervroegen van het keuringsuur voor de visch, daar anders in veie gevallen de Bergbewoners doode visch kregen. Met genoegen constateeren we thans dat B. en W. hebben bepaald, dat van 1 Juni tot 1 October de keuring van visch zal aanvangen des morgens om zeven uur. De heer J. W. v. d. Woest6ijne, militair-apotheker adsislent alhier is benoemd tot lid der redactiecommissie van den Algemeenen Apothekers-ad- sistentenbond. De 2o luitenant H. A. Luppes van het 5e regiment infanterie is heden ontheven van zijne detacheering te 's Gravenhage. De off. van gezondheid 2e kl. B. Eisendrath, van het hospitaal alhier, wordt 16 Juni ontheven van zijne detacheering in de legerplaats bij Olde- bioek. By onderhandsche aanbesteding is door den architect W. van Schaik de bouw van 8 woningen aan den Tolstraat voor de N. V. Volkshuis vesting, opgedragen aan den aannemer N. Wolfswinkel alhiei. Door H. M. de Koningin is, ter beroeping van een predikant bjj de I ed. Herv. gemeente te Apeldoorn een zestal aangeboden, waarop o. a. ook voorkomt Ds. W. J. Meyners. Het beroep is uitgebracht op Ds. H. J. E. Westerman Holstyn te Waarden burg. Burgerlijke Stand van 31 Mei 1910. Gehuwd: Eduard Otto Joseph Maria Baron van Hövell van Wezcveld en Westerilier en Maria Cornelie Aimée Baronesse Schimmel- penninck van der Oije. GEBORENGijsbertus Cornelia z. v. Cor- nelis Hendrikua Lucassen on Catharina Maria van Opmeer; Mathilda Elisabeth d. v. Frederik Faber en Mathilda Elisabeth van dor Heul. Wegens toeursvacantie heden geen notesring.

De Eemlander | 1910 | | pagina 3