WEERBERICHT. Thermoinetorstand BUITELNLANO. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. MEPEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 3 Juni 1910- Hoogste barometerstand 774.3 m.M. te Horta, laagste 7-14.Ö m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 4 Juni 1910. Toenemende Z.W.lijke tot W.lijke wind. Gesteldheid van do luchtZwaarbewolkt ot' betrokken, waarschijnlijk regen mot kans op onweer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOOKT. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 77 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 3 Juni des morgens 7 uur is 61u F. er de voorkeur aan geven, dat woord, waarop het land wachtte, niet uit te spreken. En zoo heeft de rechterzijde, door haar verwerping van het enquête- voorstel, zich solidair verklaard met Dr. Kuypers daden en treft diens po litieke eerloosheid ook haar. V. D. SPANJE EN HET VATICAAN. De Spaausche Regeering heeft een besluit genomen ten opzichte van goed keuring voor religieuze vereenigiugen. Er bestaat een wet van 1887, waarbij aan alle vereenigingen en congrega tiën, voor zoover zy niet zyn goedge keurd by het Concordaat, de ver plichting wordt opgelegd, aan de re geering goedkeuring op de statuten te vragen en den naam der vereeni- ging te laten opnemen in de daartoe bestem Je registers. Nu schijnt die verplichting door tal van vereenigin gen niet nagekomen te zijn, en daarom heeft Ihaus de regeering besloten dwangmaatregelen te gaan invoeren, voor het geval de wet nog langer wordt o ertreden. Alle liberale en republikeinscbe bladen wenschen het Ministerie geluk met dit stevige decreet. Zij dringen er op aan, dat de i'e- geenng bij deze houding zal volharden. Volgens de Liberal zou de Regee ring bosloten zijn, om het desnoods op een breuk met het Vaticaan te laten aankomen. Eerst zouden echter alle pogingen tot verzoening en ontspan ning. die niet met de waardigheid der Regeering in strijd kwamen, worden uitgeput, opdat ingeval van een breuk deze geheel op rekening kon word n gesteld van het Vaticaan. De Regeering, zegt het blad vei der, rekent er op, dat alle groepen der linkerzijde zich om haar h6en zullen scharen, om haar te steunen wam eer de onderhandelingen met het Vaticaan in de Kamer moet worden behandeld. DUITSCHLAND. Eierweis, de man, die Maandag te Berlijn een blikken bus naar den kroonprins wierp, toen deze aan het hoofd van de vaandelcompagnie voor bijreed, is na geneeskundig onderzoek naar het krankzinnigengesticht Dall- dorf overgebracht. De man ljjdt klaarblijkelijk aan godsdienstwaanzin. FRANKRIJK. Woensdag op den betaaldag van de soldij der matrozen, is de soldij van de slachtoffers der Pluviöse in handen gesteld van den commandant van het onderzee-booten-station, die hot geld aan de nabestaanden zal uit- keeren. De volle soldij zal worden uitge keerd, zoo lang als de lichamen der slachtoffers op den bodem der zee rusten. Indien het niet meer gelukt de lijken boven te brengen, zal de volle soldij nog gedurende zes maanden worden uitbetaald. Zooals reeds is medegedeeld, zijn de slachtoffers allen in rang verhoogd om het pensioen grooter td kunnen doen zijn. Thans zijn in het geheel drie tros sen aan de Pluviöse bevestigd. Zoo dra het weder wat gunstiger wordt, zal lietj bergingswerk worden hervat. TURKIJE. De verzending der nota door de Kretenzers aan de mogendheden, waarbij de Kretenzers ronduit om aansluiting bij Griekenland vragen, heeft de stemming in Turkije nog opgewondener gemaaktuit alle doe len van het rijk komen aanbiedingen van Mohammedanen om als vrijwil liger dienst te nemen voor het geval van een oorlog met Griekenland. Ook zjjn er op verscheidene plaatsen ge welddadigheden Legen Grieken voor gevallen. De haat tegen de Grieken is diep ingewortel by de Turken. CHINA. Alle legaties ontvingen anonyme brieven, naar men vermoedt van re- volutionnairen te Sjanghai. Deze brie ven bevatten de waarschuwing, dat een geweldige anti-dynastieke bewe ging spoedig te verwachten was. De vreemdelingen zullen ongedeerd blij ven, wanneer zij de Mandsjoes niet helpen. Doen zij dat wel, dan zullen zij in een algemeenen moord omge bracht worden. Deze brieven zijn op een of andere geheimzinnige wijze aan hun adres bezorgd en waren van onherkenbare postmerken voorzien. Aangezien de cousuis te Nanking dergelijke waarschuwingen ontvingen, hebben deze brieven onrust veroor zaakt. Arbitrage. Nair wij verne men is mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, oud-minister van buitenlandsche zaken, door den minis ter van buitenlandsche zaken als voor zitter van den raad van beheer van het Permanent Hoi van Abritage aan gewezen om als opperscheidsrechter op te treden in eeu voor wijnbmwende landen zeer belangrijk geschil tusschen Zwitserland en Italië, betreffende de toepassing van het gewijzigd tarief van invoerrechten van eerstgenoemd land. Landbou w-H oogescbool. Het bestuur van het Nederlandsch Instituut van landbouwkundigen, ge vestigd te Utrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend naar aanleiding van het wets ontwerp tot verplaatsing van de thans te Wageningen gevestigde Ryksland- bouwschool. Met het oog vooral op „de noodlot tige verwarring en vereenzelving door het publiek" van de twee te Wage ningen gevestigde, geheel verschillende Rijksinrichtingen voor landbouwondei- wfis, de Rijks-Landbouwschool en de Rijks-hoogere Land-Tuin en Bosch- bouwschool, wordt verplaatsing voor één van beide warm bepleit. I Maar tevens wordt de vraag ge steld, of met verplaatsing van de Rijks-hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool, mede in verband met hare te verwachten verheffing tot boven de voorgestelde verplaatsing van de Rijks-Landbouwschool de voorkeur zou verdienen. En wel, omdat bij vestiging van eene Hoogescbool toch mede dient te worden nagegaan, of de plaats wel door den aard harer bevolking, of ook door ligging en ver keer, gelegenheid biedt aan studee renden, zoowel als het aan die In richting verbonden personeel, om gees telijk contact te onderhouden met mannen van kennis en ontwikkeling in het algemeen, en met de eerste mannen op dat gebied van menschelijk weten, waarop de Hoogeschool het veld van haren arbeid vindt, in het bijzonder. Men zou nu wenschen onderzocht te zien of Wageningen aan dien eisch voldoet. Bakkersnachtarbeid, Het Nationaal-Comité voor Afschaffing van Nachtarbeid in het Bakkersbedrijf, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het, gelezen hebbende de Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw op het voor- loopig verslag betreffende het wetsont werp tot beperking van Zondagsrust en nachtarbeid in broodbakkerijen, beleefd doch dringend verzoekt, dit wetsontwerp nog voor de groote va- cantie in behandeling te willen mmen. Parlementaire ontstem ming. De Haagsche correspondent van de Tel. schrijft Bjj de sociaal-democratische fractie der Tweede Kamer heersebt ernstige ontstemming over het feit, dat èn in de commissie van voorbereiding in zake het wetsontwerp tot regeling van hot armbestuur èn in die inzake het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen door den voorzitter der Kamer geen sociaal-democraat is benoemd. De heer Duys wilde in de vergadering van gisteren daarover reeds 't woord vragen, maar zijn par- tijgenooten schenen het beter te vin den, dat hij het niet deed. Later schijnt de heer Troelstra zich bjj den voorzitter over het passeeren zijner fractie te hebben beklaagd. Men raerke hierbij echter op, dat ook de fractie der vrij-liberalen in geen der commis sies is vertegenwoordigd. Iedere com missie bestaat uit 5 leden, en de voor- zittei heeft deze blijkbaar over de verschillende groepen verdeeld, doch, daar er 7 politieke partijen zijn, de kleinste groepen telkens gepasseerd. En dit waren dus de sociaal-democra ten en de vrij-liberalen. EEN OORDEEL VAN „BEVRIENDE" ZIJDE. In een Haagschen Brief van De Tijd is o.a. te lezen Er is gebleken, dat de rechterzijde even beslist als de linkerzijde de on voorzichtigheden laakt, waaraan dr. Kuyper zich schuldig bekent en even teleurgesteld is geweest door de ver schrijvingen en vergissingen, welke in de November-verklaring niet ont braken. Er is niemand, die na het ge beurde den terugkeer van dr. Kuyper aan het bewind nog mogelijk acht. Welke de verzachtende omstandig heden zijn, die men laat gelden, de onvoorzichtigheden in confessie en misschien meer nog de karaktereigen schappen, waaraan zij door zijn vrien den werden toegesch.even, mak6n den terugkeer onmogelijk en ondenkbaar. Het lijkt mij intusschen, dat dr. Kuyper en De Standaard goed zouden doen in kalme rust de uitspraak van den eereraad af te wachten. De grootere of kleinere beschouwingen, door het blad aan de discussie in de Kamer gewijd, maken geen verheffenden in druk. De luchthartigheid, waarmede in het stukje over de rede van den heer De Jong gesproken wordt van de ver schrijvingen in de November-verkla ring, ergert, waarlijk niet alleen zijn tegenstanders. Over de rede van den heer De Stuers kan'men denken, zoo als men wil, het komt mij in alle be scheidenheid voor, dat het niet aan het blad van dr. Kuyper is, om daarop een zekeren nadruk te leggen. Ja, ronduit gezegd, wil het mij voorkomen, dat, zoo dr. Kuyper den heer Leh- mann een oogenblik als man van rechts heeft geaccepteerd, hij hem nog nog niet heeft op te dringen aan de rechterzijde. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen voor onderwijzeres de dames J. C. Jansen en R. de Vries, de laatste leerlinge van de Rijks-Nor maallessen. Van de 13 candidaten der Amers- foortsche Rijks-Normaallessen, slaag den er dit jaar 11, wat zeker een niet onbelangrijk succes voor deze onder wijs inrichting mag genoemd worden. Mej. A. Briët, thans hulptelepho- niste aan het post- en telegraafkan toor te Baarn, wordt met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig aan het kantoor te dezer stede werkzaam gesteld. Aan het postkantoor te Amers foort en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Mei 1910 ingelegd f48967.90, terugbetaald f 56289.41 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 15471. Naar het A. D. verreerat, zal de rozententoonstelling van de er- eeeniging „Nos Jungunt Rosae" op Zondag 26 Juni worden gehouden in de komediezaal eD in de kegelbaan van de sociëteit Amicitia. De deelne ming belooft groot te worden. Aan de leden der sociëteit met hun dames wordt toegang rerleend tegen betaling v.ud den halven entrée prijs. De kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie is zoo welwillend geweest de muziek aan te bieden voor een middag-concert. Op de Zeisterheide zullen deze maand schietoefeningen door het le regiment vesting-artillerie gehouden worden, en wel op de volgende dagen Woensdag 8 JuniSchieten met 4 mortieren van 10 cM., eD daarna met mitrailleurs (door de 5e compagnie). Dit vuur vaogt ongeveer te 7^ uur v.m. aan, door de 5e compagnie en wordt tegen den middag voortgezet door de 6e compagnie. Donderdag 9 JuniDes avonds te ongeveer 10 uur wordt een aanvang gemaakt met het (gedurende den nacht) inrichten van een battery, om daaruit den volgenden morgen het vuur te openen. Vrydag 10 Juni: Des morgens te 3 uur opening van het vuur, met kanonnen van 12 c.M. K. uit de zoo juist ingerichte opstelling, (door de 5e comp.) welk vuur te ongeveer 7 uur v.m. door eeD audere compagnie (de 6e) wordt overgenomen. Zaterdag 11 Juni: Schieten (door de 7e compagnie) met kanonnen van 12 cM. K., mortieiëD van 10 cM. en mitrailleurs. Het schietterrein is golegen op de heide, zuid-oostwaarts van den straat weg UtrechtAmerfoort, ter hoogte van „Rustoord" (aan dien weg). Het is te bereiken van de halte Huis ter Heide, (en vandaar pl.m. 1 uur wan delen) of over het station Soesterberg (vandaar wandelen over de heide pl.m. uur, over den grintweg pl.m. 1 uur). (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 7 Juni. Vergadering aid. Amersfoort v. d. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderoff. in „de Arend", ten half negen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2