WEERBERICHT. TbermOLüet'TStand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 9 Juni 1910 Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Horta, laagste 756.4 m.M. te Soydisfjord. Verwachting tot den avond van 10 Juni 1910. Eerst zwakke uiteenloopcnde later matige Zuidelijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtToenemende bewolking, waarschijnlijk onweersbuien. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOORT. 761 ui M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 86 Laagste herleunachtF. 60 Hedenmiddag 12 nnrF. 76 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 6 Juni dos morgens 7 uur is 73" F. aangedaan en de uitlating van de Roomsche curie, die den vrede tus- schen de verschillende geloofsbelijde nissen in Duitschland verstoort. Minister Wolff legde een verklaring in denzelfden zin af. De Kölnische Zeiting opent haar Mittags-Ausgabe met het volgende, gespatieerd gedrukte telegram Naar hier uit nietofficieele, maar gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt, heeft de Pruisische gezant Von Mühlberg in opdracht zijner re geering den Heiligen Stoel een offi tieele, de Encycliek betreffende, mede- deeling gedaan. Over vorm en inhoud dezer raededeeling is nog niets naders bekend. DUITSCHLAND. Het bemiddelingsvoorstel in zake den strijd iü de bouwvakken, dooi den regeeringscommissaris samenge steld, en waarvan wij een paar dagen geleden den hoofdinhoud opnamen, is zoowel door den werkgevershond als door de arbeidersorganisaties aange nomen. De arbeiders-organisaties besloten onmiddellijk met groote meerderheid tot de aanneming. De beslissing der patroons liet zich langer wachten en volgde eerst na uitvoerige debattpn. Thans zal allerwege worden begon nen met de onderhandelingen over de plaatselijke overeenkomsten, welke volgens het aangenomen voorstel bin nen een bepaalden termijn moeten wordeu gesloten. Bij een tusscbeutijdsche verkie zing in het district OletzoLych, werd de zetel in het Pruisische Huis van Afgevaardigden, die tot dusver steeds door een conservatief was bezet, door een nationaal-liberaal ge wonnen. Uit wraak hierover hebben de con servatieven besloten om alle kiezers, die op den nationaal-liberaal hebben gestemd te boycotten. Dit gaat zeer gemakkelijk, omdat zooals men weet, de vei kiezingen voor den Pt uisischen Landdag openbaar zjjn. Men ziet hier dus duidelijk de prak tijk van het „openbare" kiesrecht, en tevens de reden, waarom de jonker partij raet hand en tand aan dit systeem van openbaarheid vasthoudt. GROOT BRITANNIË De Eugelsche suffragettes sehyDen hun ruwheden te willen staken. De National Union of Women's Suffrage Sosieties, maakt een schrijven van mrs. Fawcett, een van de leidsters der feministische partij, openbaar, waarin zij zich ten gunste van het wetsont werp uitspreekt, dat spoedig in het Lagerhuis aan de orde zal worden ge steld. „Op het oogenblik", zegt mrs. Faw cett, „zyn er 7.705.717 kiezers Het wetsoutwerp heeft ten doel bij dit getal ongeveer één miiiioen vrouwen stemmen te voegen. Het is waar, dat het ontwerp niet aan de eischen voldoet door de ver- eenigingen der voorstandsters van vrouwenkiesrecht gesteld, d. w. z. dat het den vrouwen niet precies dezelfde rechten geeft als de mannen reeds be zitten. Toch moet men erkennen, dat het 't groote beginsel aanvaardt, voor hetwelk wij reeds sedert zoo langen tijd, strijden het is het beginsel, dat sekseverschil niet naast misdadigheid of zwakke geestvermogens reden op levert om van burgerrechten te woe den beroofd." Volgens het wetsontwerp is het stemrecht verbonden aan de betaliug van 125 gld. huur of aan den eigen dom van een onroeiend goed. FRANKRIJK. Tegen de priester Santol is een ge rechtelijke vervolging ingesteld door een arbeider, die een van zijn Degen kinderen aan zjjn zorgen had toever trouwd. Deze Gabriel Riguet, een jongen vad 14 jaar, werd uaar een glasblazerij te Croixmare (dep. Meurtbe- et- Moselle) gezonden, voelde zich daar ongelukkig en liep weg. De ouders werden niet gewaarschuwd. De jongen werd teruggevonden door Santol, werd ziek en stierf. Toen hij de ouderlijke woniDg verliet was hij gezond en krachtig, TURKIJE. De Grieksche gezant, wordt uit Con- stantinopel aaD de Frankfurter Zei- tung geseind, heeft bij den Grootvi zier zijn beklag gedaan over den boy cott van den Griekschen handel, die steeds algemeener wordt. De Grootvi zier gaf zjjn spijt te kennen niets te gen de algemeene strooming te kun nen doen. (Een vorige keer had de Porte beloofd den boycott tegen te gaan.) Toen de gezant was heengegaan kreeg de Grootvizier een flauwte. Een in allerijl ontboden medicus bracht hem echter weer bij. TWEEDE KAMER. Het voornaamste debat liep gisteren in de Kamer over het ontwerp tot regeling der banken van leening. De wetsvoordracbt beoogt in de eerste plaats uitbreiding van het aantal ge meentelijke banken van leening de heer Schaper wil zelfs in grootere gemeenten de oprichting verplichtend stellen, amendement dat de Minister nog niet bestreed in de tweede plaats de particuliere pandjeshuizen aan gemeentelijk toezicht te onder werpen, dit laatste door een licence- stelsel in te voeren en bij overtreding der concessie-voorwaarden den ge meentebesturen het recht te geven de vergunning in te trekken. Tegen dat systeem opperde de heer Van Doorn ernstige bezwaren. Hij achtte de intrekking der vergunningen slechts rechtens zoo zulks door den strafrech ter gebeurde, maar zjjn oppositie werd in haar principe verzwakt door het bestaan van de drankwet, die geheel hetzelfde stelsel inhoudt. Trou wens, overal geldt de regel dat wie een vergunning verleent het recht heeft de voorwaarden waaronder vast te stellen en de bevoegdheid van in trekking is een conditie der licence- verleening. De heer De Visser gaf, toen de be- teekenis der lombards in onze maat schappij door de betoogen der heeren Schaper en Bos wat duidelijker was uitgekomen, nog in overweging om spaarkassen aan deze instellingen te verbinden, een denkbeeld, dat door den Minister wel met sympathie werd besproken, maar als niet tot dit ontwerp behoorende werd afge wezen. Niet te herstellen. Een vaD de bestuursleden van de afdeeling Helder van de S. D. A. P., belast met het indienen van de candidaten-lyst voor de Provinciale Statenverkiezing, hoeft dit vergeten. Eerst tegen half vijf des 's namiddags bemerkte h(j zijn verzuim, en trachtte hij haar nog in te leveren. Het Raadhuis was echter reeds gesloten, terwijl de wettelijke tijd trouwens lang verstreken was. Het gekke van het geval is, dat hij als raadslid dien morgen reeds ten llaadhuize was geweest, ten einde inzage van de stukken, een Raads zitting betreffende, te nemen, en de lijst toen in zijn zak had. Ambtenaressen. Het Na tionaal Comité in zake wettelijke regeling van Vrouwenarbeid had tegen Zateidag j.l. een vergadering te Am sterdam belegd, om te beraadslagen over hetgeen gedaan zou kunnen worden, om het onlangs door minis ter Heemskerk ingediende wetsont werp met betrekking tot de ambte naressen in Rijksdienst en de onder wijzeressen te doen verwerpen. Ver tegenwoordigd waren de Vrouwen bond tot verhooging van liet Zedelijk Bewustzijn, de Vrije Vrouwenver- eeniging, de Vereeniging ter Behar tiging v. d. Belangen der Vrouw, uit Rotterdam, de Nationale Vereeni ging voor Vrouwenarbeid, het Natio naal Bureau voor Vrouwenarbeid, vei der afzonderlijke vrouwen-, als mede gemengde vakvereenigingen, Vrouwenkiesrecht, onderwijzers-cor poraties in een vijftal nuanceoringen, ambtenaarsbonden en ethische ver- eenigingen. Er werd met algemeene stemmen besloten tot een gemeenschappelijke actie waarvoor een tijdelijk comité werd opgericht, waarin zitting zullen nemen verschillende aangewezen hon den en vereenigingen, alsook eenige personen. De vraagWelke middelen zullen worden te baat genomen'? zal door dit comité worden overwogen. Met genoegen zal worden ver nomen, dat men te Stadhuize thans gereed is gekomen met een concept- werkliedenreglement en dat dit aan de leden der commissie ad hoc is ver zonden. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan de dames G. J. van der Horst Bruyn en WC. H. van der Burg op haar verzoek eervol ontslag verleend als hulp telephonisten aan het post en telegraafkantoor alhier. De dienst by de Evangelisch Luthersche gemeente ouder het gehoor van Ds. H. Makkink uit 's Bosch zal Zondag 12 Juni a.s. aanvangen ten 10^ uur in afwijking van het gewone aanvangsuur 10 uur voorm. In de Tweede Kamer was gis teren aan de orde de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. H. van Veen, timmerman te Amersfoort, houdende verzoek een strafvervolging in te stellen. De conclusie strekte tot dankzegging aan den minister en werd zonder de bat of hootdelyke stemming aangeno men. Naar men ons meedeelt is gis teren nog op verschillende plaatsen de bliksem ingeslagen, gelukking nergens ernstige ongelukken ten gevolge heb bende. Alleen werd hier en daar eeni ge materieele schade veroorzaakt. Zoo werd van een p -rceel in de Pieter Pijperstraat een stuk van den voor gevel verbrijzeld, terwijl bij zekeren T. op den Soesterweg een plafond werd vernield. En by den landbouwer L. aan de Dorresteinsche steeg werd de schoorsteen van hot dak geslagen. By de heden gehouden aanbe steding van schildei werk voor de Ge meente werd ingeschen als volgt R. v. 't Hofperc. I (Stadhuis) f 200, perc. II (Reiniging) f 98, perc. III (Begraafplaats)f 51,perc. VI(Werk- huis) f210, perc. V (Waag) f 52, perc. VI (Politiebureau) f 140, perc. VII (Politiewoningen) f26. J. A. StoopendaalIII, f 70, V, f 65, VII, f36. J. van Eeden: III f 115, VII f48. P. v. 't Hof: respectievelijk f165, f 110, 160, f 188, 1 63, f153 en f30. H. van Zuilen: resp. f450, f300, f166, f 325, f 115, f480 en f43. A. J. Boode resp. f 155, f 115, f 54, f 195, f 46,50, f 145 en I 37. J. R. van 't Hofresp. f 163, f 143, f 83, f 223, f 43, f 143 en f 33. J. W. de Vaalresp. f 220, f 204, 1124. f226, f90, f252 en f65. S. Massa: I, f 129, IV, f 187.50, V, 147.50 en VII f42.50. J, Bakker: resp. f190, f150, f87, f 265 f 88, f 235 en f 57. T. L. Blok resp. 1180, f 162, f 82, f 272, f 79, f 248 en f 45. L. van Wijngaarden: resp. f179, f 134, f 99, f '287, f 49, f 156 en f 39. H. Visscher en G. Kelderresp. f278, f225, f65, f445, (45, f '218 en f31. De diverse perceelen in hoogste be somming alzoo f2021in laagste f 674.50. Op den openbaren weg z(jn ge vonden en op het bureau van .politie gedeponeerd een halsketting met gou den slot en een horlogeketting met gouden schuifjes en een medaillon met dames portret. BAARN. Te Soestdijk werden gister avond tijdens een hevig onweder, het welk gepaard giDg met een windhoos, tal van hoornen ontworteld, waaron der een eeuwenoude beuk, staande vóór het paleis. De commies-titulair der poste rijen en telegraphie P. van den Tol is overgeplaatst van Baarn naar 's Gra- venhage. Moordenaar gestorven? Den 30en April 1908 werd tusschen Vaals en Aken om het leven gebracht de 16-jarige Laura Klinkenberg. De moord had plaats onder de meest tra gische omstandigheden, en ofschoon de Duitsche politie talrijke personen aanhield, alien moesten weer op vrije voeten worden gesteld, wegens gebrek aan bewijs. Destijds ging ten bericht door de pers, dat een persoon uit Aken, die in Holland wegens diefstal was aan gehouden, de moordenaar zoude zijn. Deze persoon, Charie geheeten, werd door de rechtbank te Plaarlem veroor deeld tot twee jaren gevangenisstraf. Kort na z(jne veroordeeling zou hij aan de Neder), justitie een omstandig verbaal hebben gedaan van de wijze, waarop hjj Laura uit den weg had geruimd. Het gevolg was, dat een re chercheur uit Aken zich naar de Haarlemsche gevangenis begaf, en uit eigen mond van den veroordeelde ver nam, dat hij de moordenaar was, met omschrijving der bijzonderheden, waar onder het drama had plaats gegre pen. Nadat Ch. in ons land zijne straf zou hebben ondergaan, zou hy aan de Duitsche justie te Aken worden uit geleverd. Doch Ch. is vorige week in de gevangenis te Haarlem overleden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2