Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 139. VRIJDAG 17 JUNI 1910. 7e JAARGANG 13Ü1TE1NLANP. FEUILLETON. DE EEULANDEB Hoofdredacteur B. Gr. RIJKENS. i® Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiton het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangryko korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE TOESTAND IN HET OOSTEN. Het begint er bedenkelijk uit te zien in het Oosten. „Onweerachtig" zou men met den nieuwsten term der meteorologische berichten kunnen zeg gen. In Griekenland spreekt men dood kalm naar het schijnt van eenen oor log met Turkije. Van den vorigen oorlog moet men toch nog minder aangename herinneringen hebben over gehouden. Maar in Griekenland ver geet men spoedig. De groote straat politici te Athene verzekeren den vreemdeling, dat als het er op aan komt de Hellenen onoverwinnelijk zijn. Zij zullen het beproeven met den „kleinen oorlog". Zy zullen als iu Macedonië benden vormen en altijd de Turken het leven lastig maken, zoolang dat deze de zaak moede wor den. Men voegt er bjj dat de reis van den koning naar Londen een buiten gewoon resultaat heeft gehad. De Engelsche financiers zouden geneigd zjjn Griekenland het geld te leenen, dat het behoeft om oorlog te voeren. Nu is dat buitengewoon onwaarschijn lijk. De Engelsche en Fransche kapi talisten, want ook Parijs zou in de zaak betrokken zijn, zullen zeker geen geld geven eer het gevaar van eenen oorlog tegen Turkije is geweken. En terwjl de niet geheel raszuivere nazaten der strijders van Marathon zich opwinden, komen ook de Turken meer en meer in bewegiDg. Men heeft zich gehaast den opstand in AlbaDië te dempen. De Albaneezen zullen ook genoodzaakt zijn hun aandeel te leveren in de jaarlijksche lichting voor het leger. De oorlog in Albanië heeft minder gekost dan men had verwacht en gevreesd en het zelfgevoel van den Turkschen soldaat versterkt. Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 9) Er is een eenigszins zure lucht in het glas, en tegen de wanden schijnen kleine vezeltjes te zitten. Het glas is met een doek uitgeveegd. Hjj keek er scherper in. Als ik my niet vergis, dan zijn op den bodem nog de sporen van een minerale substantie I Rechter Alberti had met groote aan dacht naar zyn uitweidingen geluis terd. Nu keek hy ook onderzoekend in het glas. Ik geloof, dat u inderdaad gelijk heeft, zei hjj toen. Een chemisch onderzoek zal het overige aan het licht moeten brengen. Hy overhandigde den commissaris het glas met de waarschuwing, het zorgvuldig te bewaren. Dus, in geen geval heeft de De stemming die in Turkije tegen over de Grieken heerscht, blijkt het sterkst uit het boycotten der Griek- sche waren, waarvan telkens de tele grammen spreken. De Turkscbe auto riteiten trachten daartegen te ageereu, maar hun pogingen zyn niet altijd gelukkig en het resultaat is in ieder geval zeer gering. In de Turksche Kamer is zelfs het plan geopperd om van de regeering de uitwijzing van a'le Grieken in het ryk teverlingen. De Porte zal aan dien eisch niet kun nen voldoen en men spiak van eene ministerieele crisis voor het geval dat de Kamer het besluit zou nemen, dat men haar voorstellen wilde. Onder deze omstandigheden heeft het comité voor Vrijheid en Eenheid gemeend de bevolkiog te moeten aan manen tot geduld en te waarschuwen legen overijling. De Turksche regee ring zegt het comité, zal zijnen plicht doen en nooit toestemmen in de an nexatie an Kreta door Griekenland 1 Het comité, zelf zal op zijn tyd de noodige maatregelen nemen. Maar men is nu eenmaal opgewon den te Konstantinopel. Men herkeot de Turken niet. Zij zijn anders zoo idolent, zy maken liefst geen drukte. Maar op het oogenblik geven zij de van nature opgewonden Grieken wei nig toe. Een te Konstantinopel ge pleegde moord, waarvan de redacteur van een oppositieblad het slachtoffer werd, heeft de agitatie nog doen toe nemen. In de Aziatische provinciën, waar het centraal gezag zich minder krachtig kan doen gelden, worden op vele plaatsen de Grieken mishandeld. En vele Turken zijn van meening, dat als straks het overwinnende leger uit Albanië terugkeert het onmiddel lijk naar Thessalië moet worden ge zonden. Ten minste naar de Griek- scbe grens, om gereed te zijn bij een mogelyken oorlog. De toestand zou dan bedenkelijk, zou direct gevaarlijk zijn, indien niet de mogendheden zooveel belang had- deD by de handhaving van den vrede in het Oosten. Het is te hopen, dat zij de Grieken maar ook de Turken rede zullen doen verstaan. Ongelukkig hebben zij veel tijd noodig voor hunne geleerde overleggingen en besprekin gen en er kan ieder oogenblik iets gebeuren, dat alle overleggingen en de schoonste diplomatieke nota's te schande maakt. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN, De bekende medewerker van de Fi garo, Julien de Narfon, geeft verslag van het onderhoud dat hij over de encycliek-beweging heeft gehad met abbé Gaffre, een Fransch geestelijke, die zich juist te Rome op de hoogte had kunnen stellen van do meening welke men op het Vaticaan te dier zake is toegedaan. Op het Vaticaan schreef men de beweging toe aan drie oorzaken een geloofsoorzaak, een politieke oorzaak en een pangermanistische oorzaak. De eerste oorzaak vloeide voort uit jaloerschheid van Protestantsche zyde over de groote vorderingen, die het Katholicisme in de laatste jaren in Duitschland had gemaakt. De politieke oorzaak was te zoeken in de begeerte der Duitsche conser vatieven, om zich hun verbond met het Centrum te doen vergeven door het orthodoxe deel huDner kiezers. De pangermanistische oorzaak ein delijk, werd verklaard door het stre ven der Duitschers, om 't Fransche protectoraat in den Levant te vervan gen door een Duitsch protectoraat. En om den Paus die, ondanks alle oneenigbeid tusscben het Vaticaan en de Fransche Republiek nog al tyd niet overledene tijd gehad, het glas zelf uit te vegen zei hy nog eens tot den arts. Dat is totaal onmogelijk. Ik be roep my in dit opzicht op hetgeen onze eerste autoriteiten er van zeggen. De rechter van instructie knikte peinzend voor zich heen. Wij staan voor een volslagen raadsel, zei hij toen tot den nader bij komenden commissaris van poli tie. Er is geen spoor van uiterlijk geweld te zien. Heeft u verder ook niets bijzonders opgemerkt, mijnheer Grosser Deze schudde met het hoofd. Een zoo duister geval is mij in mijn practijk nooit meer voorgeko men. Wij moeten met een uiterst ge raffineerd misdadiger te doen heb ben en bovendien met iemand, die in dit huis ongehinderd in- en uit kon gaan. De rechter van instructie wendde zich plotseling tot den dienaar. Is u in staat uw alibi te bewij zen vroeg hij opeens. Een vlammende blos kleurde het gelaat van den man. Bittere boleedi- ging teekende zich in zijn oogen af. Mynheer de rechter, ik ben een arme, maar een eerlijke man, zei wil medewerken tot de afschaffing van het Fransche protectoraat daar toe te dwingen, tracht men nu door 't lawaai over de encycliek, een soort van chantage op hem uit te oefenen. Overigens drukt de gehoele Duitsche pers met s'echts enkele uitzonderingen, haar volkomen tevredenheid uit over hetgeen zij den terugtocht van het Vaticaan noemt. Sommige bladen meenen zelfs, dat zulk een terugtocht der curie zonder voorbeeld in de geschiedenis is, en de conservatieve organen haasten zich de volle eer daarvan aan den Rijks kanselier te geven. GROOT-BRITTANNIË. De beweging voor vrouwenkies recht heeft met het eergisteren in het Lagerhuis door den arbeidersafgevaar- digde Shackleton ingediende wetsont werp tot verleening van stemrecht aan vrouwen, die aan zekere eischen voldoen, een schrede vooruit gedaan op haar weg. In eerste lezing is het ontwerp reeds aangenomen, na eenig protest van den unionist Smith, zon der dat door hem een stemming werd aangevraagd. Het wetsvoorstel bestaat slechts uit twee paragraphenIedere vrouw, die een eigen huishouding bezit of 120 gulden huur betaalt kan op de kieze s- Hjst gebracht worden. De vrouw ver liest door 't huwelijk het kiesrecht niet, zoolang «r goen gemeenschap van goederen is. Kiesgerechtigde mannen, die zelden stemmen, zooals matrozen, of ook als soldaten wel eens afwezig zyn, kunnen het kiesrecht aan hun vrouwen overdragen. OOSENRIJK—HONGARIJE. Eergisteren, toen de Bosnische landdag geopend is door den „lands dief" generaal van Waresjanin werd op hij met van innerlijke opgewonden heid sidderende stem. Ik was op recht aan mijn armen meester ge hecht bovendien was ik heden nacht in een groot gezelschap, en - Goed, goed. Ik wilde u niet krenken, zei nu de rechter. Is er misschien iemand hier in huis onge hinderd uit- en ingegaan 1 Niet voor zoover ik weet, verzekerde de dienaar. Alleen de arts kwam dagelijks, anders ging mijn meester met niemand om. Kwamen er ook nooit bloedver wanten aan huis? Mijnheer de baron stond tame lijk wel alleen behalve freule Dora had hij alleen nog een neef, baron Hugo v. Englermaar de laatste is al sinds langer dan een half jaar niet meer hier geweest, hij is een over moedige, jonge man, die met zijn oom gebrouilleerd is. Toch moet hier een ongenoode gast zyn binnengedrongen. Heeft u dan op iemand eenig vermoeden De geheele verschrikkelijke ge beurtenis is voor mij een raadsel stamelde de dienaar. De fr ule was de voorzichtigheid zelf; zoodra het avond werd, moesten op haar be vel zoowel de huisdeur als de tuin poort gesloten worden. Gisteravond ging zij zelf met mij mee tot in de vestibule en bleef staan, totdat ik van buiten de deur had gesloten en den sleutel er uitgenomen. Zij zelf had eerst in mijn bijzijn di achterdeur gesloten. De ramen van het sous- terrein zijn van ijzeren lu.ken voor zien, het is totaal onmogelijk, dat er van buiten af iemand in het huis is binnengedrongen. Dat zou dus alleen met mede we ren van de freule gebeurd kunnen zijn? opperde de rechter van in structie. De dienaar schudde ontkennend met het hoofd. O neen, dat geloof ik niet, antwoordde hij. De freule ging met niemand om. Bovendien, nu zjj ge heel alleen in huis was, zou zy toch zeker geen mensch hier toelaten. Maar het trof u toch ook, dat ge nu al herhaalde malen tegelijk met de keukenmeid verlof gekregen hadt. Wel verwonderde mij dat, be vestigde de dienaar, maar ik dacht niet, dat er eenig kwaad bij was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1