is het 10 pCt. dividend van ons brood, Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. lgftT ZATERDAG 18 JUNI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B Gr. RIJKENS. sQu Spy BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDEB Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS l PRIJS DER ADVERTENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.Oö. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiton het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. FRANKRIJK. Ilips, de Russische revolutionnair die gepoogd heeft generaal van Kot ten, chef der Petersbnrgsche geheime politie, in Parijs dood te schieten, is door de gezworenen vrijgesproken. De jury heeft slechts twintig minuten beraadslaagd. Blijkbaar waren de ge zworenen zóó verontwaardigd over wat er op de zitting gebleken was omtrent de praktijken der Russische geheime politie, dat ze een moordaan slag op den chef van dien dienst zeer verschoonbaar achtten. De laatste getuige is de bekende revolutionnair Bakai geweest, die be weerde dat men bij de Russische po litie de vaste gewoonte heeft, gevan gen revolutionnairen de vrijheid te geven onder voorwaarde dat ze'spion der politie en uitlokker van misdrjj- j ven worden. DENEMARKEN. Het Ryksgerecbt te Kopenhagen velde vonnis in het proces, dat bij besluit van het Folketing, den gewe zen premier Christensen en den ge wezen Minister van Biunenlandsche Zaken Berg was aangedaan, wegens nalatigheid in de oefening van hun ambt, door geen maatregelen te tref fen tegen den vroegeren Minister van Justitie Alberti. Christensen werd vrijgesproken. Berg werd veroordeeld tot het be talen van 1000 kronen aan de schat kist, subsidiair 60 dagen gevangenis straf. De staat werd tot betaling van de kosten, 10.000 kronen, veroordeeld. Berg betaalt 1/5 van dit bedrag. RUSLAND. In het station Gradisk van de lyn naar Weenen, werd naar den chef der Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. landspolitie en vjjf hem begeleidende gendarmes een bom geworpen, waar door een der gendarmes gedood en drie hunner zwaar gewond werden. Dj chef werd licht gewond. De pleger van den aanslag, die veneens ernstig gewoud was, werd gearresteerd. Men zoekt verband tusschen dezen aanslag e i den moord op Wonsiatoki, overste der gendarmerie te Radom. Uit Kieff wordt aan de Russi sche Korrespondenz geseind Het verdrijven der Joden uit Kieff is zonder erbarmen tot het einde toe doorgevoerd. Met 1 Juni (Juliaansche kalender) was ook voor de het rijkst met kinderen gezegende gezinnen de laatste termijn verloopen en duizenden burgers werden der ellende tegemoet gejaagd. Wie niet uit zichzelf ging, werd met geweld weggedreven. Het aantal slachtoffers werd steeds groo- ter. Een meisje werd krankzinnig eu sprong uit een spoorwegcoupé. De politie woedt nog steeds in de om geving van Kieff en houdt ware raz zias in de villawijken. Zieke en her stellende Joden, die het in de nabij heid gelegen villadorp Darnitza be trokken hadden, om hun gezondheid terug te krijgen, moesten zich schrifte lijk verbinden binnen vier dagen te verd wijneo. Russische boeren hebben een nieuw middel gevonden ter bestrijding vau de cholera. Bij Cherson zijn de boeren opgestaan en hebben aan de huizen van priesters en dokters de ruiten ingeworpen onder den kreet „Dat is de beste manier om de cholera te verdrijven." Arm land! TURKIJE. Uit Athene wordt aan de Frankf. Zeitung geseind, dat de partij van Michelidakis op Kreta de toelating der Muselmansche afgevaardigden zonder eedsaflegging weigert. Daar ook ver scheidene afgevaardigden uit de party van Veniselos van dezelfde meening zijn en de regeeringspartij daardoor de meerderheid verliest, besloot de Kretenser regeering de beslissing over te laten aan de op 29 Juni bijeen komende Kamer. De militaire overheden te Elas- sona meldden, dat een dertig man sterke, door een officier aangevoerde Grieksche ben le, die twee met munitie beladen lastdieren met zi h voerde, de grenzen overgetrokken is. Er zyn mi litairen op afgestuurd. Ongeveer honderd Montegrynen on der beve' van den Sarvischen officier Martinowitjs, hebben een Turkscb blok huis in de streek van Gussinje aangeval len. Twee soldaten werden gedood, drie gewoud. De Montenegrynen trok ken zich echter terug, toen er ver sterkingen waren aangekomen. De Encycliek. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht heeft het volgende schrijven aau de Koningin gezonden De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Utrecht heeft kennis genomen vau de smadelijke en beleedigende wys, waarop Paus Pius in zijn jongste Encycliek zich heeft uitgelaten over het zedelijk karakter der hervormers en van de vorsteD, die met hen het werk der Kerkher vorming in de 16e eeuw ondernamen eu tot stand brachten. De Kerkeraad ziet daarin een aan randing óók van de eer van het door luchtig Huis, waaruit Uwe Majesteit is gesproten, en een miskenning van dat gezegend werk der reformatie, waarvoor de edele Juliana van Stol berg zooveel geleden en gebeden heeft, en zoovelen vau Uwer Majesteits beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i.er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépótbouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag ''en dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. 10) Rechter Alberti eindigde zyn ver hoor, want er kwam een politieagent biunen met de boodschap, dat de gerechtelijke deskundige, slotenma ker Walter, gekomen was. III Langs den politieagent, die bij het bloedspoor de wacht moest houdeü, giDg de rechtskundige commissie door de slaapkamer van den ver moorde naar de werkkamer, waar de brandkast stond. De slotenmaker begon zonder dra len aan zijn werk. Maar het mocht hem niet gelukken, de kast te ope nen. Dat is geen gemakkelijk werk, zei hy, na een poosje vergeefsche moeite gedaan te hebben, tot den rechter van instructie. Deze on mogelijke sloten ken ik welHet is een brandkast van de firma Beck, die failliet is gegaan. Zou die door een spitsboef opengemaakt zyn I Ook is het een letterslot. Zelfs af heeft men den waren sleutel en men kent de combinatie van letters niet, dan kan men tienduizend maal probeeren, zonder dat het helpt. Vindt u geen spoor van uiter lijk geweld aan de kast? De kast is behoorlijk gesloten, antwoordde Walter. Weer begoc hjj te werken. Het is niet mogeljjk, het slot open te maken, zei hjj eindelijk moedeloos, ik moet met een center boor het geheele slot er uit halen. Doe dat dan maar, antwoo'fi de de rechter van instructie. Wy zullen intusscheu het huis eens door- loopen. Met den dienaar voorop giug de commissie, terwijl er een politieagent bij den ijverig werkenden slotenma ker achterbleef, naar het sousterrain. Dit werd nauwkeurig doorzocht, zonder dat ergens een schijntje van een spoor te ontdekken was De ach terpoort, die naar deD tuin leidde, was op slot. De freule droeg den sleutel daar van altyd by zich, helderde de dienaar op, na een vragenden blik van den rechter. Een pi litieagent werd naar boven teruggezonden, om in de kamers, en, zoo noodig, iu den zak van de ver moorde naar haar sleutels te zoeken. Na een poosje kwam hij met een kleinen, stalen sleutel terug, dien hij in den zak van de vermoorde gevon den had. Maar het was niet eens mo gelijk dezen sleutel in het sleutelgat te steken. De slotenmaker moest er by geroe pen worden, om de deur te openen, wat hem dadelijk gelukte. Nu gingen de heeren den tuin in. Deze was maar matig groot, door be lendende muren was het plekje ge heel ingesloten. I inks verhief zich een zware brandmunr, rechts stODden de bij de villa behoorende en al jaar en dag leegstaande stallen en remise gebouwen. De achterzijde van den tuiD werd door een tamelijk hoogen muur begrensd, tot waar de stallen doorliepen. Ongeveer in het midden van dien muur was een kleine, smal le deur. Aau den anderen kant van dien zelfden muur zag men een met hoe! boog gebouw in Zwitserschen stijl, dat er al wat vervallen uitzag, en waarvan de eerste verdieping geheel omgeven was door een houten bal- con. Dat balcon kwam met zyn smal le zyde zoo dicht tegen den schei dingsmuur aan, dat het van den tuin der villa uit leek, of het den muur raakte Dadelijk schonk de rechter van in structie zyn aandacht aan dit houten balcon. Van daar uit zou men eigenlijk gemakkelijk op het grondgebied dei- villa kunnen komen, meende hjj. Wie woont daar? zei by nu tot den dieuaar. Ik heb straks al over hem ge sproken, antwoordde de dienaar ijverig. Mjjnheer de rechter heeft mij zooeven uaar hem toegezonden; den kunstslotenmaker Karl Beck. De rechter scheen haastig nog iets te willen vragen, maar hij bedacht zich, terwyl onmiskenbare sporen van verrassing op zijn gelaat zicht baar werden eu trad een stap achter uit. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1