Donkern Schaduwen /y^ DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. J£2r DINSDAG 21 JUNI 1910. Te JAARGANG De waarheid breekt door. FEUILLETON. EEMLANDER Hoofdredacteur R G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. 1HI PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iedoren regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amstcrdai Wel wat laat, Zaterdag 11 Juni, kwam de Standaard met de leuze voor de Statenverkiezingdie leuze zou zyn „Voor het Kabinet 1" Het behoeft geen betoog, dat die leuze op zich zelf geen beteekenis heeftbezien, iu verband met de po litieke omstandigheden, beteekent die leuze echter genoeg. Dan immers be teekent ze, dat do anti-revolutionaire partij in het huidige ministerie een kabinet naar haar hart ziet, beteekent ze, dat de anti-revoiutionaire party zich, afgezien van kleinigheden, die men ook in een bevriend kabinet wel anders zou willen, geheel bevredigd voelt door de gedragingen van het kabinet-Heemskerk. De zwenking van de Standaard ten gunste van het ministerie kon niet uitblyven en in zooverre is deze provinciale stembusleuze teekeuend 1 nadat het ministerie eindelijk be zweken was voor den aandrang uit de pen van den van God gegeven leider en een „als het dan moet, voor uit dan maar" binnenhoudend, einde lijk zich zelf het epitheton „christe lijk" had toegekend. Toen was de „zoen" gesloten het kabinet had zich omhangen met den mantel der antithese. Het Kuyperia- nisme mocht tevreden zijn, want de gematigde, beminnelijke heer Heems kerk, die wel op den rechtschen wor tel stoelt, maar met een zeer bewege- lyken stengel daaraan verbonden is, boog zich op hoog-Kuyperlyk bevel, althans in woorden en dit is in deze „christelijke" kringen voldoende naar de noodlottige, leugenachtige antithese-politiek. Zoo is de leuze „voor het kabinet" ten slotte slechts eene verzachte Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 12) Wie weet, verdacht is de gehee ls geschiedenis in ieder geval, zei de commissaris. Dat graveermes geeft veel re denken, ofschoon het mij aan den anderen kant al heel gek voor komt, dat een misdadiger die zooveel overleg en koelbloedigheid schijnt te bezitten, zoo onvoorzichtig zijn zou om zijn moordwapen daar achter te lateD, waar het hem noodwendig ver raden moest. Nu, in elk geval gaan wij, zoo dra ons werk hier achter den rug is, naar het huis van den kunstsloten maker, besloot Alberti. Toen wendde hy zich tot een p ditie- agent, die om hem een boodschap over te brengen, juist in diensthou- ding voor hem kwam staan. Wat heb je te vertellen editie van de gebruikelijke leuze ter rechterzijde en de propagandisten in woord en geschrift hebben dan ook nu weer op den reeds door ouderdom dof geworden trommel der geloofs- leuze geslagen. Voor wie goed toeluisterde bleek het geluid niet slechts dof, maar ook valsch. Het breede gebaar bij de ver kondiging der allesbeheerschende ge- loofs-antithese wordt hoe langer hoe meer theatraal, onechtde pathos bij het uitspreken er van, hoe langer hoe meer onoprecht. Geen wonder. Ook in het gemoed van den zuiveisten man van rechts mo?t er in den laatsten tijd twijfel zijn gerezsn aan de waarheid van zijn standpunt. Is men iu de kringen der anti-revolutie nog niet gekomen tot erkenning van de dwaling, waarin men sinds jaren leeft, wil meu nog niet het zoo lang ingenomen standpunt prijs geven, men voelt toch wel, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd al zeer weinig in staat zyn het ver trouwen in de steeds vooropgestelde noodzakelijkheid der „christelijke" coa litie to bevestigen. Reeds klonken er stemmen van beslist anti-revoiutionaire mannen (anti-revolutionair in breedereu zin), van Mr. Dr. van de Laar, van Ds. van Hoogonhuyze en van Dr. Keucbenius, die reeds inzagen, dat de reehtsche politiek geenszins een politiek is ge richt op handhaving der christelijke beginselen, maar dat die politiek slechts gericht is op macht en succes. Het moet den coalitievrienden niet aangenaam hebben aangedaan, te hoo- ren, dat de oude Keucbenius, de stoere Calvinist, de anti-revolutionair bij uit nemendheid, in een nagelaten schrift uur reeds 17 jaar geleden heeft gewaar schuwd tegen de machts- en succes- politiek der gecoaliseerde partyen te De agent berichtte, dat het den slo tenmaker zooeven gelukt was de brandkast te openen. Laat ons dan in huis teruggaan, zei de rechter. Hy liet de verbindiugsdeur weer af sluiten en stak het stalen sleuteltje bij zich. Toen zij in de werkkamer terug kwamen, stond de brandkast open. De slotenmaker deelde den rechter mee, dat de rechte sleutel in de brand kast gelegen had, en dat de deur al leen, maar dichtgeslagen w .s geweest. Op het eerste gezicht scheen de in houd van de brandkast onaangeroerd gebleven te zyn. Zelfs pijnlijk netjes op orde lagen daar de papieren van waarde, in kleine bundeltjes saarage- bonden verdeeld in de verschillende vakjes. De commissaris onderwierp den in houd aan een nauwkeurig onderzoek. Een lyst van de voorhanden pa pieren van waarde is nergeDS te vin den, antwoordde hij op een desbetref fende vraag van zijn superieur. Het zijn voornamelijk pandbrieven en ef fecten. Baar geld schijnt heelemaal niet voorhanden te zijn. De dienaar viel hem verbaasd in de rede. vernemen, dat diens zoon, een onver dacht antirevolutionair, van meening is, dat de coalitie hoe eerder, hoe beter dient verbroken. Durfde Mr. Loeff er aan twijfelen of Dr. van de Laar wel rechts stond en kon hij zoodoende zich onttrekken aaD de moreele mokerslagen, waarmede deze christen-staatsman den coalitie leugen heeft getroffen, nu de schimmen der waarheid uit alle hoeken tevoor schijn komen, nu wordt het vele op rechte christenen bang om het harte. „La vérité est en marche." De gees ten aan de rechterzijde worden wak ker, zij het langzaam. De zinsbegoo cheling, de suggestie der Kuyperiaao- sche antithese wijkt. In dezen tijd is het onze plicht het onze er toe bjj te dragen om die ont waking te bespoedigenmeer dan ooit is het nu gebod-m den driesten leugen der politieke tegenstelling, die een periode vaQ stilstand heeft ver oorzaakt in de wetgeving, de losse flarden die zyne naaktheid Dog dek ken van het lijf te rukken. Hoe wordt het ons gemakkelijk ge maakt. Eenerzyds zyn het de prote- stantsch-christelyke mannen, die wij zooeven noemden, die het hunne doen om hunne medestanders in te lichten omtrent den waren aa'd derpolitieko verhoudingen aan den anderen kant komt Rome zelf den genadeslag toe brengen aan de onoprechte leuze der verbonden clericalen. Door zyn Boromaeua-encycliek, waarin de Hei vorming voor een stel sel wordt uitgemaakt, dat de zede loosheid ten top beeft gevoerd, heeft de Paus zelf den „gemeenschappelyken wortel des geloofs" doorgebakt. En hoe reageeren nu de stoere Cal vinisten op den hoon, huunen geeste lijken vaders toegebracht Geen kloek ter verantwoording roepen van den Jawel, zeker! Er moet baar geld voorhanden zyn. Ik moest gis-eren by onzen bankier tienduizend mark op een cheque gaan halen, riep hij met de grootste overtuiging uit. Een van de bankbiljetten wisselde ik om eeni- ge kleine rekeningen te kunnen beta len, de overige moeten echter nog iu de kast aanwezig zyü, want mynheer de baron heeft verder niets verzon den. De commissaris keek alles nog eeDS na. Er is niets voorhanden, zei hij toen hoofdschuddend tot zyn supe rieur. Maar zij moeten in de kast zijn hiold de dienaar met aandrang vol. De rechter van instructie wierp zijn inferieur een snellen, veelzeggenden blik toe. U heeft de nummers natuurlijk niet opgeschreven? vroeg hij dend'e- naar als terloops. Deze knikte echter ijverig met zijn hoofd en haalde een zakboekje te voorschijD. Jawel, ik ben in geldzaken heel voorzichtig, meende hy. Jaren geleden heb ik eens een bankbiljet van hon derd mark van den baron verloren en toen moest ik het geld teruggeven, man, die het hun heilige neerhaalt, geen woedend protest tegen don be lager van lmnne beginselen. Een flauw, zwak geluid, waarin zoo iets als matte boosheid klinkt en dan een toegestoken hand aan Rome, met hulp waarvan immers politieke wiDste te behalen is. Van de zij le, waar men bet pau selijk betoog nog het krachtigst weer stond, in de „Nederlander", kon men het vernemen, dat de Roomschen in ons land niet de Roomsche, maar de Protestantsche beginselen zien toe gepast. Maar daarmee is dan implicite er kend en daarvan ,'dient acte ge nomen dat dus „christelijk" regce- ren in ons land niot beteekent rn- geeren volgens de begiuselen der rechterzijde d. i. van orthodoxe pro testanten en katholisken le zamen, maar slechts van de protestanten. En ook in die erkentenis ligt hot opgesloten, dat de jaren lang voorop gezette, volgens de hoeren van rechts natuurlijke en noodzakelijke antithese, een politieke pbraso zonder inhoud is geweest- Maar volgens welke christelijke be ginselen wordt dan wèl geregeerd in ons land? Volgens de antirevolu tionaire Ook dat niet. „De Siandaard" heeft Patrimoniums opmerking gereleveerd, dat de Zondrgsrust onder dit Kabinet niet beter is verzekerd dan onder linksch bewind„dat er nu weer nieuwe Zondagstreinen zijn ingelegd." „De Standaard" heeft, er op wijzende dat geen enkele anti-revolutionnaire eisch onder het tegenwoordig bewind voor inwilliging vatbaar is, wel aan geraden voor eigen b-ginselen te plei- teD, maar „ditmaal by de Provinciale Stembus geen woord ervan." Zoo zien wij hoe de christelijke be- omdat ik het nummer Diet had opge- teekeDd. Sinds dien tyd schrijf ik al le nummers op. Alberti nam bet zakboekje in ont vangst en las: „09S,463 tot098,472". U kreeg dus op éenvolgonde num mers? Juist, Edelachtbare. Welk bankbiljet heeft u laten wisselen Het eerst genoteerde. Op een wenk van den rechter maak te de commissaris voor zich een aan- teekening. Toen gaf de beambte den dienaar het zakboekje terug. De rechter wilde al order geven de kast weer te sluiten om te verzegelen, toen de commissaris zich plotseling bukte en een kreet van verbazing uit stiet. Meteen scheen nij iets tusschen de deurvoegen te willen uittrekken. Hier, hier, mijnheer de rechter, kijk eens. Wat is dat? Meteen liet hij twee kleine met amethysten ingelegde stukjes goud zien van ongeveer twee centimeter groot, die blijkbaar bij een groot hals sieraad behoord hadden en daaruit losgeraakt waren. Het goud was rijk en kunstig gegraveerd, terwijl de steenen prachtig mooi en heel zeld zaam waren. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1