WEERBERICHT. Thermouietprstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 23 Juni 1910 Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Horta, laagste 755.6 m.M. te Malinhead. Verwachting tot den avond van 24 Juni 1910. Meest matige Z.W.-lijke tot W.-lijkc wind. Gosteldkeid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 660 m.M. Vorige stand ie 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 49 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op D onder dag 23 Juni des morgens 7 uur is 68° F. neren zoo dikwijls lastig gevallen is door de royalistische onruststokers wegens zijn opvattingen omtrent de rol van Jeanne d'Arc in de Fransche geschiedenis. Thalamus sprong op toen hij zijn naam hoorde noemen en wilde den spreker van repliek dienen, maar deze, aangespoord door zijn politieke vriendeu, liet Thalamas niet aan het woord. Die houding, die strijdig is met de tradities van hoffelijkheid in het Fransche parlement, bracht de meerderheid buiten zich zelve van boosheidde heeren floten, sisten, schreeuwden, sloegen met de deksels der lessenaars en spoedig stonden de beide zijden van het Huis als twee vijandelijke legers tegenover elkander. Brisson, de voorzitter, kon er niets tegen doen: hij zette zijn hoed open schorste de vergadering. Toen deze een kwartier later heropend was, maakte het lid der rechterzijde ver ontschuldigingen en luisterde rustig naar Thalamas' protest tegen de „leu genachtige verdachtmakingen" der roomsch-katholieke organen. De jongste Kamerverkiezing in het 11e arrondissement te Parijs, heeft aanleiding gegeven tot een transactie, die gelukkig nog algemeen onaange name verwondering wekt. Het geval had zich nl. voorgedaan, dat de heer Lauche, geunifieerd socia list, 5136 stemmen had behaald, Le- vraud, radicaal-socialist (aftr.), 3183 en zijn partijgenoot Chevaux 2382. Een vierde candidaat kreeg 2466 stemmen, zoodat herstemming gebo den was. Levraud trok zich terug. De meeste kans kreeg nu zijn partijgenoot Che vaux. Deze sloot nu met Georges Jacquelin, volgens de regelen van de kunst en de wet, twee contracten. In het eerste verklaart Chevaux van zyn candidatuur af te zien ten gunste van Jacquelin. Deze betaalt daarvoor 30.000 fres. wat er ook ver der moge gebeuren. In het tweede contrant verklaart Jacquelin zijn plaats na 4 jaar aan Chevaux tu zullen afstaan. Jacquelin zal dan de kosten der verkiezing dragee. Chevaux echter verbiDdt zich, om de bemoeiingen van sommige zijner vrienden te beloonen en Jacquelin te verzoeken tot. het onmogelijke in het werk te stellen, om de onderscheidin gen te verkrijgen, die de regeering in zulke gevallen toekent. Jacquelin ver bindt zich zijnerzijds formeel zulks te doen. De herstemming maakte aan al deze plannen een afdoend einde. De socialist Lauche, hij heeft zich in de Kamer reeds duchtig geweerd, werd gekozen. Jacquelin had de 2382 stemmen van Chevaux voor 30.000 fres. of ongeveer 13 fres. per stem, gekocht. Hij had echter een kat in den zak gekocht. Chevaux wilde nu toch geld zien. De rechtbank dacht er anders over. AMERIKA. Er is besloten een reuzendam aan te leggen door de Mississippi bij Keo kuk, welke dam na die van Assoean door den Njjl de grootste ter wereld zijn zal. De aanleg zal niet alleen in 't be lang zijn van de scheepvaart op de rivier, maar ook een einde maken aan de schadelijke overstroomingen, terwijl bovendien aan de industrie 200.000 electrische paardekrachten zullen kunnen worden, waarvan in de eerste plaats de Zuidwaarts lig gende stad St. Louis profijt zal trekken. De geweldige 1600 meter lange dam bestaat volgens het ontwerp uit drie gescheiden plannen. Eerstens de 1500 meter lange eigenlijke keeidam, die op een 16 meter breede basis rust en geheel uit cement en ijzer bestaat. Tegen een keerdam is tot aanwen ding van de kracht van den stroom een 300 meter lang, 40 meier diep en 45 meter hoog huis gebouwd, waarin de turbines zijn opgesteld. Het kracht station van Keokuk zal het grootste der wereld zijn. Dan heeft men nog de scheepsslui- zen, die door een kleinen, hoogvor- migec dam tegen een te sterken stroom en voor alles tegen den ge vaarlijken ijsgang beschermd moeten worden. B(j den bouw van den dam zal in 't geheel 100 millioen kilogram ce ment en 7000 ton staal gebruikt worden. TWEEDE KAMER. DE OCTROOIWET. Gister is de Kamer begonnen met de behandeling van de Octrooiwet. Ook de Regeeringscommissaris, mr. Th. A. Fruin, had naast den Minis- ster Talma aan de Regeeringstafel plaats genomen. Ofschoon het debat zich aanvankelijk uitsluitend bewoog tusschen de Commissie van Rappor teurs (die een lijst van niet minder dan 40 amendementen had ingediend) en den Minister, kwam er toch in den loop der gedachteuwisseling een oogenblik, dat het noodig was, de juridi.vche argumenten van den Re geeringscommissaris tegen de voor stellen der Commissie in het geweer te roepen, een taak waarvan de heer Fruin, na een begin van onzekerheid in zijn stem, zich kweet opeen wyze alsof hij jaren op den zetel naast den Minister gezeten had. Een vrij belangrijke wijziging, door de Commissie van Rapporteurs voor gesteld, had een grootere uitbreiding van het vooronderzoek naar de nieuw heid van eenig aangevraagd octrooi ten doel. Het argument van den heer Bos tot verdediging van dit voorstel was, dat een uitgebreider onderzoek later vele processen afsnijdt. Hij kwam daarbij echter wel ten weinig in conflict met zijn eigen meening, daar hij te voren als een der scha duwzijden van iedere octrooiwetge ving had aangeduid, dat zij een al lengs talrijker wordenden staf van ambtenaren vordert (het Duitsche Patentamt telt reeds 1000 ambtena ren). De bestrijding, die het amende ment van de zijde van een Minister ondervond, was oorzaak, dat het werd ingetrokken. Voor het overige bepaalde het de bat zich in hoofdzaak tot de alge- raeene beginselen der octrooiwetge ving. Heden voortzetting en naar alle verwachting afhandeling van het wets voorstel. Verkiezingspractijken. Wij lezen in het Volk: In het laatste nummer van het Twentsch Volksblad, onder mr. Sy- brandy's redactie, komt een viezig- heidje voor ten nadeele van den libe ralen candidaat. En nu wordt aan dien candidaat zelf een nummer gezonden van dit blad, waarin die leugen niet is opge nomen de christelijke mannen-broe ders echter ontvangen deze bijzondere veirassing wel. Hoe wordt nu over deze eigenaar digheden in het karakter van Sybrandy geoordeeld in eigen kringen Op de vergadering te Enter deelde de predikant ter verdediging van mr. Sybrandy meeieder weet wel, van de Dollard tot de Schelde, dat mr. Sybrandy wel 'reis liegt, maar dat is niet erg, daar hij het met een goed doel doet. Gevaarlijke poeders. In een te Dordrecht gehouden vergaderiog van de Dordrecbtsche winkeliersver- eeniging heeft dr. A. van Raalte, di recteur van den gemeentelijken keu ringsdienst, de noodzakelijkheid der bestrijding van het geknoei met pud dingpoeders betoogd. Spr. verklaarde dat hij daar ter stede een 6u-tal ver schillende puddingpoeders heeft onder zocht, waarvan ongeveer de helft sacharine bevatte. Die puddingpoeders maken een deel uit van het voedse van den werkman, in wiens gezin het suikergebruik zoo gering is, dat daar als 't ware geen lepeltje kan worden gemist. Daarom is het gewenscht het mengen van sacharine in pudding poeders te verbieden, omdat sacharine gec-n voedingswaarde bezit. Bovendien is sacharine nieu onschuldig, vooral niet voor kinderen en zwakken. De Encycliek. De kerkeraad der N. H. Gemeente van Arnhem heeft met meerderheid v,.n stemmen de volgende motie van orde aangeno- mcn „De Alg. Kerkeraad der N. H. G. van Arnhem, kennis genomen heb bende van de voor alle Protestantsche vorsten en volken krenkende woorden der Borromeus-encycliek, vindt daarin 'n nieuwen spoorslag om ijverig en getrouw de waarheid van het eeuwig Evangelie van Jezus Christus naar de Schriften te prediken, én voorts ter zake van deze uiting van het hoofd der R. K. Kerk waardiglijk te zwij gen, en gaat over tot de orde van den dag." Door den Grooten Kerkeraad der Evangelisch-Luthersche Gemeente te Amsterdam, is heden, iDgevolge be sluit, met algemeene stemmen geno men in zijn vergadering van '20 dezer, een adres gericht aan H. M. de Ko ningin, waarin instemming betuigd wordt met het dezer dagen gezonden adres door den Kerkeraad der Ned. Hei vormde Gemeente te Utrecht, in zake de jongste Pauselijke encycliek. DE TRIOMFTOCHT TOT STAAN GEKOMEN Het Vaderland wees er reeds op, dat al is bij de provinciale verkiezin gen door de partijen van rechts winst behaald, deze winst veel kleiner is dan hij vorige verkiezingen. Daarnaast vestigde het blad er de aanda. bt op, dat tegelijkertijd een toename der so ciaal-democratie valt te constateeren. Het Volk drukte daarna het vol gende lijstje af van de in eenige der grootere steden uitgebrachte stemmen: cleric, liberaal soc.-d. 1907 2467 1347 580 1910 2375 1151 703 n 1907 2334 2136 592 uoiarecnc 1910 lgu 2Q22 ?42 1910 2973 3000 140 uonncnem^ 1907 2425 2864 312 1907 5580 4078 774 1910 4853 2887 817 1907 28S5 2320 282 1910 2412 2049 437 Delft Gouda Leiden Het blad merkt daarbij op De daling van de clericale cijfers is hier in het algemeen sprekend, al giDgen soms ook de liberalen sterk terug. En daartegenover zijn wel weer andere cijfers uit andere distric ten aan te voeren maar de eindin druk van een nauwkeurige beschou wing is toch: de triomftocht der clericalen van 1909 (1) is tot staan gekomen. In de clericale pers heeft men de stellige verzekering kUDnen lezen, dat de coalitie door de Kuyper affaire is versterkt, het aanzien dei- coalitie echter is bij de kiezers niet versterkt. De naamlooze vennootschap tot exploitatie van het Koninkrijk der Nederlanden leeft niet meer in een tijd, dat haar aandeelen op de beurs gestadig rijzen. De markt is flauw, er wordt weinig verhandeld. Ernstig geschokt eveDwel, bij de hou ders van het fonds, is het crediet der onderneming evenmin. De aan deelhouders hebben altijd wel gewe ten, dat de hooggestemde leuzen van God in het staatsrecht, om de eere van den Christus, enz. enz., maar lok middelen van de colporteurs waren, en niets afdoen tot de soliditeit van het syndicaat. Dit vindt dcor het eenvoudigste, grofste materieel belang der deelnemende partijen zijn sterke basis. Met Ni. 144 der Stct. zijn ver zonden de statuten \an de vereeni- ging „Handelsschool voor Amersfoort ec omstreken". De le luitenant A. M. M. van Loon, van het 5de regiment infante rie, gedetacheerd bij de koloniale re serve, zal 9 Juli a.s, naar Oost-Indië vertrekken. Het tuinfeest, dat H. M. de Koningin-Moeder voornemens was deze maand te Soestdijk te geven, is wegens den rouw over het overlijden van de Prinses Von Wied uitgesteld. De Amsterdamsche sportclub „Olympia" organiseert dit jaar weer een internationalen wegwedstrijd op rijwielen, gedurende t'rie dagen. Zater dag 9 Juli zullen de deelnemers Amersfoort passeeren op hun tocht van Groningen naar Amsterdam. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft met inging van 1 Juli 1910 herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissie te Amersfoort den heer F. M. Van Veen, alhier. De res. paardenartsen 2e kl. B. Eggink van Twello, J. C. A. Verheul van Bergen op Zoom, H. ter Beek van Naarden en H. van Doorn van Harmeien zijn voor ééne maand onder de wapenen gekomen om aan de hoef- smidsehool onderricht te ontvangen in do verschillende dienstvakken. Een ernstig ongeluk, met helaas treurigen afloop, had gisteren plaats op den Soesterweg. Een kindje van 5 jaar van G. J. K. kwam in aanra king met vuur met het noodlottig gevolg, dat de kleertjes vlam vatten en de arme kleine ernstige brandw on den bekwam. De vader wikkelde het- kind aanstonds in een deken, waar door de vlammen gedoofd werden. Naar het St. Elizabeth's gasthuis over gebracht is het daar hedenmorgen overleden. Door de politie alhier is een minderjarige op traiisport gesteld naar Amsterdam.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2