WEERBERICHT. ThermomeWstand BINNENLAND. UIT DE PERS STADSNIEUWS. AGENDA. ALLERLEI. MEUEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 30 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.7 m.M. te Horta, laagste 744.5 m.M. te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 1 Juli 1910. Matige tot krachtige Z.W.-lijke, later N.W.- lijkc wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 in M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 50 üedeumiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 30 Juni des morgeus 7 uur is 61° F. Ook wil de minister gaarne een nieuwe kieswet maken, waardoor de Kamer meer zal beantwoorden aan den wer- keljjken wil des volks. Ten slotte zal Souza al die maatregelen nemen, die in het land de rust zullen brengen, waaraan het zoozeer behoeft heeft. De godsdienst-quaestie, zeide hij, is in Portugal heel anders dan in Spanje, want de Portugeezen zijn niet cleri- caal. Kardinaal Merry del Val heeft eens getracht een Portugeesche cleri cal party te stichten, maar dat is een mislukte onderneming geweest. SPANJE. Te Barcelona, is weer een bom gevonden op den openbaren weg gedurende de overbrenging sprong de bom, waardoor vijf menschen gewond werden. Een hunner stierf in het hospitaal. De beleefde maar besliste te rugwijzing van de bisschoppen door den minister-president, heeft in de liberale kringen in Spanje een goe den indruk gemaakt. De gemeenteraad van Valencia be sloot namens de zeer groote meerder heid van de bevolking de regeering geluk te wenschen. Groote anti-cleri- cale bijeenkomsten worden in die stad en in andere plaatsen voorbe reid. ROEMENIË. Volgens berichten uit Boekarest heelt de Roemeensche ministerraad besloten naar aanleiding \an het incident meu de Imperatul Trajan de Grieken uit Roemenië te verban nen, wanneer Griekenland niet vol doet aan de eischen, door Roemenië gesteld. Nu weigert Griekenland tot dusver onvoorwaardelijk den eisch van Roemenië in te willigen tot betaling eener schadeloosstelling van '20,000 lrancs en verlangt het de vaststelling der werkelijk geleden schade door een scheidsgericht, maar daarvan wil men in Boekarest niets weten. In politieke klingen is men zeer bezorgd over den loop d r zaken, men is bang dat de verbanning der Grieken uit Roemenië in verband met den boycot van Griekscbe goederen in Turkije en de jongste wending in de Kretenzer- quaestie onlusten zal verwekken in Griekenland. M i t r a i 11 e u r-a fdeelingen. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog, om in de eerst komende jaren achtereenvolgens te organiseerenIn 1911 twee bereden mitrailleur-afdeelingen, twaalf onbe- ïeden sectiën, nl. bij elk regiment in fanterie één sectie a '2 mitrailleurs, en bjj gunstig verloop der proeven vier cavalerie-sectiën h '2 mitrailleurs, nl. bii elk regiment huzaren één sectie, voorts in 1912 vier-en-twintig onbe reden sectiën 2 mitrailleurs, nl. bij elk reg'ment infanterie twee sectiën. De uitsluiting te En schede. Met Vrijdag 1 Juli te be ginnen, zullen te Enschede naar schatting ruim achtduizend arbeiders en arbeidsters in de katoen-industrie getroffen worden door het besluit der Pabrikantenvereeuiging om hunne fabrieken gedurende een deel van de week te sluiten. Deze week twee dagen, de volgende w ek drie, dan vier en daarna wellicht de geheele week. Men weet wat de aanleiding tot dit besluit der Fabrikantenver- eeniging is. Onder de katoenwevers der firma N. J. Menko, lid der fabnkantenver- eeniging, is een staking uitgebrokon als gevolg van verschillende grieven tegen de bazen der fabriek. En inge volge de statuten der fabrikantenver- eeniging heeft deze nu de uitsluiting geproclameerd. Een nieuwe scheur in de Beurs. Konden wij onlangs mel den, dat het beursgebouw na de re paraties en versterkingen zich in goede conditie bleef vinden, heden bleek ons, dat deze vreugde maar van korten duur geweest ia. In den zijgevel aan de Beursstraat is een nieuwe scheur gekomen, die bewijst, dat de werking van het ge bouw, ondanks alle voorzieningen, nog niet tot staan gekomen is. De scbeur, thans nog smal, loopt van een der bovenkozijnen tot de lijst en gaat nog wel dwars door de nieuwe stee- nen heen, die hier ter „opruiming" van een vroegere scheur destijds zijn ingemetseld. (Hbld.) EEDSQUAESTIE. Mr. I. A. Levy maakt in het Va derland een paar opmerkingen ter weerlegging van wat de „Standaard" een paar dagen geleden over de eeds- quaestie schreef. De „Standaard" meende, dat tal van liedeü, die wei tot een gezind heid behooren, maar voor wie de wijze waarop eed of belofte moet worden afgelegd niet officieel geconstateerd is, noch officieel geconstateerd kan worden, elke oproeping om als getuige op te treden kunnen afwijzen op grond hiervan, dat zij hetzij den eed, betzjj de belofte niet in den door den IIoo- gen Raad geëischten vorm kunnen af leggen. Mr. Levy meent daartegenover, dat het niemand gei aden is, om „elke op roeping om als getuige op te treden af te wyzen", wil lijj althans niet kennis maken met art. 192 Strafw., dat zoodanige afwijzing met gevange nisstraf bedreigt. Vervolgens merkt hij op, dat de Hooge Raad aan bet lidmaatschap van een kerkgenootschap determinee- renden invloed oefent op de al of niet gehoudenheid tot den eed. De besiissiDg echter over die gehouden heid-zelve kent de Hooge Riad toe niet aan den getuige, maar aan den rechter. Juist daaruit volgt eedsdwang voor hen die wel tot een kerkge nootschap behooren, doch legen eeds aflegging bezwaar hebben. Wat wil nu echter de „Standaard"? vraagt mr. Levy. Niets meer of minder dan eene wetswijziging in dier voege„dat de sacramenteele woorden voor eed en belofte in het artikel zelf worden vastgelegd." Dat wil zeggen, het blad wilieder zwere, of, Doopsgezind, bslove. Of dit uitloopt op Godslaste ring eenerzyds, gewetensdwang aan den anderen kant, doet er niet toe. Gezworen of beloofd moet er worden, dan is het wezen wel prijsgegeven, maar de schijn gered. De afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken heeft een adres aan den Gemeenteraad ge richt, waarin verzocht wordt toepas sing van art. 4, 2e lid 20 der Drank wet (het zg. uitsterviDgs systeem der vergunningen.) De bestaande plaatse lijke drankbestrijders organisaties zullen met dit adres adhaesie betuigen. Het adres is zoodanig saamgesteld, dat bij aanneming van het verzoek, de rechten van de thans bestaande vergunningen'niet worden bekort. Het beoogt slechts, dat voortaan geen nieuwe vergunningen meer zullen wor den verleend. De heer A. Gaasbeek, onderwij zer aan de openbare lagere school in de Beekstraat alhier is no 1 ge plaatst op de voordracht voor onder wijzer bij bet openbaar lager onderwijs te Utrecht. Morgen, 1 Juli, zal de heer II. C. den Hartog, onderwijzer aan do openbare lagere school in de Beek straat, den dag berdenken waarop bij voor 25 jaar in dienst der gemeente Amersfoort trad. In de godsdienstoefening, Zon dagmorgen in de Evang. Lutb. Kerk te houden, zal als spreker optreden Ds. B. H. d'Auzon, Evang. Lutb. pre dikant 11 Zutphen. Door de politie is alhier aange houden een persoon, die nog 14 dagen hechtenis te goed had. Hij is naar Utrecht overgebracht ten einde zijn strar te ondergaan. De Kiesvereeniging „Gemeente belang" houdt Zaterdag a.s. een leden vergadering in Ons Huis. Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 2. Juli Kiesvereeniging „Gemeentebelang" in „Ons Huis". 3 Juli. Openluehtmeeting Ned. Ver. op het Stort. Het ongoluk met het luchtschip. Wij hebben gisteren het een en ander meêgedeeld omtrent het ongeluk met het passagierslucht schip „Deutschland". In de Frankf. ZeituDg" vinden wij nog melding gemaakt vau een tele gram van éen der reizigers aan den „Lokal Anzeiger", waarin verhaald wordt dat het luchtschip reeds om 12 uur een defect had aan den achter sten motor en van af dat oogenblik lam geslagen was. Men trachtte toen naar Dortmund of Munster te komen, maar dat bleek onmogelijk te zijn. Daarna probeerde men Osnabrück te bereiken, daar het hoog tijd was, dat het luchtschip landde, er was nl. nog slechts voor één uur benzine aan boord. In het Teutoburgerwoud werden zij toen door een sterken wind op eeD hoogte van 1200meter gedreven.Bjj een hevigen regen verloor het omhulsel echter zooveel gas, dat het luchtschip weer tot op 200 meter daalde. Op deze hoogte werd tot overmaat van ramp de voorste motor ook defect, en wjj gleden, zoo verhaalt dezelfde zegsman, langs deD bergkam in de richting van den wind naai beneden. Eindelijk stootten wij op de boomen, die op enkele plaatsen den passagiers gondel doorboorden. Van de passagiers is echter geen gewond. (Het was een monteur, die een beenbreuk kreeg). Voordat de militairen Ier plaatse waren, is het luchtschip door de pas sagiers zelf vastgehouden. Zoo eindigde na een tocht van negen uur deze luchtreis van de pers, na veel tegenspoed ondervonden te heb ben, op voor de inzittenden nog vrij gelukkige wijze in de takken der boo men. Dat allen er het leven bij afge bracht hebben is zeker de groote lichtzijde van het ongeval. De gefopte boertjes. Men schrijft als historisch aan de Tel. In den barmonica-wagon van den sneltrein üeventer-Almelo welke overvol is met handelsreizigers wagen twee boertjes het plaats te nemen, 'n Grappenmaker heeft dade lijk 't plan voor een mop. Ongemerkt laat hij een in vieren gescheurd na gebootst muntbiljet gevouwen op den grond vallen. Een der boertjes krijgt 't biljet in de gaten en... neemt 't van den grond... tot groote ingehouden vreugde van alle reisgenooten. Behoedzaam ontvouwt hij het biljet en toont het overgelukkig aan z'n metgezel, 't Is 'o échte, geleuf 'k", fluistert ie. „Natuurlyk is ie èchtl" antwoordt z'n metgezel onder inge houden hilariteit van publiek. Zeer voorzichtig worden de vier stukken, gelijk 'n puzzle, tot 'n geheel ver werkt... en ons boertje glimlacht be haaglijk... ondanks het duidelijk zicht bare... „De N.V. de Tijdgeest betaalt aan toonder tien gulden"... ondanks de met vette letters bedrukte achter zijde, over het hem overkomen geluk. Het waardeloos papiertje wordt zorgvuldig opgevouwen doch nu worden onze boortjes op de proef ge steld. Ik geef er vijf gulden voor Doch ie, dat 'k tien guide voor vief gaf Zeg, ik ben óók uitgeslapen, antwoordt ons boertje paradoxa 1. Ik geef zes gulden I is 't goed Boertjes kijken elkaar bedenkelijk aan totdat er eeD, na 'd wijle hoofdschuddend het bod van de hand wijst. Zev n gulden dan Da's mien óók waord Tot negen gulden wordt geboden maar het boertje is niet te bewegen. Maar je zult 't aan den conducteur gevtd wat je vindt mag je niet hou den. Onze boertjes zijn nu gesloten als 'n bus houden zich onnoozel. In Almelo stappen ze uit. Conducteur, die man heeft 'n muntje van lien in den tiein gevonden. Boertjes vol gen gedwee conducteur op weg naar den hoofdconducteur. Hoofdconducteur raadpleegt den stationschef. Het bil jet wordt door ons boertje getoond... Stationschef: Je mag 't houwen, hoor! Opgetogen stappen ze met den buit over het perron.,. De verdwenen effecten. Een eigenaardige kwestie is verleden week opgedoken tusschen een te A'dain wonende weduwe en een uit draagster aldaar. De weduwe had n.l. eenigen tjjd geleden wat oude rokken aan de uitdraagster verkocht begrij pelijkerwijze voor een geringe som. De uitdraagster had het goed tusschen haar bergen lompen gemeogd en dacht reeds niet meer aan het koopje, toen er plotseling een paar recher cheurs bij haar verschenen, die haar vroegeD, waar ze de rokken, gekocht van mej. Zoo en Zoo, had gelaten, want in een daarvan moest voor f 5000 aan effecten genaaid zitten Doodschrik van het vrouwtje, dat zoo'n som alleen maar van booren zeggen kende I De lompen werden overhoop gehaald in zenuwachtige haastrokken werden opengetornd, maarde effecten werden niet ge vonden. Daar de weduwe er bij blijit, dat haar effecten in de verkochte rokken moet zitten, heeft de politie de han den vol met uit te zoeken of dit in derdaad juist is en waar de rokken en.de effecten dan gebleven zijn.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2