WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONLNKL. NED. MET. INSTITUUM. Opgemaakt voorm. 1050 uur. Opgemaakt De Bilt, 30 Juni 1910. Hoogste barometerstand 743.8 in.M. te Ilorta, laagste 771.5 m. M. te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 2 Juli 1910 Matige tot krachtige Z.W. lijke, tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht Zwaar bewolkt regenbuien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te Amersfoort. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m. M. Vorige stand te 12 uur 750 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Don derdag 30 Juni des smorgens 7 uur is 61" F. voorbijgangor, zwaar gewond. Laatsgenoem- do is aan zyn wonden overleden. De bom bevatte vermoedelijk dynamiet en zij verspreide een sterken geur van bittere amandelen. Van de schuldigen is nog geen spoor ontdekt. De nieuwe bomaanslag heeft een alge meen gevoel van verontwaardiging gewekt. Maar de indruk was niet van langen duur. Men heeft in Barcelona wel erger bomont ploffingen gehad en de nachtelijke feesten ter ecre van den St.-Pieteradag waren zeer geanimeerd. TURKIJE. Kerimagha, do leider van de vereeniging van havenarbeiders te Saloniki, de man die over den boyot heerscht, is gearres teerd. Hij had zijn getrouwen bevolen een Grieksch restaurant, dat aan een Amerikaau behoort, aan te vallen. Do Amerikaansche ambassadeur was hiermede niet al te zeer ingenomen en bracht bezwaren te berde, dio den heer Kerimagha voorloopig een kosteloos tehuis bezorgden. ZWITSERLAND. Er iB een staking uitgebroken op de brouwer ij en in Zwitserland, om dat de patroons 25 percent der georgani seerde arbeiders hadden uitgesloten. Zon dag zal er een veigadering gehouden wor den om ovor een boycot van alle georga niseerde patroons te spreken. In Bern hebben de schilders zich uangesloten bij de staking der brouwers. De president van don Schilderspatroons- bond werd met steenen gegooid en mot don dood bedreigd, waarop hij vuurde en twee arbeiders verwondde. Hij is in hech tenis genomen. Maatsch. tot Explotatie van Staatsspoorwegen. In de giste ren gehouden gewone algemeene verga dering, onder presidium der afwezigheid van den voorzitter en vice-voorzitter van den heer J. Hudig, werden het reeds vroe ger gopubliceerd verslag voor kennisge ving aangenomen, de winst- en verliesre kening goedgekeurd en het dividend be paald op 3 pCt. De voorzitter deed uitkomen, dat in het afgeloopen jaar, blijkens de vermindering van de exploitatierekening, met succes gestreefd is naar beperking van de uitga ven. Op dien weg voortgaande hoopt de Di rectie het normale evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven te herstellen. Tor vergadering waren vertegenwoordigd 322 aandeelen, uitbrengende 58 stemmen. Tot commissarissen werden benoemd de hoeren Jhr. G. L. M. H. Ruys de Bee- rcnbrouck, in plaats van Mr. L. H. Re- gout, die na zijn benoeming tot Minister, als commissaris bedankte, Jhr. Mr. M. G. v. Holthe tot Echten, in plaats van wijleu Mr. S. A. Yening Meinesz, Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck. in plaats van wijlen Jhr. Mr. van Asch van Asch van Wijck. Herkozen werden de aftredende commissarissen de heeren II. J. de Ma- rez Oyens, J. T. Cremer en J. Hudig. Bij acclamatie keurde de vergadering goed het voorstel om den directeur-gene raal te machtigen, in overleg met door den Raad van commissarissen te bepalen voorwaarden en tijdstip een geldleening aan te gaan, groot 15 millioen gulden. De voorzitter deelde mede, dat in den loop van dit kalenderjaar van de door de vergadering verleende bevoegdheid nog geen gebruik zal worden gemaakt. Faillissement. Uit Tiel meldt men De kaB8ier6firma C. H. Tilanus en Zoon, alhier, heeft hare betalingen gestaakt. De eenige firmant, A. Tilanus, is sedort Dins dagavond spoorloos verdwenen, zonder or de op zijn zaken te stellen. Het faillise- ment is gisteren uitgesproken. Een ontslag bij de H. IJ. S. M. Men meldt aan de „Ned.": De heer N. Nathans, commies 2de klasse by de N. IJ. S. M. te Rotterdam is met ingang van 1 Augustus a.s. ontslagen. Maandag j.l. ontving hij zijn ontslagbrief zonder vermelding eervol en zonder uit- keering. De oorzaak van het ontslag moet, naar men ons mededeelde, gelegen zijn, in een door hem geschreven artikel in het orgaan der Nederlandsche Vereeniging voor Spoor en Tramwegpersoneel en getiteld: Een succes vooi den Bond van Örde. Voorts vernemen wij nog dat de heer Nathans, die zou worden overgeplaatst naar Salzburgen, de beslissing van het scheidsgerecht heeft aangevraagd. Onder het spoorwegpersoneel heerscht naar aan leiding van dit ontslag nog al beroering. Provinciale Staten De herstem ming in de provincie Gelderland heeft voor de linkerzijdo de winst van een zetel in Aalten, maar het verlies van een plaats in Arnhem. De totaal uitslag van de Gelder- sche verkiezing beteekent voor de rechter zijde een winst van drie zetels. De quaestie aan de G. E. W. te Amsterdam. De enquête-commissie voor het onder zoek naar bet beheer der Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam, Maan dagavond met haar rapport gereed geko men, heeft Dinsdag aan de toen verga derde college van B. en W. haar conclusie meegedeeld. De conclusies, waartoe de commissie is gekomen zijn, op 'n enkele uitzondering na, alle aangenomen met 4 tegen 1 stem. Zij komen, volgens De Tel., hierop neer le. Den Raad voor te stellen, den heer A. W. Ressing als directeur der G. E. W. te ontslaan, met toekenning van éen jaar salaris. Over het ontslag vun een bedrijfs directeur heeft de Raad te oordeelen, van daar dat dit voorstel aan dat collego wordt gedaan. Over de andere ambtenaren, geen bedrijfsdirecteuren, beslissen in zaked aan stelling en aanstelling en ontslag, B. en \V.over dergelijke fuuctionnarissen heeft de Rrad geen beslissing, al kan hij ook benoeming of ontslag van dergelijke amb tenaren goed- of afkeuren. Vandaar, dat omtrent de andere ambtenaren, waarop de de conclusies slaan, door de commissie alleen geadviseerd wordt aan B. en W. De commissie raadt B. en W. aan, den door hen ontslagen ingenieur onder-direc teur, ar. G. De Gelder, een bedrag uit te keeren, overeenkomende met het totaal van twee jaar salaris. Ten opziohte van de ambtenaren ter G. E. W., den chef van de installaties, den heer L. H. Grivel, en den hoofdboekhouder J. C. Groothof!, doet do commissie aan B en W. het voorstel, hen met uitkeering van een bedrag, overeenkomstig met drie maan den salaris, uit hun betrekking te ontslaan. Middenstaudscongres. Voor het mid denstandscongres, dat 19,20 en 21 Juli te Arhem gehouden wordt, is een eere- co mité gevormd, waarin zitting zullen nemen de Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid, de heer Tal ma de Minister van Waterstaat, de heer Regout de commis- sarris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Citters de te Arhem wonende leden der Eerste Kamer voor Gelderland de alge- vaardige ter Tweede Kamer voor Arnhem, generaal Eland de leden van Gedeputeor de Staten te Arnhem wonende de leden der prov. Staten voor het district Arnhem de burgemeester en de wethouders van Arnhem, de voorzitter der Kamer van Koop handel te Arnhem en de oud- voorzitters der Arnhemsche Vereeniging voor handel en nijverheid. Naar wij vernemen zijn B. W. gereed met plannen voor een vernieuwde Hoogere Burgerschool. Het plan schijnt te zijn het oude gebouw hier en daar te verbeteren en op het terrein achter de H. B. S. nieuwe lokalen te stichten o. a. voor teckenen en gymnastiek. De Amcrf. Brandweer hield deze week een belangrijke oefening. De brandmeesters hadden bericht gekregen, dat des avonds togen 7 uur ergens brand zou uitbreken en dat zoo spoedig mogelijk met alle be schikbaarheid materiaal naar de aangenomen plaats des onhcils moest worden gerukt. De opporbrandmeester zond om 7 uur zijn renboden uit met het bericht, dat er brand was uitgebroken op den Hof en in oen minimum van tijd kwamen de verschillende spuiten, benevens de brandladder aanrukken. Alles ging even vlug in zijn work, het uitleggen en koppelen der slangen, het aanschroeven aan de brandkraan, zoodat zeer spoedig water kon worden gegeven, terwijl de brandladder gereed stond om de rappe brandweermannen te dragen. By de inspectie bleek, dat de verschillende werk zaamheden met groote nauwkeurigheid waren uitgevoerd, waarna bevel tot in rukken werd gegeven. Een korten tijd daarna kwam echter weer bericht van den opperbrandmeestii, dat de houten manége in brand stond, waar nu in allerijl allen heentrokken on nog maals de oefening herhaalden. Ongetwjjfeld komon dergelijke oefeningen onze brandweer zeer ten goede en het lijkt ons een uitstekend idee daarmee voort te gaan. Naar wij vernemen zal dan ook binnenkort nog eens in een ander stads gedeelte op die wijze worden geoefend. Mej. Joh. van Achtcrbergh is benoemd tot tijdeljjk onderwijzeres te Hulshorst. De heer B, Leussen, vroeger lecraar aan de H. B. S. alhier, is benoemd tot vast leeraar Duitsch aan het gymnasium te 's Hertogenbosch. In de Keizerskroon hield gisterenavond de Amersf. Schoenm. Vereeniging een open bare vergadering, waarin als spreker op trad de heer R. Stenhuis van Hoogezand, voorzitter van den Ned. Fabrieksarb Bond. die doel en streven der organisa tie uiteenzetto. De ontwikkeling nagaande van het bedrijf, den overgaug van han denarbeid in machinale productie, betoog de Spr. dat de arbeiders in de huidige economische omstandigheden dezelfde be- laogen hebben, waarin de moderne vakbe weging haar grond vindt. Willen de ar beiders die gemeenschappelijke bclaugen zoo goed mogelijk behartigen, dan dienen zij zich aaneen te sluiten om eer hechte organisatie te vormen tegen de patroons. Met cijfers, ontleend aan de lJeensche en Duitsche vakbeweging, zetto Spr. uiteen, dat dan alleen resultaten van den stryd zijn te verwachten. Nadat hy de eischen had ontwikkeld, waaraan de vakbeweging moet voldoen, besloot Spr. met een krach tige opwekking tot aansluiting bij de or ganisatie der arbeiders. Men wordt hierbij nog eens herrinnerd aan do Zwemwedstrijden, welke a. s. Zon dag in de Zweminrichting gehouden zullen worden, opgeluisterd door muziek van de Amersfoortsche Muziekvereeniging directour den Heer J. Jochems. Woensdag 6 Juli: Zwemwedstrijd door Amersfoort, waarvoor reeds 18 deelnemers inschreven. Voor deze wedstrijden werden reeds 36 medailles beschikbaar gesteld, welke in de etalage van don Heer Brandsen tentoonge steld zijn. Bij de hedenmorgen gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een Stoom- zuivelfabriek te Achterveld onder beheer van den architect J. Klijnstra werd inge schreven als volgt: Mosterdman en van Es f 16970. F. v. Wagensveld te Barne- veld f 15780. H. Noorman f 14943. M. Lablans f 14580. Gebr. v. Beek te Baarn f 13320. H. v. Keulen f 13380. De gunning is in beraad gehouden. BAARN. Met No. 150 der St.ct. zyn verzonden de statuten van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Baarn. BAARN. De vorstin van Bentheirn kwam gisteravond te 7.37 aan, alwaar zy aan het station werd verwelkomd door hare zuster de Koningin-Moeder. De burgemeester van Baarn was ter be groeting op het perron aanwezig. Soest. De heer dr. J. G. A. Ba tenburg herdenkt op 1 Juli a. s. zijn der tigjarig jubileum als gemeente geneesheer alhier. De heer Batenbui g heeft het voor nemen met 1 Januari 1911 zijn genees kundige praktijk neder te leggen. -Verdronken. Twee meisjes van 21 en 16 jaar uit Meppel verlieten Dinsdag avond de oudei lijken woning en zijn niet teruggekeerd. Men zag des anderen daags in de Hoogevceusche Vaart twee meisjes- hovden drijven, en na oenigen tyd gedrijgd te hebben, werden de lijken opgehaald. De oorzaak is niet bekend. Het ongeluk met de D e u t s o h- land. Eén van de reizigers met het lucht schip, dat zijn reis op zoo onfortuinlijke wijze in de boomen van het Teutoburger- woud geëindigd heeft, schrijft in de Koln. Zeitung nog het volgende over den tocht en de oorzaken van het ongeval. Nadat reeds een ongeval had plaats ge vonden met een motor, dio echter weer hersteld was, werd de wind zoo sterk, dat het luchtschip, dat zelf niet meer dan 16 meters in de seconde kou loopen, na een strijd van 2 uur met do elementen een andere richting moest uitslaan en de be stuurders op het exercitieterrein Senne bij Paderborn wilden landen. Dit was hun gelukt, indien niot een natuurgebeurteais tusFchenbeide was ge komen. Van alle zijden stapelden zich geweldige, diep-zwarte onweerswolken op de nevel werd steeds dichter en de wiud ging langzamerhand in een storm over. Maar nog gehoorzaamde het schip aan het stuur en nog was de hoop niet opge geven, in weerwil van wind en weer het schip op gelukkige wijze te doen landen. Wat nu gebeurde, was het werk van misschien een kwartier. Een geweldige windvlaag brak los. Een wolkbreuk kwam neer, en de storm vatte het schip van onder aan en dreef het alle maatregelen daar tegen waren vruchteloos met een luzende snelheid in een melkwitte nevelwolk, op eon hoogte van 1250 meter. Het was zoo koud geworden, dat wy zelfs in de mantels heftige koude leden. NietB dan witto nevelstreepen om ons heen en niets hoorbaar, dan het krachtige ar beiden der motoren in een vreeselijk stormweer. En toen kwam een oogenblik, waarin ook den sterksten zenuwmen6ch een ooge- blik de adem verging: de storm deed met een kracht van meer dan twintig meter in de seconderhet luchtschip in een groote bocht keeren,.en nu wisten de stuurlieden eu de inzittenden vermoeden het, dat het schip niet meer aan het stuur gehoorzaamde maar willoos aan de elementen was prijs gegeven. Op eens deelde de wolk zich nieuwe schrik want onmiddellijk vóór het lucht schip staken de bergen van het Teutobur- gerwoud op. Met allo kracht werd 't schip, dat een enorm gasverlies in de hoogte ge leden bad, en door de waterhoevuelheid door den regen er op gobracht, begon te zinken, wat lichter gemaakt, alle overbodige ballast overboord geworpen, zelfs een aukor- tros en een zak met wcrktuigmateriaal. En het gelukte ook met de uiterste in spanning over de eerste hoogte been te komen. Een wonderbaar uitzicht had men over het uitgestrekte diepe groen der hoog- stammige pijnboomen. Maar het renpaard had zijn beste krachten verbruikt, een slechts korten tyd uitgeschakeld-zijn van zijn voorsten motor kwam daarbij, en steeds meer gleed het luchtschip naar beneden^

De Eemlander | 1910 | | pagina 2