DAGBLAD VOOR AMERSFOORT ELM OMSTREKEN. Een Nabetrachting. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt dividend van ons brood, No, 152. ZATERDAG 2 JULI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLANDER. Hoefdredactenr R. O. B IJ K E Jf S. llureuu: KLEISI1 HaKI 6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per poBt id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. jjuiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, eu reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is ^uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam. De Staten-verkiezingen zijn achter den rug de slag is tooi1 de vrijzinnigen ver loren. En dit voornamelijk door de vrij zinnigen zelf. Als men de cijfers van de uitgebrachte stemmen vergelijkt met dio van het aan tal kiezers, dan iB het om te blozen van schaamte. In sommige districten is slechts het derde deel van de kiezers opgekomen. Dit doet ons de verzuchting slaken hadden we toch stem plicht; dan zou de uitslag van de verkiezingen allicht an ders zyn geweest. Wan! ook in dit opzicht zijn de tekort komingen van do vrijzinnigen van vee! ernstiger aard dan die hunner tegenstanders. Dominé's en pastoors hebben jaar in, jaar uit, de antirevolutionnairen en Roomsch Katholieken ter stembus gedreven en de leiders der sociaal-democraten hebben met hun partijgenooten hetzelfde gedaan. Met dit gevolg, dat het voor dezen reeds een gewoonte is geworden bij iedere ver kiezing hun plicht te doen. Eu die plicht wordt door een groot getal vrijzinnigen schandelijk verwaarloosd. In deze voort durende plichtsbetrachting zijn zij, behou dens enkele loffelijke uitzonderingen, voort durend te kort gescholen. En er is nog iets anders. De vrijzinnige begint pas to donken om met verkieziugsmiddelen te werken, als zijn pers hem vertelt, dat verkiezingen op til zijn, maar wat de tegenpartij doet, dag aan dag, jaar op jaar de kiezers van haar beginselen te doordringen, dat verzuimt hij. Wat is er bij voorbeeld ditmaal verricht in ons district van het stille werk, dat reeds maanden voordat een verkiezing in het verschiet komt, kant en klaar moet zijn Yan het huisbezoek ter overredig Eo toch kan ieder die slechts een beetje aan prac- tische politiek heeft gedaan, u zeggen, hoe gewichtig die arbeid is. Er is evenwel nog een ander middel om den geest van belangstelling in de publieke zaak door velen van onze district genooten, die dutten, vaardig to doen worden. Dat middel, in ons district tot nu toe te veel verwaarloosd, is de kleine pers, die geheel andere lagen kan bereiken dan de groote. En juist in deze lagen, die meer voorlichting noodig hebben, en waaruit de meeste bekeerlingen kunnen worden ge haald, leest men groote, neutrale dubbeltjes bladen, of clericale blaadjes, waarop men op bevel is geabonneerd'. En alweer doen do vrijzinnigen niet ge noeg om te bevorderen, dat de kloine vrij zinnige pers in het geheele district wordt gelezen. Want die pers kan het niet uit zichzelf alleen. Wil zij slagen, dan is daarvoor offer vaardigheid noodig, in geld en persoon" lijke moeite. En dande vrijzinnige centrale worde in ons district hersteld. Er moet voortdurend contact zijn tusschen de vrij zinnigen in ons district. Niet twee of drie weken vóór eene ver kiezing moeten de geesten wakker geschud worden, dan is het reeds te laat ou de zaak reeds verloren. Maar reeds nu moet er gewerkt worden voor verkiezingen, die over een paar jaar zullen plaats hebben. Er is een comité, dat het herstellen van de vrijzinnige centrale in ons district za'. voorbereiden. Moge dit den noodigen steun vinden bij Kiesvereenigingcn en particulieren. De vrijzinnige zaak mag, behoeft in ons dis trict niet als een verlorene te worden be schouwd. GROOT BRITANNIE. In het Parlement is de begrooting 19101911 iugedieud. Veel opzien zal die begrooting zekerlijk niet wekken: de maat regelen en nieuwo belastingen die verleden jaar zoozeer de verontwaardiging gaaudc maakten van een groot deel der natie, en aanleiding gaven tot een politieke crisis zooals nog zelden werd aanschouwd, zijn nu in werking. Men heeft zich er bij neer gelegd eo ze vormen ook voor dit jaar weer bronnen van inkomsten. De groote vrees was geweest dat door de financieele ver warring, ontstaan na de verwerping van de begrootiug door het Huis der Lords, er dit jaar weer nieuwe belastingen zouden moeten komen. Dat is echter uiet noodig gebleken, dank zij het overschot en de gun stige vooruitzichten voor dit jaar. Van belang was nog de mededet-ling van den minister vau financiën, dat wanneer de moeilijke jaren wegens de uitbreiding der vloot eens aohter den rug zijn, de regeering zal komen met een groot plan tot verzekering tegen werkloosheid. Minister Asquith deelde mee, dat de regoering voornemens was den elfden en zoo noodig den twaalfden Juli te geven aan de bespreking der wet op vrouwen kiesrecht. FRANKRIJK. Destaking op de Fransche spoorwegen droigt nog steedsde weg werkers, machinisten en stokors hebben in een vergadering gehouden op de Parijsche Arbeidsbeurs,besloten, om indien hun eischen niet zeer spoedig ingewilgd worden -hun toevlucht te nemen tot krachtige maatregelen, d.w.z.de staking af te kondigen. GRIEKENLAND. De Grieksche regeering heeft de door Roemenië gestelde voorwaarden omtrent de voldoening voor den aanval op een Roemeeusch schip in den Piraeus aange nomen. ITALIË. De Osservatore Romano het offict- eele blad van het Vaticaan publiceert een Motu proprio van den Paus, betref fende den eed dien de doctoren in de Heilige Schrift zullen hebben af te leggen Zij zullen in het vervolg moeten zweren dat zij de grondbeginselen en de dekreten van den Apostolischen Stoel en van de Bijbelcommissie als opperste richtsnoer en regel voor hun studiën getrouwelijk, ge heel en onvervalscht zullen handhaven en onaantastbaar achten, en dio beginselen en dekreten nooit zullen tegenspreken, noch iD het onderwgs, noch op andere wijze in woord of schrift. Een nieuwe maatregel tegen het mo dernisme De commissie uit de 11 a 1 i a a n 8 c h e Kamer van atgevaardigden heeft zich met groot meerderheid verklaard voor het verleeuen van het gemeentelijk kiesrecht aan de vrouw. Het ontwerp komt in November a.s. in de Kamer. Eerst zal men materiaal verzamolen" over de sociale, economische en intellectueele positio van de ltaliaansche vrouw. Het outwerp geeft slechts sommigen vrouwen het kiosrecht Het aantal kiezers zal er niettemin door verdubbeld worden. SPANJE Niettegen6tande alle anti clericalisme heb ben de Spanjaarden rroolijk het St. Pieters feest gevierd. De priesters hebbeD bij die gelegenheid van den kansel in heftige be woordingen de anti clericale politiek van het kabinet-Canalejas gehekeld. Zij hebben de geloovig- n aangemaand om uit alle macht te protesteeren en hun geloof te verdedigen. Id verschillende plaatseD zijn bij deze gelegenheid ook anti clericale betoogingen gehouden, zoo in Sevilla, waar de betoogers in optocht naar den gouverneur gegaan zijn, om hem te vragen, hun gelukwensohen aan Canalejas over te brengan. Iu de wereld der Spaansche vrouwen gaan voortdurend meer protesten op tegen de aanmatiging der adelijke dames, die namens „de Spaansche vrouwen" bij Cana lejas kwamen protesteeren tegen zijn anti- clericale maatregelen. In Madrid zal Zondag een groote vergadering van vrouwen ge houden worden, om tegen die aanmatiging te protesteeren. In Valencia onderteekenden 2000 veouwen op cón dag een stuk, waar bij de stap der adelijke vrouwen veroor deeld werd. Van alle kanten komen be richten over anti-clcriale protestbetoogingen van vrouwen. Faillissement firma Tila- n u 8. Onder de door het faillissement der firma C. H. Tilanus Zoon getroffenen behooreu ook de verzekerden van De Voorzorg, een fonds bij overlijden, waarvan de heer A, Tilanus directeur was. De ver zekerden wonen uitsluitend iu Tiel en om geving. Als tekort bij het faillissemeut hoort men een bedrag van f 150,000 noemen. De z.aak van Ileockeren. In de gehouden vergadering van de Eerste Kamer werd door den Minister-van Buitenlandsche Zaken de voorstelling van den heer Van Heeckereu omtrent de voor bereiding van de Noordzee-eutente geheel onjuist genoemd. Do Regeering behield zich het recht voor, harerzijds de discussies voor gesloten te houden. De heer Reekers stelde voor, de beraad slagingen te verdagen tot een nader te bepalen dagj ouder de conditie door den heer Van VVeldereu Rengers geformuleerd, dat geen nota's meer gewisseld zullen wor den. Dit voorstel wordt verworpen met 26 19 stemmen. Aangenomen werd daarop met 2716 stemmen de navolgende motie- Van Wclderen Rengers „De Kamer, gehoord de inlichtingen van den Minister van Buitenlandsche zaken, t. o. v. de nota van den heer van Heeckeren vau Keil, van 12 Mei jl. betuigt Zijne Ex cellentie dank en besluit, zich voldoende ingelicht achtende, over te gaao tot de orde van deo dag." We herinneren aan de openluchtbetoo - ging, welke de Utr, Prov. Propaganda-com- missie van de Ned Ver. tot afschaffing van alc. dranken morgenmiddag op het Stort beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is^Reeda in Januari 1910 is. over 1909 Flinke dépóthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag een dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdëeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1