DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ew OMSTREKEN. No, 153. MAANDAG 4 JULI 1910. 7e JAARGANG. Optochten op Zondag. BUITENLAND. BINNENLAND DE LANDER. Hoofdredacteur H. O. R IJ It K Hl S. Kurean: KLKISK H A«i Telef. Intere. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten bet Kanton Amersfoort por regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vau buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buiteulandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Burgemeester en Wethouders hebbeD, zooals onzen lezers bekend is, geweigerd vergunning te verleenon voor oen optocht met muziek op Zoüdag 3 Juli, te houden door de Ned. Ver. tot afschaffig van alco holhoudende dranken. Toen, drie jaren geleden, de Burgemees ter verlof had verleend aau de deelnemers aan een feest van het Gymnastiekverbond om op Zondag een optocht te houden met muziek, stelde de heer Veis Heyn in de Raadszitting de vraag „Stellende bestaande wetten of veror deningen den Burgemeester als hoofd der politie in staat de voor de Zondags rust en Zondagsheiliging hinderlijke op tochten te keeren Zoo ja, waarom worden die dan tegenwoordig toegelaten Denkt de Burgemeester als hoofd vau de politie voortaan daartegen maatrege len te nemen, opdat feostvieringen op Zondag tot particulier terrein beperkt blijven De Burgemeestor heeft toen het o.i. juiste standpunt ingenomen- en geant woord, dat hij geroepen was de belan gen van alle ingezetenen te behartigen en verstoring der openbare ordo te voorkomen en dat hij zijn toestemming tot het houden van een optocht op Zondag had verleend, omdat hij van oordeel was, dat het belang van de Gemeente zulks vorderde en ver storing van de openbare orde niet te vree zen was. Nu zijn we drie jaren verder en wordt een optocht met muziek ouder dezelfde omstandigheden geweigerd. En nu niet alleen door den Burgemeester, die ook nu nog de belangen van alle ingezetenen heeft te behartigen, maar thans door het college van Burgemeester en Wethouders. De heeren hebben zich vermeid in het archaeologisch genoegen van het opgraven eener oude en verouderde Zondagswet. Want het antwoord, dat de aanvragers hebben ontvangen, luidt aldus Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelezen een adres van B. J. J. Weij- kamp te Baarn en G. A. Kinker te Utrecht, respectievelijk voorzitter on se cretaris der Provinciale propaganda com missie van de Nederlandsche Yereoniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, waarbij zij toestemming verzoeken op Zondag 3 Juli 1910 een optocht met muziek te mogen houden langs nader in het adres omschreven straten gelogen binnen de gemeente Amersfoort, Gelet op het advies van den Com missaris van Politie dd. 15 Jun 1910, Gelet op de wet, houdende voorschrif ten ter viering der dagen aan den open- buren chriatelyken godsdienst toegewijd, Besluiten a. Het verzoek van adressanten te wijzen van do hand. b. dit besluit ter kennis van adres santen te brengen en in afschrift toe te zenden aau den Commissaris van Politie. Amersfoort, 20 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, STENFERT KROESE. Men kan moeilyk aannemen, dat de Burgomeesier in die paar jaren geheel van opinie zal zijn veranderd, maar dan blijft over de morkwaardige veronderstelling, dat twee vrijzinnige wethouders hem in deze richting hebben gedreven. Hoe dit zij, in hot bolang van Amers foort zijn dergelijke besluiten niet. Yereenigingen, Congressen, e.d. zullen langzamerhand gaan inzien, dat zij voor hunne festiviteiten en bijeenkomsten een andere plaats hebben te kiezen dan Amers foort, dat anders om zijn ligging daarvoor als geknipt is. AHERIEA. De „grand jury,' te Newyork, onder voorzitterschap van Rockefeller jr., die een onderzoek heeft ingesteld naar den handel in blanke slavinnen aldaar, welke naar het heette werd gedreven door een wijdvertakte organisatie en niet verkapten steun van de Tammany-organisatie en haar hand langers in de stedelijke ambten, is met haar taak gereed gekomen. Dc bevinding der commissie was, dot een zoodanige wijdvertakte organisatie niet bestaat en dat de handel in blanko slavinnen te New york gedreven wordt door opzichzelfstaande personen, die echter elkaar allen kennen en tusschen wie ook wel een informeele band bestaat: zij helpen elkaar soms wel. Uit het rapport, dat door do „grand jury" te dezer zake is uitgebracht, blijkt uog dat in Newyork meer dan de helft der salons voor massage, handverzorging e. d. verkapte huizen van ontucht ziju. Nog bijkans iedereu dag komen te New york gevallen aan het licht, die te rang schikken zijn onder de rubriek „handel in blanke slavinnen." DUITSCHLAND. De uitspraak van het scheidsgerecht te Dresden, dat beslist heeft in de crisis in de Duitsche bouwvakken, heeft, naar we mededeelden, in verschillende sleden verzet gewekt bij de arbeiders, die besloten tot stakiug over te gaan. Niemand minder dan Bebel is tegen deze opvatting in het krijt getreden. Wanneer men wil, dat de patroons zich aan de ge stelde voorwaarden houden, dan moeten de arbeiders hetzelfde doen. FRANKRIJK. Liaboeuf, de er dood veroordeelde moor denaar van een politieagent, is Vrijdag morgen in de vroegte geëxecuteerd. Donder dagavond was bekeud geworden dat hij den volgenden morgen vroeg onthoofd zou worden. Te één uur 's nachts werd nog door de stad een oxtra editie van de Guerre Sociale uitgeschreeuwd, waarin werd opgeroepen tot protesteeren by de Santé- gevangenis. Het gewone publiek van deze lugubere schouwspelen trok dan op in den nacht, ditmaal versterkt door een groote roerige menigte anarchisten en revolutiou- nairen. Er werd roudom de gevangenis geprotesteerd, gefloten, gegild, gescholden. Toen de wagen met het lijk zich ver wijderde, klonken uit de menigte, die door de kurassiers en de garde werd terug gehouden in de vroege morgenschemering dreigende uitroepen als„Moordenaars moordenaars! Wraak voor Liaboeuf!" Op verschillendeplaatsen is het tot botsingen tusschen politie en gewapende macht met de mcnschenmenigte gekomen. De „Gaulois" on de „Figaro" houdou de executie voor gerechtvaardigd, de meeste republikeinsche bladen hadden gewenscht, dat het doodvonnis in dit geval niet was uitgevoerd. JAPAN. Langzaam aan voltrekt Japan de in lijving van Korea. Nu hoeft de Keizer van Korea een besluit uitgevaardigd waarbij hij aan de Japanscho regeering de politie en administratie van zijn land overdraagt. Men verwacht dat spoedig dc eind6tap ge nomen zal worden en dc inhj>ing openlijk zal worden afgekondigd. Eerst echter moeten er nog wat meer Japansche sol daten in Korea komen. De Japuusche minister van oorlog vertrekt 15 Juli naar Seoel om met den Keizer te spreken. SPANJE Do Spaansche minister president blijft op den eenmaal ingeslagen weg in zijn strijd tegen bet clericulisme voortgaan. Donderdag bood hij den koning een besluit ter teekening aan, waarbij do re- gceriug gomachtigd wordt aau de Cortes een wetsontwerp voor te leggen, behelzende, dat de ministers niet langer verplicht zijn, den ambtseed op het evangelie af te leggen. Teveus stelde Canalejae der. koning in kennis van de vele bewijzen van instem ming, die hem uit alle deelen des lands toekomen. De onderhandelingen met het Vaticaan worden over drie punten voortgezet. Voor eerst over do beperking van het aantal geestelijke orden, vervolgens over afbake ning der bisschoppelijke dioceien en ten slotte over het toestaan van godsdienst vrijheid aan alle gezindten. Wat do eerste twee puuten betreft, is het niet onwaarschijnlijk, dat men spoedig tot een overeenkomst komt wat de kwestie der godsdienstvrijheid aangaat, blyft het Vaticaan onverzettelijk. In den Senaat heeft de minister president verzocht om den steun van alle. liberalen, wat betreft de godsdienstige kwestie- Toen de aartshertog van Saragossa in den Senaat zeide, dat do langzame oplossing van het geschil tusschen Vaticaan en re geering te wijten was aan de onstand vastigheid der Spaansche ministeries, ant woordde Canalejas, dat hij zal vermijden, dat de onderhandelingen op de lange baan geschoven worden. Hij zegt, dat de re geering niet met de godsdienstige gevoelens te maken heeft, maar wel mot het episcopaat. Hij beklaagt zich over de openlyke tusschenkomst van het episcopaat en over den voldtocht, welken do katholieke vrouwen voeren. Canalejas eischt bescheidenheid, wenscht bovenal, dat het episcopaat en do rogeering met alle gewilde voorzorgen en bescheidenheid optreden. Krankzinnige misdadigere. Over de ontvluchting van den beiuchten iubreker Roos uit het krankzinnigenge sticht te Castricuui schrijft de part. corr. van de P. G. Ct. o.a.: „Vermoedelijk hebben mijne lezers el even verbaasd van opgekeken als ik, toen zij hoorden, hoe de directeur van het ge sticht, te paard zittend op het beginsel: ik ben geen gevangenisbewaarder, ik heb ine enkel af te vragen, wat goed is voor mijne patiënten, aan het gevaarlijke individu zoo veel vrijheid gaf, dat hij als 't ware zijn ontvluchting uitlokte, en hoe armzalig de bewaking in het gerticht was, dat wie het er op toelegde, op zijn sloffen kon weg kuiereu. Maar men moet niet denken, dat dit een uitzondering is! Elke gcueesheer- directeur van een krankzinnigengesticht denkt er blijkbaar evenzoo over. De direc teur van het rijkskrankzinnigeugesticht te Medemblik moet zich b.v. weleeus in den zelfden geest hebben uitgelaten, als er weel een van zijn gevaarlijke patiënten vau door ging, eu ook de directeur van bet gesticht te Utrecht schijnt die opvatting te zijn toegedaan. Anders toch ware het niet mogelijk, dat een van zijn patiënten, een geneesheer, die wegens poging tot moord hier ter stede heeft terecht gestaan, wei eens kier terug komt, zoogenaamd om zijn zaken in ordo te brengen, doch in werke lijkheid personen, waarmede hij bij de be handeling van zijn zaak in aanraking was gekomen, het leven lastig makend. Van een zuiver geneeskundig standpunt de zaken beschouweud, kunnen de heeren waar schijnlijk hun gedragslijn iu dezen wel goed praten, doch ik kan me uiet begrijpen, dat zij in een dorgelijken toestand geen aan leiding vinden om gezameulijk en openlijk te protesteeren tegen dp ontstentenis van een gesticht, waarin dergelijk gevaarlijk personeel een plaats kan vinden. NVe mis sen hier te lande een „prison-asile", een bewaarplaats waar misdadige zielszieken wel als zieken behandeld kunnen worden, doch tevens zoo veilig zijn opgeborgen, dat zij anderou het leven niet onaangenaam kunnen maken. Ware deze er wel geweest, dan zat Roo i nog achter slot en grende- en ware thans niet ons gausche recher- cheurskorps op de been, zoekende naai den gevaarlijken man, die er, indien hij er lust toe krijgt, geen been in zal zien om den een of ander, met wion hij nog een rekening heeft te vereffenen, naar de andere wereld te helpen/' Waarschuwing. Een Neder lander te Johannesburg waarschuwt in een ingezonden stuk in de N. Rt. Ct. tegen het emigreeren naar Zuid-Afrika. De schrijver van het stuk is reeds over de twintig jaar in Z.-Afrika en kent dus de toestanden. In de eertte plaats, zegt h\j, moot ieder die uaar Z -Afrika komt, goed Engelsch kennen, daar dit met het tegenwoordige Britsche bestuur een eerste vereischto is. Verder schrijft hij: „In de eerste plaats is hier aan klerken,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1