Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 4 Juli 1910. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Horta en Coruna, laagste 752.2 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Juli 1910 Zwakke tot matige N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht Zwaar bewolkt weinig of geen regen Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te Amersfoort. Barometerstand le AMERSFOORT. 760 m. M. Vorige 6tand te 12 uur 750 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 2 Juli des smorgens 7 uur is 62° F. boekhouders, opzichters etc. geen behoefet aangenomen, dat die personen uitstekend Engelsch kenden. Ik zou bedroevende ver halen kunnen doen, van mannen van goede familie en uitstekende kennis, die maanden rondgeloopen hebben, zonder iets te vin den om hun brood mee te verdienen." Sommigen laten zich verlokken om te emigreeren door het feit. dat een Hollan der het Uniegebouw te Pretoria gaat bou wen, maar daar er reeds zoovele Hollan ders daar zonder werk zijn, en deze waar schijnlijk voorgaan, iB het onwaarschijnlijk dat nog arbeiders noodig zijn. Als men gaat emigreeren mag men zich vooruit er wel goed van vergewissen, werk te zullen krijgen. Ook voor onderwijzers is er weinig toe komst. Faillissoment-Tilanus. Om- trent.hetgeen voorafging aan het faillissement der kaBsiersfirma Tilanus, te T'el, vernemen wij, dat een wissel liep groot f 4000, van de firma V., te Amsterdam. Deze firma had sedert Zaterdag 1.1. een bediende naar het kantoor der firma Tilanus te Tiel gezonden met het doel het geld te ontvangen. Deze bediende week niet van het kantoor. Woensdag zou het accept vervallen. Dins dagavond zeide de heer Tilanus tot den bediende dat het voor hem wel vervelend zou zijn in het stadje on noodigde hem uit op de sociëteit den avond door te brengen. De bediende gaf aan deze uitnoodiging gevolg. Woensdagmorgen was do heer H. Tilanus reeds voortvluchting. Het Vredespaleis. Volgens een mededeeling van den heer Asquith, Engeland's eersten Minister, aan een lid van het Lagerhuis gedaan, heeft de Engelsche Regeering op zich genomen, de vier groote bovenvensters in de groote rechtzaal van het Haagsche Vrcdcspaieis van geschilderde glazen te voorzien. Herstellingsoord II.S.M. Een dame, die onbekend wenscht te blijven, schonk aan de Herstellingsoord-Vereeuiging 1S351905 voor H. S. M. personeel een bedrag van f 1000, als een bewijs van waardcering van de dienstprestaties van het peisoneel gedurende de Julianafeesten. Room s ch-Katholi ek e en neutrale vakvereenigingen. Namens de bisschoppen van Nederland is aan dr. Hoffmann, te Gouda, naar aanlei ding van diens bekende vraag over het lidmaatschap van katholieke artsen van neutrale geneeskundige vakvereenigingen, officieel bericht gezonden, dat de circulaire der bisschoppen over de neutrale vakver- eenigingeu ook voor de geneesheeren geldt. Dientengevolge zal de beor Hoffman zich niet aanmelden voor het lidmaatschap der maatschappij voor Geneeskunde. De beschadigde .Noord- Brabant". Men meldt uit Soerabaja dd. 4 Juni aan de „Deli Courant" Van de .Noord-Brabant", die in het droogdok is geborgen, is de munitie groo- tendeols bedorven De huid aan stuurboord zijde is erg gedeukt en beschadigd met de reparatie zijn vermoedelijk vier maan den gemoeid. De ouko6ten zullen, naar schatting, een ton bedragen. Elect riciteits-t entoonstel- 1 i n g. Te Nijmegen heeft Zaterdagmiddag te halfdrie de plechtige opening plaats gehad door minister Talma, van de Ten toonstelling van toegepaste Electriciteit, welke aldaar van 2 Juli tot 15 Augustus wordt gehouden. De tentoonstelling zelve is èn om haar iunchtiug èn om het geeu er geëxposeerd wordt veel meer dan van locaal belang. Op het bekende Kelfkensbosch, dat geheel omheind is, verscheen oen tentoonstel lingshal, in Griekschen stjjl, welke een oppervlakte heeft van 1500 vierk. M. Daarin zijn tal van belangrijke stands. Buiten de bal zijn onder galerijen even eens tal van aantrekkelijke stands, restau raties enz verrezen. Het eigenlijke tentoonstellingsterrein is door een brug verbonden mot de beroemde wandelplaats „het Valkhof", waarvan het aan de rivier uitkomende benedengedeelte is ingericht tot een typisch Zwitsersch dorpje, „Klein Zwitserland" genaamd. De woningwet ten plattelande. Dal op het platteland aan oen krachtige doorvoering der Woningwet nog zeer veel mankeert, is een bekend feit. De omstan digheden leiden vaak tot een Blappo toe passing der wet. In het rapport der En quête Commissie naar den toestand der landarbeiders is terecht betoogd, dat het vaak hoogst moeilijk is, waar tallooze kleine Juyden een eigen huisje bezitten, in te grijpen zonder de belangen van talloozen ernstig te schaden. Erger wordt de zaak, wanneer gebeurt, wat dezer dagen in een Zuid-Hollandsch dorp geschiedde. Voor het personeel van een daar gevestigde zaak van grooten om vang, wilde men trachten flinke woningen te bouwen, langs den weg, dien de Woning wet aanwijst. Toen de zaak in den Raad der gemeente kwam, werd de aanvrage om den steun der gemeente afgewezen. Onder de tegen stemmers waren behalve do anti-revo- lutionnairen twee liberalen Er beBtaat een zeer sterk vermoeoen, bjjua wel zekerheid, dat de actie van een paar particuliere bouwers, gevoegd bij hot geldelijk belang, dat een paar tegenstem mers hadden bij andere huizenblokken, tot de bepaling van hun stem hebben bij gedragen. Zulke dingen ziju natuurlijk niet door feiten te staven. Dat hierin de reden van do afwijzende beschikking moet worden gezocht staat vast. Op zulke prak tijken stuiten de beste bedoelingen van den wetgever af. Het is al jammer genoeg, dat men op het platteland bij de uitvoering der wet noodgedwongen wat door de vin gers moet zien. Te meer verdient het afkeuring, als ver betering der volkshuisvesting wordt tegen gehouden om redenen als wij noemden. (Vaderlander). Gisterenmiddag hield de Utr. Prov. Pro paganda Commissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoh. dranken eeno penlucht vergadering op het Stort.. In weerwil van het regenachtige weer was een groot pu bliek opgekomen. Nadat de Muziekver- eeniging „Harmonie" eenige nummers ten beste had gegeven, en een drietal Zang koren een paar liederen hadden gezongen, voerden het woord mevr. E Hein Bieren en de beeren A. H. Gerhard en J. bjj de Ley, die krachtig het goed recht der ge heelonthouding bepleitten. Vooraf was van af het Station naar het Stort oen wandeltocht gehouden. De weekprijs (week van 25 Juni tot '2 Juli) van het Stedelijk Kegelcoucours in de sociëteit „Vereeniging" iB behaald door den heer A. Nefkens met 39 punten. Gisteren nam 't internationale Haagsche concours-hippique een aanvang. In het groote springconoours behaalde luitenant C. II. Labouchère den vijfden prijs. De Amersfoortsche tram vervoerde in de maand Juni van dit jaar 111 2S passagiers, tegen 9663 in dezelfde maand van 1909, alzoo een vermeerdering van 1465 passa giers. De Tervoer opbrengst bedroeg f 556.60 tegen f 483.95 in Juni 1909, dus in de af- geloopen maand f72.65 meer. Do totale opbrengst was f 630 02, zijnde f 126.40 meer dan in 1909 toen deze 503 62 bedroeg. De dagkilomoter opbrengst verschilde f 1.71, nl. f 11.11 togen f9.32. Tot brandmeester van de reserve spuit is benoemd S. H. Massa en tot onder- biandmeester H. G. Bosaelaar. Met het oog op het overlijden van H. K. H. de Prinses von Wied, Prinses Marie der Nederlanden, is besloten hot volgens rooster, op morgen in Amicitia te geven concert uit te stellen. Bij het bepalen der datums voor de concerten, was o m. ook 5 Juli gekozen, zijnde de geboortedag van wijlen do Prinses. ZWEMWEDSTRIJDEN. Het zag er gisterenmorgen niet naar uit, dat de zwemwedstrijden, georganiseerd door de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub, be gunstigd zouden worden door eeuigszins goed weer. Toch klaarde de lucht tegen het uur van aanvang prachtig op en toeu de wedstrijden aanvingen bescheen een warm zonnetje de talrijke dauies en heeren, die om de bassins in de zweminrichting van den heer P. v. Achterbergh een plaatsje hadden gevonden. Te tien uur ontplooide de heer H. J. Smit, vice voorzitter der club, met eenige hartelijke woorden de clubvlag, waarna de wedstrijden begonnen: De uitslag was als volgt: Eerste groep. le. prijs, zilveren me daille, W. de Wekker, in 163/s sec. I. Borstzwemmen voor juniores. 20 M. 2e. prijs, bronzen medaille, G. Bonk in 17",, sec. Tweede groep. Prijzen: kunstvoorwerpen, le. prijs, M. de Tourton Bruyns in 17a/5 sec. 2c. prijs, G. v. d. Bovenkamp in 19J'S sec. 3e. prijs, F. van Vood in 193/6 sec. 4e. prijs, H. Bouwensch in 19*/6 sec. H. Borstzwemmen, 600 M. le. prijs, verguld zilveren medaille, C. Beem in 11 min. 57l/& sec. 2e. prjjs, zilveren medaille, H. J. Smit ir 11 min. 572.„ sec. 3e. prijs, bronzen medaille, H Munzebrock in 12 min 54'/5 sec. Deze wedstrijd was zeer spannend, vooral de heeren Beem en Smit zwommen prachtig tegen elkaar op, zoodat het dan ook bij menigeen dubieus was, wie als eerstaan- komende moest worden beschouwd. Een deel van het publiek nam het voor Smit op, maar de chronometers, die door den heer W. F A. Groenhuizen welwillend ter beschikking van de jury waren gesteld, wezen den heer Beem als winnaar aan. Daarna werd pauze gehouden tot half twee. Ondcrtusschen begon het tamelijk hard te regenen en het liet zich aauzienj dat do middagwedstrijden, daaronder wel wat zouden lijden. Gelukkig bedaarde het tegen half twee wat en behoudens een felle bui hield het weer zich den geheelen middag vrjj goed. Er was dan ook weer een talrijk publiek, toen de wedstrijden, nu opgeluisterd door de muziek van de Amersfoortsche Muziek - vereeniging, werden voortgezet. Vooral het gecostumeerd steekspel viel zeer in den smaak en deed meermalen een daverend gelach en gejuich opgaan. De uitslag dezer wedstrijden was als volgt: III. Borstzwemmen. 80 M. le. prijs, zilveren medaille, J. E. de Boer in 1 min. 10-/6 sec. 2e. prijs, idem, H. J. Smit in 1 inin 14 sec. 3e. prijs, idem, C. Beem in 1 min 14'/6 sec. IV. Rugzwemmen 40 M. le. prijs, zilveren medaille, K. Beem in 341 6 sec. 2o. prijs, bronzen medaille, W. Maassen in 36a/0 sec. V. Gecostumeerd steekspel. le. prijs, zilveren medaille, W. Maassen. Prijs voor het mooiste costuum, O. Bauer. Prijs voor het eigenaardigst costuum, W. v. d. Berg VI Borstzwemmen 40 M. le. prijs, verguld zilveren medaille, J. E. de Boer in 30'/i sec. 2e. prijs, idem, H. J. Smit in 31", sec. 3e. prijs, zilveren medaille, C. Beem in 315/& sec. 4e. prijs, idem, M. Lagerwey in 32 sec. 5e. prijs, bronzen medaille C. Mahler in 333/, sec. VII. Touwtrekken. lo. prijs, zilveren medaille, C. Beem. VIII. Springen. (3 verpliohte sprongen: Duik met aanloop, zweefduik, zitduik 2 vrye sprongen le. prijs, verguld zilveren medaille, Benja min met 32 punten. 3e. prijs zilveren medaille J. E. de Boer met 30 punten. 3e. prijs, bronzen medaille, C. Beem met 29'/, punt. Springen voor juniores, le. prijs, C. baron Lowe van Middelstum. 2e. prijs, D. Hoogervorst. IX. Polowedstrjjd: Zevental A. gewonnen van zevental B. met 10. De pryzen werden uitgereikt door den heer H. J. Smit, die de winuaars hartelyk gelukwenschte met het behaalde succes en hen aanspoorde de zwemsport te blijven beoefeuen. Hiermee waren deze uitstekend geslaagde weastrijdeu geëindigd. Woensdag 6 Juli a.s. wordt een zwemwedstrijd ge houden vanaf den koppel naar de zwem inrichting, afstand 1800 M. Om twee uur vertrekken de deelnemers vanaf den Koppel. Hedenmiddag werd door een agent van politie een paard van de cavalarie opge vangen, dat zyn berijder had afgeworpen co lustig voorldraafdc. Het dier werd naar de stallen gebracht. De berijder had gelukkig geen letsel bekomen. Onder heftig verzet werd gisterenavond een zekere D. v. O. naar het bureau van politie gebracht. Een aantal ouders, voogden of verzor gers uit het Gooi. van leerlingen, die de H.B.S. alhier bezoeken, hebben aai den Raad een adres verzonden met het verzoek de verordening op het heffen der school gelden zoodanig te wyzigen, dat de tegen woordige leerlingen op de oude heffing het onderwijs kuunen volgen. Mej. Jacoba F. v. Veen slaagde heden voor het Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde, aan de universiteit te Utrecht. SOEST. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, de gemeente Soest verdeeld in twee stemdistricteu, welke in de St.ct. (no. 153) zijn aangeduid. BAARN. Prins Hendrik bracht Zater dag oin half een per auto een bezoek aan de vorstin van Bentheim en H.M. de Ko ningin-Moeder te Soestdyk. IJ 8 k o u d-w aterbron De Eve ning Standard van San Francisco weet te vertellen, dat in Yellowstone National Park een bron is ontdekt, die elk etmaal gedu rende een kwartier een groote hoeveel heid ijskoud water uitzendt. De andere bronnen van denzelfden aard, gemeenlijk geysnrs goheeten, zenden heet water uit. De theorie van Bunsen, die aanneemt, dat liet uitgezonden water op belangrijke diep te sterk verhit zou worden, is met deze nieuwe ontdekking in strijd. De komeet van Halley en de kranzinknigheid. Het gerucht der verwachte verschijning van de komeet van Halley heeft niet nagelaten de volksver beelding levendig te treffen en een toe stand van ung6tige afwachting teweeg te brengen, welke bij de daartoe gepraedis- poneerden tot psychische stoornissen en zelfmoord geleid heeft. Groote kosmische gebeurtenissen, zegt het Med. Weekblad verder, of de aankondiging er van geven,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2