WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEÖEELINGEN VAN EET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 5 Juli 1910. Hoogste barometerstand 773.3 ra.M. te Coruna, laagste 754.1 m.M. te Wisby. Verwachting tot den avond van 9 Juli 1910 Zwakke tot matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Warmer. (Barometerstand te AMERSFOORT. 763 m. M. Vorige stand te 12 uur 760 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 66 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 5 Juli des 's morgens 7 uur is 61° F. Aan den Raad der Gemeente Amers foort is het volgende adres verzonden Geven mot verschuldigden eerbied te kennen S. Idsinga en L. Stolberg, respek- tievelyk voorzitter en secretaris der Af- deeling Amersfoort van de Nederlandache vereoniging tot afschaffing van Alcohol houdende dranken als Rechtspersoon erkend bij Koninklijk Besluit van 4 April 1844, No. 62. Dat in een ledenvergadering dier afdee- ling is besloten Uw College te verzoeken mede te willen werken oui voor deze ge meente toepassing te verkrygen van het bepaalde iu Art. 4, 2e lid, 2e der Drank wet. Dat genoemde artikel der Drankwet Uw College die verschillende gelegenheden aanbiedt om in 1910 mede te werken tot vermindering van bet aantal vergunningen dat, met het oog op het vry groot aantal vergunningen boven het wettelijko .-nasi- mum en om de redenen nader uitgewerkt in bijgaande memorie van toelichting, het onze afdeeling voorkomt dat een besluit overeen komstig art. 4, 2e lid, 2e dei- Drankwet voor den Gemeente het ge- wenschte govolg zal hobben. Redenen waarom wij de vrijheid nemen Uw Collego beleefd uit te noodigen Ilare Majesteit de Koningin te verzoeken een besluit te willen nemen, waarbij aan Bur gemeester en Wethouders dezer Gemeente, voor den tijd van vijf jaren, wordt verbo den vergunningen tot verkoop van Alco holhoudende dranken te verleenen. 't Welk doende. (get.J S. IDSINGA, Voorzitter, (get.) L STOLBERG, Secretaris. Amersfoort, 30 Juni 19.0. Het adres is vergezeld van de volgende toelichtiug: Wy achten het niet noodig in don breede uit te wijden over al de ellende welke het gebruik van Alcoholhoudende dranken ook nog in onze Gemeente veroorzaakt en de treurigo toestanden wclk9 daarvan het go volg zijn. Immers uit het feit, dat door U jaarlijks financieelen steun wordt verleend aan het Amersfoortsche Drankweer Comité blijkt reeds Uw instemming met het streven om 't gebruik van alcoholhoudende dranken zooveel mogelijk tegen te gaan en mede te werken om de ellende door 't gebruik veroorzaakt zooveel mogelijk te voorkomen. Dat het gebruik van alcoholhoudende dranken in Amersfoort nog al iets beteekent, meenon wij het beste te kunnen tantoonen door mede te deelen, dat in de jaren 18981908 alhier aan, accijnzen is geheven de ronde som van f 1.111.000. Dit cijfer toont dan ook aan dat er nog ontzaggelijk veel moét worden gedaan om ook in Amersfoort in dit opzicht ver betering te verkrijgen. Waar mi art. 4 dei- Drankwet aan Uw College 3 middelen aan de hand geeft om het aantal vergunningen te verminderen, meenen wij deze gelegen heid te moeten aangrypen om U tot mede werking uit te noodigen. Volgens genoemd artikel kan door de Koningin, te beginnen in 1905 daarna in 1910 en vervolgens om de vijf jaar, op voorstel van den Gemeenteraad. Gedepu teerde Staten gehoord le. voor een Gemeente een verlaging van het muximum aantal vergunniugen vast te stellen '2e. worden bepaald, dat in een Ge meente door Burgemeester en Wethouders vergunningen niet meer verleend mogen worden 3e. worden bepaald, dat alle vergun ningen na 1 Mei 1904 verleend, vervallen en nieuwe vergunningen niet verleend mogen worden Naar wij meenen bestaan alhier ongeveer 90 vergunningen, terwijl er volgens de wet 65 vergunningen mogen zijn. Een verzoek tot verlaging van het maxi mum, gesteld op 50 zou geen merkbare verbetering aanbrengen, daar men dan toch 9teeda de gelegenheid heeft om door het opkoopen van twee vergunningen in 't bezit van een nieuwe vergunning te konten. Bij een maximum van 50 zou het dan heel wel mogelijk zijn, dat er in werke lijkheid 70 vergunningen blijven bestaan. Een besluit, overeenkomstig art. 4, 2o lid, 2e der Drankwet, zal eene gestadig ver mindering van hel aantal vergunningen ten gevolge hebben. Telkens wanneer een vergunninghouder of dien weduwe komt te overlijden of zijn (haar) perceel verlaat, zal een vergunning vervallen. Door zoo danig besluit zullen de tegenwoordige ver gunninghouders niet in hun rechten worden bekort, wat, bij toepassing van art. 4, 2e lid, 3e der Drankwet wel het geval zou zijn voor personen in 't bezit vau eon ver gunning gekomen na 1 Mei 1904. Nu wordt soms beweerd, dat by 't ver minderen van 't aantal vergunning 't aantal gelegenheden met verlof zal vermeederen. Wij tneeuen echter, dat uwe vergadering ook doen de middelen beschikt om dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan. Art. 35 der drankwet kent Uw collega de bevoegdheid toe om bij verordonng nadere eischeu te stellen, waaraan verlofs- localiteiten moeten voldoen. Worden deze eischen vrij hoog gesteld, dan zal daardoor voorkomen worden, dat in vele perceelen bierhuizen enz. kunnen worden opgericht. Wy willen onze toelichting eindigen mot ons verzoek in uwe welwillende aandacht aan te bevolen, overtuigd als wij zijn, dat een vermindering van het aantal drank gelegenheden is in het stoffelijk een gees telijk belang van de ingezetenen. 't Welk doende (get.) S. IDSINGA, Voorzitter, (get.) L. STOLBERG, Secretaris. Amersfoort, 30 Juni 1910. Aan het toelatingsexamen voor klasse I der lioogere burgerschool, dat op 4 Juli eindigde hebben, in volgorde der behaalde punten, voldaan: L. Stas (A), Cath. Hofstede Crull (A), G. C. van Schuppen (Vndl.), G. L. van Straaten (A.), Cath. A Dankmeijer (Buss.) H. A. E van Dishoeck (Buss.) E. D. L Spelberg (A), Z. H. Kamerling) (A.), Corna. M. Huidekoper (Laren N. H.), C. G. J. Teerink (A.), P. Wagenaar (A.), J. v. d. Donker (A.), M. H. van Schuppen (Vndl.), G. II. Roll (A.), J. R. Koerselman (A.), W. F Allebrandi (BussJoha. C. Geerts (Bu9s.), Ilenr. A. Meermau van der Horst (Soest), JI. A. Douw (Baarn), J. Birnio (Hoogland), J. H Smits (Naarden), E. E. de Jong (Blaricum), J. W. P. Was senberg (A.), II. Hogervorst (A Joha. A. M. Douw (Baarn, G. A. v. Stijgeren ('sGrave land), Antoinette de Lind van Wijngaarden (Putten), G. A Muys (A.), H. Strietman (Zeist), J. G. v d. Pol (Arnhem), T. W. de Tourton Bruijns (A.) Antonia de Vries (A.) Corna. M. Kolff (Epe), W. van Wis- selingh (A.), J. C. van Heijcop ten Ham (A.;, J. C. Knoppers (A.), J. Veth (Buss.), P. van Goor (A.), C. Th. J. Eckraann (Buss.), Adolphine van der Meiden (A W. Hubenet (Almeloi. J. Ilooykaas (Hoog land), Maria A. Thiol (A.) A. E. Green (A.) C. L. ter Meuleu (Buss,), G. J. A. van Munster (A.), Pauliue Boorma (A.), A. J. Bouwensch (A.), C. Vinju (Scherpen- zeel), A. Mürckelbach (Buss.) Alsnog zonder examen: E. C. Kan (Maarssen). Voorwaardelijk, met herexamen voor één vak: M. C. Smit (A.), H. C. van Heukelom (A.) en K. A. Enklaar (Burs.) Vau de 60 kandidaten voor kl. I afge wezen 6. De examens voor de. hoogere klasson zijn zyn nog niet afgeloopen. Uitslagen van de door de A. L. F. C. G. a. m. e. s uitgeschreven matchen. Heeren Singlo late rondo. G. v. Dam slaat F. v. d. Zande (Baarn) 6—2; 2—6; 6—4 C. Noorduyu slaat J. Kam 6 -0; 60. H. Meier Mattern (Baarn) slaut J. Alber- dingk Thijm (Baarn) 6—3; 61. N. Zylstra slaat Jhi. S. v. Holthe 60; 6—3. Hand Mixed Single 1ste ronde N. Zijlstra I15) slaat Mej. M. Entzinger 30) 6—2; 6—2. C. Noorduyu slaat M. Grondhout 15) 6—3; 6—3. M. Hoogcuboezem (-f- 30) slaat W. de Ruijter de Wildt 75; 61, J. Suermonat slaat II. Abbinga 15) 6—3; 3-6; 6—1. W. Miugels slaat G. de Looze 15) 10—8; 6—2. Mixed Double lste ronde. Mej. M. Entzinger en Jhr. A. v. Holthe slaan Mej. M. de Ruyter de Wildt en C. Noorduyn 63; 46; 61. Mej. J. de Looze en W. de Ruyter de Wildt slaan Mej. E. Latenstein v. Voorst en W. Mingels 6—0; 6—1. 2de ronde. Mej. M. Entzinger en Jhr. A. v. Holthe slaan Mej. A Entzinger en M. Hoogenboczem 61; 63. Heeren Double lste ronde. M. Grondhout en C. Noorduyn slaan J. Suermondt en W. Beeckman 4 6; 63; 63. Jhr. S. v. Holthe eu W. do Ruyter do Wildt slaan G. do Loozo en W. do Haas 6—0; 6—1 N. Zijlstra en G. v. Dam slaan K. Nieboer en H. Abbinga 75; 60. 2de ronde. T. v. d. Zande en Th. du Quesne v. Bruchem (Baarn) slaan M Grond hout en C. Noorduyn 75; 75. De matches worden voortgezet. BAARN. De Anti-re?, en R.-K a t h. kiesverenigingen hebben besloten voor de op 12 Juli e. k te houden Gemeente raadsverkiezing (vacature J. D. F. vau der Veen, liberaal) geen candidaat te stellen. Van liberale zijde is reeds candidaat gesteld de heer dr. A- J. A. Thomas, oud-wet houder alhier. De zaak-Van Heeckeren. De Nieuwe Courant is van meening, dat de Eerste Kamer verstandig heeft gedaan, door, voor zoover in haar macht ligt, aan de quaestie-Van Heeckeren een eind te maken. Gegeven den aard van het onder werp, de daarbij betrokken personen en vooral de eigenaardige persoonlijkheid van den heer Van Heeckeren, zooals hij zich ia dit geding heeft leeren kennen, is het toch voor haar onmogolyk de volle waarheid in deze zaak tot hot uiterste na te sporen en, zoo zij die al mocht vinden, op voor ieder overtuigende wijs aan don dag te doen treden. Daarom deed de Eerste Kamer wat haar plicht was: aannemen de stellige en herhaalde verklaringen van de regeering en laten vliegen de papiertjes en racoutars inct heel het overige tweede- handsmateriaal van den heer Van Heec keren. Anders oordeelt het Vaderland. Nu zal naar de opinie van dit blad de zaak buiten de Kamer aan de orde blijven en aau de orde worden gehouden, waardoor controle op de juistheid van beweringen en beschuldigen nóg moeilijker zal zijn dan i n de Kamer. De motie-Rengers had niet moeten worden aangenomen. Maar de Kamer bad moeten aanvaarden het aanbod van den heer Van Heeckeren om zijn dossier te stellen in handen van eene com missie uit de Kamer. Dat ware het middel geweest om aau de zaak een eind to makeu. Dan had ook een auder duister puut tot helderheid kuunen worden gebracht: hoe het mogelijk is, dat zoowel de minister van buiteulandnche zaken als de heer Van Heeckeren in het openbaar zich op dl-. Kuyper beroepen als de maD, die verklaard heeft hun mededeeling als volkomen juist te bevestigen. Het Vaderland stelt er overigens prijs op te doen uitkomen, dat de heer Van Swinderen de zaak behandelde op een wijze, die op ieder een sympathieken en geloofwaardigen indruk maakte. Maar de ondervinding heeft al geleerd, dat daarmee aan deze zaak geen eind te maken is. Waarom niet vraagt bet blad een onderzoek toegestaan, ook al is men zelf overtuigd p Ook de Nieuwe Rott. Ct. vreest, dat de zaak nu minder dan ooit „uit" is. Aan den heer Van Heeckeren mocht niet, louter uit hoofdo van de stekeligheid zijner jongste notaeen weerslag op de scherpte waarmee hij zelf was bejegend het recht worden onthouden zich te verweren „De minister-president van 1904 (dr. Kuyper) heeft niet de minste bedenking om mijn verklaring van 10 Eebr. als vol komen juist te aanvaarden", zei de heer Van Swinderen. „Dat is niet waar" inter rumpeerde de heer Van Heeckeren. Daar toe schrijft de N. Rott. Ct.: „Ziehier een zaak, die zeker op zichzelf een nadere be spreking zou wettigen. Wie vergist zich hier: minister Van Swinderen of de heer Van Heeckertn? Of heeft wellicht dr. Kuyper het beide heeren burengewoon gemakkelijk gemaakt, zich te vergissen? Verder dan tot gissingen van problematieke waarde kan men te dezer dagen thans niet komen." In het slot van des ministers rede lag meent het blad eenigszins de er kentenis, dat de heer Van Heeckeren toch inderdaad wel een en ander van beteoke- nis weet. „In hoeverre het landsbelang mededeeling daarvan in een openbare ver gadering of zelfs in een comité generaal verbood, vermogen wij hier niet na te gaan. Maar wel komt het ons voor, dat de op lossing, die thans door de heeren Stork en Rengers is aan de hand gedaan, ongeveer de slechtste is die zich denken laat. Wy vreezen, dat de zaak nu minder dan ooit „uit" is." De Standaard heet de beslissing der Ka mer juist. De heer v. Heeckeren is op zoodanige wijze opgetreden, beeft zóo de goede, met name voor een diplomaat gel dende vormen verwaarloosd, zóo de ver houdingen met voeten getreden, dat do volksvertegenwoordiging verplicht was, voor zooveel aan baar lag, aan de zaak een einde te maken. De Nederlander schrijft Ook nu had de heer Van Heeckeren gelegenheid in het debat te zeggen wat blijkbaar zyne vrienden, de heeren Hovy c.s., gaarne aan hem overlieten te zeggen. De heer Van Heeckeren veroutschuldigde zich met de stumperige uitvlucht, dat hij alle stukkeu niet bij zich had, omdat die zioh in handen van vier zyner antirevolutionnaire vrienden bevonden, die, begrepen we den spreker wel, hem in het gelijk stelden. Dit bewijst natuurlijk minder dan niets, en we kunnen ons levendig voorstellen, dat zelfs de heer Hovy, die zich aan '6 heeren Van Heecke ren's zijde scheen te hebben gesteld en misschien wel tot een der vier uitverkorenen behoorde, niet meer den moed had een voorstel te doen tot nadere behandeling dezer zaak. Immers, de heer Van Heecke ren wist vooruit dat de minister spreken zou en hij kon vermoeden in welken geest dit zou zijn. Indien de beer Van Heeckeren zioh met de stukken rechtvaardigen kon dan had hij n u die stukken moeten over leggen. Een mislukte trein roof in F r a n k r (j k. Op do spoorlijn van Parys naar Vincennes heeft eergisteren een moord- aanslag plaats gegrepen, die in vele opzich ten herinnert aan den moord op mevrouw Gouïn. Een reiziger der eerste klasse, mevrouw Sugg, werd gedurende de reis overvallen door een individu, dat haar trachtte dood te slaan en te berooven. Slechts aan haar eigen koelbloedigheid en lichaamskracht dankte de dame haar leven en de aan rander boette met zijn leven voor zijn misdryf, onder de volgende omstadimgheden Toen de trein de tunnel van Sain-Mandé binnenreedt, klonk eensklaps het noodsig naal. De machinist zette zijn rommen aan, de trein stopte en verscheidene beambten

De Eemlander | 1910 | | pagina 2