WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. KERK- EN SCHQQLNIEUWS. Rechtzaken. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. .NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 9 Juli 1910. Hoogste barometerstand 769.3 m.M. to Tborshann, laagste 747.7 m.M. te Memel. Verwachting tot den avond van 10 Juli 1910. Meest matige N W.-lijke tot N-.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 760 m. M. Vorige stand te 12 uur 761 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 60 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR 'van het water op Zater dag 9 Juli des 's morgens 7 uur is 60° F. Omstreeks 4 uur dien dag zal het publiek worden toegelaten. Aan do kunst-nyverheidsschool „Suelli- nus" te Amsterdam is het diploma in de afdeeling decoratief teekenen en lithographic toegekend aan den heer D. C. M. Broeker, alhier. De muziekvereeniging „Oefening baart kunst", te Zeist, directeur onze stadgenoot de heer J. A. Jochems, behaalde op hot muziekconcours te Zoetermeer-Zegwaart in de tweede afdeeling, harmonie, den 3<ien prijs en in den inarschwedstryd den 24®° prys. Bij het concours hippique te 's Gra venhage verwierf in het springconcours over 6 hindernissen van minstons 1.30 M. hoogte luit. N. W. A. L. Coblijn een eer volle vermelding met Hengst II (Rijks- paard) Naar men ons mededeelt is er bij het Bestuur der Oranje Vereeniging alhier een rijk programma in bewerking voor de feesten alhier te houden op 31 Aug. a.s., waarvoor dit jaar geen collecte met in- teekenlijsten zal gehouden behoeven te worden. Het bouwen eener Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek te Achterveld is thans gegund aan den minsten inschrijver den heer H. van Keulen alhier, voor f 13280. Bevordering der leerlingen van het Gymnasium. Bevorderd van kl. I tot kl. II: onvoorwaardelijk: R. J. A. Benjamin, I. Birnie, E. W.K. Cox, H. Craandijk, L. W. v. Esveld, J. "W. C. A. Gorter, I. Hooykaas, L. R. Zijlstra, H. J. Minckenhoff, B. Reynvaan, E. M. Scheltema de Heere, J. F. L. Schneider, J. H. v. Willigen. Voorwaardelijk B. C. Appels, H. L. de Jong. Niet bevorderd:drie. Van kl. H tot kl. III. C. L. v. Beyma thoe Kingma, S. van 't Eijnd, C. Hartwigsen, L. van Hogendorp, J. H. J. Hoog, P. M. Millenaar, I. J, Querido, W. E. J. Reynvaan, G. C. Schneider, M. C. H. Spit, A. II. Wijers. Voorwaardelijk: M. II. J. Schröder. Niet bevorderd: 1. Van kl. Hl tot kl. IV. N. Beckering Vinckere, A. M. L. Ent- zinger, Th. H. A. Gantenaar, W. J. Heis terkamp, M. E. C. Kempen, G. Knoppers, C C. Schreudor, C. J. Schroder, II. N. Spit, T. Taconis, Th. J van der Veer. Voorwaardelijk: J. G. Escher, D. M. Gorter. Van kl. IV lot kl. V. Onvoorwaardelijk: L C. Bertrand, A .M. Beumée, G. O. Donner, L. H. v. Essen, J. E. Eilerts do liaan, H. H. Kievits, C. de Lind van Wijngaarden, M. F. L. M. de Lind van Wijngaarden, D. F Sand- brink, L. C. Spijkerboer, D. Kaars Sijpe steijn, T. J. W. Westra. Voorwaardelijk: H. G. J. de Bruijn. Van kl. V tot kl. VI. Onvoorwaardelijk: J. Bakker, J. Enke laar, C. Peteri, S. J. Pit, A. M. E. des Tombe. Voorwaardelijk: II. J. van Schuppeu. Niet bevorderd: één. VOETBAL-, KORFBAL-, VUISTBAL en SLINGERBAL WEDSTRIJDEN bij het 5e. Reg. Inf. Hedenmorgen om 8 uur hadden de wed strijden bij het 5e Reg. Inf. plaats uitge schreven door den N. B. L. O. De uitslag was als volgt, Voetbal: 3e. Bat. 2e. Comp. wint van het 4e. Bat. 2e. Comp. 20. 2e. Bat. wint van le. Bat. met 10. Eimlwedslrijd: 3e. Bat. wint v.h. 2e. Bat. 6—0. Korfbal: 3e. Bat. 2e. Comp. wint van 2e. Bat. 2e. Comp. met 80. 3e, Bat. 2e. Comp. wint van le. Bat. 2e. Comp. met 170. 3e. Bat. 2e. Comp. is dus winnaar. V u i s t b a 1. 3e Bat. 2o. Comp. wint van le. Bat. 2e. Comp. met 184 p. tegen 57. 3e. Bat. 2e. Comp wint van 4e. Bat. 2e. Comp. met 196 p. tegen 156 3e. Bat. 2e. Comp. is dus winnaar Slingerbal: 3e. Bat. 2e. Comp. wint van le. Batt. 2e. Comp. met 20. 3e. Bat. 2e. Comp. is dus ook hier winnaar. De 2e. Comp. 3e. Bat. die in alles over winnaar bleef zal dus Dinsdag a s. te Assen het regiment vertegenwoordigen tyj de aldaar plaats hebbende Divisie-Wedstrijden. De winnaars in die wedstrijden zullen einde Juli in den Haag strijden om de le. prijzen. Heden werd de laatste etappe gehouden, Groningeu-Amsterdam, van den door de sportclub „Olympia" uitgeschreven toer door Nederland. Om 7 uur van morgen gingeu 16 deelnemers van Groningen af. Dat er met verbazende snelheid is gereden, blijkt uit het feit, dat om 2 uur reeds 4 deelnemers in Amerfoort aaukwamen. Bij het militair hospitaal kwamen de rijders als volgt aan: 2.05. J. Peereboom (Vlaardingen,) A. A. Bellersen (Viukeveen,) G. II. Fransen (Hilversum,) en Jan Martinussen (Gulpen.) 2.08. C. Peerebooui. (Vlaardingen.) 2.16- F. A. Wiersma (Amsterdam) en C. van Dam(Delft.) 2.22. A. ten Berk de Boer (Apeldoorn) en J. C. A. Kok (Utrecht.) 2.24. H. J. Groeneveld (Woerden.) 2.34. II. D. Tarnse (Gouda.) 2.40. K. Winter (Amsterdam) en J. Aupers (Amsterdam). 3.08. C. Kruisbriuk (Amsterdam), J. C. Konsz (Amsterdam) en H. C. Ordas (Atmsler dam.) In hötel Schwemiuer moest ieder rijder 20 minuten rust houden, waarna de tocht over Utrecht naar Amsterdam werd voort gezet. Roomsch-Katholiek onderwijs. De R.K. aartsbisschop van Utrecht heeft een rondschrijven gericht tot de besturen der R. K. bijzondere scholen in het aarts- diocees, waarin gelaakt wordt, dat op vele R. katholieke scholen de katholiciteit van het onderwijs niet staat op het peil, waar op het volgens de bedoeling van do kerk staan moet. Aan het slot van dit schrijven wordt bepaald, dat ten behoove van het klassi kaal onderwjjs in de gewone lagere zes- klaseige R.K. bijzondere scholen met of zonder vervolgklasse of in scholen hier mede gelijkstaande, voor de vakken lezen, schrijven, Ned taal, vaderlandsche geschie denis en zang geen andere dan R K. schoolboeken mogen worden aangeschaft. Als overgangsmaatregel wordt toegestaan, dat do door de schoolbesturen reeds aan gekochte niet-katholicke leermiddelen in deze vakken tot 1 April 1912 worden ge bruikt. Na dezen datum moeten de niet- katholieke leermiddelen voor genoemde vakken geheel uit bovengenoemde scholen zijn verwijderd. Het drama te Rijswijk. De Rechtbank te 's Gravenhage veroor deelde Jhr. Gevaerts van Simonshaven tegen wien door het o. m, wegens doodslag een gevangenisstraf van zeven jaar was geëischt wegens het dooden van mevr. Waller op diens uitdrukkelijk en ernstig verlangen, tot een gevangenistraf van zes jaar. Een goede vangst. Dc politie te Batavia kreeg den 9den Juni de opdracht, naar twee matrozen te zoeken, die blijkbaar niet den minsten lust hadden naar Holland terug te keeren en daarom maar van het s.s. „Rindjaui" gedeserteerd waren. Boven dien stonden zij ook nog onder verdenking te Amsterdam diefstal met inbraak in een juwelierswinkel te hebben gepleegd, en daarbij een dienstmeisje ernstig mishandeld te hebben. Politie opziener Frank ging er op uit en wist al spoedig te vernemen, dat beide heertjes te Batavia een leven van vroolijken Frans leidden cn veel geld schenen te bezitten. Na eenige vergeefsche pogingen gelukte het den politie-opziener beiden den 7den Juni op Molenvliet te arresteeren. Op hen werden gevonden 26 gouden ringen met diverse steenen, terwijl zij hoogstwaar schijnlijk reeds een aantal hadden weten te verkoopen. Beiden werden achter slot gezet. Ofschoon beiden beweerden te Batavia geen vaste woning te hebben, ging de politie toch aan 't snuffelen en vond ten laatste te Baroe (Senen) hot kamponghuisje, waar de hoeren gewoond haddon. Hier werden een aantal kostbaarheden achterhaald, zoo als losse diamanten, gouden halskettingen, horloges en dergelijke, alles vermoedelijk afkomstig van den diefstal te Amsterdam. Ook werd gevonden eeu gummistok met knop. Deze vondBt was daarom van zooveel gewicht, omdat het dienstmeisje te Amster dam hoogstwaarschijnlijk met een dergelijk voorworp is mishandeld geworden. (Java Bode.) Zeven jaar geleden. Het parket te Dijon heeft bericht ontvangen, dat de bedrjjver van den moord op mar kies De Corgeat, die in 1903, dus zeven jaar geloden, op zijn kasteel te Novion- sur-Bèze gedood werd, in het bagno op Guyana is ontdekt. Het is een zekere Convers, die in deze strafkolonie een ver oordeeling tot 15 jaar dwangarbeid onder ging, wegens een poging tot moord, die hij op een lateren datum in een departement van Midi had bedreven. Convers werd verklikt door een medegevangene, aan wien hij het verhaal zijner misdaad had gedaan. Diefstal was de beweegreden van den moord op den markies. Convers heeft reeds een volledige beken tenis afgelegd. Hij zal naar Frankrjjk worden teruggebracht, en terecht staan voor 't hof van gezworenen in Cóte-d'or. Veldtocht tegen muggen! Een vraag in Do Levende Nataur: Welk afdoend middel is er tegen den overlast van de gewone stcekmug (Culex pipieus en annulatus) in een boschrijk terrein nabij Slooten". Antwoord van den heer Thijsse Den vrager heb ik dadelijk al geantwoord, dat hij, die een afdoend middel tegen dezen overlast vindt, zijn verdere dagen in rust en weelde slijten kan, indien hij of zij daar lust en aanleg toe heeft; en dat, als die gelukkige eindelijk het leven verlaat, zonder ooit weer last van muggen gehad te hebben, hij zich troosten kan met de zekerheid, dat hij der menschheid die na hem komt, een der grootste weldaden heeft bewezen, die er te bewijzen zijn. Inderdaad! Het is wanhopig strijden togen muggen on toch, de mensch heeft zoo vaak al met opzet en succes het evenwicht in de natuur verstoord, dat het niet beslist onmogelijk is, dat ook eens het middel ter verdelging van alle steekmuggen wordt gevonden. Locale kleine middeltjes als; petroleum gieten op plassen, het dempen van moe rassen, het beschermen en fokken van zwaluwen en andere muggeneters onder de vogels, het uitzetten van salamanders in de sloten, die niet met petroleum be handeld mogen wordeu van wege het vee, het beschermen van kikvorschen en last not least het desinfecteeren van alle open riolen, regenbakken en dergelijke haarden, het is allemaal best nuttig en noodig. Maar dat helpt alleen plaatselijk en de eene mensch werkt uit domheid of eigenbelang den ander tegen. Misschien zou het mogelijk zijn een ver eeniging op te richten tot verdelging der steekmuggen evenals tegen de ratten. Mis schien ook is het mogelijk een parasiet in het groot te kweeken, die de larven aantast. Dat is tegen de muizenplaag ook gebeurd. Er zijn landen waar de veldmui zen finaal uitgeroeid zijn. Denk er eens over; ons tijdschrift Btaat open voor ern stige pogingen. Wat is een opzichtig kos- tuumf Deze buitengemeen ernstige vraag had eergisteren de vijfde kamer van de Berlijnsche handelsrechtbank te beant woorden, (een instelling, gesticht om aller hande kibbelarijen tusschen kooplieden en winkeliers te eener zjjde en hun personeel ter andere zijde te berechten. Een zekeie juffrouw R had tegen haar patroon, den eigenaar van een juweliers zaak, een eisch ingediend tot uitbetaling van haar salaris "zoo noemde de juwelier het door hem betaalde hougerloontje snoe vend over twee maanden. De juffrouw was namelijk op staanden voet ontslagen. Waarom? Omdat zij zich, zooalB de patroon haar eens onder vier oogen verklaard had „te opzichtig' kleed de. Mizzi, zooals we de appetijtelijke win keljuf maar zullen noemen had daarop den puriteinschen chef aan het proza- iscbe verstand trachten te brengen, dat ze zich weliswaar bewu°t was netjes en on berispelijk proper gekleed te gaan, maar, dat ze met den besten wil niets opzichtigs aan baar kostuums kou ontdekken. „Juffrouw, je bent opzichtig, en je gaat de laan uit!" decreteerde de chef, welk bevel hij nog onderstreepte door de opmer king, dat een net meisje zich van 90 mark salaris per maand dat „verdiende* deze winkeljuffrouw in een juwelierszaak on mogelijk zoo chic kon kleeden. Mizzi ging do laan uit. Maar ze liet 't er niet bij. Ze bracht 't ,voor de heeren." En op de terechtzitting verscheen ze in het door den patroon als „opzichtig" uit gekreten gewaad. Het was dit voor onze belangstel lende lezeressen een donkerblauw jac- quetcostunm, dat, in verbinding met den met bloemen getooiden stroohoed, volstrekt geen „opzichtigen" indruk maakte. Als getuigen a charge verscheen een heel leger voormalige vrouwelijke collega's van de eischeres, die al in den winkel van den juwelier stiekum o die lieve vrouw tjes 1 Mizzi 's garderobe hadden bekeken on betast en becritiekt, en tot de conclusie waren gekomen, dat het costuum „van 't fijnste kleermakerswerk" wa6 en onmogelijk door eischeres zelve kon zyn gemaakt. Dat bleek waar Want de moeder van Mizzi had het gemaakt, zooals uit 't verhoor bleek. En de fameuze hoed kostte, volgens deskundigen, een mark of vier. Alswaarom de schrikbaarlijk-fatsoenlijke juwelier door de heeren werd veroordeeld tot betaling van twee volle maanden salaris. Opgave van de Vereeniging „H A N D E L e n N IJ V E R H E ID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 29 Juni tot en met 5 Juli 1910. GEVESTIGD. G. T. Voshart, van Utreckt uaar Nieuw- s t i.i at 13. M. Silverenberg, van Leeuwarden. Utrecht- schestr. 9. J. H. W. auf dem Brinko van Amsterdam naar Langestraat 48. P. de Koning, van Utrecht naar Lange straat 99. H. Jansen, van Zei-t naar Stationsstraat 9. V. E. M. M. Wolters, van Venlo naar Berg straat 3. J. Dijk, van Benschop naar Leusderweg 52. J van Ginkel, van Busaum naar Kleine St Jansstr. 9 J. M. en W. J. OliemanB, van Oost-Indië naar Heilingenbergerweg 27.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2