WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 13 Juli 1910. Hoogste barometerstand 768.8 ra.M. te Stoinoway laagste 759.3 m.M. te Hemel. Verwachting tot den avond van 14 Juli 1910 Zwakke tot matige N.-lijke N.O.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Half bewolkt, droog weer. Temperatuur Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 766 m. M. Vorige stand te 12 uur 761 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 71 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 66 AHERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 13 Juli des 's morgens 7 uur is 66° F. komen, de dood wacht. De uitlevering zou dus slechts kunnen plaats hebben, wan neer de president der republiek de den moordenaar opgelegde straf wijzigt, maar daartoe wil de Fransche regeering het voorstel niet doen, daar volgens hare mee ning b(j een uitlevering niet met de straf maar met den aard van het misdryf reke ning moet worden gehouden. De queastie zal nu, naar verwacht wordt, aan de beslissing van den een of anderen rechtsgeleerde van naam worden onder worpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een telegram uit Boedapest meldt: Het Hongaarscho avondblad Az-Est. bevatte de mededeeling, dat de aartsbisschop van Kaloska, Julius Varossy, in zijn diocees de Borromaeus-Encycliek hoeft laten afkon digen. In protestantsche kringen in Hon garije heeft dit bericht groot opzien gewekt, en bevreemding doen ontstaan, wql de Pans in Duitschland, om de andersdenkenden niet te kwetsen, de afkondiging der Ency cliek verboden heeft. Een der leiders van de protestantsche kerk in Hongarije, de vroegere minister Michael Zsilinski, deelde in de couloirs van het Huis van Afgevaar digden mede, dat hjj voornemens is de Regeering over deze afkondiging te inter- pelleeren. Graaf Khuen-Hedervaiy, de Hongaarsche minister-president, verklaarde, toen hij over de afkondiging door VarosBy onderhouden werd, dat hij die beslist afkeurde, en over de zaak niet maar zoo zon heengaan. Hjj is vastbesloten krachtig te beletten, dat de godsdienstvrede in Hongarije door zulk optreden zou worden gestoord. Hof richter, de gewezen Oosten- rijksche officier die als giftmoordenaar is veroordeeld, hoeft, naar thans eer6t bericht wordt, terstond na zijn opsluiting in de gevangenis te Möllersdoif een poging tot ontvluchting gedaan. Maar zijn plan werd ontdekt en verijdeld en hij wordt nu dubbel streng bewaakt. Overval op Sipoera. Blijkens een aan het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn ep 29 Juni jl. de hewoners van de Maleische nederzetting Saribanoa (eiland Sipoera gouvernement Sumatra's Westkust) door inboorlingen vermoord en zijn den volgenden dag bij op Sipoera voorkomend verzet twee inlaudsche militairen beneden den rang van officier licht gewond. Het geschil te Enschede. De Fabrikantenvereeniging heeft gister- morgeu het volgende besluit genomen, het welk Maandag in de fabrieken zal worden aangeplakt. .Ingevolge besluit der Fabrikantenver eeniging zien wij ons genoodzaakt onze fabriek volledig stop te zetten, beginnende 6 Augustus 1910, teuzij het arbeidsgeschil bij de Firma Menko voor dien datum op gelost wordt." De E e r s t e-K a m e r v e r k i e- zingen. Zondert men Over(jsel uit, dan bepalen de wijzingen, in de samenstelling der Eerste Kamer teweeggebracht door de heden in de Statencolleges gehouden ver kiezingen, zich in hoofdzaak tot persoons verwisselingen Een verrassing was de verkiezing van dr. Lely door de Staten van Friesland, ter vervanging van den heer Yan Beyma. Bij de beslissende stemming hebben de socialis ten blijkbaar op den heer Lely gestemd, over wiens verkiezing wij ons verheugen, daar met hem een onzerbekwaumste mannen zijne intrede in de Eerste Kamer doet. Het toeval heeft gewild, dat hij niet de eenige oud-Minister van Waterstaat is, die heden in de Kamer werd gekozen. In plaats van den heer Van Heeckeren van Keil vaardigde Zuid-Holland zijn opvolger in het Kabiuet-Kuyper den oud-minister De Marez Oyens af. De hoer van Heeckeren, heeft dit échec aan zich zelf te wijten door zijn houding in de Eerste Kamer. Dan had hij daar maar flinker moeteu optreden of zijn mond moeten houden. Tot de zeer gelukkige keuze behoort ook die van den heer K. do Boer, oud-lid der Tweede Kamer, door de Staten van Noord-Holland. Zijne degelijke adviezen op het gebied van landbouw en handels politiek zullen daar veel nut kunnen doen. Dat de heer Stork niet herkozen zou worden, werd sedert het omgaan der Sta ten van Overijsel verwacht. Hij werd ver vangen door den a.-r. baron Yan Pallandt Haakt men de rekening op, dan is het resultaat der verkiezingen, dat de linker zijde éen man heeft verloren, mair dat hot vooruitstrevend element in haar midden eenigszins is versterkt, doordt 2 vrjj-liberalen zijn vervangen door even veel Unie libe ralen. Prov. Staten van Utrecht. In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Utrecht werd goed gekeurd de rekeuing en verantwoording der provinciale inkomsten en uitgaven over 1908, sluitende met een nadeelig 6aldo van f75761.88. De volgende subsidies werden o.a. verleend: f2000 aan het Ned. gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht; f9500 aan het ge nootschap voor landbouw en kruidkunde, en f 100 aan de afdeeling Utrecht van de vereemging tot bevordering der pluimvee houderij en tamme konijnenteelt. Bij de bespreking der landbouwsubsidies werd door den heer van Bolhuis medege deeld, dat hij ip een volgende vergadering een uitgewerkt voorstel zal indienen omeen onderzoek in te stellen naar de achterlijk heid Tan den akkerbouw in de provincie Utrocht. Langdurige discussies tusschen de heeren var. Bolhuis en de Wijkerslooth gingen hieraan vooraf. Hot lid van Gedeputeerde Staten do Wijkerslooth meende, dat over hot algemeen genomen, ile landbouwtoe- staudcu in Utrecht gunstig waren. Alleen de akkerbouw was bij den algemeenen vooruitgang het minst verbeterd. Ziekteverzekering. Naar men ons mededeelt zal het wetsontwerp in zake Ziekteverzekeiing dezer dagen de Tweede Kamer bereiken. In elk geval moet het ontwerp reeds door den Raad van State behandeld zijn. Men voegt daar aan toe, dat het ont werp de Ziekteverzekering grootendeels verplichtend stelt, doch daarbij in ruime mate de vrijheid laat tot verzekering bij particuliere maatschappijen. (Msbd.) Bij K. B. van 11 Juli No, 45 is: aan den generaal-majoor II. F. D. Braams, insp- der cavalarie, op zijne aanvrage, met ing, van 1 Augter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend, het bedrag van het pensioen vast gesteld op f 2700's jaars, en met betuiging van dank voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen; en is met ing. van 1 Aug, benoemd: bij het wapen der cavalerie: tot generaal-ma joor. insp. van het wapen, de kolonel R. H. O. baron van der Capellen, comm. van het 3de reg, huzaren. Bij kon. Besluit zijn benoemd: bij het 3de regiment huzaren, tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenant-kolonel II. D. Twiss. van den staf der cavalerie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen; bij het le Regiment Huzaren tot eerste luitenant de tweede luitenant Jhr. L. M. van Reigersberg Versluys van het korps. Het Bestuur van het plaatselijk Nuts- departement koos tot voorzitter den heer M. L Celossc en tot vice-voorzitter der. heer P. S. R. Wolterbeek. Tot lid yan de commissie van beheer van de Fröbelschool word benoemd de heer W. H. Kam, in de plaats van den heer A. M. Tromp van Holst, die niet herkies- baar was. De velddag van het Leger des Hei ls heden op Niinmerdor gehouden had een zeor groot publiek getrokken, niet alleen uit de kringen van het Leger zelf, maar ook veel belangstellenden en wellicht ook nieuws gierigen. Naar schatting waren er heden middag ruim 10.000 personen op het terrein. Op verschillende plaatsen werden samen komsten gehoudon, terwijl muziek en zang, die aan hooge eischen voldeden, zeer veol bijval vonden. Het plaatselijke Nutsdepartement houdt morgenavond in Amicitia een alge- meeno ledenvergadering. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Benoeming commissie tot nazien van die rekening en verantwoording. 4. Begrooting 19101911. 5. Benoemingen Yolksbiblotheek. 6. Eventueele mededeeliugen. Aan de Electrotechnische school te Amsterdam is het diploma verkregen door H. P. J. de Rooy te Amersfoort. BAARN. Het zoontje van den heer G. Verhoef uit Soest is gisteravond alhier door een automobiel van den heer J. Rebel overreden tn onmiddellijk gedood. Het ongeluk is niet te wjjten aan den bestuurder der auto. Officieel zijn candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacature- van dei- Veen) de heeren dr. A. J. A. Thomas (lib.) en J. Smeekes (S. D. A. P.) Het grootste telefoonbureau der wereld. Het nieuwe telefoonbu- reau te Hamburg waaraan reeds sedert jaren gebouwd is en dat nu is gereed ge komen, zal het grootste der wereld wor den. Het is ingericht voor 80 000 aanslui tingen en naar Auierikaausch voorbeeld gemaakt. Het observatorium op de M o n t-Bl a nc. Het observatorium op den Mont Blanc, dat in 1885 onder grooto kosten werd opgericht, is volgens mede deeling van personen die van een bestijging van den Hont Blanc zijn teruggekeerd, door gletschers overdekt en vernietigd. Bergstorting. Uit Heidelberg wordt gemeld, dat in het plaatsje Mühlhau- sen (Wiesloch, bij Hoidelberg) door de vele regens een ontzettonde bergstorting heeft plaats gehad. Reeds waren sedert eenige dagen in de wijnbergen scheuren en spleten waargenomen, en waren in den nacht van Vrijdag en Zaterdag eenige huizon ontruimd. Op Zondagnamiddag viel een rotsblok, van 156 Meter leugte en 4050 Meter breedte van don berg af, en ver nielde drie woonhuizen met de daarbij bo- hoorende siallen, schuren, enz. Vier andere woonhuizen en bijgebouwen zijn op het punt in te storten. Gelukkig zijn geen men8chenlevens te beklagen; maar een aantal koeien, varkens, geiten en kippen werden gedood. Vijf gezinnen zijn dakloos. Midden in do straat is een bron ontstaan, dio de eigenlijke oorzaak van de instorting is. De van den berg komende bron heeft namelijk kalk meegevoerd, waarop de rots blokken zich voortbewogen. Zondagmiddag werd de toestand zoo ernstig, dat de vijf woonhuizen, die ouder de berghelling ge legen waren, moesten ontruimd worden. Dat was juist optijd, want uur later stortte de rotB met ontzettend geraas naar beneden, alles in zijn val verpletterend. Alle have en goed der bewoners is onder de puinboopen van hun woningen begraven. Zij konden slechts redden wat zij aan het lijf hadden. Z ij was erachter. Uit Ko penhagen valt het merkwaardige feit te vermelden, dat aldaar de groote dames hoed onmodern geworden. Plotseling is het gebeurd en wel op de volgende manier. In een der hoofdstraten van Kopenhagen woont een modiste, die zich mocht verheu gen in een clientele van de meest elegan te dames, daar men algemeen kaar groote hoeden verrukkelijk vond. Nu heeft tzich eenige weken gele den een Parijsche concurrente in Kopen hagen gevestigd, die op haar beurt, dank zij haar Parijsche afkomst, al de voorna me clientele tot zich trok. De „afgedankte" zon op wraak, zij kocht twintig der Parij sche reuzenhoedeu van haar mededingster cn deelde die gratis uit onder de visch- vrouwen van Kopenhagen. Deze vrouwen waren er natuurlijk bijzonder mee in hun schik, wjjt de hoed mot breeden rand uit stekend tegen de zon beschermdo als ze op de markt huu waren te koop aanboden. Ieder snelde nu naar de markt om de be kende vischvrouwen met de chique Parjj- sche hoeden te bekijken, die een algemee- ne hilariteit verwekten. De elegante dames echter lachten niet; zjj willen geen groote hoeden meer dra gen en zijn tot de slimme hoedenmaak ster teruggekeerd, terwijl de Parijsche con currente de stad reeds verlaten en Parijs weer opgezocht heeft. Muggenplaag te Parijs. De muggenplaag aan de Seine is zoo groot dat heele stadswijken er door geteisterd wer den en tal van huizen van de kelder tot aan de zolder haast onbewoonbaar zijn. De ongelukkige huurders zijn gedwongen on der muskietennetten te slapeu, al»of men zich in Venetië bevond. Het is vooral de voorname w(jk bij het Pare Monceuu die er dit jaar door geplaagd wordt. De be woners daar slapen al sedert weken onder netten en eerder a]6 met den herfst kan men niet hopen van de plaag verlost te zijn. Vliegmachine in oorlogs- t ij d. In de „Vorwarts wordt door een deskundige een toekomstbeeld ontworpen van de rol van de vliegmachines in den oorlog. Zij zullen zich verheffen tot 1500 M. en hooger en dan de groote luchtschepen met mitrailleuses en springmiddelen aan vallen. Zoo zullen de reusachtige lucht- kruisers door de kleine vliegers spoedig vernield of buiten gevecht zijn gesteld. Het Duitsche legerbestuur zal zich nu vooreerst moeten bezig houden met de monoplanes (eendekkers), maar daarbij ook met het toestel van Wright en dat van majoor Parseval. Ze behooren alle bemand te worden met twee man. voor het geval er een wordt gewond. De machines moeten kleine mitrailleuses meevoeren, bestemd om de groote luchtschepen met kartetsen te beschieten. Ook kannen de luchtschip pers photographietoestellen meenemen om voortdurend photo'B te nemen van de ter reinen waarover z(j heenvliegen. In het artikel, dat reeds in Frankrijk veel aandacht heeft getrokken, wordt ver zekerd, dat al dergelijke toebereidselen in stilte worden genomen, maar dat er spoedig een geheel eskader van dergelijke lucht- torpedo's gereed zal zijn. Wissellooper verdwenen. Een looper van de Incas6obank te Amster dam, die gisterenmorgen het kantoor verliet om wissels en kwitanties te incasseeren, was des middags op den gewonen tyd niet teruggekeerd. By de politie werd hiervan aangifte gedaan. Hij had een bedrag van f 6000 a f 7000 bij zich. De man is omstreoks 40 jaar oud, woont in de Albert Cuypstraat, is gehuwd en vader van 4 kinderen. Slachtoffer dor wetenshap. In een ziekenhuis te Londen ia na eon lyden van tien jaar een fabrikant met

De Eemlander | 1910 | | pagina 2