DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 164. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. llooldrediictcnr K. HI.IKIKXS. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Kuremi: lilLKINF, 1U4« 6. Telcf. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Yan 1 tot 5 regels 10.40. Voor ioderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. iBij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vanadvert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitonlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam Een nieuw schandaal. De Fran8chc politieke wereld heeft de aandacht opnieuw op zich gevestigd door een schandaal. In Parijs heeft men, twee jaar geleden, een jongen bankier Rochette opgepakt, die geweldige groote zaken deed, welke naar men zeide allesbehalve soliede waren. Hij had de spaarpenningen van kleine lie den voor zijn speculaties gebruikt, allerlei valsche voorspiegelingen gedaan, de waarde der aandeelen inet listige manoeuvres op gedreven om to kunnen speculeeren in éóu woord, de heer Rochette was er net de man naar om uu eens door den rechter te zachtzinnig te worden aangepakt. Overal verteldo men dus van „geheime invloeden te z(jn gunste." Aan zijn schuld twij felde zoowat niemand en dappere afgevaar digden kwamen op de tribune der kamer met ruige üaudeu op hun breedo borsten slaan, opdat de regeeriug en de magistra tuur enz. enz. toch vooral niet laakbare zwakheid tegenover dezen booswicht aan den dag zou leggen. Een gewoon schandaal dus. Doch toeu men dacht dat het uit was, begon het eerst recht. Men vond allerlei verdachte dingen. In de eerste plaats waren de zakeu van Rochette niet zoo mal. Allerlei deskundi gen kwamen verklareu, dat zij eigenlijk goed wnreu, héél goed. Voor de spaarpen ningen der armen bleek nooit werkelijk gevaar te zijn geweest Dan was er geld in kas. Een vennootschap, die failliet moest gaan, had tien inillioen aan pretenties. Ro chette zelf had niets kwaads gedaan. Men moest Rochette loslaten. Daar scheen het lawaai weer te begin- non. Dus toch laakbare zwakheid. Intusschen Rochetle had nu eenmaal de vrijwel tegennatuurlijke neigiug om eer lijk maar rijk te willen zijn en bleet vol houden. En zie, daar komt uu ineens, na twee jaar, de groote scène. Rochette is onschul dig vervolgd. Eu wel op instigatie van invloedrijke heereu, die zijn concurrentie èu als geldbelegger èn als producent vreesdeu en bovendien wel een duitje wilden ver dienen bij den val van du aandeelen zjjner maatschappijen, die het natuurlijk gevolg zou wezen van zijn gevangenneming. Het is ecu toeleg, zóó afschuwelijk ge meen, zóó beneden elke critiek, dat wij zelfs de atmospheer der Franscho politiek voor te rein hielden dan dat zulke boeven stukkeu er konden worden opgevoerd. En tóch er is niet meer aan te twij felen. Het naadje van de kous weet nog niemand. Hoever het opzet bij die gemeene intrige is gegaan, wie de hoofdaanleggers, wie de medeschuldigen zijn, kan nog niet worden uitgemaakt. Of het waar is, dat men zelfs Clemenceau in deze zaak gehaald heeft, kan nog niet worden uitgemaakt. Of de politie met de justitie heeft samenge zworen om een aanklager te vinden en Rochette dan maar dadelijk in de doos te zetten, is nog niet uitgemaakt. Wel intus schen blijkt, dat de Fransche parketten een wonderlijke methode hebben van ver volgen (in zaken als deze vervolgen zij alleen op klachte), dat er rechters zijn, die in zulke zaken zacht gezegd wat licht zinnig optieden en dat Rochette het slacht offer is geworden van manoeuvres, die wel haast onovertrefbaar gemeen zijn, in zoover als een volmaakt onschuldig, kundig en werkzaam man en de kloino beleggers do dupe zijn geworden van booswichten, die het voorstolden als waren zij juist de ver dedigers van de belangen dier kleine luiden. In hoever echter waar is, dat kamerleden deze intrige hebben opgezet, dat de regeering medeplichtig is, dat die zelfs een strooman zou hebben doen opzoeken om een klacht in te dienen, die dan aanleiding voor vervolging en arrestatie zou zijn, in hoever dit alles en nog veel meer, dat ge ïnsinueerd wordt, juist is zal de com missie van enquête hebben uit te maken, die de kamer thans heeft benoemd. Maar in elk geval blijkt uit deze gebeur tenis als symptoom toch weer wel, wolk» invloeden zich in de Fransche politiek doen gelden. FRANKRIJK. We hebben onlangs melding gemaakt van het ou'ustbaren aantal dienstplichtige Fransche jongemannen, die zich aan hun dienstplicht onttrekken. Iu 1907 was het aantal 4905, in 1908 11.7S2 en in 1909: 17 258. De Matin heeft een voorloopig onderzoek ingesteld en deelt thans mede dat het toenemen van het aantal ongehoor- zamen drieërlei oorzaak beeft le. het veldwinuen van het anti-mili- tarisme in vele streken 2e. de amnestie, die de Kamers telkens verleeneu aan personen, die de verplich tingen van den dienst niet nagekomen zijn 3e. de al te groote bereidwilligheid, waarmee verschillende hooggeplaatste amb tenaren in Frankrijk een vrijgeleidebrief verleenen aau de ougehoorzameu, die bui tenslands zijn en voor hun zaken in Frank rijk terug wensohen te keeren. De Matin acht het niet alleen betreurenswaardig, dat dergelijke vrijgeleidebrieven bestaan, maar laakt de gemakkelijdheid, waarmee zo uit gereikt worden. Aan den minister van oor log en aan de regecring maant het blad, om twee der oorzaken amnestie en vrij geleidebrief, op te heffen. ITALIË. Volgens den Romeischeii berichtgever der Kölnische Zeitung heerscht in de krin gen var. hel Vatikaau groote verbittering tegen den Pauselijken staatssecretaris, Kar dinaal Merry del Val, dien men beschuldigt, door zijn onberadenheid de beweging over de Borromeus-encycliek en de qnaestie met Spanje te hebben veroorzaakt. De positie van den staatssecretaris, die in hooge gunst staat bij den Puus, wordt echter als onwankelbaar beschouwd. Pius X blijft vast overtuigd, dat zijn staatssecretaris een man van buitengewone bekwaamheden en staatsmanstalent is. en dat het alleen nijd en afgunst is, als men aanmerkingen maakt op Merry del Val's beleid. Nog onlangs heeft hij een paar i ii,zienlijke kardinalen, dio eonigeu twijfel ;i au het doeltreffende van de politiek van don staatssecretaris uitten, den mond ge snoerd. TURKIJE. In Turkije nemen, naar bericht wordt de tegenstanders van de Jong Turken, de thans overheerschcnde partij, inet den dag toe. De Scneich ui Islam is afgetreden, na een onderhoud inet den Sultan, waarin hij ernstige grieven uitte tegen de Jong-Tur ken, aan welker politiek bij de bloedige gevechten in Mucedonië, het aanhoudend gevaar van een oorlog met Griekenland over Kreta en de bij velen heerschonde ontevredenheid weet. En overal schijnt men zich, in 't geheim of in 't openbaar toe te rusten tot bestrijden van de Joug- Turken. De liberalen, de democratische cu de volkspartij hebben zich uu tot dat dool aaneengesloten. To sSkutari zijn verscheidene Turksche vrouwen in hechtenis genomen, die leden wierven voor een geheimen bond togpn hel Jong Turksche comité, alsook vijf geeste lijken, die zich openlijk verzetten tegen den nieuwen Scheicli ut Islam De redac teur van het blad Neologos zal voor eon krijgsraad terechtstaan wegens zijn oprui ende artikelen. De onlangs ontdekte geheime bond moet veel wijder vertakt wezen dnn eerst werd vermoed. Onder de leden moeten twintig volksvertegenwoordigers zijn. Het gephotofifraferde stuk. De Haagsche correspondent van het Hdib. sch rijft Wij raeenen iu staat te zijn, het raadsel van dan gephoiografeerden Kuypcrbnef op te lossen. Volgens zeer betrouwbare in lichtingen die ons gewerdeu, heeft de zaak zich zóó toegedragen. In een brief aan den heer Hovy heeft dr. Kuyper een door hem geformuleerde en eigeuhaudig ge schreven verklaring ingesloten welke de heer an Heeckercn zou hebben te teeke nen en waarin deze beloofde, in 't vervolg voorgoed over do bekende zaak te zullen zwijgen. Dit was de „weg ter redding" waarop dr. Kuypers ingezondca stuk iu Land en Yolk doelt. Die verklaring (niet dr. Kuypers brief aan den heer Hovy) is vervolgens door den heer Hovy ter tceke- ning gezonden aau clou heer Yan Heeckeren, doch deze weigerde haar te teekenen en zond haar den heer Hovy terug na haar te hebben doen photografeeron en aldus zijn materiaal tegen dr. Kuyper (dat tocli reeds, naar wij weten, beduidends genoeg bevatte) met een merkwaardig document te hebben vermeerderd. Het bericht van Land en Volk was dus volkomen juist, mits men voor „brief" maar „verklaring" las. De wijze echter waarop dr. Kuyper bedoeld bericht gisteren scheen tegen te spi eken, werpt wedor eens helder licht op de kunstige manier waarop hij soms waarheid spreekt. De Encycliek. De N. Rott. Ct. schrijft „Bij informatie aan hot departement van Buitenland8che Zaken i9 ons gebleken, da», van de Pauselijke mededeeling, welke mgr. Gualtieri gemachtigd was aan onzen Minis ter van Buitoulandsche Zaken to doen, niet een „note verbale" is achtergelaten gelijk uit een, later in uen nacht door ons ont- vangon, telegram van Reuter zou afgeleid moeten worden. Mgr. Gualtieri heeft zijn opdracht uitsluitend moudoling vervuld, maar het departement van Buitenlandsche Zaken heeft alle zekerheid, dat de Pauselijke verklaring, die in de Staatscourant heeft gestaan, tekstueel klopt mot wat de zaak gelastigde heeft gezegd. „Aangezien deze inlichting onvoorwaar delijk aanvaard kan worden, moet dus óf de inlichting vnn de Osservatore Romano, het officicuse orgaan van het Vaticaan, onjuist zijn, óf mgr. Gualtieri zich op eenigszins zonderlinge wijze van zijn op dracht gekweten hebben." Gesignaleerd. In het „Politie blad" wordt gesignaleerd mr. W. C. J. A-. van Everdingen, ambtenaar ter alge- tneeno secretarie te Buitenzorg in Nod.-Indië, thans voortvluchtig. Tegen hein is door de Arr. Rechtbank te 's Gravenhage, bij be- aohikkikg van lo Mei 1910, rechtsingang verleend met last tot instructie en met bevel van gevangeneming, terzake vau art. 3*21, 323, 57 Wetboek van Strafrecht. De officier van justitie te 's Gravenhage verzoekt aanhouding, bericht en transsport naar het Huis vaa Bewaring aldaar. Het Kr u pp rapport. Allerlei vermoedens zijn geuit vaak in den vorm van verzekeringen uit goede bron e. d. over dcc inhoud van het Krupprapport, de geheimhouding daarvan, en de belangwek kende redenen, die hiervoor golden. Wij moeten dien welingelichten een illusie ontnemen. De zaak is uiterst eenvoudig deze, dat na de bespreking van het rapport in de geheime zitting der Kamer de openbaar making zou zijn gevolgd, daar er niets ge heim te houden valt, maar op voorstel van een der leden (naar wij meenen, van mr. Drucker) word besloten, het stuk naar den eisch der parlementaire wellevendheid, éérst ter kennis van den minister van Oorlog te brengen, waarna de Kamer dan nader de openbaarmaking zal doen plaats hebben. (Hgscho Crt.) H e t f a i 11 i s s e m c n t-T i 1 a n u 9. Omtrent het faillissement der kassiersfirma C. H. Tilanns en Zoon, te Tiel, wordt nog beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar on voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Flinke depothouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag een dividend'oookje met vermolding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amorsfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1