WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 16 Juli 1910. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Thorsbavn laagste 750.0 m.M te naparanda Verwachting tot den avond van 17 Juli 1910 Zwakke veranderlijke wind, veran derlijke bewolking. Gesteldheid van de lucht'Waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m. M. Vorige stand te 12 uur 761 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 10 Juli des 's morgens 7 uur is 66° F. gemeld, dat door oenige vermogende vrien den en familieleden van den voortvluchtigen kassier A. Tilanus pogingen worden aange wend tot het aanbieden van eeno accoord. Indien deze pogingen slagen en een accoord wordt aangenomen, bestaat er volgens rechtsgeleerden kans dat verduisteringen, waarvan do heer Tilanus beschuldigd wordt niet strafbaar zijn. De heer mr. J. H G Bekkcr, te Amsterdam, heeft zich met de leiding van een en ander belast. Zoover thans bekend, bedraagt het paB sief: van de familie f 70.000 en van ande ren f 50.000. Het actief is ten hoogste f 0000. Een protest. De Synodale Com missie der Evangelisch-Luthersche Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, van oordeel, dat zij op hot rondgaand schrijven van Pius X, dd. 26 Mei j.l., niet mocht zwijgen, heeft het volgende Protest tegen de beschuldigingen door den Roomschen kerkvorst tegen het Protestantisme zijne stichters en verdedigers ingebracht, krach tens besluit harer vergadering van 5 Juli j.l. uitgevaardigd, en een in 't Latijn gesteld afschrift er van den Paustoegezon den. Zy hoopt hiermode gehandeld te heb ben in den geest der gemeenten die tot haar Kerkgenootschap behooren, en verder in dien van allen, die hare verontwaardi ging over een dergelijken onwaardigen aan val op anderer overtuiging deelen Protest van de Evangelisch-Luther sche Kerk in het Koninkryk der Nederlanden. De Synodale Commissie der Evangelisch- Lutersche Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden heeft met leedwezen en ver ontwaardiging kennis genomen van de even ondoordachte al ongegronde en onverdraagzame wijze waarop het hoofd der Roomsche kerk in zijn rondgaand schrijven van 26 Mei 1910 zich heeft geuit en omtrent de godsdienstige bewe ging der Zestiende eeuw, in het leven geroepen door de behoefte aan verbetering der Kerk in hoofd en leden, en aangaande de personen der Hervormers, die deze be weging hebben geleid, en over de vorsten, die haar hebben gesteund. Zij kan niet nalaten, met dit onwaardig en tegen de feiten der historie strijdend oordeel voor zich, aan hare billijke erger nis lucht te geven, daarin het voorbeeld volgend van, en instemming betuigend met allen, die 't zij in Nederland, 't zij daar buiten hunne afkeuring er over hebben uitgesproken. Zij acht dan ook, mede uit naam dei- gemeenten, aan welker hoofd zij staat en die zij vertegenwoordigt, zich genoodzaakt een ernstig protest te doen hooreu 1°. tegen eene beschouwing van de ge schiedenis, die bet ontstaan van het Pro testantisme, welks gezegende werking en invloed rechtstreeks zyn gevoeld in het leven der volken, welke het iu zich op namen, on zijdelings door de kerk-zelvc, die het door velerlei, zelfs gewelddadige middelen trachtte te onderdrukken, in een valsch licht stelt; 2°. tegen eene verguizing van de Her vormers, die, door het geweten gedrongen, zijn opgetreden als werktuigen Gods, niet minder dan de heilig verklaarde Borromeo; 3°. tegen eene miskenning van de Pro- testantsche vorsten, een Willem van Oranje in ons land, en zoovelen elders, hoe ook hunne namen mogen zijn geweest, die goed on bloed en leven voer hunne overtuiging hebben geofferd, en die voor ieder onpar tijdig beoordeelaar de vergelijking met verdedigers van bet Roomsch geloof, als Philips II of Karei IX, gemakkelijk kunnen doorstaan. De Synodale Commissie voornoemd, niet vreezend. dat een laster, als het rondgaand schrijven bevat, een eenig Pro testant zal brengen tot afval van zijn over tuiging, en evenmin verwachtend, dat het hoofd der Roomsche kerk mot zijne gcestolykheid door haar protest tot andere gedachten of juister oordeel zal worden gebracht, staat echter vast in het geloof, dat de waarheid noch door een kerkvorst, die zich onfeilbaar waant, noch door een kerk, die zich uitgeeft voor de alleen-zaligma kende, wordt uitgedeeld, maar slechts door God, uit Wien zy is, dat deze wordt geopendbaard door God aan allen, die in nederigheid en in gemeenschap met Hem haar zoeken, en dat, trots laster, verdacht making eu vervolging van hare verdedigers, van deze waarheid alleen geschreven staat: Magna est et praevalebit. Gedaan te Amsterdam in de vergadering van de Synodale Commissie der Ev.Lu- thcrsche Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden op 5 Juli 1910. Bekend Geluid. Onder dit opschrift bevat „De Gelder lander" onderstaand entrefilet Zoowel in de dezer dagen te Nijmegen gehouden vergadering der Maatschappij van Nijverheid als in verschillende adressen aan de Tweede Kamer, krijgt het Neder- landsche volk weer te hooren, dat voor genomen maatregelen tegen onmiskenbare misbruiken in onze samenleving, als daar zijn de arbeid van vrouwen en kinderen en de nachtaibeid, den ondergang der nijver heid zouden ten gevolge hebben. Deze jeremiaden van groot industrieelen inoeten toch tot een glimlach verlokken Telkens als een of andere maatregel ter bescherming van den arbeid wordt voor gesteld, kan men deze jammerklachten vernemen. En telkens komt de practijk weer bevestigen, dat het niets dan „woor den, woorden" waren, die voorspellingen van allerlei vreeselijke gevolgen der arbei ders-bescherming. Er mag hier wel eens herinnerd worden aan het geweldige misbaar der Duitsche industrie, toen de rjjksverzekeriugswetten in Duitschland aan de orde kwamen. Ook toen werd de ondergang der indu strie voorspeld. En sinds dien nam de Duitsche groot-nijverheid ontzaglijke vlucht Wie zal zich na dergelijke ervaringen nog uit zijn evenwicht laten brengen door de Jonassen zonder zending van onzen tijd Wat natuur en moraal eischen, kan nooit schadelijk zijn voor de productie, alleen voordeelig Lijdt een industrie onder de toepassing dier eischen, dan blijkt daaruit alleen, dat zr in den vorm, waarin ze bestaat, niet leven kan met voldoening aan eischen. Maar dan moeten niet natuur en moraal wijken, maar wel de iudustrie in dien on gezonden, ongewenschten, ontoelaatbaren vorm. De maatschappij heeft er geen enkel belang by, dat een vorm van iudustrie blijft bestaan, die slechts tieren kan ten koste van veler levensgeluk. Uit het jaarverslag van het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis alhier, loopende over het tydvak 1 April 190931 Maart 1910, blijkt, dat op 1 April 1909 in verpleging waren 26 patiënten, waarvan 15 in. en 11 vr.; van 1 April 1909 tot uit. Maart 1910 werden opgeuouieu 2o4 patiënten, nl. 109 m. en 125 vr. Het aantal verpleegdagen steeg tot 9471: gemiddeld 36.4 dagen per patiënt. Overleden zijn: 15 m. en 17 vr. patiënten, totaal 32. Onder de patiënten bevonden zich 131 Hervormden, 120 Roomsch Katholieken, 3 Oud Katholieken en 6 Israëlieten. De Amersfoortsche Muzickvereeni ging, directeur de hoer J. A. Jochems, zal Maandag, 18 Juli a.s. des avonds 8 uur een concert geven in het Plantsoen. Programma van het concert, Zondag avond te geven op het terras van Amicitia door de stafmuziek van het 5e. Reg. Inf., directeur de heer G. Bikkers. 1. Kunst naar Kracht, marsch, Murkeus. 2. Ouverture Joco ou le Singe de Brèsil Lindpaintnor 3. Ganz Allerliebst, Walzer, Waldteufel. 4. Grande fautaisie i. d. m. de l'opéra Mignon Thomas. 5. Ouverture Zampa, Herold. 6. Los Roitelets, polaa voor 2 pistons Mayer. Voor te dragen door de heeren v. d. Berg en v. Houte. 7. Intermezzo, Coenen. 8. Fantaisie „Les Sallimbanques", Gonne. De groote Kerkeraad van de Evan gelisch Luthersche Gemeente alhier, heeft in zijne vergadering van gisteren het vol gende drietal predikanten, alphabetisch ge steld, genomineerd ter vervulling van de bestaande vacature. le. Ds. J. Ph. Makkink, Evang. Luth. predikant te Kampen. 2e. G. Munter, Evting. Luth. predikant te Woerden. 3e. Dr. H. Toxopeüs, Evang. Luth. pre dikant te Harlingen. Na de 43 nederlaag, welke de Amersf Voetbalvereeniging H. F. C. het Amsterdam8che Ajax liet boeken, hebben de Westelijke 2de klassers besloten onzen stadgeuooten nogmaals een bezoek te brengen om revanche te kunnen nemen. H. V. C. heeft deze uitnoodiging aange nomen en morgen zal de ontmoeting plaats hebben. Dat deze wedstrijden een uit stekende oefening zijn voor het komende seizoen spreekt vanzelf. Deze oofeniog zal H. V. C. dan ook goed te pas komen want, afgaaude op de adviczenvan den U. P. V. B., van Quick en anderen, is hot vrijwel zeker, dat onze stadgenooten zullen overgaan. Het stedelijk kegelconcours in de sociëteit Yereeniging, blijft zich in de be langstelling der kegelaars verheugen. Er zyn dan ook reeds een 3000 kaarten afge worpen, maar hooge kaarten zijn er nog niet gegooid. Bovenaan staat nog steeds de heer A. Nefkens met 40 punten. Dan volgen er twee met 39, een met 38, twee met 37, vijf met 36, vijf met 35, vier met 34, vier met 33, twee met 32, drie met 31 en een met 30. De kans om daarbo ven te komen is zeker niet gering, maar dan zal men er spoedig bij moeten zijn, want het Iaat zich aanzien, dat de 1500 nog beschikbare kaarten spoedig zullen zijn verkocht. De regolings commissie van het concours biedt Dinsdagavond een concert aan, te go- ven door het muziekkorps van het le re giment huzaren, directour de heer H. Scholtens. Hedenmorgen is alhier op 76 jarigen leeftyd overleden de heer W. H. do Heus, oud hoofd der openbare lagere school 2de soort en oud-directeur der Rijks-Normaal lessen alhier. Heden werden weder eenige kinde ren uitgezonden naar het koloniehuis „Ker- dijk" te Egmond aan Zee door do Voreeniging voor Kindcrherstelling en Yacantiekolonies. Gisterenavond, tegen half twaalf reed een koetsior, die op den Kortegracht moest zijn, bij vergissing de Scharbier straat in. Ziende dat hij verkeerd reed, wilde hy zijn paaid spoedig inhouden, met het gevolg dat het dier uitgleed en met rijtuig on al tegen de winkelruiten van den heer Spie- kermann terecht kwam. De gebogen ruit en de groote winkelruit werden stukge slagen, terwijl ook de tweede gebogen ruit een barst opliep. De schade, die nog al hoog is, wordt door verzekering gedekt. Hedennacht is door do politie een rijwiel gevonden achter de pctroleumloods bij do gasfabriek alhier. Door de politie iB proces verbaal op gemaakt tegen een persoon, die te vroeg een standplaats had ingenomen op de Groenmarkt eu tegen een ander, ter zake van het zitten op een aangespannen hon denwagen binnen de kom der gemeente. Bij de politie is gedeponeerd een, vermoedelijk, valsche rijksdaalder, die ter onderzoek naar 's Rijks munt te Utrecht is opgezonden. Door de politie zyn verschillende verbalen opgemaakt ter zake van over treding der moter- en rijwielwet. ONBEKENDE BRIEVEN EN BRIEF KAARTEN. Verzonden aan het Postkantoor te Amers foort in de lste helft der maand Juli 1910. Brieven Binnenland. Maatschappij Hera Amsrerdam. A. Kluit Amstordam. Boldert Enschede. J. van den Hoef Gorinchem. Van DriesBon Nymegen. Joh. Freem Rotterdam. Brieven Buitenland. A. Schuilenburg Menes. Briefkaarten Binnenland. C. Oostrom Mej. G. v. d. Bergh A. Kluit Amsterdam. Heistsenge Amsterdam. Mej, M. v. d. Bosch Amsterdam. Hofplag Amsterdam. Mej. A. Keilman 's Gravenhago. Mej. J. v. d. Berg 's Gravenhage. L. van den Burg Nijmegen. C. van Loeunen Legerpl. bij Zeist. 1 briefkaart zonder adres. Briefkaarten buitenland. Mej. C. Steeg Cölu M. G. Gauthier Londen. 22 drukwerken. De Warmte. In de Oostelijke staten van Amerika duurt de buitengewone hitte nog steeds vcort en maakt zij tal van slachtoffers ouder de armen en kinderen. Op den hoek van Wallstreet tegenover de kantoren van Pierpont Morgan, zoo verhaalt de New-Yorksche berichtgever van The Daily Telegraph, zag ik een geeste lijke van de episcopaalsche kerk, die bekend is onder den naam van den „bisschop van Wallstreet" een groote menigte puffende makelaars den raad geven zich niet warm te maken. „Vrees, opgewondenheid, begee- righeid en ergeuis", zoo zeide hij, „ver- hoogen de lichaamstemperatuur, maar goede gedachten, kalmte eu tevredenheid werken als eeu zomersch briesje." Te Waterbury, Connecticut, hield een predikant Woensdag zijn preek in hemds mouwen. „Myne broeders" zoo ving hij zijn toespraak aan „het is heet"! De kerkbezoekers knikten toestemmend. „Is er iemand onder u, die er iets on betamelijks in zou zien, indien de geeste lijke geen toga aanhad gedurende den dienst?" Geen antwoord. ,Ik verzoek hen, die wenschen, dat ik het mij bij deze warmte niet moeilijker maak dan bepaald noodig is, hunne han den op te steken. Een groot aantal han den grootendeol? van dames, roes omhoog. De president telde de handen en zeide toen: „Overeenkomstig uwen wensch zal ik den dienst leiden in mijn hemdsmou wen." En na zijn toga te hebben uitgetrokken begon hij de preek. President Taft in training Piesident Taft is een groote zware mau. Omvang en gewicht van Taft zijn zelfs zoo groot, dat zijn dokter vindt dat er wat tegen moet worden gedaan. En daarom is nu de man van gewicht in training gegaan onder leiding van dr. Barker. Deze laatste is een magere maar stevige sinjeur, die nu eiken morgen een uurtje met den president bokst en worstelt in de gymuastiekzaal van het Witte Huis. De president weegt 285 (Eng.) pond, zyn trainer slechts 140; Taft is 1 M 84'/j c.M. lang, Barker slechts 1 M. 75 maar de trainer wint het zoowel in het boksen als in het worstelen grif van den kolossalen Taft. Het is den president er dan ook enkel om te doen, wal over tollig gewicht kwyt te raken. En hij is zijn trainig volstrekt niet begonnen om zooals reeds door boosaardige politieke tegenstanders werd geïnsinueerd te trachten het wereldkampioenschap in het boksen voor het blanke ras terug te ver overen, door Jobnson te kloppen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2