DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 166. DINSDAG 19 JULI 1910. 7e JAARGANG. Wijziging der Woningwet. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur St. <3. lil.t K F.S8. Iturenn: KI.KIXK Ha4G 6. Telef. latere. 18». Abonnementsprijs: i Prijs der Adyertentiën: Per jaarf4.Franco per j Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maauden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnomeot belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De minister van binnenlandsche zaken heeft bij brief van 8 dezer aaD gedepu teerde staten der onderscheidene provinciën toegezonden een ontwerp tot wijziging van de Woningwet, met verzoek hem daarover Toor 1 September a.s. te doen kennen hun gevoelen on dat van besturen van twee gemeenten, een groote en een kleinere, in elk gewest. De ontworpen wijzigingeu zijn beperkt tot hetgeen noodzakelijk voorkwam. Een verder strekkende, meer algemeene wijzi ging der wet ligt niet in de bedoeling. Verzoeken om bouwvergunning worden somwijlen op de lange baan geschoven. De macht van de gemeente tegenover particu lieren is reeds zoo groot, dat ten deze eenige beperking noodig is. Het is voor gekomen, dat de gemeenteraad in beroep ecu onwettig besluit van B. en W. hand haafde. In zoodanig geval baat vernietiging niet, wijl alleen negatief. Belanghebbenden moeten positief recht hebben. Tot oen en ander strekken wijzigingen van art. 5. De bepalingen over woningaangiften zijn in de practijk onhoudbaar gebleken. De gemeenten zijn bevoegd een woningstati stiek of beurs in te stellen, maar het is noodig een onpractischen dwang op te hef fen. Beter schijnt het gedeputeerde staten de bevoegdheid te geven een woningtelling te gelasten als voorbereiding voor do be antwoording van de vraag of er termen zijn voor toepassing van een nieuw art. 32bis (verplichting van de gemeente door ge deputeerde staten tot woningbouw). De grieven, waartoe de onbewoonbaar verklaring aanleiding heeft gegeven, worden als bekend verondersteld. Daarin moge veel overdrevens schuilen, het valt toch niet te ontkennen, dat verdrijving van menschen uit hun woning dikwerf hard is en niet onvermijdelijk voor de bevordering van hygiënische belangen. Naar het voorkomt is het 6telsel van de wet, dat onbewoon baarverklaring en ontruiming onverbrekelijk zijn samengekoppeld, bron van de moeilijk heden. Een woning kan in algemeenen zin onbewoonbaar geacht worden. Deze mee ning steunt dan op hygiënische voor-onder stellingen. De practijk klopt evenwel niet altijd met voor-onderstellingen. Meermalen blijken ouden van dagen kerngezond te zijn in een sinds jaren door hen bewoonde woning, die spot met de voor-onderstelling der hygiëne. Menigmaal beteekent of zou beteekenen onbewoonbaarverklaring dak loosheid. Voor deze en soortgelijke geval len is het noodig, dat de band tusschen onbewoonbaarverklaring en ontruiming los ser worde. De onbewoonbaarverklaring op zichzelve zal beletten, dat het huis verder als normale woning verhandeld wordt. Uitstel van "de ontruiming laat de gelegen heid om rekening te houden met die ge vallen, waarin ontruiming individueel niet noodig is of om eenige reden ongewenscht. Bouwverbod en rooilijn dienen beide ook tot ordening van bestaande bebouwing in geval van herbouw. Zij dienen dus niet alleen voor de uitbreiding van de bebouwde kommen, maar ter regeling van ue be bouwing. Plaatsing van beide regelingen onder één paragraaf met gewijzigd opschrift „regeling van de bebouwing" is daarom rationeel. Bouwverbod en rooilijn worden in de practijk voor hetzelfde doel gebruikt paar gelang de gemeente dat wil. Het trekken van rooilijnen heeft voor belang hebbenden evenwel het groote nadeel, dat zy er niet over gehoord worden, er zich niet tegen kunnen verweren. Op dit punt heeft de wet groote belangen onbeschermd gelaten. Daarom zijü de artt. 27-27 quater in dien zin ontworpen, dat de vaststelling van voorschriften betreffende do plaatsing van gebouwen ten opzichte van voor het openbaar verkeer bestemde gronden ge schiedt volgens een afzonderlijke modus procedendi, waarbij belanghebbenden ge legenheid hebben voor hun belangen op te komen. Met betrekking tot het bouwverbod is in hoofdzaak het thans geldende art. 27 ge volgd. Op één voornaam punt is er ver schil. Het geldend artikel stelt in het tweede lid een criterum voor iets, dat niemand bindt en per slot toch alles aan het inzicht van de goedkeurende autoriteit overlaat, "ftaarborg, dat de gemeente zich niet het genot van verkeerswegen verschaft ten koste van particulieren geeft de wet niet. Daaom is in art. 27 novies als criterum voor onthouders van goedkeuring gesteld vermindering van dn waarde. Het komt voor dat een bouwverbod wordt gelegd op grond, waarop een deel van een huis, of een stal of andere aanhoorigheid staat. In de eerste gevallen zal het perceel daardoor in waarde verliezen voor het ge bruik. Wordt daarentegen een bouwverbod gelegd op een stuk weiland, dan behoeft volstrekt niet altijd vermindering van waar de voor het gebruik to volgen. Art. 27 novies houdt ook rekening met samenhangende perceeleu. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat op één van ver spreide percee'eu een bouwverbod wordt gelegd, maar dat daardoor nabij gelegen perceelen, die bijv. mede voor weiland worden gebruikt, in waarde voor dat gebruik verminderen. Ook in dat geval pleit de billijkheid er voor, dat het bouwverbod niet wordt goedgekeurd en de gemeente tot aankoop of onteigening overga. Beperking van den duur van het bouw verbod komt tegemoet aan het bezwaar, dat ook op dat puut particulieren geheel ziju overgeleverd aan het goedvinden van de gemeenten. Nieuwe bepalingen beoogen tegemoet te komen aan de bezwaren aan ontruiming van woningen verbonden. Gedeputeerde Staten zullen den raad kunuen Terplichten aan hen, die niet bij machte zijn tot ver betering van woningen rentedragende voor schotten te verleenen, bouwvereenigiugeu voorschotten en bydragen te verleenen. Aan coöpi raticve vereenigingen, niet uit sluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam, zullen mede rented ragende voor schotten kunnen worden verleend. Do geneigdheid van gemeentebesturen om zelf dringend noodige verbetering der volkshuisvesting ter hand te nemen, bleek meermalen zeer gering. Vermits de aan gelegenheid is erkend ala een rijkszaak, kan de wetgever bij verwaarloozing van het door hem erkend belang niet lijdelyk toezien. Bevoegdheid van Gedeputeerdo Staten tot ingrypen schijnt het aangewezen middel om tot meer activiteit te geraken. Art. 15bis maakt hen bevoegd het gemeente bestuur aankoop of onteigening van gronden en aanbouw van woningen overeenkomstig de door Gedeputeerde Staten te geven voorschriften te bevelen. Ook de ambtenaren van gemeente politie worden bevoegd overtredingen der wet op te sporen. FRANKRIJK. Na heftige discussies, die gisteren van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds met één uur pauze duurden, heeft de raad van administratie der Nationale Vakver- eemging van Spoorwegarbeiders, bestaande uit veertig afgevaardigden der verschillende 8poorweglijneu, gisteravond de volgende dagorder aangenomen: „Do raad van administratie der Nat. Vakvereenigiug van Spoorwegarbeiders draagt het etakingscomité op, binnen den kortst mogelijken tijd dag en uur te bepalen die geschikt zullen voorkomen tot het uit roepen eener algemeene spoorwegstaking, als autwoord op de moreele beleedigiug, besloten in de smadelijke weigering der maatschappijen, oin met de Nationale Vak vereenigiug van Spoorwegarbeiders te on derhandelen, aangaande de wonschnu van het personeel, geformuleerd op het een-en- twintigste nationale jaarcongres. Op voorstel van Toffin, secretaris van den Nationalen Bond van Machiuisleu en Stokers, wier jaarcongres plaats heeft op 27, 28 en 29 dezer, zal waarschijnlijk met de eindbeslissing worden gewacht tot na afloop van dit congres. De omschrijving van de reden, waarom de staking moet worden uitgeroepen, name lijk de vonn-kwestie, is onhandig gekozen. De ovorgroote massa van het publiek zal nóch begrijpen, nóch goedkeuren, dat het geheelo spoorwegverkeer lamgelegd moet worden, alleen omdat, de maatschappijen, bereid elk met haar eigen personeel te onderhandelen, weigeren met de Nationale Vakvereentging van Spoorarbeiders te dis cussieoren. DUITSCHLAND. Het socialistenblad Vorwarts ergert zich zeer aan de houding der Badensche partij- genooten, dio zooals wij reeds meldden, vóór de begrooting hebben gestemd, die, zegt bet blad, aldus tegen de partijtucht han delen en de eenheid der partij verstoorden. En ook de conservatieve en klerikale bladen, o.a. de Kreuz-Zeitung en de Germania, zijn scherp in 't oordcelen van „de sluwe taktiek" der Badensche socialisten, die opnieuw bewijst, hoe gevaarlijk de socia listen zijn. Maar de socialist Kolb verdedigt de hou ding zijner partijgenooten en zegt, dat do socialisten van Baden in dozen een voor beeld hebben gegeven, dat ook over de grenzen vau het land navolging verdient. Het zwart-blauwe blok is in Baden machte loos, als do socialisteu zich aansluiten bij de andere liukerpartijen. De Badensche socialisten zegt hij, hebben gedaan wat gezond verstand, plicht, het belang der partij en de groote meerderheid vau het Badensche volk van hen eiachten. SPANJE. De oproerige stroomingen in het noorden van Spanje nomen hand over hand toe. De Spaansche revolutionnairen, die in het vo rige jaar tijdens de onlusten te Barcelona ook op Fransch grondgebied waren ge vlucht, hebben besloten, in de week van 22 tot 26 Juli, naar Spanje torug te kee- rett, onverschillig of de amnestie zal wor pen afgekondigd of niet. Een nader bericht hieromtrent meldt, dut te Perpignan de revolutionnaire Spaansche afgevaardigden Leroux en Iglesias verwacht worden, om met de ,te Pergignan en in haar omstreken vertoevende, uit Spanje uitgeweken revolutionnairen van Barcelona, die nog steeds te vergeefs wachten op ver lof om naar hun vaderland te mogen terug- keeren, te onderhandelen. Dit troepje geeft den Franschen autori teiten veel te doen. Nog eergisteren word een met knuppels gewapende bende, die op het station naar Spaansche politiebe ambten zocht, met geweld verwijderd. De overheid van Perpignan weet, dat do Spaan- sohe regeering de amnestie tot na den 31sten Juli wil zien uit te stellen, wyl om dezen tijd groote betoogingen te Barcelona en in hot arbeiderscentrum Bilbao, in voor bereiding zijn. Tot dien tijd althans zou meu do revolutionnairen, thans te Perpig nan verzameld, liefst buiten de grenzen van het vaderland houden. Naar uit nadere berichten uit Madrid blijkt, dreigen de in het myngebied van Bilbao en Santander uitgebroken stakingen een aanzienlijke omvang te verkrygen. Te Bilbao trok de gendarmerie tegen een troep stakers op, die trachtte zich tegen do arrestatie van eenige hunner kameraden te verzotten, en verdedigde zich met geweerschoten, waardoor een staker werd gewond. Er zijn troepen uaar het stakersgebied gezonden. ZWITSERLAND. Te Genèvo is een staking uitgebroken onder het personeel van de electrische tram. Geen enkel man bedient de wagens en de dienst is totaal gestaakt. De orde is tot nog toe niet gestoord, maar de stakers houden zich gereed om elk uitrijden van oen wagen desnoods met geweld te beletten. MONTENEGRO. Uit Cettinjo wordt aan het Neue Tage- blatt te Weenen geseind, dat het bericht van de spoedig, en wel op 28 Aug., te verwachten afkondiging van Vorst Nicolaas' Koningschap de harten zijner brave Monte- negrijnen met ove groote vreugde vervult. Men is bijna overal met de toebereidselen der feestelijkheden gereed en rekent er op dat de Koniug van Italië, de Koning van Bulgarije, vermoedelijk de Koning van Ser vië en een Aartshertog namens Keizer Franz Joseph de plechtigheid zullen by- wonen. PERZIË. In Perzië schijnen weer gr»ote verwar ring: en onru9t te heerscheu. Het uiouwe kabinet ia nog niet volkomen geconstitueerd «-li do eerate minister Mustafi el Meinalik denkt er over zich terug te trekken, omdat hij niet durft beloven, te zulleu voldoen aan den eisch der volks vertegenwoordiging, dat hij de orde zal herstelleu. Er is te Teheran een politieke moord gepleegd die groot opzien wekt. De af gevaardigde Sejed Abdullah, het hoofd der Russische party en onder den afgezetten Sjah Mohammed Ali een heftig bestrijder der grondwetsbeweging, is door Kaukasiörs om het leveu gebracht. Er heerscht te Teheran, zoo meldt een telegram van Zaterdag, groote opgewonden heid. In de moskeeën werden vergade ringen van priesters gehouden. De bazaars zijn gesloten en patrouilles van soldaten en gendarmes trekken er door de straten.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1