WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAPPEN. KERK- EN SCH00LN1EUWS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Du Bilt, 19 Juli 1910. Hoogste barometerstand 774.4 m.M. te Horta laagste 753.9 m.M te Swineinunde. Verwachting tot den avond van 20 Juli 1910 Zwakke tot matige N. lijke tot W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 758 in. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 19 Juli des 's morgens 7 uur is 66° F. Evangelische Maatschappij. „De Evangelische Maatschappij" houdt Woensdag 7 September a.s. des voormid- dags te 10 uur te Wageningeu hare 58ste algemeene vergadeiiug, onder voorzitter schap van den heer mr. J. G. C. Joosting. Den avond te voren, Dinsdag 6 Sep tember te zeven uur, zal in de Groote Kerk aldaar een openbare samenkomst worden gehouden, waarin dr. T. Canue- gieter, hoogleeraar te Utrecht, het woord zal voeren. In de vergadering op 7 September, in het Oranjehotel, zal na afloop van de huis houdelijke werkzaamheden, de heer dr. C. Ilille Ris Lambers een bespreking inleiden van het onderwerp: „Wat heeft Rome bereikt iu Nederland eD wat denkt het nog te bereiken." Faillissement C. H. Tila- nus&Zoon. De pogingen van den heer mr. J. H. G. Bekker, te Amsterdam, om de zaak van den voortvluchtigen kas- siar A. Tilanus in orde te brengen, zijn door hem, wegens onoverkomelijke bezwa ren, opgegeven. De heer T. wordt reeds van vijf gevallen van verduisteringen be schuldigd. Een aantal getuigen zijn reeds door den rechter van instructie gehoord. Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid. De Nieuwe Arnhcmsche Ct. schrijft om trent deze nieuw opgerichte vereeniging, waarvan het secretariaat is aanvaard door het „Centraal Bureau voor Sociale Advie zen", te Amsterdam: Doel is, om door samenwerking van allen die de bestrijding der werkloosheid ter harte gaat, dien strijd algemeen en nationaal te voeren. De Vereeniging wil trachten een verzamelpunt te worden van alle personeu en vereenigingen, die zich hiertoe willen aangorden, ten einde door eenheid vau actie meer en betere resultaten te verkrijgen. Wil de Vereeniging deze taak kunnen ver vullen, dan dient zij in den waren zin van het woord nationaal te zjjn, dan dient zij op den steun van alle Nederlanders te kun nen rekenen. Zij heeft daarom haar lid maatschap niet alleen opengesteld voor instellingen of vereenigingen, welke zich op een of andere wijze de bestrijding der werkloosheid of hare gevolgen ten doel stellen, maar zij meent een beroep te moeten doen op het gansche Nederlandsche publiek. Het vraagstuk der bekamping en der wegneming van de gevolgen der werkloos heid is een sociaal vraagstuk van het hoogste gewicht. Wat de goedbedoelde pogingen van enkelen, personen en vereenigingen, niet vermogen, zal door de samenwerking van velen, door gemeenschappelijke be studeering van het vraagstuk en gezamen lijke actie lichter vallen. De Ni eju we Courant enhet Krupp uiouopolie Omtrent het be sluit der Kamer in comité-generaal geno men om het Krupp-rapport niet te publicee- ren, hebben in den laatsteu tijd allerlei berichten in de pers gecirculeerd welke een zeer verkeerden indruk van het ge beurde onder het publiek vestigden. Als typisch staalje van tendeuz-bericht iu dit opzicht zij do mededeeling der „Nieuwe Courant" gosignaleerd, waarin medegedeeld werd, dat tot nict-publicatie van het rapport waB besloten..., omdat het „artilleristisch element" in de commissie ontbrak, welk gemis ook iu het rapport tof uitdrukking kwam. Met andere woorden, het rapport was minderwaardig; de Kamer zat er een beetje verlegen mede, wat met het resultaat van don arbeid der commis sie, door haar zelve benoemd, aan te van- gun, en besloot toen maar, om uit dien onmogelijken toestand te geraken tot niet publicatie!!! Natuurlijk is hiervan tittel noch jota waar, en wat erger is: de „Nieuwe Cou rant" kou weten, dat dit fantastisch „nieuwtje", met sterke tendenz-strekking, uit den duim gezogen was. Wij zijn echter in staat gesteld de juiste toedracht van bet gebeurde mede te deelen. Bij de behaudeling van het Krupp-rap port in comité-generaal kwam ualuurlijk het voorstel der commissie ter sprake om liet rapport te publiceeren. Bij de daarover govoerde discussie vroeg de heer Drucker: welke houding de regeering ttgenoverhet rapport aannam? De afgevaardigde voor Groningen wilde weten, hoe de regeeving over de zaak dacht. De minister van Marine antwoordde, dat hij daarop nog geen antwoord kon geven omdat hij eerst vier-en-twintig uur geleden kennis had gekregen van het rapport. De heer Drucker bleef er echter op aan driugen, dat de Kamer naast de meening der commissie het oordeel der regeering zou vernemen. Toen dit voorstel niet voor dadelyke inwilliging vatbaar bleek, de minister van Oorlog was afwezig en diens oordeel was hier natuurlijk ook van groot belang stelde de heer Drucker voor het rapport niet te pubiceereu, alvorens daar bij in een afzonderlijke nota het oordeel der regeeriug was gevoegd. Wanneer die nota gereed is, vermoe delijk zal dit in Septembor a.s. het geval zijn komt deze zaak weder bij de Ka mer in behandeling, eu dan zal hoogstwaar schijnlijk wel tot publicatie van beide nota's worden besloten, al zal de regeeriug zich dan ook wel weer tegen publicatie ver zetten. Zóó, en niet anders is het bij de discussie in comité-generaal over de>ze aangelegen heid toegegaan. Over de door „Nieuwe Courant" gefingeerde motieven is geen woord gerept. (De Courant) DEN GULDEN WINCKEL. Negende Jaargang. No. 7. Hol- landia Drukkerij. Baarn. inhoud Schrijvers vau over de Grenzeu (Edouard Rod) door K. R. Gallas (met portret); Fransche Letteren (Chantecler). door Wil liam Davids; Oude Boeken, (Een zonder linge Prijsvraag), door F. Bezemor; Tooneel, door Simon B. Stokvis; Boekenschouw, door G. v. E. en Lode Baekelnrans; Lexi- cographische Mededeelingen (1. Esser); Letterkundig leven uit de Tijdschriften. Een school verkocht. Te Montfoort heeft de Gemeenteraad met 4 tegen 3 stemmen (waaronder die van de beide wethouders) in beginsel besloten tot verkoop van de openbare school aan het R. K kerkbestuur voor f 15 000. De bouw, met terrein, hebben in 1880 gekost f 38 000. Daarna werd besloten met de naburige gemeenten Linschoten en Willeskop in onderhandeling te treden over de vraag, hoeveel die gemeenten zullen bijdragen in de kosten van een nieuwe openbare school. Bij den Raad waren adressen ingekomen van ouders van schoolgaande kinderen, van de afd Woerden en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en van het hoofdbestuur van genoemden Bond, om in hel vervolg gelegenheid te geven tot het verkrijgen van openbaar onderwijs. Iu de commissie, welke dit jaar het oiud- exameii zal afnemen van de leerlingen aan den hoofdcursns te Kampen zijn o. a. be noemd: de luit.-kolonul D. W. de Jager en de kapitein A. A. Heisterkamp, beiden van hot 5e regt. inf de laatste ook als secretaris. In de Auiersfoorsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer behaald door den Heer H. A. J. Driessen, eu door de Jongelt J A. de Koeijer, J. Verhoef, E. J. Hilling en H. C. AVer molen. Te dezer stede is een Vereeniging van sleepeiBknechts opgericht, die zich hoeft aangesloten bij den Amersf. Bestuur- öersbond. Gisteren heeft Amersfoort bezoek ge had van de Utrechtsche schoolkinderen, die deelnamen aan het vacautiekinderfoest. Met een extra trein kwamen de kleinen tegen half acht alhier aan. Het weer zag er aan vankelijk alles behalve gunstig uit, maar gelukkig klaarde het spoedig op, zoodat de kinderen in de bosscben onzor omgeving zich uitstekend konden vermaken. Ontbijt en middagmaal werden in eenige restaurants gebruikt, terwijl het twaalfuurtje in het bosch werd genuttigd. Om 7 uur vertrok ken ze weder naar Utrecht. Iu een gisterenavond gehouden ver gadering van de afd. Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij werd de heer J. Hofland candidaat gesteld voor het lid maatschap vdn den Gemeenteraad, m dis trict III (vac. Sauders). Amersfoorts Mannenkoor heeft be sloten zich aan te sluiten bij het Ncd- Zaugersverbond. Dit verbond is in hoofd zaak opgericht ter bestrijding vau mis bruiken by coucoursen. H. V. C. I Ajax I 2-8. De tweede ontmoeting dezer clubs vond Zondag plaats op het terrein achter Rust oord. Beide elftallen verschijnen onvolledig, maar toch wordt er goed gespeeld. Direct is Br. in actie en redt gelukkig. Daarua dringt II. V. C. op en mist een mooie kans. Nu hebben de Amsterdammers een tijdje het leder in hun macht eu zitten op het H. V. C.-doel. Hierna maakt van de Br. hands binnen de gevreesde lijnen, een strafschap volgt en de Ajax leidt met 10. Uit een hoog en ver schot op het Ajax-doel maakt Dekkers zeer mooi gelijk. Met dezen stand wordt van doel verwisseld. IntusBchen was er een regenbuitje ge vallen, en dacht een ieder dat het eonig voetbalweer zou worden Het werd echter daarna zoo drukkend warm, dat het publiek even hard trauspireerde als de spelers. Na de thee wordt er zeer lui aan beide zijden gespeeld, met Ajax iets in de meerder heid. Zij wist nog tweemaal het net te vinden, terwyl Dekkers voor het tweede goaltje zorgde en Ajax na een zeer lakschen en luien strijd met 32 won. Alleen v d. Pol schitterde en vooral na de rust was hij enorm. Overigens allen beneden peil. Op de oude begraafplaats in het plantsoen, werd hedenmiddag het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. H. do Heus ter aarde besteld. Op den doodenak- kor merkten we o. a. op den Wethouder vau Onderwijs, den heer M L. Celosse, ds. D. P. M. Graswinckel, vroeger predi kant alhier, directeur en leeraren van de Rijksnormaallessen, hoofd en onderwijzers van de openbare lagere school 2de soort, bestuursleden van de Amersf. Begraf. Ver eeniging en verder eenige oud leerlingen en vrienden van den overledene. Toen de kist boven de groeve was geplaatst trad de heer N. van Veen uit den kring naar voren en herinnerde er aan hoe met den heer de Heus de laatste der vijf onderwijs mannen, de heeren Verwey, Versloot, Groenhujrzcn, Mühriug en de Heus, was heengegaan, die hij voor 36 jaar in Amers foort aantrof. De verdiensten op onderwijsgebied van den ontslapene daarna schetsende, wees de heer van Veen er op, hoe velen er thans in het land zijn, die hun opleiding van den heer de Heus ontvingen. Door zijn groote gaven van hart en hoofd wist deze zich bemind te maken bij allen, die met hem in aanraking kwamen en vooral zijn buitengewone takt maakte hem tot een onderwijsman van heteekenis. Ten slotte herdacht Spr. de laatste levensjaren van den overledene, waarna de oudste zoon, diep onder den indruk, allen dank zei voor de laatste oer, ziju vader bewezen. ZEIST. Zondagmiddag is alhier een ernstige botsing ontstaan tusschen een elec- trische tram en een huurrijtuig. Toen omstreeks drie uur de electrische tram, bestaande uit eeu motorwagen met twee aanhangwagens uit .Utrecht te Zeist aankwam, kwam juist by het passeeren van het hek vau het landgoed „Stenia", eigendom van den heer van Burmania baron Rengers, een rijtuig aan, hetwelk nu bekneld geraakte tusschen den eersten volgwagen en het hek van „Stenia'" waar door het onderste gedeelte geheel werd vernield. Mevr. van II., die in het rijtuig zat, wist nog even vóór de botsing uit het rijtuig te springen. De koetsier echter sloeg van den bok en kreeg kneuzingen aan hoofd en rug. Ook de tramwagen en het hek van het laudgoed werden zwaar beschadigd, Het paard kwatn er ongedeerd af. BARNEVELD. Tot onderwijzer aan de christelijke school .d' i r is benoemd de heer H J. Steinvoort J„ te Dieren. Een afschuwlijke moord. In een nette, stille burgerwoniug van Hill- dorp-Crescent, in noordelijk Londen, vlak by de Ilolloway gevangenis, leefde sinds eenige jaren eeu Amerikaansche tandarts met zijne vrouw en een Fransche typiste. Hij noemde zich „Dr. Hawley Harvey Crippen" ging ook door onder de namen van „Dr. Peter Crippen" en „Franckei", hield er op twee plaatsen in het Westend een soort medische inrichting op na, is 50 jaar oud en klein van poBtuur. Hij ziet er als een wellustig persoon uit op het por tret, door de politie met allerlei bijzonder heden van zijn leveu en van zijn misdaad aan de pers verstrekt. Jaren geleden huwde hij iu Amerika een aanvallige zaugeres, wier beioepsnaam „Belle Elmore was, en die zich indeLon- densche musichall-wereld zeer bemind maak te ook als peunicgmeesteres van het mu- sichall-damesgilde. De Fransche typiste, die bij beu inwoonde als secretaresse van den „dokter", heet Etellc Neve. Iu Februari verdween eensklaps miss. Crippen alias miss Belle Elmore. Haar man deelde mede, dat zij naar Amerika was ge gaan, om beroepscontracten voor zich af te sluiten. Doch de bestuurderesseu vau het musichal damesgilde vonden het vreemd, dat zij zonder afscheid was vertrokken. Het gilde ontving enkel een brief, die hier door haar heette te zijn geschreven Daarin werd haar haastig vertrek verklaard, ter wijl zij tevens ontslag als peningmeesteres nam Aan dat schrijven had de verdwenen zangeres vermoedelijk part noch deel. Haar man schijnt het te hebben opgesteld. Eu kort daarna melde hij het overlijden zijner vrouw iu „The Era", het Loudensche week blad van variété-ai listen Voornoemd gilde vertrouwde echter de zaak niet recht. Het won informaties in bij de Amerikaansche familieleden der zan geres, die bleken niets af te weten van haar bezoek aan en overlijden iu Amerika. Ten slotte werd do politie met de raadsel achtige verdwijning van mis6 Belle Elmore iu kennis gesteld. Dit geschiedde 3D Juni. De autoriteiten van Scotland Yard het hoofdcommissariaat van politie alhier, stelden een onderzoek in en ontboden „Dr." Crippen. Hij werd aanvankelijk niet vau een misdaad ver dacht, maai bekende, do praatjes omtrent de dood zijner vrouw te hebben verzonnen. Naar zijn zeggen hadden zij ongenoegeu met elkaar gehad, waarop zij hem had verlaten. Inmiddels leefde hij in eon woning van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2